რუსული პროპაგანდა სხვა ყალბ მტკიცებებთან ერთად ემყარება ნარატივს, რომ დასავლეთი და უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ საინფორმაციო ომს აწარმოებს. კრემლისტური წყაროების მტკიცებით, დასავლეთმა რუსეთის წინააღმდეგ დეზინფორმაციის კამპანია ჯერ კიდევ 2014 წლამდე დაიწყო. ისინი ამტკიცებენ, რომ კარგად დაგეგმილი საინფორმაციო ომის მიზანი რუსეთის მოქალაქეებს შორის დაბნეულობის და პესიმისტური განწყობების გაღვივება და რუსეთის არმიისა და სახელმწიფოს ძლიერებაში ეჭვის შეტანაა.
სინამდვილეში, საინფორმაციო ომს არა დასავლეთი, არამედ რუსეთი აწარმოებს. რუსეთის მიერ სხვისი დადანაშაულება იმაში, რასაც თავად სჩადის, კარგად ნაცნობი პრაქტიკაა. კრემლი დეზინფორმაციულ კამპანიასა და კიბერშეტევებს აქტიურად იყენებდა უცხო ქვეყნის პოლიტიკურ პროცესებში ჩასარევადაც, რაც არაერთი ფაქტითაა დადასტურებული.
რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანია დასავლური სახელმწიფოების შიდა პოლიტიკაში ჩარევის მიზნით
ანალიტიკურმა კვლევითმა ორგანიზაციამ, The Center for Strategic and International Studies (CSIS), თავი მოუყარა ფაქტებს, როდესაც რუსეთი დასავლეთის არჩევნებში სხვადასხვა გზით ერეოდა.
2014 წელს მოსკოვის სამიზნეები აღმოსავლეთის ბლოკის ქვეყნებს გასცდა და თავისი კამპანია დასავლეთით გააფართოვა. ულტრამემარჯვენე კანდიდატმა მარინ ლე პენმა თავისი პარტიის 2014 წლის კამპანიის დასაფინანსებლად თითქმის 13 მილიონი დოლარის ოდენობის სესხი მიიღო კრემლისაგან. ამავე წელს რუსმა ჰაკერებმა პოლონეთის საარჩევნო კომისიის ვებსაიტზე განახორციელეს კიბერშეტევა.
2015 წელს გერმანიის პარლამენტი გახდა რუსეთთან დაკავშირებული კიბერშეტევის მსხვერპლი, რაც მიზნად ფედერალური არჩევნების წინ დოკუმენტების შეგროვებას ისახავდა. შოტლანდიაში, პრორუსულმა ანგარიშებმა სოციალურ მედიაში გაავრცელეს ისტორიები, სადაც ნათქვამი იყო, რომ ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის ჩატარებული რეფერენდუმი გაყალბდა. ფინეთის საპარლამენტო არჩევნების წინ რუსულმა სუბიექტებმა სოციალური მედიაში ოფიციალური საპარლამენტო ანგარიშების ყალბი ვერსიები შექმნეს. თავდაპირველად ანგარიშები რეალურ პოლიტიკურ სიახლეებს აქვეყნებდნენ, რის შედეგადაც ათასობით მიმდევარი დააგროვეს. თუმცა, არჩევნების მოახლოებასთან ერთად, ანგარიშები დეზინფორმაციის გავრცელებაზე გადავიდნენ და ამომრჩევლებში დაბნეულობას თესავდნენ.
2016 წელს მოსკოვის პოლიტიკური აქტივობა დიდ ბრიტანეთსა და აშშ-შიც გაძლიერდა, კერძოდ, Brexit-ის კენჭისყრასა და აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნებში. ჩარევა მოიცავდა კიბერთავდასხმებს, ჰაკერების მიერ ინფორმაციის გაჟონვასა და დეზინფორმაციების გავრცელების კამპანიებს ონლაინ სივრცეში. 2017 წელს რუსეთი საფრანგეთის არჩევნებში კვლავ ჩაერია - ბოტებისა და სამთავრობო მედიების საშუალებით ემანუელ მაკრონის წინააღმდეგ ყალბ ამბებს აქვეყნებდა, ასევე ავრცელებდა დეზინფორმაციას, რომელიც ემიგრანტების წინააღმდეგ მიმართულ რიტორიკას შეიცავდა.
რუსეთი მიგრაციის თემის გამოყენებით, ტროლებისა და ბოტების საშუალებით ანგელა მერკელის მთავრობის საწინააღმდეგო კამპანიასაც აწარმოებდა. ამასთან, გერმანიაში არსებული პრორუსული გამოცემები - NewsFront Deutsch, RT Deutsch, and Sputnik - ავრცელებდნენ კრემლისტურ ნარატივებსა და ყალბ ინფორმაციებს, რაც ულტრამემარჯვენე პოზიციების წინ წამოწევას ისახავდა მიზნად. 2017-2018 წლებში რუსეთის მიერ დაფინანსებული დეზინფორმაცია სახელმწიფო მედიებისა და ყალბი სოციალური ქსელების ანგარიშებით იტალიაში, ნიდერლანდებში, უკრაინასა და ბულგარეთში არჩევნების, ხოლო ესპანეთსა და ჩრდილოეთ მაკედონიაში რეფერენდუმისკენ იყო მიმართული.
სხვა ქვეყნების შიდა პოლიტიკაში დეზინფორმაციითა და კიბერთავდასხმებით ჩარევის პარალელურად, რუსეთი საინფორმაციო ომს როგორც საერთაშორისო საზოგადოების, ისე საკუთარი მოქალაქეებისთვის აქტიურად აწარმოებს. როგორც უკვე ითქვა, რუსეთი აღნიშნული მეთოდების გამოყენებაში დასავლეთს ადანაშაულებს და კონკრეტულ ფაქტებს უსაფუძვლო კონტრბრალდებებით უპირისპირდება. ანალოგიური მდგომარეობაა რუსეთ-უკრაინის მიმდინარე ომთან დაკავშირებითაც, რაც რუსეთმა სრულად დეზინფორმაციულ ნარატივებზე დაფუძნებული „საბაბებით“ დაიწყო.
დასავლეთში მყარდება მოსაზრება, რომ რუსეთმა საინფორმაციო ომი უკვე წააგო. NATO-ს სტრატეგიული კომუნიკაციების სრულყოფის ცენტრის დირექტორმა, იანს სართსმა, POLITICO-სთან განაცხადა, რომ უკრაინაში ომის კონტექსტში რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანია და პროპაგანდა წარუმატებელი აღმოჩნდა. ამასთან, Politico-ს თანახმად, ლატვიის თავდაცვის სამინისტროს ყოფილმა ოფიციალურმა პირმა განაცხადა, რომ მოსკოვის პროპაგანდის დაახლოებით 90%-მა საერთაშორისოდან შიდა აუდიტორიაზე გადაინაცვლა: „ახლა ისინი ყველაფერს, რაც უკრაინიდან მოდის, ყალბს უწოდებენ, ან იყენებენ ამავე მასალებს უკრაინიდან, მაგრამ ნარატივს ცვლიან. ისინი რუსები კი არა, უკრაინელები არიან“.
რუსეთის დეზინფორმაცია უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის გასამართლებლად
რუსეთის მცდელობა, დეზინფორმაციითა და პროპაგანდით გაამართლოს თავისი ექსპანსიონისტური მიზნები უკრაინასთან მიმართებით, სათავეს ჯერ კიდევ 2014 წელს იღებს. მაშინ, ისევე, როგორც 2022 წელს, უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესია სრულად დეზინფორმაციას ეფუძნებოდა, რითაც რუსეთი საერთაშორისო საზოგადოებისა და საკუთარი მოქალაქეების წინაშე თავისი ქმედებების გამართლებას ცდილობდა. 2014 წელს კრემლისტურმა მედიამ დახატა გამოგონილი სურათი, თითქოს უკრაინას ფაშისტური, ანტისემიტური და ექსტრემისტული ძალები მართავდნენ. ანალოგიური “მიზეზი” დაასახელა პუტინმა 2022 წლის 24 თებერვალს „სპეცოპერაციად“ წოდებული სრულმასშტაბიანი ომის დასაწყებად: „მოსახლეობის გენოციდისგან დაცვა და უკრაინის დემილიტარიზაციისა და დენაციფიკაციის მიღწევა“, ასევე, „იმ ხალხის დაცვა, რომლებიც 8 წლის განმავლობაში კიევის რეჟიმისგან შეურაცხყოფას, გენოციდს განიცდიდნენ“.
თუმცა საერთაშორისო საზოგადოებაში 2014 წელსაც და ახლაც მკაფიო კონსენსუსია - უკრაინას არაფერი აქვს საერთო რუსული პროპაგანდის მიერ წოდებულ ფაშისტურ და ნაცისტურ სახელმწიფოსთან და მას საკუთარი მოქალაქეებისთვის გენოციდი არ მოუწყვია. დეტალურად აღნიშნული ბრალდებების სიყალბის შესახებ იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიებში (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3)
რუსეთის მცდელობა, უკრაინის წინააღდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესიის „ლეგიტიმურობა“ ბიოლოგიური ან ბირთვული იარაღის „არსებობით“ გაამართლოს.
ერთ-ერთი დეზინფორმაციული ნარატივი, რომელიც რუსეთს უკრაინის წინააღმდეგ აქამდეც გამოუყენებია, უკრაინაში არსებული ბიოლოგიური ლაბორატორიებს შეეხებოდა. რუსეთი ომის დაწყების შემდეგ რამდენიმე კვირაში ოფიციალური პირების, სახელმწიფო მედიისა და სოციალური ქსელის ანგარიშების მეშვეობით აქტიურად ამტკიცებდა, რომ „სპეციალური სამხედრო ოპერაციის“ დროს აღმოაჩინეს სამხილები, რომ უკრაინა ამერიკის მიერ დაფინანსებულ ლაბორატორიებში ბიოლოგიურ იარაღს ამზადებდა და აშშ-მ მისი კვალი საგანგებო რეჟიმში გააქრო. ტრადიციულად, რუსეთს ამ ბრალდების დასადასტურებლად არცერთი მტკიცებულება არ წარმოუდგენია, თუმცა საკუთარ მოსახლეობას არწმუნებდა ომის წარმოებისა და გაგრძელების აუცილებლობაში. დეტალურად აღნიშნული ამბის შესახებ გაეცანით „ფაქტ-მეტრის“ სტატიებში (ბმული 1, ბმული 2).
რუსეთის დეზინფორმაცია უკრაინელი ხალხისა და ჯარის დემორალიზაციისკენ მიმართული
2022 წლის 24 თებერვლიდან, მას შემდეგ, რაც რუსეთი უკრაინაში შეიჭრა, კრემლი ავრცელებს დეზინფორმაციას, თითქოს უკრაინის ჯარი ფრონტის სხვადასხვა ხაზზე იარაღს ყრის და მასობრივად ნებდება. რუსული მედია ასევე ავრცელებს დეზინფორმაციას, თითქოს უკრაინის სამხედრო პერსონალი კრემლის საოკუპაციო ძალებს წინააღმდეგობას არ უწევენ. რეალურად, უკრაინა გაერო-ს წესდების 51-ე მუხლით გარანტირებულ თავდაცვის უფლებას იყენებს და უკვე ორ თვეზე მეტია რუსულ არმიას წინააღმდეგობას უწევს.
რუსული მედია ომის დაწყებისას ასევე ავრცელებდა ყალბ ამბავს, თითქოს უკრაინის ქალაქებში მიმდინარე ბრძოლები „დასავლური მედიის ისტერია“ იყო და სინამდვილეში ქალაქებში არაფერი ხდებოდა. აღნიშნული ინფორმაციის სიყალბე ფოტო და ვიდეო მასალებითაც მარტივად დადასტურდა. კიდევ ერთი დეზინფორმაცია, რასაც რუსეთი ომის დასაწყისში ფართოდ ავრცელებდა უკრაინის მთავრობის დისკრედიტაციას ისახავდა მიზნად. რუსული მედიები წერდნენ, რომ ზელენსკი და მისი გარემოცვა კიევი 25 თებერვალს დატოვეს და თავი დასავლეთ უკრაინას შეაფარეს. აღნიშნული ყალბი ამბის საპასუხოდ ზელენსკიმ 26 თებერვალს თავის ოფიციალურ გვერდზე ვიდეომიმართვა გამოაქვეყნა, სადაც ჩანდა, რომ მას კიევი არც დაუტოვებია და არც მომავალში აპირებდა. ზელენსკის კიევში ყოფნა მას შემდეგაც მრავალჯერ დადასტურდა - კიევში დასავლური ქვეყნის არაერთ წარმომადგენელს უკავშირა, რისი დამადასტურებელი ვიდეო და ფოტო რეპორტაჟები საჯაროდ ხელმისაწვდომია.
ომის დასაწყისში აღნიშნული დეზინფორმაციის გავრცელება მიზნად ისახავდა უკრაინელი ხალხისა და ჯარის დემორალიზაციასა და დეზორიენტაციას. დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5).
რუსეთის დეზინფორმაცია უკრაინის ქალაქებში ჩადენილი მასობრივი მკვლელობის გადასაფარად
რუსეთის თავდაპირველი მიზანი მთელი უკრაინის „ნაცისტური ძალებისგან“ გათავისუფლება, კიევის აღება და მარიონეტული მთავრობის დასმა იყო. თუმცა მას შემდეგ, რაც ვერცერთ მიზანს ვერ მიაღწია და საერთაშორისო საზოგადოებისგან თავისი ქმედების ლეგიტიმაცია ვერ მოიპოვა, საჭირო გახდა დეზინფორმაციის ახალი ტალღის წამოწყება.
რუსეთის დეზინფორმაციული კამპანიის ყველაზე აქტიური ნაწილი ომის მსვლელობისას მისი დანაშაულებრივი ქმედებების დაფარვას ისახავს მიზნად. მას შემდეგ, რაც მოსკოვმა სასურველ შედეგს სწრაფად ვერ მიაღწია, რუსეთმა სამოქალაქო დაწესებულებებზე შეტევა დაიწყო. თუმცა ყოველ ფაქტს, რაც მის დანაშაულებს რეალურად ასახავს, კრემლი საკუთარ მოსახლეობაში უკრაინის ბრალეულობად აშუქებს. მიუხედავად ფოტო და ვიდეო მტკიცებულებებისა, რომლებიც უკრაინის ქალაქებში რუსეთის სავარაუდო ომის დანაშაულებს ასახავს, კრემლი მუდმივად იმეორებს, რომ კადრები დადგმულია ან მასზე გამოსახული სცენები უკრაინული არმიის დამსახურებაა. საერთაშორისო საზოგადოების, სამთავრობო თუ არასამთავრობო საერთაშორისო ორგანიზაციების, გამომძიებელ ჟურნალისტთა და სხვა წყაროთა მტკიცებულებებით დასტურდება, რომ რუსეთი თავს ესხმის სამოქალაქო ობიექტებს და შესაბამისად, მისი ქმედებები შესაძლო ომის დანაშაულებს წარმოადგენს. იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5, ბმული 6, ბმული 7, ბმული 8).
აღნიშნული ფაქტების გათვალისწინებით, რუსეთის ნარატივი, რომ დასავლეთი და უკრაინა რუსეთის წინააღმდეგ საინფორმაციო ომს აწარმოებს, ყალბია. ის, ვინც საინფორმაციო ომს საკუთარი ხალხის, მეზობელი ქვეყნებისა და დასავლური ქვეყნების წინააღმდეგ სხვადასხვა მიზნებით აწარმოებს, არა დასავლური სახელმწიფოები, არამედ რუსეთია.

Drawing on many other false claims, Russian propaganda is also based on a narrative that the West and Ukraine are waging an information war against Russia. According to pro-Kremlin sources, the West launched a disinformation campaign against Russia as early as in 2014. They claim that the aim of this well-planned information warfare is to cultivate confusion and pessimism among Russian nationals and instil doubts about the formidability of the Russian army and the Russian state.
In fact, it is Russia and not the West which wages information warfare. Russia’s actions of blaming others for what it is doing are well-known as a practice. The Kremlin actively used disinformation campaigns and cyber-attacks to interfere in the political processes of the other countries, something which is proven by many facts.
Russia’s Disinformation Campaign to Interfere in the Domestic Politics of Western Countries
The analytical think tank, the Centre for Strategic and International Studies (CSIS), gathered facts vis-à-vis  Russia using different ways to interfere in Western elections.
In 2014, Moscow began targeting countries beyond the Eastern Bloc and expanded its campaign westwards. Far right French candidate Marine Le Pen received an almost USD 13 million loan from the Kremlin to finance her party’s 2014 campaigns. In the same year, Russian hackers launched a cyberattack against the Polish electoral commission’s website.
In 2015, the German Parliament was the victim of a cyberattack linked to Russia aimed at collecting documents ahead of the federal elections. In Scotland, pro-Russian accounts on social media spread stories claiming that voter fraud occurred during the country’s independence referendum. Ahead of the Finnish parliamentary elections, Russian entities created fake social media accounts posing as official parliamentary accounts. At first, these accounts posted mainstream political content and amassed thousands of followers. However, as the election neared the accounts turned to promoting misinformation and sowing confusion among the electorate.
In 2016, Moscow’s political activity abroad intensified with interference in the UK Brexit vote and the US elections. The Kremlin’s methods included cyberattacks, hack-and-leak operations and online disinformation campaigns. In 2017, Russia again interfered in the French elections with bots and government media promoting fake news about Emmanuel Macron. At the same time, pro-Russian actors promoted disinformation containing anti-immigrant rhetoric.
Russia also carried out a campaign against Angela Merkel’s government through bots and trolls exploiting issues of migration. In addition, the German-based News-Front Deutsch, RT Deutsch and Sputnik pro-Russian outlets pushed Kremlin narratives and fake news stories designed to boost right-wing talking points. Throughout 2017 and 2018, Russian-sponsored disinformation through state media and fake social media accounts was targeting elections in Italy, the Netherlands, Ukraine and Bulgaria as well as referendums in Spain and North Macedonia.
Simultaneously with interfering in the domestic politics of other countries through disinformation and cyber-attacks, Russia actively wages information warfare both against the international community and its own citizens. As mentioned earlier, Russia blames the West for using these methods and brings groundless counter-allegations against specific facts. The situation is similar vis-à-vis Russia’s ongoing war against Ukraine which it started with “pretexts” based on completely disinformation-shaped narratives.
There is an emerging consensus in the West that Russia has already lost the information war. In his interview with Politico, Jānis Sārts, Director of the NATO Strategic Communications Centre of Excellence, stated that Russia’s disinformation campaign and propaganda was unsuccessful within the context of the war in Ukraine. In addition, the former Latvian defence official added that roughly 90% of Moscow's propaganda had shifted to focus on a domestic, not international, audience according to Politico: "Now, they are either labelling everything that is coming out of Ukraine as fake or using the same material from Ukraine but flipping the narrative. It's not Russians but Ukrainians."
Russian Disinformation to Justify Aggression Against Ukraine
Russia’s attempt to justify its expansionist aims vis-à-vis Ukraine through disinformation and propaganda started as early as in 2014. Then as well as in 2022, the military aggression against Ukraine was based on complete disinformation which Russia used to justify its actions in the eyes of the international community and its own citizens. In 2014, the pro-Kremlin media portrayed an invented picture that Ukraine was ruled by fascist, anti-Semitic and extremist groups. The “reason” which Putin provided for launching a full-scale war in Ukraine which he continues to refer as “special operation” was similar: “Protecting the population from genocide and achieving Ukraine’s demilitarisation and denazification” as well as the “protection of those people who were abused and subject to genocide for eight years by Kyiv’s regime.”
However, there is a clear consensus among the international community now as it was back in 2014 – Ukraine has nothing to do with a fascist and a Nazi state contrary to Russian claims and it did not commit genocide against its own people. See FactCheck’s articles for baselessness of these allegations in detail (link 1, link 2, link 3).
Russia’s Attempt to Justify the “Legitimacy” of the Military Aggression Against Ukraine by the “Existence” of Biological or Nuclear Weapons
One of the disinformation narratives which Russia has already used against Ukraine is about biological laboratories in Ukraine. After a few weeks since launching the invasion of Ukraine, Russian officials, state media and social media accounts actively claimed that evidence has been found during the “special military operation” that Ukraine was producing biological weapons in US-funded laboratories and the US erased its trace in a hurry. Traditionally, Russia has not presented evidence to corroborate this accusation, although convinced its own population of the necessity to wage and continue war. See FactCheck’s articles for more details (link 1, link 2).
Russian Disinformation Aims to Demoralise the Ukrainian People and the Army
Since 24 February 2022 when Russia invaded Ukraine, the Kremlin has been promoting disinformation that Ukraine’s military is laying down its arms at different frontlines and is surrendering en masse. Russian media also promotes disinformation that Ukraine’s military does not offer resistance in the face of the Kremlin’s occupier forces. In fact, Ukraine uses its right to self-defence as guaranteed by Article 51 of the UN’s charter and has been resisting the Russian army for more than two months.
At the beginning of war, the Russian media also disseminated fake news that battles in Ukrainian cities were the “hysteria of the Western media” and in fact nothing was happening in those cities. The falsehood of this information was easily confirmed by photo and video materials. Another item of disinformation which Russia widely promoted at the beginning of war aimed to discredit the Government of Ukraine. Russian media was writing that Volodymyr Zelensky and his associated team fled Kyiv on 25 February and escaped to Western Ukraine. In response to these items of fake news, Zelensky published a video address on his official page on 26 February which showed that he had not left Kyiv and was not going to do so. Zelensky’s presence in Kyiv was confirmed multiple times in the future as well – he hosted many representatives of Western countries and video and photo evidence of these meetings is publicly available.
Promoting this disinformation at the beginning of war aimed to demoralise and disorient both the Ukrainian people and the Ukrainian army. See FactCheck’s articles for more information (link 1, link 2, link 3, link 4, link 5).
Russian Disinformation to Overshadow Mass Killings in Ukraine’s Cities
Russia’s initial aim was to liberate the entire Ukraine from “Nazi forces,” take Kyiv and install a puppet government. However, it decided to launch another wave of disinformation since it failed to achieve any of these objectives and acquire legitimacy from the international community for its actions.
The most active part of Russia’s disinformation campaign is aimed at overshadowing its crimes committed during the war. After Russia failed to quickly achieve its desired outcome, it started to attack civilian facilities, although every fact which really shows its crimes is fed to its population as Ukraine’s fault. Despite photo and video evidence about possible war crimes committed by Russia in Ukrainian cities, the Kremlin constantly reiterates that the photos/videos were staged or the scenes are a result of the Ukrainian army’s actions. The evidence obtained by the international community, government or non-government international organisations, investigative journalists and other sources prove that Russia is attacking civilian facilities and, therefore, its actions are possible war crimes. See FactCheck’s articles (link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6, link 7, link 8).
Given the aforementioned facts, Russia’s narrative that the West and Ukraine are waging information warfare against Russia is fake. In fact, this is Russia and not the Western states which wages information warfare for different aims against its own people, neighbour countries and Western nations.