ძირითადი მოხმარების საქონელი კრიტიკულად გაძვირდა
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2021 წლის ნოემბერში წინა თვესთან შედარებით, ინფლაციის დონემ საქართველოში 0.6%, ხოლო წლიური ინფლაციის დონემ 12.5% შეადგინა
20/12/2021
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2021 წლის ნოემბერში წინა თვესთან შედარებით, ინფლაციის დონემ საქართველოში 0.6%, ხოლო წლიური ინფლაციის დონემ 12.5% შეადგინა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, 2021 წელს, საქართველოში წლიური ინფლაცია 13%-ს შეადგენს, რაც მსოფლიოში სიდიდით მეთექვსმეტე ინფლაცია იქნება. თუმცა მოსალოდნელია, რომ ინფლაციის წლიური მაჩვენებელი, 2021 წლის დეკემბრის პროგნოზზე მინიმუმ 1.9 პროცენტული პუნქტით მაღალი იქნება.
საჭიროებიდან გამომდინარე, ინფლაციის გამოსათვლელად სხვადასხვა მაჩვენებელი შეიძლება იყოს გამოყენებული. სამომხმარებლო ინფლაცია „სამომხმარებლო ფასების ინდექსით“ ფასდება, რომელიც 350 საქონლისგან შედგება, რომლებიც 12 სასაქონლო ჯგუფშია განაწილებული, რომლებიც საქსტატის განმარტებით, ქვეყანაში ყველაზე ხშირად მოხმარებადი საქონლისა და მომსახურების ჩამონათვალს წარმოადგენს და ქვეყნის საშუალო მომხმარებლის ხარჯების სტრუქტურას ასახავს. წლიური ინფლაცია, სამომხმარებლო ფასების ჯგუფების მიხედვით, წარმოდგენილია ცხრილ 1-ში.
ცხრილი 1: სამომხმარებლო კალათაში შემავალი საქონლისა და მომსახურების ჯგუფების ფასების პროცენტული ცვლილება და შესაბამისი წვლილი 2021 წლის ნოემბრის წლიური ინფლაციის მთლიან მაჩვენებელში.
მიმდინარე მაღალი ინფლაციის პრობლემა მოსახლეობისთვის კრიტიკულია, განსაკუთრებით კი პანდემიურ კონტექსტში, რომელიც თავისთავად, ეკონომიკური შეზღუდვებით გამოირჩევა. განსაკუთრებით მძიმეა ფაქტი რომ კონკრეტულ ჯგუფებში, რომლებიც მოსახლეობისთვის კრიტიკულია და პირველადი მოთხოვნილებების საქონელსა და მომსახურებას შეიცავს, ფასების ზრდა საშუალო ინფლაციის მაჩვენებლებს მკვეთრად აღემატება. მაგალითად, ტრანსპორტის ჯგუფში ინფლაცია 20.2%-ს შეადგენდა, ხოლო უშუალოდ სურსათი და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასები გაიზარდა 17.0 პროცენტით, რაც წლიურ ინფლაციაზე 5.35 პროცენტული პუნქტით აისახა. მათ შორის, პურპროდუქტები გაძვირდა 20.4%-ით, რძე, ყველი და კვერცხი - 17.9%-ით, თევზეული - 16%-ით, ხილი და ყურძენი - 15.5%-ით და ა.შ.
ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, ფასების მკვეთრი ზრდის მიზეზი, ერთი მხრივ, ეკონომიკებში დაწყებული აღდგენის პროცესია, რომელიც, დეფიციტური ხარჯვის, სესხების ზრდის და და დაგროვილი ჭარბი დანაზოგების ხარჯვის საშუალებით, ინფლაციურ პროცესებს წარმოშობს. მეორე მხრივ კი, განსაკუთრებით განვითარებად ქვეყნებში, ინფლაციის განმაპირობებელი ფაქტორი მიწოდების მხარეს არსებული შეფერხებები და საერთაშორისო სასაქონლო ბაზრებზე მკვეთრად გაზრდილი ფასებია.
გრაფიკი 1 ასახავს ინფლაციის დინამიკას ტრანსპორტის და სურსათის ჯგუფებში. 2019-2021 წლებში, 2021 წლის მარტი-ივნისის თვეების გამოკლებით, ინფლაცია სურსათის ჯგუფში, ზოგად ინფლაციას მნიშვნელოვნად აჭარბებდა, ხოლო ტრანსპორტის ჯგუფში, მნიშვნელოვანი გაძვირება 2021 წლის მარტში დაიწყო, მსოფლიოში ნავთობის ფასების ზრდასთან ერთად.
გრაფიკი 1: ინფლაციის დინამიკა ტრანსპორტის და სურსათის ჯგუფებში
უშუალოდ ცალკეული სასურსათო საქონლის ფასები, საშუალო ინფლაციასთან შედარებით, რომელიც თავისთავად მაღალი იყო, მკვეთრად გაიზარდა. მაგალითად კომბოსტოს ფასები 96%-ით გაიზარდა, ბადრიჯანი 74%-ით გაძვირდა, კვერცხი და ზეთი 41%-ით, შაქარი - 34%-ით და ა.შ.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის გარდა, საქართველოს დიდ ქალაქებში კიდევ უფრო მაღალი ინფლაციაა. მაგალითად, ქუთაისში მთლიანი ინფლაცია 14.2 % იყო, რაც მთელი ქვეყნის ინფლაციას 1.7 პროცენტული პუნქტით აღემატება, ხოლო უშუალოდ სურსათის ჯგუფში, ქუთაისში 19.8% ინფლაცია დაფიქსირდა, რაც მთლიან ინფლაციას 2.8 პროცენტული პუნქტით აღემატება.

The critical rise in prices of primary consumer goods
According to the information of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s inflation rate in November 2021 is 0.6% as compared to the previous month whilst the annual inflation rate reached 12.5%.
20/12/2021
According to the information of the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s inflation rate in November 2021 is 0.6% as compared to the previous month whilst the annual inflation rate reached 12.5%. As per the International Monetary Fund’s forecasts, the annual inflation in Georgia will be 13% in 2021 which will be the 16th largest inflation rate in the world. However, it is expected that the annual inflation rate will be at least 1.9 percentage points higher as compared to December 2021’s forecast.
Given certain needs, different indicators can be used to measure inflation. Consumer inflation is measured by the Consumer Price Index which includes prices in 12 large groups of goods. These 12 groups incorporate a total of 305 items and make up the list of the most widely consumed goods and services whilst depicting the structure of expenses of the country’s average consumer according to a clarification of the National Statistics Office of Georgia. Table 1 shows annual inflation in terms of consumer price groups.
Table 1:  Percentage Change in Prices of Groups of Goods and Services in the Consumer Basket and Their Respective Share to the 2021 September Total Annual Inflation
The current high inflation rate is a serious problem for the population, particularly amid the pandemic which naturally involves economic restrictions. It is most concerning that the price growth is much higher in certain groups of staple goods and essential services as compared to average inflation figures. For instance, inflation was 20.2% in the transport group of services whilst prices increased by 17.0% in the food and non-alcoholic beverages group which affected the annual inflation by 5.35 percentage points. Among other things, prices of bakery products increased by 20.4%, milk, cheese and eggs by 17.9%, fish by 16% and fruit and grapes by 15.5%, etc.
According to the information of the National Bank of Georgia, the reason behind the sharp growth of prices is the ongoing economic recovery, on the one hand, which puts upward pressure on prices through deficit spending, growth of lending and the spending of accumulated surplus savings. On the other hand, the higher inflation rate, particularly in a developing country, is attributed to hindrances in terms of supply and sharply increased prices in world goods markets.
Graph 1 shows the inflation dynamic in the transport and food groups. In 2019-2021 and with the exception of March-June 2021, inflation in the food group considerably exceeded general inflation whilst a sharp rise in prices for the transport group started in March 2021, simultaneously with the worldwide oil price hike.
Graph 1:  Inflation Dynamic in the Transport and Food Groups
Prices of particular items of food had a sharper increase as compared to the average inflation which was already high. For instance, prices of cabbages increased by 96%, eggplants by 74%, eggs and cooking oil by 41% and sugar by 34%, etc.
Of note is that in addition to Tbilisi, the inflation rate in Georgia’s other bigger cities is even higher. For instance, the total inflation in Kutaisi was 14.2% which is 1.7 percentage points higher as compared to the entire country’s inflation rate. Kutaisi’s inflation rate in the foods and beverages group in particular was 19.8% which is 2.8 percentage points higher as compared to general inflation rate in the group.
Table 2:  Annual Inflation in Georgia’s Other Bigger Cities in November 2021 as Compared to November 2020