2013 წლის 1 ოქტომბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, უმცირესობის წევრმა, ვახტანგ ლემონჯავამ, განაცხადა: „დაკანონებულ მიწებზე გვქონდა საუბარი, აუცილებელი იყო იმ პროცესის გაგრძელება, რაც ჩვენ დავიწყეთ თავის დროზე. მაგრამ, სამწუხაროდ, პროცესი, რომ მოსახლეობას მთლიანად დარეგისტრირებოდა თავისი ქონება, არ გაგრძელდა“.
ჩვენ ვახტანგ ლემონჯავას დავუკავშირდით და ვკითხეთ თუ რა პროცესს გულისხმობდა ის განცხადების გაკეთებისას.
დეპუტატის პასუხის მიხედვით: „სამოქალაქო რეესტრმა მთელი ქვეყნის მასშტაბით 2012 წლის ზაფხულში დაიწყო საქართველოს მოქალაქეების სახელზე რიცხვული უძრავი ქონების და მიწის ნაკვეთების უფასო რეგისტრაცია. აგრარული კომიტეტის სხდომებზე, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შევთავაზე გაგრძელებულიყო სარეგისტრაციო სამუშაოები, რათა უწყებას ჰქონოდა სრულყოფილი ელექტრონული ბაზა, თუ რა მოცულობის დახმარება უნდა მიეღო აღნიშნული პროგრამით გათვალისწინებულ თითოეულ კომლს“.
ფაქტ-მეტრმა საჯარო რეესტრის წარმომადგენელთან გაარკვია, რომ 2012 წლის ზაფხულში, მოსახლეობას, მასობრივად, უფასოდ ურეგისტრირდებოდა სასოფლო-სამურნეო დანიშნულების იმ მიწის ნაკვეთები, რომლებიც თვითმმართველი ქალაქების ადმინისტრაციულ საზღვრებში არ შედიოდნენ. აღსანიშნავია, რომ ეს რეგისტრაცია უმეტესად საკომლო წიგნებზე დაყრდნობით ხორციელდებოდა (წინაპარი თუ აღმოჩნდებოდა და ა.შ). რეგისტრაციისთვის პირადი განცხადება და აზომვითი ნახაზი იყო საჭირო.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურების საფასურის განაკვეთებს, საფასურის გადახდის წესისა და მომსახურების ვადებს საქართველოს მთავრობის 2011 წლის 29 დეკემბრის დადგენილება№509 განსაზღვრავს. დადგენილების თანახმად, მართლზომიერ მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწაზე, გარდა ქალაქ თბილისისა და ქალაქ ბათუმის ადმინისტრაციულ საზღვრებში მოქცე­ული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებისა, საკუთრების უფ­ლების აღიარებით, საკუთრების უფლების რეგისტრაციის საფასური 50 ლარი იყო (მუხლი 2, ნაწილი „დ“).
დადგენილება №509-ში 2012 წლის 28 ივნისს ცვლილება შევიდა. მთავრობამ „საქართველოს ტერიტორიაზე არსებულ სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების რეგისტრაციასა და საკადასტრო მონაცემების სრულყოფასთან დაკავშირებული ცალკეული საკითხის მოწესრიგების შესახებ“ №231 დადგენილება მიიღო. ეს დადგენილება სასოფლო-სამურნეო დანიშნულების მიწებს ეხება. სასოფლო-სამურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთს განეკუთვნება: საძოვარი, სათიბი, სახნავი (მრავალწლიანი ნარგავებით დაკავებული, საბაღე, საბოსტნე) და საკარმიდამო მიწის ნაკვეთი.
ამ დადგენილების, პირველი მუხლის პირველი ნაწილის, მიხედვით „სსიპ – საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ“ გაწეული მომსახურების საფასურის გადახდის გარეშე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლების ან მასში ცვლილების რეგისტრაცია უნდა განახორციელოს, თუ სარეგისტრაციო მიწის ნაკვეთზე „საჯარო რეესტრის შესახებ“ ინსტრუქციის შესაბამისად დაზუსტებული საკადასტრო მონაცემი არ არსებობს“.
უფასოდ რეგისტრაცია იმ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწაზე არ ხორციელდება, რომელიც თვითმმართველი ქალაქის ადმინისტრაციულ საზღვრებში ან სარეკრეაციო ტერიტორიაზე (მუხლი 1 ნაწილი 4) მდებარეობს. საქართველოში თვითმმართველ ქალაქებს წარმოადგენს თბილისი, რუსთავი, ქუთაისი, ბათუმი და ფოთი.
საკითხში უკეთ გარკვევის მიზნით, წერილით საჯარო რეესტრს მივმართეთ, სადაც შემდეგი სახის ინფორმაციას ვითხოვდით:
• რის საფუძველზე (სამართლებრივი დოკუმენტი) დაიწყო 2012 წლის ზაფხულში საქართველოს მოქალაქეების სახელზე უძრავი ქონების და მიწის ნაკვეთების უფასო რეგისტრაცია?
• ზუსტად როდის დაიწყო ეს პროექტი და ვინ არეგისტრირებდა?
• აღნიშნული პროექტით, რომელმა რეგიონებმა და სულ რამდენმა ადამიანმა ისარგებლა?
• რატომ შეწყდა აღნიშნული პროექტი?
• საიდან გამოიყო აღნიშნული პროექტისთვის თანხები?
• რა იყო საჭირო იმისთვის, რომ მომხდარიყო რეგისტრაცია (პირადი განცხადება, აზომვითი ნახაზი და ა.შ)?
9 დეკემბერს აღნიშნულ წერილზე პასუხი მივიღეთ : ამ წერილის მიხედვით დასტურდება, რომ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების რეგისტრაციასა და საკადასტრო ინფორმაციის სრულყოფასთან დაკავშირებულ ცალკეული საკითხების მოწესრიგების მიზნით, 2012 წლის 28 ივნისს გამოცემული იყო საქართველოს მთავრობის #231 დადგენილება „საქართველოს ტერიტორიაზე არსებულ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების რეგისტრაციასა და მონაცემების სრულყოფასთან დაკავშირებული ცალკეული საკითხის მოწესრიგების შესახებ“, რომლის საფუძველზეც, შესაბამისი რეგისტრაციები მიმდინარეობდა.
წერილში ასევე აღნიშნულია, რომ დადგენილების ფარგლებში რეგისტრაციები მოიცავდა მთელ საქართველოს და ხორციელდებოდა კანონმდებლობით დადგენილი სარეგისტრაციო დოკუმენტაციის (პირადი განცხადება, აზომვითი ნახაზი და სხვ. ასეთის არსებობის/საჭიროების შემთხვევაში) შესაბამისად.
ამასთან, საკუთრების უფლების რეგისტრაციები განხორციელდა შემდეგ რეგიონებში: ქვემო ქართლი, შიდა ქართლი, მცხეთა-თიანეთი, კახეთი, იმერეთი, სამეგრელო, გურია, რაჭა-ლეჩხუმი, სამცხე-ჯავახეთი და აჭარა. სულ, აღნიშნული პროექტით დარეგისტრირდა 200,242 პირის საკუთრების უფლება.
პროექტის დასაფინანსებლად გამოყენებულ იქნა „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული სააგენტოს საკუთარი შემოსავლები. ამასთან, პროექტის ფარგლებში გაფორმებულ იქნა 145 ერთეული სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ ხელშეკრულება, ჯამური ღირებულებით 2,035,000,00 ლარი, საიდანაც ანაზღაურებულ იქნა 824,414.00 ლარი.
2012 წელს მიმდინარე მოვლენებზე საჯარო რეესტრის რეგისტრაციისა და კადასტრის უზრუნველყოფის ხელმძღვანელ ივანე ცერცვაძესაც ვესაუბრეთ, რომელმაც განაცხადა, რომ: „მთავრობის მიერ მიღებული დადგენილება ითვალისწინებდა სისტემური რეგისტრაციის პერიოდში განხორციელებული რეგისტრირებული მონაცემების ფაქტობრივი სიზუსტის გადამოწმებას და მათ დაზუსტებას შესაბამის მონაცემთა ბაზაში, რათა სრულყოფილი რეგისტრირებული მონაცემები მიგვეღო. პროცესები 28 ივნის დაიწყო და სექტემბრის ბოლოს დასრულდა (კომპანიებისგან უკანასკნელი მონაცემების მიღების შემდგომ).
გამოცხადდა ტენდერი, სადაც კომპანიებმა მონაწილეობა მიიღეს, რომელთაც მათ მიერ მოგროვებული ინფორმაცია უნდა წარმოედგინათ სისტემატურად რეგისტრირებულ მონაცემებთან შესაბამისად. წინა პერიოდში რეგისტრირებულ მიწის ნაკვეთებს კორდინატებში მოყვანილი საკადასტრო მონაცემები არ გააჩნდათ. „პროექტის“ ინტერესი იყო, რომ რეგისტრირებული მონაცემებით შევსებულიყო სარეგისტრაციო მონაცემთა ბაზა. კომპანიებს ხელშეკრულების საფუძველზე გარკვეული მასალა, რუკებისა და გრაფიკის სახით, გადაეცათ, რათა მათ ადგილზე მონაცემები გადაემოწმებინათ, საზღვრები დაეზუსტებინათ, ან, საჭიროების შემთხვევაში, კორექტირება გაეკეთებინათ.
თავის მხრივ, კომპანიები ელექტრონულად თავის მიერვე შესრულებულ მონაცემებს გვიგზავნიდნენ, რომელიც განაცხადის მიღების ბაზაში ავტომატურად აისახებოდა. მონაცემები ტექნიკურ გადამოწმებას გადიოდა (მაგალითად, აზუტდება, სხვა რეგისტრირებულთან ხომ არ არსებობდა პრობლემა ან, რამდენად ზუსტი იყო საიდენტიფიკაციო მონაცემები) და სამოქალაქო ბაზასთან დარდებოდა. თუ პრობლემას არ წარმოადგენდა მიღების პროგრამაში აისახებოდა რის შემდეგაც მისი ავტომატური დარეგისტრირება სააგენტოს სახელით ხდებოდა.
რეგისტრაციები ხორციელდებოდა პროგრამულად, (ინდივიდუალური გავლა ყველა უფლების ცალ-ცალკე არ ხორციელდებოდა), სწორედ ამიტომ გარკვეული ხარვეზები იყო, რის გამოც მოქალაქეებს ხშირად უწევდათ დამატებითი უფლების დამდგენი დოკუმენტის წარდგენა საჯარო რეესტრში“.
ბატონმა ივანემ ასევე აღნიშნა, რომ პროექტით ყველას საკუთრების უფლების დაზუსტება არ მომხდარა და მთლიანობაში სისტემური რეგისტრაციის საფუძველზე მილიონზე მეტი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთია.
ჩვენს მიერ დასმულ კითხვაზე იგეგმება თუ არა მომავალში 2012 წლის მსგავსი პროექტის განხორციელება მან გვიპასუხა, რომ სააგენტოს სურს უფრო გამართული ფორმით პროექტების დაძვრა, გამომდინარე იქიდან რომ გარკვეულ შემთხვევებში ხელახლა იყო საჭირო დამატებითი საბუთების წარდგენა.
როგორც ვხედავთ, დღევანდელი ხელისუფლება საჯარო რეესტრის მეშვეობით წინა მთავრობის მიღებულ დადგენილებას ასრულებს და სასოფლო-სამეურნეო მიწების დარეგისტრირებას უფასოდ ახორციელებს.
ამასთანავე, ვახტანგ ლემონჯავა ცდება, როცდესაც აცხადებს, რომ პროცესი შეწყდა. 2012 განხორციელებული რეგისტრაციები წარმოადგენდა პროექტს, რომელიც 2012 წლის სექტემბრის ბოლოს დამთავრდა. უშუალოდ პროცესი კი გრძელდება, მაგრამ არა იმ ფორმით, რომელიც 2012 წელს იყო.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ვახტანგ ლემონჯავას განცხადება: „დაკანონებულ მიწებზე გვქონდა საუბარი, აუცილებელი იყო იმ პროცესის გაგრძელება, რაც ჩვენ დავიწყეთ თავის დროზე. მაგრამ, სამწუხაროდ, პროცესი, რომ მოსახლეობას მთლიანად დარეგისტრირებოდა თავისი ქონება, არ გაგრძელდა“, არის მეტწილად მცდარი.

On 1 October 2013, at the plenary session of the Georgian Parliament, member of the Parliamentary Minority, Vakhtang Lemonjava declared: “We discussed the legalisation of land; it was important to continue the process we started. But, unfortunately, the process of registering the entire property of the population was terminated.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. We contacted Vakhtang Lemonjava to clarify to what process he was referring when making the abovementioned statement. According to Lemonjava’s response: “In summer 2012, the Civil Registry started the countrywide free registration of real estate and land of the Georgian population. At the sittings of the Agricultural Committee, I suggested to the Ministry of Agriculture to continue the process of registration to have a comprehensive electronic database that would enable the agency to identify what amount of assistance should be given to each household within the framework of the abovementioned programme.” FactCheck learnt from the representative of the Public Registry that in summer 2012, agricultural land excluded from the administrative boundaries of the self-governing cities was registered to the population free-of-charge. It is noteworthy that the registration was carried out mainly based upon the household registration books (if there was an ancestor owing the land, etc.). Only a personal statement and a land survey map were enough for registration. Resolution No. 509 dated 29 December 2011 regulates the service fees, the methods of payment and the terms of service of the National Agency of Public Registry. According to the resolution, the registration (including insuring the recognition of the property rights) of the property rights on the agricultural land in legal ownership (usage) that were out of the administrative boundaries of Tbilisi and Batumi cost GEL 50 (Paragraph D, Article 2). Resolution No. 509 was amended on 28 June 2012. The government adopted Resolution No. 231 on the Regulation of certain issues related to the registration of property rights and improvement of cadastral data of the arable and agricultural land within the territory of Georgia. The resolution concerns agricultural land comprising the following land types:  pasturing, mowing, arable (perennial, gardening, vegetable gardening) and homestead plots. According to Paragraph 1 of Article 1 of the abovementioned resolution, the National Agency of Public Registry (LEPL) is to carry out the property right registration or amend the registration of agricultural land free-of-charge provided there is no exact cadastral data on the land in accordance with the instructions of the Public Registry. The free-of-charge registration is not carried out on the agricultural land situated within the boundaries of a self-governing city or a recreation territory (Article 1, Paragraph 4). Georgian self-governing cities are Tbilisi, Rustavi, Kutaisi, Batumi and Poti. In order to better understand the subject, we addressed the Public Registry in a written form to withdraw the following information:
• What was the basis (legal document) for free-of-charge registration of real estate and agricultural land started in the summer of 2012?
• When exactly did the process start and who was responsible for the registration?
• Which regions and how many people benefited from the project?
• Why was the abovementioned project terminated?
• Who allocated the money for the abovementioned project?
• What documents (personal statement, land survey plan, etc.) were required for registration?
We received a response to our letter on 9 December which confirms that the Georgian Government adopted Resolution No. 231 on the Regulation of certain issues related to the registration of property rights and improvement of cadastral data of the arable and agricultural land within the territory of Georgia on 28 June 2012. Land registration began based upon the abovementioned resolution. The letter also informed that within the framework of the resolution, the registration was carried out on the whole Georgian territory based upon the registration documents (personal statement, land survey plan, any other documents if any/if necessary) defined by Georgian legislation. Additionally, the registration of property rights was carried out in the following regions: Kvemo Kartli, Shida Kartli, Mtskheta-Tianeti, Kakheti, Imereti, Samegrelo, Guria, Racha-Lechkhumi, Samtskhe-Javakheti and Ajara. A total of 200,242 people benefited from the aforementioned project. The project was funded by the Public Registry income in accordance with Georgian legislation. At the same time, 145 agreements on government procurement were signed within the project’s framework whose total amount equalled GEL 2,035,000.00. Of this amount, GEL 824,414.00 was reimbursed. We interviewed Ivane Tsertsvadze, Head of the Public Registry Registration and Cadastral Assurance, about the processes of 2012. According to his statement:  “The resolution adopted by the government encompassed verifying the factual accuracy of the registered data obtained during the period of systemic registration and processing of the data in relevant databases. This would provide for comprehensive data. The process started on 28 June and was completed by the end of September (after receiving the final data). A tender was announced to identify the companies that would present the information collected in accordance with the systematically registered data. The land that was registered in previous years did not have any cadastral data. The abovementioned project aimed to fill the registration database with registered data. Based upon agreement, the selected companies were provided with certain materials, maps and diagrams in order to enable them to verify the data, clarify the boundaries or correct the information, if necessary. The companies electronically sent us the verified data that was automatically reflected in the application database. The data was processed and verified technically (e.g., the base checked whether or not there were any problems with other registered people or the accuracy of the identification data) and compared with the civil database. In the case where no problems were revealed, the information was automatically registered on behalf of the Agency. The registration was carried out by the programme (each right was not processed individually) which is why we encountered certain discrepancies. This caused citizens to provide additional information confirming the property rights to the Public Registry.” Ivane Tsertsvadze also admitted that not all property rights were verified by the project and in total there are more than one million agricultural land units identified by the systemic registration. In response to our question about whether or not such projects are planned for the future, he indicated that the Agency wants to initiate projects in an updated form due to the fact that in some cases additional documentation was required because of the abovementioned discrepancies.   Conclusion  Evidently, the current government is implementing the resolution adopted by the previous government and is carrying out the registration of agricultural land free-of-charge. Further, Vakhtang Lemonjava is wrong in declaring that the process was terminated. The registration process carried out in 2012 was a part of the project finalised by the end of September 2012. The process is still in progress but within a different form. Therefore, we conclude that Vakhtang Lemonjava’s statement:  “We discussed the legalisation of land; it was important to continue the process we started. But, unfortunately, the process of registering the entire property of the population was terminated,” is MOSTLY FALSE.