Հին լուր․ Թեհրանում րոպեներ առաջ կործանվել է Boeing օդանավը
Հուլիսի 26-ին մի շարք սունկ կայքեր և ֆեյսբուքյան էջեր գրեցին, թե «րոպեներ առաջ» Թեհրանի միջազգային օդանավակայանի տարածքում կործանվել է Թեհրան-Կիև չվերթն իրականացնող, 180 ուղևորներով ուկրաինական օդանավը: Լուրը հին է, դեպքը տեղի է ունեցել 2020 թվականի հունվարի 8-ին։ Ավելի ուշ Իրանն ընդունեց, որ «ոչ միտումնավոր» խոցել է ուկրաինական Boeing-ը։
Ռուսական РИА Новости-ին հղումով՝ lureraysor.ru-ն գրել էր, թե ըստ նախնական վարկածի՝ վթարի պատճառը «տեխնիկական խնդիրներն են եղել»:
«Պատահարի մասին տեղեկությունը հաստատել է Թեհրանի օդանավակայանի ղեկավարը՝ հայտնելով, որ ինքնաթիռն ընկել է թռիչքից կարճ ժամանակ անց: Կործանված օդանավը ուղևորատար Boeing 737 է, ներսում գտնվել են 167 ուղևորներ, մյուսներն անձնակազմի անդամներ են»,- գրել էր lureraysor.ru-ն։
Հրապարակվել էր նաև կործանվող օդանավի տեսանյութը։
Տեղեկությունը հին է
«Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737-ը իսկապես վթարվել է, սակայն դեպքը տեղի է ունեցել ոչ թե այս տարվա հուլիսի 26-ին, այլ ավելի քան մեկ տարի առաջ՝ 2020 թվականի հունվարի 8-ին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում գրել էր նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Այդ մասին էր գրել նաև Flightradar24.com-ը։
Օդանավում եղել էր 176 ուղևոր, ևս 9 մարդ եղել էր անձնակազմում։
Տեղադրված տեսանյութը ևս հին է․ Youtube-ում այն ևս հրապարակվել է 2020-ի հունվարի 8-ին։
Lureraysor.ru-ն տեղադրել էր նաև լուսանկարներ՝ կործանված օդանավից։
Այս լուսակնարը, սակայն, ավելի հին է, քան Boeing-737-ի կործանման իրական տարեթիվը․ այն արվել է 2017-ին՝ Բիշքեկի «Մանաս» միջազգային օդանավակայանի մերձակայքում, երբ կործանվել էր թուրքական Boeing 747 բեռնատար օդանավը։
Այսպիսով, քլիքբեյթ կայքերի կողմից տարածված տեղեկությունը, որում գրվում էր, որ  Թեհրան-Կիև չվերթն իրականացնող ուկրաինական օդանավը կործանվել է Թեհրանի միջազգային օդանավակայանի մոտակայքում, շփոթեցնող է, քան որ դեպքը տեղի է ունեցել 2020 թվականին՝ ավելի քան մեկ տարի առաջ։ Տեղադրված տեսանյութը ևս հին է՝ հրապարակված հունվա ամսին։ Ինչ վերաբերում է լուսանկարին, ապա այն արվել է 2017 թվականին՝ Բիշկեքում:

Verdict – False news
On July 26, several clickbait websites and Facebook pages wrote that a 180-passenger Ukrainian plane flying from Tehran to Kyiv crashed near Tehran International Airport “minutes ago”. The news is old; the accident took place on January 8, 2020. Later, Iran admitted that they "unintentionally" shot down the Ukrainian Boeing.
Lureraysor.ru referred to the Russian RIA Novosti, writing that according to their initial information, the accident was caused by "technical problems."
"The information about the accident was confirmed by the head of Tehran airport, who said that the plane crashed shortly after takeoff. The air vehicle was a Boeing 737 with 167 passengers on board. The rest were crew members," lureraysor.ru wrote.
They also published a video of the plane crash.
The Information Is Old
A Boeing-737 of the Ukrainian International Airlines did crash. However, the accident did not happen on July 26 of this year, but rather more than a year ago, on January 8, 2020. The President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, posted about it on his official Facebook page too.
Flightradar24.com also wrote about the accident.
There were 176 passengers on the plane, 9 of them - crew members.
The posted video was old too․ It got published on YouTube on January 8, 2020.
Lureraysor.ru posted a photo of the alleged crashed plane as well.
This photo, however, is even older than the actual Boeing-737 crash; it was taken in 2017 near the Manas International Airport in Bishkek, after Turkish Boeing 747 cargo plane crashed.
Thus, the information spread by clickbait websites stating that Ukrainian plane flying from Tehran to Kyiv crashed near Tehran International Airport without mentioning the real time when the incident happened is misleading for the users, because the accident took place in January 2020. Moreover, the claim that the crash occurred minutes ago is false. Additionally, the attached video was from the January events, and the photo used in the article was taken in Bishkek in 2017.