Սխալ տեղեկություն․ էլեկտրոնային քվեարկությունում Փաշինյանը ստացել էր ընդամենը 4 ձայն
Հունիսի 20-ին՝ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների օրը, Mediaport Տելեգրամ-ալիքը գրեց, թե էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքներով գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ստացել է միայն 4 ձայն։ «Դիվանագետները մեկ մարդու պես մերժել են Նիկոլ Փաշինյանին», հայտնում էր ալիքը:
Mediaport-ը հղում էր անում անանուն աղբյուրին և չէր ներկայացնում որևէ ապացույց։ Չնայած դրան, տեղեկությունը տարածեցին նաև լրատվական կայքերը։
Տեղեկությունը սխալ է։ Mediaport-ը սխալ է հայտնել թե՛ էլեկտրոնային եղանակով քվեարկածների թիվը, թե՛ քվեարկության արդյունքները։
Mediaport Տելեգրամ-ալիքը երկու պնդում էր արել։
Նախ, ալիքը հայտնել էր, թե էլեկտրոնային եղանակով քվեարկությանը մասնակցել է 287 ընտրողից 284-ը։
Երկրորդ` ալիքը գրել էր, թե 168 ձայն ստացել է Ռոբերտ Քոչարյանի ղեկավարած «Հայաստան» դաշինքը, 112 ձայն` «Պատիվ ունեմ» դաշինքը և ընդամենը 4 ձայն` իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը»:
Էլեկտրոնային եղանակով քվեարկել էր 500 քաղաքացի
Էլեկտրոնային եղանակով իրավունք ունեն քվեարկել միայն մի քանի խումբ անձինք՝ արտերկրում ՀՀ դիվանագետները, օտարերկրյա պետություններում երկարատև ծառայողական գործուղման կամ ուսման մեջ գտնվող զինծառայողները, ՀՀ-ում գրանցված իրավաբանական անձանց՝ արտասահմանում տեղակայված ներկայացուցչությունների աշխատակիցները։
Այսպիսի ընտրողների թիվը ըստ Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովի (ԿԸՀ) տվյալների այս տարի 650 էր։ Դրանցից ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցել էր 500-ը, իսկ անվավեր էր ճանաչվել 45 քվեաթերթիկ։
Այսպիսով՝ Mediaport-ի առաջին պնդումը այն մասին, թե էլեկտրոնային քվեարկությանը մասնակցել է 287 ընտրողից 284-ը, սխալ է։
Mediaport-ը սխալ էր հայտնել քվեարկության արդյունքները
Mediaport-ը՝ անանուն աղբյուրին հղում անելով, հնչեցրել էր էլեկտրոնային եղանակով քվեարկության արդյունքներ, ըստ որոնց ամենից շատ՝ 168 քվե ստացել էր «Հայաստան» դաշինքը, իսկ իշխող ՔՊ-ն ստացել էր միայն 4 ձայն։
Ալիքը պնդում էր, որ ԿԸՀ-ն պաշտոնապես կհրապարակի արդյունքները 20:00-ից հետո, երբ փակվեն տեղամասերը: Իսկապես, հունիսի 20-ի երեկոյան էլեկտրոնային քվեարկության արդյունքները հայտնի դարձան, բայց դրանք կտրուկ տարբերվում էին այն տվյալներից, որ հնչեցրել էր Mediaport-ը։
Այսպես՝ ԿԸՀ-ն հայտնեց, որ իշխող ՔՊ-ն ստացել է 163 ձայն, այլ ոչ թե 4 ինչպես պնդում էր Mediaport-ը։ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը ստացել էր 14 ձայն (այլ ոչ թե 112), իսկ «Հայաստան» դաշինքը՝ 135 ձայն (այլ ոչ թե 168)։
Այսպիսով՝ սխալ էր նաև Mediaport-ի երկրորդ պնդումը, քանի որ ալիքի հնչեցրած արդյունքները որևէ կերպ չէին համընկնում երեկոյան հայտնի դարձած ԿԸՀ տվյալների հետ։

False Information: Pashinyan Received Only 4 Votes in the Online Voting
On June 20 – the day of the parliamentary snap elections, the Telegram channel Mediaport wrote that the Civil Contract Party led by the Prime Minister Nikol Pashinyan had received only four votes in the online voting. “The diplomats have altogether turned down Nikol Pashinyan”, the channel noted.
Mediaport cited unnamed sources and presented no evidence. Despite this, online media platforms went on to share the news.
The information was not correct. Mediaport had presented false data regarding the number of people that took part in the online voting and the election results.
The Telegram channel Mediaport made two claims.
First, the channel declared that 284 out of the 287 voters took part in the online voting.
Second, they declared that 168 votes went to the Armenia Alliance led by Robert Kocharyan, 112 to the I Have Honor Alliance, and only 4 to the Civil Contract Party.
500 Citizens Voted Electronically
Only a specific group of people, who are RA diplomats abroad, servicemen outside the country on long trips or training, and external employee representatives of legal entities registered in Armenia have the right to vote electronically.
According to the Central Electoral Commission (CEC), this year, the number of such electors was 650. Of them, 500 participated in the parliamentary snap elections, while 45 ballots were declared invalid.
Therefore, the first claim of Mediaport, stating that 284 out of 287 online electors took part in the votes, was false.
Mediaport Showed Incorrect Election Results
Meadiaport cited an unnamed source, according to which the most – 168 votes went to the Armenia Alliance, while the ruling Civil Contract Party received only 4 votes.
The channel asserted that the CEC would officially publish the online voting results after 20:00, when the polling stations would be closed. Indeed, on the evening of June 20, the results were announced. They were, however, entirely different from the information shared by the Telegram channel.
CEC declared that the ruling Civil Contract Party received 163 votes – not four like Mediaport had reported. The I Have Honor Alliance’s votes amounted to 14 (not 112), while the Armenia Alliance received 135 votes (not 168).
Therefore, the second claim of Mediaport was false as well; the results that the channel was sharing did not match the online voting outcomes published by the CEC.