დეზინფორმაცია: თურქეთში ხანძარი „ლაზერული სხივების“ მეშვეობით ხელოვნურადაა გამოწვეული
Facebook-ანგარიში Salome Shonia სოციალურ ქსელში აქვეყნებს ვიდეოს, რომელიც თურქეთში გაჩენილ ხანძარს ასახავს და მიანიშნებს, რომ ის „ლაზერული სხივების“ მეშვეობით ხელოვნურადაა გამოწვეული. ვიდეო სოციალურ ქსელ Twitter-სა და TikTok-ზე (1,2,3,4,5) უცხოენოვანი ანგარიშების მიერაც ვირუსულად გავრცელდა.
სინამდვილეში, სხივები, რომლებიც კადრებში ჩანს, ვიდეოჩანაწერის ავტორის თქმით, ფანჯრის ანარეკლია და ის ხანძართან კავშირში არ არის. აღნიშნული მტკიცება თურქულმა ფაქტების გადამმოწმებელმა ორგანიზაცია Teyit-მა გადაამოწმა. ვიდეოს ავტორი Twitter-ზე წერს, რომ ამ კადრების გამოქვეყნებას ნანობს, რადგან ის კონსპიროლოგებმა გამოიყენეს: „ეს კადრი მე მეკუთვნის, მეტირება, ზოგი დამცინოდა და ზოგმა ლაზერიაო თქვა. ვნანობ, რომ გავაზიარე, ეს არის კადრი დახურული მინით და ანარეკლი, რომელსაც ლაზერს ეძახიან, ანთრაციტის ფერის ფარდის ანარეკლია“,- ვკითხულობთ, Twitter-ზე გავრცელებულ განცხადებაში. პიროვნებამ, რომელსაც ეს ვიდეოკადრი ეკუთვნის, მოგვიანებით მორიგი ვიდეო გამოაქვეყნა, სადაც ჩანს, რომ ფანჯრიდან გადაღებულ ყველა ვიდეოს მსგავსი ანარეკლი აქვს და რეალურად, ცაზე „ლაზერული სხივები“ არ არის.
ვირუსულად გავრცელებული ჩანაწერი 22 აგვისტოს 16 საათსა და 48 წუთზე თურქეთის ჩანაქკალეს რეგიონშია გადაღებული. ხანძარი 22 აგვისტოს 12 საათსა და 30 წუთზე სოფელ კაიადერეს ტერიტორიიდან გავრცელდა. საღამოს, ვიდეოს გადაღების დროისთვის ცეცხლმა ჩანაქკალემდე მიაღწია.
ჩანაქკალეს რეგიონში ხანძარი საბერძნეთის ტერიტორიიდან გავრცელდა, სადაც ცეცხლი საბერძნეთის პრემიერ-მინისტრის, კირიაკოს მიცოტაკისის განცხადებით, განზრახ ან გულგრილობის გამო გაჩნდა. ქვეყნის ხელისუფლებამ ბოლო დღეებში 140 პირი დააკავა, მათ შორის 177 დაუდევრობის, ხოლო 23 ხანძრის განზრახ გაჩენის ბრალდებით. ხანძრის გაჩენას საბერძნეთის ხელისუფლება მიგრანტებსაც უკავშირებს, თუმცა მომხდარზე გამოძიება ჯერ ისევ მიმდინარეობს.
ამდენად, მტკიცება, თითქოს გავრცელებულ ვიდეოში ხანძრის „ლაზერული სხივების“ მეშვეობით გამოწვევა ჩანს, ყალბია. ვიდეოს ავტორის თქმით, სხივები მხოლოდ ფანჯრის ანარეკლია და ის ხანძართან კავშირში არაა.
დეზინფორმაცია „ლაზერული სხივებისა“ თუ „მიმართული ენერგიის იარაღის“ გამოყენებით ხანძრებისა და სხვა ბუნებრივი კატაკლიზმების განზრახ გამოწვევის შესახებ, „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც გადაუმოწმებია (იხ. სტატია 1, 2, 3, 4).

Disinformation:  Turkish wildfires are artificially caused by “laser beams.”
Salome Shonia’s Facebook account published a piece of footage in the social network which shows a wildfire in Turkey. The author indicates that the wildfire is artificially caused by a “laser beam.” The video went viral on Twitter and on TikTok (1,2,3,4,5)  as well by foreign-language accounts.
In fact, the beams seen in the footage, according to the author of the video, are a reflection from a window and are not related to the fire. This claim was verified by the Turkish fact-checking organisation, Teyit. The author of the video writes on Twitter that he regrets publishing this because it was used by conspiracy theorists: "This piece of footage belongs to me, I’m on the verge of crying, some people laughed at me and some said it was a laser. I regret that I shared it, this is a shot with a closed window and a reflection which people are saying is a laser but it is the reflection of an anthracite-coloured curtain" reads a statement on Twitter. The owner of the video also later posted another video showing that other pieces of footage taken from the window have similar reflections and that there are no "laser beams" in the sky.
The piece of footage was recorded on 22 August at 16:48 in the Çanakkale region of Turkey and soon went viral. The fire spread from the territory of the village of Kayadere at 12:30 on 22 August. By the time the video was taken, the fire had reached Çanakkale..
The fire in the Çanakkale region was spread from Greek territory where, according to the Prime Minister of Greece, Kyriakos Mitsotakis, it was started intentionally or due to indifference. Greek authorities arrested 140 people in recent days, including 177 on charges of negligence and 23 on charges of intentionally starting fires. The Greek authorities have linked migrants to the fire but investigations are still in progress.
Therefore, the claim that the published footage shows a fire being caused by "laser beams" is false. According to the author of the video, the beams are just a reflection from a window and are is not related to the fire.
FactCheck has previously verified pieces of disinformation about intentionally sparking wildfires and other natural disasters by  “laser beams” or by a “directed-energy weapon” in the past (see articles 1, 2, 3, 4).