დეზინფორმაცია: ბრიტანეთში იგეგმება „კლიმატის ლოკდაუნი“
სოციალურ ქსელში გამოქვეყნდა პოსტი, რომლის თანახმადაც, ოქსფორდშირის საგრაფოს საბჭო წელს „კლიმატის ლოკდაუნს“ გეგმავს, რათა პლანეტა კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული საფრთხეებისგან გადაარჩინოს. მასალის თანახმად, ოქსფორდშირის საგრაფოს საბჭომ დაამტკიცა გეგმა, რომელიც მოსახლეობის 6 ზონაში ჩაკეტვას ისახავს მიზნად. პოსტის ავტორის მიხედვით, მათ ქალაქი 6 ზონად დაყვეს, მთავარ გზებზე ელექტრონული კარიბჭე დააყენეს და ამას 15 წუთიანი ქალაქის დღის წესრიგი დაარქვეს. პოსტში მოცემული ინფორმაცია იმგვარად არის მოცემული, თითქოს ეს ყველაფერი ადამიანების ჩაკეტვას და მათ მართვას ემსახურება, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება.
ოქსფორდშირის საგრაფოს ადგილობრივმა მმართველებმა ტრანსპორტის მოძრაობის დარეგულირების ახალი სისტემა განიხილეს. ახალმა გეგმამ ქალაქ ოქსფორდში საცობების რაოდენობა უნდა შეამციროს. გეგმის თანახმად, ქალაქ ოქსფორდის მთავარ გზებზე დამონტაჟდება სატრანსპორტო მოძრაობის მარეგულირებელი 6 კამერა ე.წ. traffic filters, რომლის მთავარი მიზანი ავტობუსით უფრო სწრაფად გადაადგილება და ფეხით/ველოსიპედით მოსიარულეთათვის უსაფრთხო გარემოს შექმნა იქნება (შეგიძლიათ, იხილოთ რუკა, სადაც ასახულია ქალაქ ოქსფორდში traffic filters-ის განლაგება). Traffic filters წარმოადგენს ტრანსპორტის სანომრე ნიშნების ამომცნობ კამერებს და არა ფიზიკურ ბარიერს. კერძო ავტომობილის მძღოლები, რომლებიც დილის 7 საათიდან საღამოს 7 საათამდე გზის ამ კონკრეტულ მონაკვეთებს ნებართვის გარეშე გაივლიან, ავტომატურად დაჯარიმდებიან. რაც შეეხება ქალაქ ოქსფორდში ან ქალაქგარეთ მცხოვრებ მძღოლებს, ისინი მოცემულ მონაკვეთებში თავისუფლად გადაადგილებისთვის წელიწადში 100-დღიან ნებართვას მიიღებენ. შეზღუდვა არ მოქმედებს სხვა დანარჩენი სახის სატრანსპორტო საშუალებაზე: ავტობუსებზე, ტაქსებზე, მოპედებზე, მოტოციკლეტებსა და სატვირთო მანქანებზე.
საგრაფოს მთავრობამ Associated Press-თან საუბრისას განაცხადა, რომ აღნიშნული ინიციატივა ემსახურება მოძრაობის დარეგულირებას და ის მიზნად არ ისახავს ოქსფორდშირის საგრაფოს რომელიმე ნაწილის ჩაკეტვას და მასზე წვდომის გაუქმებას. ოქსფორდშირის საგრაფოს საბჭოს სპიკერმა, პოლ სმიტმა, განაცხადა, რომ „ქალაქ ოქსფორდის ყველა ნაწილი მანქანით კვლავ მისაწვდომი იქნება. სახლის დატოვებისთვის ან მანქანის მართვისთვის საგრაფოს საკრებულოსგან ნებართვის აღებას მოსახლეობას არავინ მოსთხოვს“. მისი თქმით, „მძღოლები, რომლებსაც არ აქვთ ნებართვა, კვლავ შეძლებენ დაჯარიმების გარეშე შევიდნენ ქალაქის ნებისმიერ ნაწილში. უბრალოდ მათ ამისთვის სხვა მარშრუტის გავლა და იმ კონკრეტული გზის მონაკვეთებისთვის თავის არიდება მოუწევთ“. ინიციატივის მიზანიც სწორედ ის არის, რომ ქალაქის გადატვირთულ გზებზე საავტომობილო მოძრაობა შემცირდეს და ფეხით/ველოსიპედებით გადაადგილება წახალისდეს.
რაც შეეხება პოსტში ნახსენებ „15- წუთიანი ქალაქის დღის წესრიგის გეგმას“, ის traffic filters-ის ინიციატივასთან კავშირში არ არის. 15-წუთიანი ქალაქის პროექტი (the 15-Minute City project) დამოუკიდებელ გეგმას წარმოადგენს, რომლის განხორციელების იდეალურ შემთხვევაში ქალაქის მაცხოვრებლები მნიშვნელოვან სერვის ცენტრებამდე ფეხით ან ველოსიპედით 15 წუთში მივლენ. Facebook-მომხმარებლებმა ეს ორი პროექტი არასწორად დააკავშირეს ერთმანეთთან და მცდარი დასკვნა გამოიტანეს, რომ traffic filters-ის საგზაო მოძრაობის წესები მოსახლეობას თავიანთი უბნების დატოვებასაც აუკრძალავს.

According to a publication in social networks, Oxfordshire County Council plans a “climate lockdown” this year to save the planet from the dangers caused by climate changes. It is claimed that the Oxfordshire County Council adopted a plan which envisions locking down the population in six zones. The author of the publication says that they divided the city into six zones, installed an electronic gate and called it the 15 Minute City Project.
The information in the publication is provided in a way that these measures are aimed at locking down people and controlling them which is not true.
Oxfordshire Country local authorities discussed a new traffic regulation system. The new plan is aimed at reducing the number of traffic jams in Oxford. According to the plan, six cameras (the so-called traffic filters) will be installed at major roads in Oxford, intending to make bus journeys faster and walking and cycling safer (see the plan which shows the location of traffic filters in Oxford). Traffic filters are, in fact, cameras recognising vehicle license plates and are not physical barriers. Drivers of private vehicles who drive on particular sections of the road from 7 am to 7 pm without a permit will be automatically fined. In regard to drivers living in or adjacent to Oxford, they will be eligible for 100-day passes per year to traverse those particular sections. This restriction will not be applied to other means of transport such as buses, taxis, mopeds, motorcycles and trucks.
The county government, in an interview with the Associated Press, stated that the aforementioned initiative is intended to regulate traffic and does not aim to lockdown or block access to any part of Oxfordshire County. Paul Smith, spokesperson for the Oxfordshire County Council, stated: “Everywhere in the city will still be accessible by car. Nobody will need permission from the country council to drive or leave their home.” Mr Smith also added: “Drivers who lack a permit will also still be able to access all of the city without being fined but they might just need to use a different route or drive through the ring road to avoid the traffic filters.” It is precisely the aim of the initiative to reduce traffic on overloaded streets of the city and encourage walking/cycling.
In regard to the 15-Minute City Project mentioned in the publication, it has nothing to do with the initiative of traffic filters. The 15-Minute City Project is an independent plan which if implemented envisions that city residents will ideally be able to access important service centres by walking or cycling in 15 minutes. Facebook users erroneously linked these two projects together and drew the wrong conclusion that traffic filters will ban people from leaving their neighbourhoods.