წლის პირველ ოქტომბერს პარლამენტში გამართულ ეკონომიკურ დებატებზე სიტყვით გამოსვლისას, უმცირესობის წარმომადგენელმა, ზურაბ ჯაფარიძემ, უმრავლესობის მიერ წაყენებულ ბრალდებებს უპასუხა. ბრალდებაზე, რომ უკანასკნელ წლებში ეკონომიკური ზრდის იმიტაცია ხდებოდა, დეპუტატმა განაცხადა, რომ მონაცემები ეკონომიკის ზრდის შესახებ არამარტო ფინანსთა სამინისტროს ან სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ვებ-გვერდებზე, არამედ მრავალი ავტორიტეტული საერთაშორისო  ორგანიზაციების ვებ- გვერდებზეა განთავსებული. ზურა ჯაფარიძემ, ასევე, ხაზი გაუსვა, რომ ამგვარი განცხადებებით უმრავლესობის წევრები ინვესტორებს აფრთხობენ და ინვესტიციების მოზიდვას უშლიან ხელს. ასევე, ბრალდებაზე, რომ გასულ წლებში ეკონომიკა ძირითადად პრივატიზაციიდან და ჯარიმებიდან შემოსული თანხების ხარჯზე იზრდებოდა, მან უპასუხა, რომ  პრივატიზაციიდან შემოსული თანხები ბიუჯეტის მხოლოდ 3 %-ს შეადგენდა, ხოლო უკანასკნელ წლებში, ყველანაირი სახის ჯარიმებიდან შემოსული თანხები, 100 მლნ. ლარს უტოლდებოდა.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა გადაემოწმებინა, მართლაც იზრდებოდა თუ არა წინა ხელისუფლების დროს ეკონომიკა პრივატიზაციიდან და ჯარიმებიდან შემოსული თანხების ხარჯზე.
სახელმწიფო ხაზინის კონსოლიდირებული ბიუჯეტის მონაცემები jaf
როგორც ცხრილიდან ვხედავთ, „შემოსულობების’’ მაჩვენებელი 2004 წლიდან დღემდე ზრდის ტენდენციით ხასიათდება; გამონაკლისი მხოლოდ 2009 წელია. „სულ ჯარიმების’’ მაჩვენებლები ასევე ზრდის ტენდენციით მიდის, თუმცა, 2008 და 2011 წლები მცირედი ვარიაციებით ხასიათდება. რაც შეეხება „პრივატიზაციებს’’, ის მისი მოცულობის მაქსიმუმს 2008 წელს აღწევს და შემდეგ კლებას განიცდის, ხოლო პრივატიზაციის პროცენტული წილი ბიუჯეტში, ანუ „შემოსულობებში’’, მუდმივი ცვლილებებით ხასიათდება. იმისთვის, რომ დაგვედგინა, თუ ბიუჯეტის რა პროცენტულ წილს წარმოადგენდა საშუალოდ 2004 წლიდან ბოლო 9 წლის განმავლობაში პრივატიზაციიდან შემოსული თანხები, პროცენტთა ჯამი - 47.50% 9 წელზე გავყავით, რის შედეგადაც 5% მივიღეთ. ცხადია, რომ 5% ბიუჯეტის მხოლოდ მცირე ნაწილია, თუმცა, დეპუტატის მიერ დასახელებულ 3%-ზე მეტია.
რაც შეეხება ჯარიმებს, დეპუტატის განცხადებიდან გამომდინარე, ჩვენ აქცენტი ყველა სახის ჯარიმაზე გავაკეთეთ და განვათავსეთ გრაფაში - „ჯარიმები სულ’’. 2004 წლიდან მოყოლებული 2012 წლის ჩათვლით, ჯარიმების საშუალო რაოდენობის გამოსათვლელად, „ჯარიმების სულ’’ ოდენობა - 789 მლნ.ლარი, იგივე პრინციპით, 9-ზე გავყავით, რის შედეგადაც 88 მლნ. ლარი მივიღეთ. იმ შემთხვევაში, თუ დეპუტატის განცხადების შესაბმისად, მხოლოდ უკანასკნელ 2010-2011-2012  წლებს მივაქცევთ ყურადღებას, მაშინ საშუალოდ 145 მლნ. ლარს ვიღებთ. ეს რიცხვი, ასევე, ბიუჯეტის მცირე წილს წარმოადგენს, თუმცა, 45 მილიონით მეტია ვიდრე დეპუტატის მიერ დასახელებული 100 მილიონი.
„საქართველოს 2013 წლის 9 თვის კონსოლიდირებული ბიუჯეტის შემოსულობების’’
მიხედვით,  2013 წლის სამი კვარტლისთვის, სახელმწიფო ბიუჯეტის საკასო შემოსულობებმა 5,483 მლნ. ლარი შეადგინა, სადაც პრივატიზაციიდან შემოსული თანხები 30 მილიონი,  ხოლო ჯარიმებიდან კი - 100 მლნ. ლარია, რაც, ასევე, არსებული ბიუჯეტის მცირე წილს წარმოადგენს.
დასკვნა     2004-2012
წლებში პრივატიზაციიდან შემოსული თანხები საშუალოდ ბიუჯეტის მხოლოდ 5%-ს შეადგენდა. რაც შეეხება ჯარიმებს, მათი საშუალო მაჩვენებელი უკანასკნელ წლებში (2010-2012)  145 მლნ.ლარს, ხოლო 2004-2012 წლებში კი - 88 მლნ. ლარს შეადგენდა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს მონაცემები მცირედით, მაგრამ მაინც განსხვავდება დეპუტატის მიერ მოყვანილი რიცხვებისგან, ერთი რამ ნათელია - განხილული წლების განმავლობაში, პრივატიზაციიდან და ჯარიმებიდან შემოსული თანხები ქვეყნის ეკონომიკაში ძალიან უმნიშვნელო იყო.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ უმცირესობის წარმომადგენლის, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: „ის, რომ ეკონომიკა იზრდებოდა პრივატიზაციის თანხებით და ჯარიმებით, არის აბსურდი. ბიუჯეტში პრივატიზაციის შედეგად შესული თანხები შეადგენდა ბიუჯეტის მხოლოდ 3%-ს;  უკანასკნელ წლებში, ჯარიმების საერთო რაოდენობა პატრულის ჯარიმების ჩათვლით შეადგენდა 100 მლნ. ლარს“, არის სიმართლე.

“Claiming that the economy was growing due to fines and the sums brought in by privatisation is simply absurd. The share of sums allocated to the budget through privatisation amounted to 3% of the budget. The total amount of fines, including patrol fines,
Delivering a speech during the economic debates held in the Parliament of Georgia on 1 October 2013, Zurab Japaridze, member of the Parliamentary Minority, responded to the accusations of the Majority alleging that economic progress was being forged throughout the last years. In response to these accusations Japaridze declared that the data demonstrating the economic growth of Georgia had been published not only on the websites of the Ministry of Finance and the National Statistics Office but also on the websites of numerous prestigious international organisations. Zurab Japaridze also points out that similar statements coming from the Majority are scaring away investors and disrupt the process of attracting investments. He also disputed the accusations that in recent years the economy was growing mainly owing to the funds from privatisation and fines by asserting that the sums brought in by privatisation amounted solely to 3% of the budget while the money accrued through all sorts of fines over the last years totalled no more than GEL 100 million. FactCheck set out to investigate whether or not the economic growth of recent years was at the expense of sums brought in by privatisation and fines. Indicators of the State Treasury Consolidated Budget jaf-econ-grow As gathered from the table, except for 2009 the indicator for Receipts was seeing an increase in all years starting from 2004. The indices of Total Fines also have a tendency of increase but 2008 and 2011 are characterised with minor variations. As for Privatisation, its indicator reaches its peak in 2008 and starts decreasing in the following years. As the share of privatisation in the budget, it is to say Receipts, was constantly changing we tried to establish its average share throughout the last nine years by dividing the sum of percentages 47.50% by 9 which gave a result of 5%. Evidently the given result constitutes only a small portion of the budget but it is still higher than the 3% indicated by the MP. In regard to fines, we analysed the total amount of all types of fines since the MP specifically refers to those and included them in the category Total Fines. Aiming to calculate an average amount of fines for a year in the period between 2004 and 2012 we divided the sum of total fines for all nine years – GEL 789 million by 9, as in the previous case, which resulted in GEL 88 million. If we base our calculations solely on recent years, as pointed out by the MP, in 2010-2011-2012 the average equals GEL 145 million. This indicator amounts to a small portion of the budget as well but is 45 million higher than the 100 million mentioned by the MP. According to the receipts of consolidated budget of Georgia for nine months of 2013, cash-based receipts of the state budget for three quarters of 2013 amounted to GEL 5.483 million of which 30 million came from privatisation while 100 million are brought in by fines and these constitute only small portions of the existing budget.   Conclusion On average the sums brought in by privatisation amounted to only 5% of the budget in the years 2004-2012. As for the fines, an average indicator for those in recent years (2010-2012) equals GEL 145 million while in the years 2004-2012 the average is at 88 million. Notwithstanding the fact that these figures, marginally but nevertheless, differ from those mentioned by the MP, one circumstance is paramount in this matter – in the period under review the contribution of sums acquired through privatisation and fines to the state economy was highly insignificant. Accordingly, we conclude that Zurab Japaridze’s statement: “Claiming that the economy was growing due to fines and the sums brought in by privatisation is simply absurd. The share of sums allocated to the budget through privatisation amounted to 3% of the budget. The total amount of fines, including patrol fines, over the last years totalled 100 million lari,” is TRUE.