"ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის" პრეზიდენტობის კანდიდატმა, გიორგი თარგამაძემ, 2013 წლის 4 ოქტომბერს პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ „საქართველოს მთავრობა და პარლამენტი დღემდე წინააღმდეგობას უწევს არა მხოლოდ ჩვენს მოთხოვნას, არამედ ათი ათასობით საქართველოს მოქალაქის საფუძვლიან და კანონიერ მოთხოვნას და იგნორირებას უკეთებს თავისსავე წინასაარჩევნო დაპირებას... არ იცვლება საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესი და არ იზრდება საარსებო მინიმუმი. შესაბამისად, მთავრობა ვალდებულებას არ იღებს, რომ ასაკობრივი პენსია და სხვა სოციალური დახმარებები გაუთანაბროს რეალურ, სამართლიან საარსებო მინიმუმს“ (წყარო - www.medianews.ge).
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადებით და აღნიშნული ფაქტის სიზუსტე გადაამოწმა.
საარსებო მინიმუმის გადახედვა ნამდვილად იყო “ქართული ოცნების” წინა საარჩევნო დაპირება, როგორც ამას გიორგი თარგამაძე აღნიშნავს. „გადაიხედება საარსებო მინიმუმი, რადგანაც დღეს არსებული მაჩვენებელი რეალობას არ შეესაბამება და ის ვერ უზრუნველყოფს იმ ელემენტარული საჭიროებების დაკმაყოფილებას, რომლებიც ადამიანს სჭირდება. ამ მიზეზების გათვალისწინებით, პირველივე დღეებში ჩვენ დავიწყებთ სტატისტიკის რეფორმას. გადავხედავთ საარსებო მინიმუმსაც, რომელიც იქნება რეალობის შესაბამისი“. აღნიშნული განცხადება 2012 წლის 17 სექტემბერს საარჩევნო ბლოკის - „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა და დღევანდელმა ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა გააკეთა.
საარსებო მინიმუმს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური მინიმალური სასურსათო კალათის მიხედვით ანგარიშობს. საარსებო მინიმუმის ფორმირებას საფუძვლად უდევს შრომისუნარიანი მამაკაცის სასურსათო კალათა. საარსებო მინიმუმის განსაზღვრისთვის საჭირო სასურსათო კალათის შემადგენლობას, ნორმებსა და ნორმატივებს ადგენს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო. საქსტატი ამ ეტაპზე საარსებო მინიმუმს კვლავ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2003 წლის 8 მაისის N111/ნ ბრძანების („საკვებ ნივთიერებებსა და ენერგიაზე ორგანიზმის ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებისა და საარსებო მინიმუმის განსაზღვრისთვის საჭირო სასურსათო კალათის შემადგენლობის ნორმებისა და ნორმატივების დამტკიცების შესახებ“) საფუძველზე ანგარიშობს. როგორც პრეზიდენტობის კანდიდატი, გიორგი თარგამაძე მიუთითებს, საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესი არ შეცვლილა.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, ასევე არ შეცვლილა (არ გაზრდილა) საარსებო მინიმუმი, როგორც ამას გიორგი თარგამაძეც აღნიშნავს. ქვემოთ მოყვანილ ცხრილებს თუ დავაკვირდებით, ჩანს, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში საარსებო მინიმუმმა მცირედით, მაგრამ მაინც იკლო. როგორც ექსპერტები განმარტავენ, აღნიშნული ცვლილება განპირობებულია საარსებო კალათში შემავალ რიგ პროდუქტებზე ფასების კლებით.
222
საარსებო მინიმუმს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური მინიმალური სასურსათო კალათის მიხედვით ანგარიშობს, რომელიც განსაზღვრულია საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის 2003 წლის 8 მაისის ბრძანებით.
არ შეცვლილა საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესი, ასევე, არ გაზრდილა საარსებო მინიმუმი, როგორც ამას პრეზიდენტობის კანდიდატი, გიორგი თარგამაძე, მიუთითებს. ამასთან, გიორგი თარგამაძე მართალია განცხადების იმ ნაწილშიც, რომ ეს იყო „ქართული ოცნების“ წინასაარჩევნო დაპირება.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ გიორგი თარგამაძის განცხადება: „არ იცვლება საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების წესი და არ იზრდება საარსებო მინიმუმი“, არის სიმართლე.

Giorgi Targamadze, presidential candidate for the Christian-Democratic Movement, held a press conference on 4 October 2013 and stated: “To this day, the government and the Parliament of Georgia are turning down not only our requests but reasonable and legitimate requests coming from tens-of-thousands of Georgian citizens, thereby neglecting their own pre-election promises… The subsistence level is not being raised and the methods of its measurement remain unchanged. Thus, the Georgian Government is evading its obligation to measure up the old-age pensions and other social aids to the real and fair subsistence level (source www.medianews.ge).
FactCheck found the candidate’s statement to be of interest and inquired about its accuracy.
A revision of the subsistence level has indeed been a pre-election promise of the Georgia Dream as rightly claimed by Giorgi Targamadze. “The subsistence level will go through a revision as it does not reflect the current reality and fails to satisfy the primary needs of the people. Considering these reasons, we will launch a reform in statistics. We will also revise the subsistence level which will be adjusted to our reality,” stated Nodar Khaduri, representative of the election block – Georgian Dream and present Minister of Finance, on 17 September 2012.
The National Statistics Office of Georgia measures subsistence level in accordance with the working age male’s basket of goods. The norms and standards for the composition of the basket of goods are defined by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs. GeoStat still measures the subsistence level based on the Decree N111/n of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs (on the norms and standards set for the composition of the basket of goods necessary for estimating body’s physiological need for nutrients and energy and the subsistence level) issued on 8 May 2003. Thus, Targamadze’s claims regarding the measurement methods of the subsistence level not having been changed are verified.
The National Statistics Office of Georgia also asserts that the subsistence level has seen no increase, thus confirming another of Giorgi Targamadze’s claims. As can be observed in the table below, the subsistence level has, although by little, still been decreasing over the last two years. The experts explain this fact by the drop in the prices of some of the products included in the basket of goods.
The National Statistics Office of Georgia determines the subsistence level in accordance with the basket of goods which is defined by the Decree of 8 May 2003 by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs.
Giorgi Targamadze justly claims that the subsistence level saw no increase nor have the methods of its calculation been modified despite these being among the pre-election promises of the Georgian Dream.
Consequently, we conclude that Giorgi Targamadze’s statement: “The subsistence level is not being raised and the methods of its measurement remain unchanged,” is TRUE.