ირაკლი ღარიბაშვილი: პირველ ადგილზე ვართ ბიუჯეტის გამჭვირვალობის კუთხით
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, ბიუჯეტის ღიაობის 2021 წლის რეიტინგთან დაკავშირებით განაცხადა: „პირველ ადგილზე ვართ მსოფლიოში ბიუჯეტის გამჭვირვალობის კუთხით“.
ბიუჯეტის ღიაობის ინდექსს „საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობა“ (IBP) აქვეყნებს და მის მიზანს ცალკეულ ქვეყნებში საბიუჯეტო პროცესის გამჭვირვალობის შეფასება წარმოადგენს. კვლევის შედეგები 228 კითხვისგან შემდგარ კითხვარზეა დაფუძნებული, რომელზეც ძირითადად მკვლევრები ქვეყნის სამოქალაქო სექტორიდან (მაგ: საერთაშორისო გამჭვირვალობა) მუშაობენ. ღია ბიუჯეტის ინდექსის დაანგარიშებაში 109 განსხვავებული ინდიკატორია გამოქვეყნებული. კვლევის მიზანს წარმოადგენს, შეფასდეს, მთავრობა რვა ძირითადი საბიუჯეტო დოკუმენტის (ქვეყნის ძირითადი მონაცემები და მიმართულებები, სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტი, სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ მიღებული კანონი, მოქალაქის საბიუჯეტო გზამკვლევი, სახელმწიფო ბიუჯეტის კვარტალური შესრულების ანგარიშები, სახელმწიფო ბიუჯეტის ექვსი თვის შესრულების ანგარიში, სახელმწიფო ბიუჯეტის თორმეტი თვის შესრულების ანგარიში, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ანგარიში სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების შესახებ) დროულ გამოქვეყნებას რამდენად უზრუნველყოფს და არის, თუ - არა მათში ინფორმაცია სრულყოფილად ასახული.
აღსანიშნავია, რომ „ღია ბიუჯეტის ინდექსით” მხოლოდ სახელმწიფო ბიუჯეტთან დაკავშირებული ოფიციალური დოკუმენტების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა ფასდება. მეორე მხრივ, „საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობა” ბიუჯეტის ეფექტიან ზედამხედველობას და მოქალაქეთა ჩართულობას ცალკე აფასებს. 2022 წლისთვის, საბიუჯეტო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის უზრუნველყოფის მხრივ საქართველომ 44 ქულა (მსოფლიოში მე-4 ადგილი) მიიღო, ბიუჯეტზე ზედამხედველობის მხრივ კი - 74 ქულა (21-ე ადგილი).
ცხრილი 1: ღია ბიუჯეტის ინდექსი, 2006-2021 წლები
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საქართველოს შემთხვევაში, თავისთავად ინდექსის შესაბამისი ქულა გაუმჯობესების ტენდენციით ხასიათდება და 2006-2021 წლებში 34-დან 87 ქულამდე გაიზარდა. შესაბამისად, რეიტინგში ადგილის ცვლილების ტენდენციაც პოზიტიურია. 2006 წელს საქართველო, მოცემული პარამეტრით, 40 ქვეყანას შორის 30-ე ადგილს იკავებდა, 2019 წლის მონაცემებით კი, 120 ტერიტორიულ ერთეულს შორის - პირველ ადგილზეა. საქართველოს შემდეგ, მოწინავე პოზიციებს სამხრეთ აფრიკა, ახალი ზელანდია, შვედეთი, მექსიკა და ნორვეგია იკავებს.

“We are a number one in terms of budget transparency”
The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, made the following statement in regard to the Open Budget 2021 survey:  “We are a number one in terms of budget transparency.”
The Open Budget Survey (OBS) is published by the International Budget Partnership (IBP) and aims to rank countries in terms of the transparency of budget processes. OBS results are based on a questionnaire consisting of 228 questions which are typically measured by researchers from the civil sector of selected countries (for instance: Transparency International). The OBS uses 109 indicators to measure the open budget index. The aim of the survey is to assess the timeliness on the part of a government to ensure the publication eight major budget documents (a country’s basic data and directions, draft state budget, state budget quarterly execution reports, state budget half-year execution report, state budget annual execution project and the state audit service’s report on the execution of the state budget) and whether or not they include comprehensive information.
Of note is that the Open Budget Survey measures the transparency and the accessibility of official documents related to the state budget alone. At the same time, the International Budgetary Partnership provides a separate assessment of a budget’s effective oversight and public participation in budgeting. For 2022, Georgia garnered 44 points (fourth position in the ranking) in terms of public participation in budgeting and 74 points (21st position in the ranking) in terms of budget oversight.
Table 1:  Open Budget Survey, 2006-2021
Source:  International Budgetary Partnership
As shown by the table, Georgia’s ranking point has been improving and increased from 34 to 87 between 2006-2021. Therefore, Georgia shows a positive trend going upward in the ranking. In 2006, Georgia was ranked 30th among 40 countries whilst it ranks first among 120 territorial entities according to the data of 2021. Georgia is followed by some other top performers such as South Africa, New Zealand, Sweden, Mexico and Norway.