2013 წლის 18 სექტემებერს, საპარლამენტო სესიაზე სიტყვით გამოსვლისას, „ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატმა, ზურაბ მელიქიშვილმა, მთავრობის ეკონომიკური კურსის კრიტიკისას, შეჩერებულ პროექტებზეც ისაუბრა და განაცხადა: „მიზეზი იმისა, რომ ბიუჯეტში არის დანაკლისი, ძალზედ ბევრია, შევჩერდები ერთ-ერთ მთავარ მიზეზზე, ეს არის გაჩერებული პროექტები. ჩვენ ვაჩერებთ ყველა იმ პროექტს, რომლებიც სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია ქვეყნისთვის. მაგალითად, თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტი, რომელიც ფაქტიურად დაკონსერვებული და გაჩერებულია, სადაც ჩატარებულია მასშტაბური სამუშაოები, დაახლოებით 80%“.
ფაქტ–მეტრი შეეცადა გაერკვია, თუ რა მიზეზებით შეჩერდა თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტი და მართლაც ჩატარებულია თუ არა ამ პროექტით გათვალისწინებული სამუშაოების 80%.
სანამ უშუალოდ რკინიგზის შესახებ ვისაუბრებდეთ, უნდა ითქვას, რომ ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერების შესახებ, ნამდვილად სიმართლეს შეესაბამება. ამ ფაქტს თავად მთავრობაც აღიარებს, თუმცა, აცხადებს, რომ პროექტების შეჩერება სხვადასხვა ტენდერების გადახედვის გამო მოხდა, რადგან ისინი ხარვეზებს შეიცავდნენ. ეკონომიკის მინისტრი, გიორგი კვირიკაშვილი, 2013 წლის ბიუჯეტის შეუსრულებლობას ამ ფაქტორითაც ხსნის: „მშპ–ს ზრდის დაგეგმილ მაჩვენებელზე არგასვლის გამო, შემოსავლების გარკვეული ნაწილი არ შესრულდა. ასევე, ინფრასტუქტურული პორტფელის ძალიან სერიოზული გადახედვა მოხდა“.
სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული მშენებლობების შემცირებაზე საუბრობს ნოდარ ხადურიც: „ერთი სფერო, რომელშიც წელს ჩავარდნა გვაქვს, ეს არის მშენებლობა, მაგრამ შემცირებულია მხოლოდ სახელმწიფოს მონაწილეობით განხორციელებული მშენებლობები“.
თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტს სს ”საქართველოს რკინიგზა” ახორციელებს, რომლის საპროექტო და სამშენებლო სამუშაოებს, 2010 წლის 14 ივნისს გაფორმებული #GR-003 ხელშეკრულების საფუძველზე,  სს ”ჩინეთის რკინიგზის 23-ე ბიუროს ჯგუფისა” და სს ”ხიდმშენის” ერთობლივი საწარმო ასრულებს.
სექტემბრის თვეში შემოვლით რკინიგზაზე ჩატარებული სამუშაოები საქართველოს პრეზიდენტმა და თბილისის მერმა დაათვალიერეს. მათ განაცხადეს, რომ რკინიგზის სამშენებლო სამუშაოები შეჩერებულია, რაც კატეგორიულად დაუშვებელია. აღნიშნული პროექტი თბილისისა და მთლიანად ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია და მისი შეჩერება არ უნდა მომხდარიყო. პრეზიდენტი სააკაშვილი სხვადასხვა მედიასაშუალებებთან ინტერვიუებში აცხადებდა, რომ რკინიგზის პროექტის სამუშაოების 80% უკვე შესრულებულია და მისი დაკონსერვება ყოვლად დაუშვებელია (იხ. ბმულები: საზოგადოებრივი მაუწყებელი, „მაესტრო“, „რუსთავი–2“).
პრეზიდენტს და თბილისის მერს „საქართველოს რკინიგზიდან“ და ეკონომიკის სამინისტროდან უპასუხეს. მათი განცხადებებით, რკინიგზის პროექტი გაუმართავია, შეიცავს სხვადასხვა ხარვეზებს და მისი შეჩერება შესწავლისა და პროექტის გაუმჯობესების მიზნით მოხდა.
დეტალებში გარკვევის მიზნით, ჩვენ გადავწყვიტეთ ოფიციალური წერილით მიგვემართა „საქართველოს რკინიგზისთვის“ და თბილისის მერიისთვის (მერიაში წერილი თბილისის მერის, გიგი უგულავას სახელზე გაიგზავნა). ორივე უწყებას ვთხოვდით, მოეწოდებინათ მათ ხელთ არსებული ინფორმაცია აღნიშნული პროექტის ავკარგიანობის შესახებ. ჩვენს მიერ ორივე უწყებაში გაგზავნილი წერილი იდენტური იყო და შემდეგი კითხვებისგან შედგებოდა:
• თბილისის შემოვლითი რკინიგზის მშენებლობის პროექტით გათვალისწინებული დასრულების ვადები;
• მშენებლობაზე პროექტით გათვალისწინებული მთლიანი ხარჯი;
• ამ დროისთვის ათვისებული/დახარჯული თანხის რაოდენობა;
• ამ დროისათვის განხორციელებული სამუშაოების მოცულობა;
• პროექტის მიმდინარეობის სტადია (გაჩერებულია/დაკონსერვებულია/აღარ გაგრძელდება...);
• პროექტის დასრულებისთვის საჭირო თანხის რაოდენობა;
• პროექტის მიმდინარეობისას გამოვლენილი დარღვევები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
ზემოთ ჩამოთვლილ საკითხებზე „საქართველოს რკინიგზამ“ გვიპასუხა, რომ მათ ეს ინფორმაცია კომპანიის ვებ–გვერდზე 16 სექტემბერს გამოაქვეყნეს და მიგვითითეს, რომ პასუხებს ვებ–გვერდის საშუალებით გავცნობოდით. თბილისის მერიამ კი, ჩვენი წერილი „საქართველოს რკინიგზას“ და ეკონომიკის სამინისტროს გადაუგზავნა და კითხვებზე პასუხის გაცემა მათ მიანდო.
2013 წლის 16 სექტემბერს, „საქართველოს რკინიგზამ“, პრეზიდენტის კრიტიკის საპასუხოდ,  განცხადება გამოაქვეყნა, რომელშიც აღნიშნულია, რომ „მოქმედი ხელშეკრულების შესაბამისად, კონტრაქტორი ვალდებული იყო სამშენებლო სამუშოები დაესრულებინა 2013 წლის 8 ივლისამდე, რა პირობაც დარღვეულ იქნა. რაც შეეხება გავრცელებულ ინფორმაციას პროექტის წლის ბოლომდე დასრულების შესაძლებლობის შესახებ, აღნიშნული არ შეესაბამება სიმართლეს, ვინაიდან პროექტის ზედამხედველ ინჟინერ-კონსულტანტთა მიერ, ჯერ კიდევ 2012 წლის დასაწყისიდან, უკვე ნავარაუდევი იყო პროექტის ჩამორჩენა 6 თვით, რომელმაც უკვე 2012 წლის ბოლოსკენ 18 თვე შეადგინა“.
„საქართველოს რკინიგზის“ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ საქართველოში მოქმედი სამშენებლო ნორმებისა და წესების მოთხოვნათა შესაბამისად, პროექტს წინ უნდა უსწრებდეს ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება. ვინაიდან თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტის დაწყებამდე ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევა არ ჩატარებულა, სს „საქართველოს რკინიგზამ“ მიიღო გადაწყვეტილება კომპანია MC Mobility Consultants GmbH-სგან შეესყიდა მსგავსი სახის კვლევა, რომელიც პროექტის ტექნიკურ-ეკონომიკური შესწავლის პირველი მცდელობა იყო (MC Mobility Consultants GmbH ავსტრიული კომპანიაა, რომელიც კონსულტაციებს სწევს ექვს სხვადასხვა სფეროში, მათ შორის ტრანსპორტის კუთხით). MC Mobility Consultants GmbH-ის მიერ მომზადებული კვლევის შედეგად, შემდეგი უარყოფითი ფაქტორები გამოვლინდა:
-მცირდება რკინიგზის გამტარუნარიანობა 24%-ით;
-ჯამური დანახარჯები, როგორც საოპერაციო, ისე მოვლა-შენახვასთან დაკავშირებული, იზრდება 57%–ით;
- მთლიანი ხარჯი  მომდევნო 11 წლის განმავლობაში 26 მლნ. დოლარიდან  გაიზრდება 197 მლნ. დოლარამდე;
-ლიანდაგის მთლიანი სიგრძე იზრდება 48 კმ-მდე და ასევე ემატება შიდა დარჩენილ სადგურებამდე მისასვლელი ლიანდაგები (სადგური დიდუბე, სადგური თბილისი საკვანძო), ჯამურად 22კმ;
-სატვირთო მატარებლის დღიური სვლა იზრდება 50%-ით;
- აუცილებელი ხდება სალოკომოტივო პარკის გაზრდაც 26%-ით.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ:
1. წლიური მოვლა-შენახვის და საოპერაციო ხარჯები შემოვლითი რკინიგზისთვის იზრდება  12.2 მლნ. დოლარამდე (+51% არსებულთან შედარებით);
2. მატარებლის საოპერაციო ხარჯი იზრდება 35 %-ით;
3. ინფრასტრუქტურის საოპერაციო ხარჯი იზრდება 31%-ით;
4. ინფრასტრუქტურის მოვლა-შენახვის ხარჯი იზრდება 73% -ით;
გარდა ზემოხსენებულისა, საინჟინრო-საკონსულტაციო კომპანია MC Mobility-ს მიერ მომზადებული დასკვნის მიხედვით, პროექტის დასასრულებლად აუცილებელი იქნება დამატებითი ინვესტიციების განხორციელება: საჭიროა სადგურ მცხეთაში დამატებითი ინვესტიციების განხორციელება, კერძოდ, უნდა გაიზარდოს მიმღებ-გამგზავნი ლიანდაგების რაოდენობა შესაბამისი მანევრების განსახორციელებლად (კომპანია MC Mobility Consultants GmbH-ს მიერ მომზადებული დასკვნის სრული ვერსიის ხილვა შემდეგ მისამართზეა შესაძლებელი: https://www.railway.ge/FinalReport/FinalReport.pdf).
პროექტის შეჩერებასთან დაკავშირებით უწყება აცხადებს, რომ ამჟამად მიმდინარეობს კვლევები პროექტის ტექნიკური პარამეტრების გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით, რომლის საფუძველზეც, საბოლოო გადაწყვეტილების მიღება თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტზე  საქართველოს მთავრობის მიერ მოხდება. როგორც ვხედავთ, კომპანია ცალსახად ვერ ამბობს, გაგრძელდება თუ არა თბილისის შემოვლითი რკინიგზის მშენებლობა. ამ საკითხზე დაზუსტებულ ინფორმაციას ვერც მთავრობისგან ვისმენთ.
ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება იმის შესახებ, რომ პროექტის 80% შესრულებულია, „საქართველოს რკინიგზის“ მონაცემების მიხედვით, არაზუსტია. კომპანიის ინფორმაციით, პროექტის არსებული ბიუჯეტის ფარგლებში უკვე დახარჯულია 213 მლნ. აშშ დოლარი, აქედან, დაახლოებით 40 მილიონ აშშ დოლარი პროექტის მიზნებისთვის შესყიდული სამშენებლო მასალების ღირებულებაა. პროექტის დასასრულებლად დარჩენილია დაახლოებით (მოსალოდნელი საჭირო დამატებითი ინვესტიციების გარეშე) 137 მლნ. აშშ დოლარი, რაც იმას ნიშნავს, რომ შესრულებულია პროექტის 60%.
პროექტთან დაკავშირებით კითხვები აქვთ სარკინიგზო მშენებლობის სპეციალისტებსაც. ისინი თვლიან, რომ თავად პროექტის იდეა კარგია, თუმცა ხარვეზები მართლაც არსებობს და გამოსწორებას საჭიროებს. პროექტის კრიტიკას ეკოლოგიური ფაქტორებიც იწვევს, მისი სასმელი წყლის რეზერვუართან სიახლოვის გამო. სპეციალისტებს პროექტის ამ სახით შესრულება რისკის შემცველად მიაჩნიათ, რადგან ავარიის შემთხვევაში სატვირთო მატარებლებით გადაზიდული, ჯანმრთელობისთვის საშიში ნივთიერებების რეზერვუარში ჩაღვრამ, შესაძლოა თბილისის ნაწილი სასმელი წყლის გარეშე დატოვოს.
თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტზე გარკვეული ხარვეზები არსებობს, გარდა ამისა, ახალი სარკინიგზო ინფრასტუქტურის შენახვა გაცილებით ძვირი იქნება ვიდრე არსებულის, თუმცა, ისიც გასათვალისწინებელია, რომ რკინიგზის გადატანით, ქალაქის ცენტრში საკმაოდ დიდი ტერიტორია განთავისუფლდება, რაც პერსპექტივაში ინვესტორების დაინტერესებას და თბილისის ამ ნაწილის განვითარებას გამოიწვევს. აღნიშნულმა გარემოებამ შესაძლოა რკინიგზის გადატანით გამოწვეული ხარჯები გადაფაროს და ქალაქისთვის უფრო მომგებიანი აღმოჩნდეს. სწორედ ამ არგუმენტს ასახელებს თბილისის მერი ახალი პროექტის დადებით მხარეებზე საუბრისას.
ზემოთ ნახსენებ დადებით ფაქტორებზეა საუბარი „საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ საქართველოს კვლევაშიც. ორგანიზაცია, შემოვლითი რკინიგზის საწინააღმდეგო და სასარგებლო არგუმენტების განხილვისას, თბილისის მერიის ტრანსპორტის სამსახურის უფროსის, აკაკი ჯოხაძის მოსაზრებასაც აქვეყნებს. ჯოხაძის თქმით, რკინიგზის ქალაქის ცენტრიდან გადატანა მნიშვნელოვნად შეამცირებს ქალაქში საცობების პრობლემას.
საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანია, „Ernst and Young“–მა „საქართველოს რკინიგზის“ დაკვეთით კვლევა ჩაატარა, რომელმაც რკინიგზის გადატანის შემდეგ განთავისუფლებული ტერიტორიის სავარაუდო მოცულობა და საპრივატიზაციო ღირებულება დაადგინა. კვლევის მიხედვით, საპრივატიზაციო ტერიტორია 74 ჰექტარს შეადგენს, ღირებულება კი 30 მლნ. დოლარს, რაც მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ახალი რკინიგზის პროექტის ხარჯებს. ამ კვლევას არ ეთანხმება აკაკი ჯოხაძე. „საერთაშორისო გამჭვირვალობასთან“ საუბარში იგი აღნიშნავს, რომ რკინიგზის გადატანით, მთლიანობაში 150 ჰექტარი გამოთავისუფლდება და მისი ღირებულებაც, შესაბამისად, გაცილებით მეტია (წყარო: „საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ საქართველო).
ზურაბ მელიქიშვილის განცხადების გადამოწმებისას გაირკვა, რომ თბილისის შემოვლით რკინიგზაზე სამუშაოების არა 80, არამედ 60%–ია შესრულებული (დახარჯულია 213 მლნ. ლარი). ამ დროისთვის, რკინიგზის ეს პროექტი შეჩერებულია. ჯერ არ არის გადაწყვეტილი თუ რა ბედი ეწევა მას. მართალია, პრემიერ მინისტრმა ივანიშვილმა მას უსარგებლო უწოდა, თუმცა, ეკონომიკის მინისტრი აცხადებს, რომ პროექტის შესახებ საბოლოო გადაწყვეტილება მიღებული არ არის, სამუშაოები ხარვეზების გამო შეჩერდა და მისი ბედი შესწავლის შემდეგ გახდება ცნობილი. ამ ეტაპზე, მთავრობა დაზუსტებით ვერ ამბობს, დასრულდება თუ არა მშენებლობა. შესაბამისად, ზურაბ მელიქიშვილი განცხადების ეს ნაწილი სიმართლეა, რადგან პროექტის მომავალთან დაკავშირებით საკმაოდ ბუნდოვანი სიტუაციაა.
თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტს თავისი დადებითი ფაქტორები ნამდვილად გააჩნია. მისი დასრულება გამოიწვევს ქალაქის ცენტრში საკმაოდ დიდი ფართობის გამოთავისუფლებას, რაც ინვესტიციებისთვის ხელსაყრელ სივრცეს შექმნის. პროექტის განხორციელება სავარაუდოდ ხელს შეუწყობს სატრანსპორტო პრობლემების მოგვარებას და შეამცირებს ქალაქის გარემოს დაბინძურებას. შემოვლითი რკინიგზის სამუშაოებისთვის უკვე დახარჯულია 213 მლნ. ლარი, პროექტის შეწყვეტა კი ამ თანხის წყალში გადაყრის ტოლფასია.
„საქართველოს რკინიგზის“ მიერ გამოქვეყნებული კვლევიდან ირკვევა, რომ შემოვლითი რკინიგზის პროექტი მთელ რიგ ხარვეზებსაც შეიცავს. „საქართველოს რკინიგზა“ და მთავრობა აცხადებენ, რომ პროექტის შეჩერება სწორედ ხარვეზების გამოსწორების მიზნით მოხდა.
ჩვენი კვლევის შედეგად შეგვიძლია ვთქვათ, რომ დეპუტატი თითქმის სწორად (თუ არ ჩავთვლით შეცდომას პროცენტების დასახელებისას) ასახელებს ფაქტებს. მის ნათქვამში სიმართლეა ისიც, რომ ამგვარი ინფრასტუქტურული პროექტების გაჩერება საქართველოს ეკონომიკისთვის არასახარბიელოა. თუმცა, უშუალოდ შემოვლითი რკინიგზის შესახებ საუბრისას, დეპუტატი პროექტის ხარვეზებზე არ საუბრობს. მსგავსი პათოსი არასწორია, რადგან თუ პროექტს ხარვეზები აქვს, ბუნებრივია, არა მათი უგულვებელყოფა, არამედ მათი გამოსწორება უნდა მოხდეს მშენებლობის პროცესში. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება: „თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტი, რომელიც ფაქტიურად დაკონსერვებული და გაჩერებულია, სადაც ჩატარებულია მასშტაბური სამუშაოები, დაახლოებით 80%“, არის ნახევრად სიმართლე.

Criticising the new government’s economic policy at the plenary session of 18 September 2013, the MP from the United National Movement Zurab Melikishvili discussed suspended projects and stated: “Reasons explaining the shortfall in the budget can be numerous. I will focus solely on one major cause, however, which concerns suspended projects. We discontinue all those projects which bear strategic importance for our country such as the Tbilisi Railway Bypass project which has been suspended and brought to a standstill while a massive portion of the actual construction work, roughly 80%, had already been concluded.”
attempted to uncover the reasons which had prompted the suspension ofthe Tbilisi Railway Bypass project and tried to establish whether or not the aforementioned 80% of construction work had indeed been completed.
Prior to discussing the Bypass project in particular, it is to be noted that the MP’s statement concerning the suspension of various infrastructural projects is indeed consistent with the truth. This fact has been admitted by the government itself and the revision of different tenders due to certain shortcomingshas been specified as the reason for the suspensions. The Minister of Economy, Giorgi Kvirikashvili, explains the failed budget execution in 2013, among others, with the following factor: “As the GDP growth rates were lower than expected, the execution of some budgetary incomes failed. The infrastructural portfolio went through a profound revision as well.”
Nodar Khaduri also commented on the reduction of state-financed construction projects: “The only sector which was marked with a downturn this year was construction. The decline was observed, however, solely in the construction performed with the participation of the state.”
The Tbilisi Railway Bypass project is being implemented byJSCGeorgian Railway. The project and construction work are implemented by the joint enterprise of China Railway 23rd
Bureau Group Co.LTD and Khidmsheni JSC based on the contract #GR-003 formed on 14 June 2010.
In the month of September the President of Georgia and the Mayor of Tbilisi visited the construction site of the Tbilisi Railway Bypass project. They noted that the work on the railway had been suspended and found the fact of suspension to be utterly unacceptable, declaring that the project was of major importance to the country and, as such, should not have been arrested. In interviews to different media outlets, Mikheil Saakashvili confirmed that 80% of the project work had been completed and denounced the fact of the project’s discontinuation.
The Ministry of Economy of Georgia and JSC Georgian Railway both responded to the statements of the President and the Mayor stating that the project had numerous shortcomings and was suspended with the purpose of studying the failings and improving the project.
Aiming to explore the details of the issue, FactCheck
addressed JSC Georgian Railway and Tbilisi City Hall with an official letter (the letter to Tbilisi City Hall was addressed to the Mayor Gigi Ugulava). We asked the two bodies to provide information on the qualities of the Tbilisi Railway Bypass project. The letters sent to both bodies were identical and included the following questions:
• Dates of completion envisaged in the Tbilisi Railway Bypass project
• Estimated gross value of the construction foreseen in the project
• Amount of expenditure to the present moment
• Amount of work completed to date
• Actual stage of the project (suspended/at a standstill/not to be continued, etc.)
• Sum of money required for the completion of the project
• Breaches uncovered in the course of the project (if present)
The response from JSC Georgian Railway read that comprehensive information on the issues had been posted on the company’s website on 16 September and all answers to the above-listed questions could be found there. As for Tbilisi City Hall, the unit forwarded our letter to the Ministry of Economy of Georgia, entrusting them to respond to our questions.
On 16 September 2013, JSC Georgian Railway issued the following statement in response to the criticism voiced by Mikheil Saakashvili: “In accordance with the agreement, the contractor was obliged to have the construction workcompleted by 8 July 2013. This obligation has been violated. As for the circulating information regarding the possibility of the project being completed by the end of the year, this is not true in view of the fact that as early as in the beginning of 2012 the project supervisor/engineering consultants predicted a delay of six months and by the end of 2012 the delay was already increased to 18 months.”
The statement of JSC Georgian Railway also emphasises that in accordance with the construction norms and regulations of Georgia, projects are to be preceded by technical-economic justifications. Since no inquiry of a technical-economic nature was conducted prior to the kickoff of the Tbilisi Railway Bypass project, JSC Georgian Railway decided to purchase a similar kind of study from MC Mobility Consultants GmbH. This was the first attempt of making a technical-economic examination of the Tbilisi Railway Bypass project. (MC Mobility Consultants GmbH is an Austrian company providing consulting services in six different fields including transportation).
The research prepared by MC Mobility Consultants GmbH revealed the following unfavourable points of the project:
• Railway capacity has been reduced by 24%
• Total expenses related to the operational procedures as well as the maintenance are growing by 57%
• The total cost over the next 11 years will increase from USD 26 million to USD 197 million
• The total length of railway track will reach 48 km with internal tracks (Didube Station, Tbilisi Railway Junction Station) also being added for a total of 22 km
• The daily movement of cargo trains increases by 50%
• The new project also requires an expansion of the locomotive fleet by 26%
Additionally, MC Mobility Consultants’ research also established the following:
• Annual operational and maintenance costs for the Tbilisi Railway Bypass will jump toUSD 12.2 million (+51% in comparison with the existing costs)
• Operational costs of the railway will increase by 35%
• Operational costs of infrastructure will increase by 31%
• Expenses on maintenance of infrastructure will increase by 73%
In addition to all the abovementioned, the indicated research of MC Mobility established that further investments would be required for the completion of the Bypass project: additional investments will be needed at the station in Mtskheta. Specifically, supplemental tracks are to be added to make the performance of certain train manoeuvres possible. (The full version of the conclusion prepared by MC Mobility Consultants GmbH can be found here).
As for the suspension of the project, JSC Georgian Railway declares that research is currently being carried out exploring possible improvements of technical parameters based upon which the Georgian Government will make the final decision on the Tbilisi Railway Bypass project. As can be seen, JSC Georgian Railway cannot provide a definite answer on whether or not the project will be completed nor could an assertive response be attained from the Government.
The data of JSC Georgian Railway does not confirm Zurab Melikishvili’s statement claiming that 80% of the project work iscompleted. According to the information of the company, USD 213 million of the project budget have already been spent. Of this, USD 40 million were allocated for the procurementof construction materials. USD 137 million are remaining in the budget for the completion of the project (excluding additional investments which are expected to be needed for the completion) which means that only 60% of the project work has been finished at this point.
The shortcomings of the project are also discussed in the letter received by FactCheck
from the Ministry of Economy.
Railway construction specialists have certain questions regarding the project as well. They take a positive note of the project idea itself but also emphasise the uncovered faults and stress the need of their improvement. The criticism of the project is also kindled by ecological factors due to the railway’s proximity to drinking water reservoirs. The specialists deem such execution of the project risky as in the case of a train wreck spilling harmful materials into the reservoirs, this could leave part of Tbilisi dwellers without drinking water.
The project verily contains various flaws and in addition to that the maintenance of the new railway costs significantly more than that of the existing one. On the other hand, diverting the track and relocating the central railway station vacates a sizable territory in thecentre of the city which may attract investors and provide for the development of the district. The latter circumstances could overshadow the costs caused by the relocation of the railway and prove to be more beneficial to the city. This is the very argument made by Tbilisi’sMayor while advocating for the positive aspects of the project.
The above-listed favourable factors are outlined in the research
of Transparency International (TI) as well. Discussing the opposing arguments regarding the Tbilisi Railway Bypass project, TI publishes the statement of Akaki Jokhadze, Head of Transport at Tbilisi City Hall, saying that relocating the railway station from the city centre will notably diminish the problem of traffic jams in the city.
In May 2013 Ernst and Young, an international consulting company, conductedresearch at the request of JSC Georgian Railway which estimated the area of the territory to be vacated after the relocation and assessed the price for its privatisation. According to the research, the emptied territory spreads out over 74 hectares with an estimated market value of USD 30 million which is significantly less than the costs required for building the Railway Bypass. The results of this research are disputed by Akaki Jokhadze asserting that the land released will cover 150 hectares and, therefore, its market value will be much bigger as well. (Source: Transparency International-Georgia).
Conclusion FactCheck’s
inquiry about the accuracy of Zurab Melikishvili’s statement revealed that the share of completed work on the Tbilisi Railway Bypass project amounts to 60% and not 80% (USD 213 million have been spent) as claimed by the MP. At present, the project is arrested and its future prospects are very dubious. Even though Prime Minister Bidzina Ivanishvili called the project useless, the Minister of Economy maintains that the final decision has still not been reached. The project was suspended due to uncovered faults and its future will be known after proper checks and examinations have been conducted. At this stage the government fails to make a definite statement on whether or not the construction will be completed. Correspondingly, this part of the MP’s statement is accurate as the future development of the project indeed remains vague.
The Tbilisi Railway Bypass project definitely has a number of positive aspects. Its successful completion will release a sizable territory in the city centre creating profitable space for investments. Additionally, it will provide for the resolution of problems related to traffic jams and the reduction of environmental pollution. The cost of the Tbilisi Railway Bypass project amounts to GEL 213 million which means that the suspension of the project will make these expenditures go to waste.
As stated in the report published by JSC Georgian Railway, however, the Tbilisi Railway Bypass project includes numerous flaws as well. JSC Georgian Railway and the Georgian Government declare that the project was arrested precisely for the improvements of these shortcomings.
As a result of our inquiry, we can assert that the facts indicated by the MP are nearly consistent with the truth (excluding the miscalculation of percentages). He also justly claims that the suspension of such infrastructural projects is harmful to the Georgian economy. Discussing the specifics of the Bypass project, the MP mentions no specific shortcomings of the project. The pathos ensuing from this overlooking of project flaws is misleading and, therefore, we rate Zurab Melikishvili statement: “The Tbilisi Railway Bypass project has virtually been suspended and brought to a standstill while a massive portion of the actual construction work, roughly 80%, had already been concluded,”as HALF TRUE.