22 აგვისტოს „ალტ-ინფოს“ გადაცემაში „დღის კომენტარი 13:00 საათზე“ უკრაინის პრეზიდენტის, ვოლოდიმირ ზელენსკის შესახებ დეზინფორმაციული მტკიცება გავრცელდა. გადაცემის სტუმარმა სხვა საკითხებთან ერთად უკრაინაში მიმდინარე ომზეც ისაუბრა და უკრაინის პრეზიდენტს კოკაინზე დამოკიდებულება მიაწერა. საუბრისას მან ზელენსკის „დაყნოსილი პრეზიდენტი“ უწოდა და აღნიშნა, რომ „ის კოკაინისტია მოგეხსენებათ. ეს ჩვეულებრივი ამბავია მისთვის.“
ცნობისთვის, დეზინფორმაცია ვოლოდიმირ ზელენსკის მიერ ნარკოტიკების მოხმარების შესახებ სოციალურ ქსელში ხშირად ვრცელდება და უკრაინის ხელისუფლების დისკრედიტაციას ისახავს მიზნად. დეზინფორმაციულ მტკიცებებს ფაქტ-მეტრი უკვე არაერთხელ გამოეხმაურა (იხილეთ ლინკი 1; ლინკი 2)
აღსანიშნავია, რომ წარსულში სოციალურ ქსელში გავრცელდა ფოტო, რომელსაც უკრაინულ ენაზე სარკასტული კომენტარი ერთვოდა: „ახლა შევიყნოსავ და ხერსონში წავალ“
ფოტომანიპულაციით დამუშავებული ფოტო
AFP News Agency-ს მიერ გადაღებული რეალური ფოტო
სინამდვილეში, პრორუსულმა პროპაგანდისტულმა გვერდებმა AFP News Agency-ს მიერ ქალაქ ბუჩაში ვიზიტისას პრეზიდენტი ზელენსკისთვის გადაღებულ ფოტოს ფოტომანიპულაციით ნარკოტიკული საშუალება და ხელი დაამატეს და შეცვლილი ფორმით გაავრცელეს.
ვოლოდიმირ ზელენსკის ნარკოდამოკიდებულების შესახებ გავრცელებულ ყალბ მტკიცებებს, მათ შორის ვიდეომანიპულაციას, რომელშიც ციფრული საშუალებებით თეთრი ფხვნილის გამოსახულების დამონტაჟება გამოვლინდა, ფრანგული ტელეარხი France 25 გამოეხმაურა.
გავრცელებული მანიპულაციური ვიდეოს ორიგინალ ვერსიასთან შედარებისას ცხადად ჩანს, რომ უკრაინის პრეზიდენტის მარცხნივ ნარკოტიკული საშუალების გამოსახულება დამონტაჟებულია.
France 25-მა ასევე გადაამოწმა ვიდეო, რომელშიც ვოლოდიმირ ზელენსკის კოკაინის შესახებ ნათქვამ ფრაზას მიაწერდნენ: „ეს არის მთელი დღის ენერგია. დილის 7 საათზე ვიღვიძებ, ძაღლს ვასეირნებ და ნარკოტიკებს შევიყნოსავ.“
სინამდვილეში, Ukrainskaya Pravda-სთან მიცემულ ინტერვიუში ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა: „ეს არის დიეტა, რომელსაც მივყვები. დილის 7 საათზე ვიღვიძებ, ვასეირნებ ძაღლს. ეს მაძლევს მთელი დღის ენერგიას. არ მოვიხმარ ნარკოტიკებს და არ შევიყნოსავ არაფერს გარდა ყავის სურნელისა... “
გარდა ამისა, დეზინფორმაციული მტკიცებები პრეზიდენტ ზელენსკის ნარკოდამოკიდებულებასთან დაკავშირებით არასამეცნიერო, პირად აღქმებზე დაფუძნებულ განცხადებებს ეყრდნობა. ფსიქოლოგმა, ალექსეი ზახაროვმა ინტერვიუში განაცხადა, რომ ვოლოდიმირ ზელენსკის ნარკომანთათვის დამახასიათებელი ფიზიკური ნიშნები აღენიშნება, მათ შორის გაფართოებული გუგები, სტრესული ქმედებები, მოუსვენრად მოძრავი ხელები.
პირად შეხედულებებზე დაფუძნებული შეფასება პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ყოფილმა ხელმძღვანელმაც გააკეთა. პრეზიდენტის სახისა და საუბრის მანერის ცვლილებაზე დაკვირვების საფუძველზე ანდრეი ბოგდანმა lenta.ru-სთან განაცხადა, რომ მას აქამდე პრეზიდენტის ნარკოტიკებზე დამოკიდებულება არ შეუმჩნევია, თუმცა ყველაფერი შეიცვალა.
ცნობისთვის, დეზინფორმაცია ირიბი ფორმით ასევე გავრცელდა რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმირ პუტინის, მიერ, რომელმაც უკრაინის მთავრობას ნარკოტიკზე დამოკიდებულთა „ბანდა“ უწოდა.
სინამდვილეში, ვოლოდიმირ ზელენსკის მიერ ნარკოტიკული ნივთიერების შესახებ გავრცელებული მტკიცებები უსაფუძვლოა და მიზნად ისახავს უკრაინის პრეზიდენტის დისკრედიტაციას. განცხადებები არა რეალურ ფაქტებს, არამედ ფოტო-ვიდეო მანიპულაციასა და მიკერძოებულ პერსონალურ ბრალდებებს ეყრდნობა.
ამდენად, მტკიცება, რომელიც ალტ-ინფოს ეთერში ვოლოდმირ ზელენსკის მიერ ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების შესახებ გაკეთდა, ყალბია და რუსული პროპაგანდისტული ვებ გვერდების მიერ გავრცელებულ დეზინფორმაციას ეყრდნობა.

Disinformation:  Zelenskyy is a drug addict
On 22 August 2022, on air on Alt-Info’s broadcast Dghis Komentari 13:00 Saatze, a piece of disinformation was disseminated about the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy. The host of the show, among other things, talked about ongoing war in Ukraine and referred to the President of Ukraine as a cocaine addict. During the interview, he called President Zelenskyy a “snorted President” and stated:  “As you are aware, he is a cocaine addict. This is very usual for him.”
As a reminder, disinformation about Volodymyr Zelenskyy being a drug addict is often promoted in social networks and aims to discredit the Government of Ukraine. FactCheck has responded to this disinformation in the past (see link 1 and link 2).
Of note is that a photograph was disseminated in social networks in the past with a sarcastic comment in the Ukrainian language:  “I will now snort and go to Kherson.”
Photograph after Manipulation
Real Photograph Taken by AFP News Agency
In fact, pro-Russian propaganda pages added the drug substance and the image of a hand to the AFP News Agency’s photograph taken during President Zelenskyy’s visit to Bucha and disseminated it in an altered form.
The French TV channel France 25 also responded to the false claims about Volodymyr Zelenskyy being a drug addict, including video manipulation where the image of some white powder was added through digital software.
A comparison of the manipulated video to the original video clearly shows that the image of a drug substance to the left of the Ukrainian President is fabricated.
France 25 also verified a video where the phrase about cocaine is attributed to Volodymyr Zelenskyy:  “At 7 am I got up. Took a walk with the dog. And I do snort drugs.”
In fact, this is what Volodymyr Zelenskyy stated in his interview with Ukrainska Pravda:  “This is the 'diet' I follow. At 7 am, I get up and take my dog out. It gives you energy for the whole day, I do not do drugs and snort nothing, except for the flavour of coffee…”
In addition, disinformation claims about President Zelenskyy being a drug addict are also based on a non-scientific statement based on personal perceptions. Aleksey Zakharov, a psychologist, stated in his interview that Volodymyr Zelenskyy exhibits physical signs characteristic to the drug addicts, including swollen eyeballs, stress actions and nervous hand gestures.
The former Head of the Presidential Administration also made an assessment based on personal views. In his interview with lenta.ru, Andrei Bogdan stated that previously he had not noticed President Zelenskyy’s drug addiction, although based on changes in the President’s face and manner of talking, everything was changed.
As a reminder, Russian President Vladimir Putin also indirectly promoted this disinformation when he denounced the Government of Ukraine as a drug-addict “gang.”
In reality, claims about Volodymyr Zelenskyy’s drug addiction are baseless and aim to discredit the President of Ukraine. The aforementioned statements are not based on real facts but photo-video manipulations and biased personal allegations.
Therefore, claims voiced on air on Alt-Info, about Volodymyr Zelenskyy being a drug addict, are false and based on disinformation promoted by Russian propagandistic websites.