პანდემიამდე პერიოდში, შემოსავლები საერთაშორისო მოგზაურობიდან ყოველწლიურად იზრდებოდა. 2019 წელს, საქართველომ ტურიზმიდან 3.2 მლრდ აშშ დოლარი მიიღო. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის სტატისტიკით, 2019 წელს ტურიზმის დარგმა მშპ-ს 8.4% შეადგინა. საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებისთვის, რომლებსაც განვითარებისთვის კაპიტალის დიდი ოდენობა ესაჭიროებათ, ტურიზმიდან შემოსავლები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. პანდემიის გამო, ტურიზმის სექტორი მნიშვნელოვნად დაზარალდა, განსაკუთრებით 2020 წელს, როდესაც პანდემიასთან დაკავშირებულ მკაცრ შეზღუდვებს საერთაშორისო ტურიზმის ფაქტობრივი პარალიზება, ხოლო შიდა ტურიზმის მკვეთრი შემცირება მოჰყვა.
საერთაშორისო მოგზაურების შესახებ სტატისტიკას საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია აქვეყნებს. საერთაშორისო მოგზაური არის ნებისმიერი ასაკის არარეზიდენტი პირი, რომელიც სხვადასხვა გეოგრაფიულ არეალს შორის, ნებისმიერი ხანგრძლივობითა და მიზნით, გადაადგილდება. ტერმინი როგორც ტურისტებს, ასევე მიგრანტებს (რომლებიც ქვეყანაში 6 თვეზე მეტ ხანს რჩებიან სასწავლო, სამუშაო, ოჯახის გაერთიანების და ა.შ. მიზნით) და იმ პირებს აერთიანებს, რომლებმაც საქართველო სატრანზიტო ქვეყნად გამოიყენეს. საერთაშორისო ვიზიტორები არიან 15 წლის ან უფროსი ასაკის საქართველოს არარეზიდენტი მოგზაურები, რომლებმაც ვიზიტი საკუთარი ჩვეული გარემოდან საქართველოს ტერიტორიაზე განახორციელეს, ხოლო ტურისტი არის ვიზიტორი, რომელმაც ღამე საქართველოს ტერიტორიაზე გაათენა.
2019 წელს, საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რიცხვმა დაახლოებით 9.3 მლნ, მათ შორის, ტურისტების რიცხვმა - დაახლოებით 5 მლნ შეადგინა. 2021 წლისთვის, საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რიცხვმა დაახლოებით 1.9 მლნ შეადგინა (2019 წელთან შედარებით 5-ჯერ კლება), ხოლო ტურისტული ვიზიტების რიცხვმა - 1.6 მლნ (3.2-ჯერ კლება).
ცხრილი 1: საერთაშორისო მოგზაურობების ვიზიტების დინამიკა 2017-2021 წლებში
ბუნებრივია, ყველაზე საინტერესო მაჩვენებელი ტურისტული ვიზიტების აღდგენის მაჩვენებელია პრე-პანდემიურ პერიოდთან - ანუ 2019 წელთან შედარებით. 2022 წლის პირველი ექვსი თვის განმავლობაში, ქვეყანას 1.6 მლნ საერთაშორისო მოგზაური ეწვია, რაც 2019 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან მიმართებით 42% აღდგენას ნიშნავს. მათ შორის, ტურისტული ვიზიტორების ვიზიტების რიცხვი 1.2 მილიონს დაუახლოვდა, რაც 2019 წელთან მიმართებით 56.8%-ით აღდგენაა.
2021 წლის პირველ ექვს თვესთან შედარებით, 2022 წლისთვის საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რიცხვი 3.3-ჯერ, ხოლო ტურისტების რიცხვი 2.8-ჯერ არის გაზრდილი. რაც შეეხება 2020 წელს, აქ 6 თვის შედარება არარელევანტურია, რადგან 2020 წლის პირველი 3 თვის განმავლობაში, როდესაც მკაცრი შეზღუდვები ჯერ კიდევ დაწესებული არ იყო, დაახლოებით 1.3 მლნ საერთაშორისო მოგზაური შემოვიდა, რამაც 2020 წლის მთლიან მოგზაურთა რიცხვის 93% შეადგინა. საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რაოდენობის მხრივ, პირველ ადგილს თურქეთი იკავებს (262 ათასი), მეორეს - რუსეთი (247 ათასი), მესამეს კი - სომხეთი (196 ათასი).
ცხრილი 2: საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების დინამიკა 2019-2022 წლებში
უშუალოდ ივნისში, საქართველოს ყველაზე მეტი ვიზიტორი ეწვია: რუსეთიდან - 90 239 ვიზიტი, (წლიური ზრდა 502,9%), თურქეთიდან - 62 192 ვიზიტი (წლიური ზრდა 110,1%), სომხეთიდან - 61 974 ვიზიტი, (წლიური ზრდა 364,5%), საქართველოდან (არარეზიდენტი) - 22 143 ვიზიტი (წლიური ზრდა 103,8%). საინტერესოა, რომ ბელარუსიდან 2022 წელს საქართველოს 42 ათასამდე ვიზიტორი ეწვია, რაც 2019 წლის მაჩვენებელს დაახლოებით 2.1-ჯერ აღემატება. ცნობილია რომ რუსეთიდან და ბელარუსიდან საქართველოში უფრო და უფრო მეტი ადამიანი პოლიტიკურ-ეკონომიკური მიზეზებიდან გამომდინარე, მათ შორის - სანქციებთან დაკავშირებული პრობლემების თავიდან ასაცილებლად, მოემგზავრება. ამ თვალსაზრისით, საინტერესოა რუსეთიდან ვიზიტორების ვიზიტების დინამიკა 2018-2019 წლებში. ამ შემთხვევაში, აღსანიშნავია, რომ 2022 წლის მარტი-ივნისის განმავლობაში, ბელარუსისგან განსხვავებით, რუსი ვიზიტორების ვიზიტების რიცხვს პრეპანდემიური პერიოდისთვის არ გადაუჭარბებია და რუსი ვიზიტორების პროცენტული განაწილების დინამიკაც, მთლიან ვიზიტორებთან ფარდობით, მეტნაკლებად მსგავსია. თუმცა, წინა სხვა თვეებთან შედარებით, ივნისის თვეში, ორივე - აბსოლუტური და ფარდობითი თვალსაზრისით, მკვეთრი მატება შეინიშნება
ცხრილი 3: რუსეთიდან საერთაშორისო ვიზიტორების ვიზიტების რაოდენობა და მათი წილი მთლიან ვიზიტორებში (%)
საერთაშორისო მოგზაურობიდან მიღებული შემოსავლების სტატისტიკას საქართველოს ეროვნული ბანკი აქვეყნებს. ამ დროისთვის 2022 წლის პირველი 5 თვის მონაცემებია გამოქვეყნებული. შემოსავალმა საერთაშორისო მოგზაურობიდან 840 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წელთან მიმართებით 75.3% აღდგენაზე მიუთითებს, 2021 წლის მონაცემს კი 4.7-ჯერ აღემატება, რაც პანდემიის გათვალისწინებით, დამაიმედებელი სტატისტიკაა. საინტერესო ფაქტია ისიც, რომ ჯამური შემოსავლიდან - 840 მლნ აშშ დოლარიდან, შემოსავლები რუსეთიდან დაახლოებით 150 მლნ დოლარს შეადგენს, რაც მთლიანი შემოსავლების 18%-მდეა. ფარდობითი თვალსაზრისით, რუსეთიდან შემოსავლების მაჩვენებელი პრეპანდემიურ პერიოდთან შედარებით, გაზრდილი არ არის.

Tourism Dynamic Based on First Half of 2022 Data
Prior to the pandemic, Georgia’s revenues from international travel had been growing annually. In 2019, Georgia’s tourism revenues amounted to USD 3.2 billion. According to the statistics of the Georgian National Tourism Administration, tourism accounted for 8.4% of the GDP in 2019. Tourism revenues are particularly important for countries like Georgia with developing economies which need large volumes of capital for development. As result of the pandemic, the tourism sector took a serious hit, particularly in 2020 when stringent pandemic-induced restrictions virtually paralysed international tourism and caused a sharp drop in domestic tourism.
The Georgian National Tourism Administration publishes statistics on international travellers. An international traveller is a non-resident person of any age who moves between different geographic areas for different durations and purposes. This term encompasses both tourists and migrants (who remain in a country for more than six months for study, work, family reunion and other purposes) as well as those individuals who used Georgia as a transit country. International visitors are travellers over 15 years of age and non-residents of Georgia who made a visit outside of their natural environment to Georgian territory whilst a tourist is a visitor who spent a night in Georgia.
In 2019, the number of visits of international travellers amounted to nearly 9.3 million with the number of tourists comprising approximately 5 million of this number. For 2021, the number of visits of international travellers was nearly 1.9 million (a fivefold decrease as compared to 2019) whilst tourist visits amounted to 1.6 million (a 3.2-fold decrease).
Table 1:  Dynamic of Visits of International Travellers in 2017-2021
Naturally, the recovery of the number of tourist visits as compared to the pre-pandemic period (2019) is the most interesting indicator. In the first six months of 2022, 1.6 million international travellers visited Georgia which equals a 42% recovery as compared to the same figure of 2019. Among other things, the number of visits of tourists is close to 1.2 million which means a 56.8% recovery as compared to 2019.
As compared to the first six months of 2021, the number of visits of international travellers increased 3.3 times in 2022 whilst the number of tourists increased 2.8 times. In regard to 2020, a comparison of six-month data here is irrelevant since 1.3 million international travellers visited Georgia which in the first three months of 2020 when the stringent restrictions had not yet been imposed and accounts for 93% of the number of total travellers in 2020. In terms of international visitors to Georgia, Turkey is at the top (262,000) followed by Russia (247,000) and Armenia (196,000).
Table 2:  Dynamic of Visits of International Travellers in 2019-2022
In June 2022, the biggest number of visitors to Georgia came from:  Russia – 90,239 visits (annual growth 502.9%), Turkey – 62,192 visits (annual growth 110.1%), Armenia – 61,974 visits (annual growth 364.5%) and Georgia (non-resident) – 22,143 visits (annual growth 103.8%). Of interest is that nearly 42,000 visitors came to Georgia from Belarus in 2022 which is almost 2.1 times higher as compared to the 2019 figure. It is understood that more and more people are coming to Georgia from Russia and Belarus because of political and economic reasons, including the motivation to escape the problems related to the sanctions against these countries. The dynamics of visitors from Russia in 2018-2019 are also of interest. As opposed to Belarus, the number of Russian visitors in March-June 2022 did not exceed the pre-pandemic figure and the dynamics of the percentage distribution of Russian visitors vis-à-vis the total number of visitors is more or less similar. However, visitors from Russia increased sharply in June 2022 as compared to the previous months both in absolute and relative terms.
Table 3:  Number of International Visitors from Russia and Their Share in Total Number of Visitors (%)
The National Bank of Georgia publishes the statistics of the revenues generated from international travel. At the moment, data for the first five months of 2022 are available. Revenue from international travel amounted to USD 840 million which is a 75.3% recovery as compared to 2019 and is 4.7 times higher as compared to the 2021 figure. These are reassuring statistics given the ongoing pandemic. Of interest is that out of the USD 840 million, revenues from Russia account for nearly USD 150 million which is almost 18% of the total revenues. In terms of relative figures, revenues from Russia have not increased as compared to the pre-pandemic period.