3 ოქტომბერს გაზეთ „რეზონანსში“ გამოქვეყნდა სტატია, რომელშიც პრეზიდენტობის კანდიდატებმა სასოფლო–სამეურნეო მიწების უცხოელებზე გასხვისებასთან დაკავშირებით საკუთარი მოსაზრება დააფიქსირეს. შეფასდა პარლამენტის მიერ გამოცხადებული მორატორიუმი და 25 სექტემბერს პრემიერის მიერ ექსპერტებთან შეხვედრაზე გამოთქმული მოსაზრება, რომ მორატორიუმის გამოცხადებამ უარყოფითი გავლენა იქონია ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაზე. „რეზონანსთან“ ინტერვიუში,ქრისტიან–დემოკრატიული პარტიის პრეზიდენტობის კანდიდატმა, გიორგი თარგამაძემ, განაცხადა: „რაც შეეხება სპეკულაციებს, რომ ეს ინვესტიციებისა და ეკონომიკური წინსვლის შეზღუდვაა, საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ინვესტიციები არ ხორციელდება“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადებით და გადაწყვიტა გადაემოწმებინა, რამდენად შეესაბამება იგი სიმართლეს.
ჩვენ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებს გავეცანით, რომელშიც საქართველოში შემოსული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები სექტორების მიხედვითაა ასახული. „საქსტატი“ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს შემდეგი სექტორების მიხედვით ითვლის: ენერგეტიკა, დამამუშავებელი მრეწველობა, ტრანსპორტი და კავშირგაბმულობა, მშენებლობა, საფინანსო სექტორი, სამთო-მოპოვებითი მრეწველობა, უძრავი ქონება, სოფლის მეურნეობა, თევზჭერა, ჯანმრთელობის დაცვა და სოციალური დახმარება, სასტუმროები და რესტორნები და სხვა დანარჩენი.
„საქსტატის“ 2013 წლის წინასწარი მონაცემებიდან ირკვევა, რომ მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში სოფლის მეურნეობასა და თევზჭერაში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 3.7 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო აღნიშნული მაჩვენებელი, მეორე კვარტალში, 3.8 მილიონს შეადგენს. საკითხში უკეთ გასარკვევად, ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა წინა წლების სტატისტიკური მონაცემების გადამოწმება. ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში მოცემულია ინვესტიციები სასოფლო-სამეურნეო სფეროსა და თევზჭერაში (მონაცემები გამოსახულია ათას აშშ დოლარში).
tar
იმ ინფორმაციის დასაზუსტებლად, თუ რა დამოკიდებულებაა მიწის პრივატიზებასა და ინვესტიციებს შორის, ჩვენ ქონების მართვის სააგენტოს დავუკავშირდით. მათ მიერ მოწოდებული სტატისტიკით, ირკვევა, რომ 2010–2013 წლებში ელექტრონული აუქციონის ფორმით დაახლოებით 20 ათასი ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი გასხვისდა. ბიუჯეტში შესულმა თანხამ 21.6 მლნ. ლარზე მეტი შეადგინა. ამავე წლებში, პირდაპირი მიყიდვის წესით 10 925 ჰექტარი სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწა გასხვისდა და ბიუჯეტში 8.1 მლნ. ლარი შევიდა.
სააგენტოდან მიღებული წერილის თანახმად, სსიპ სახელმწიფო ქონების მართვის სააგენტოს მონიტორინგზე არსებული მასალის შესაბამისად, 2010–2013 წლებში პრივატიზებულ სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწებზე შემდეგი ოდენობის ინვესტიციები განხორციელდა:
2010 წელი – 4 000 000 ევრო.
2011 წელი – 4 100 000 ლარი და 2 500 000 ევრო.
2012 წელი – 28 245 000 ლარი და 8 669 000 ევრო.
2013 წელი – 5 185 000 ლარი და 2 000 000 ევრო.
აქედან, 2013 წელის დასაწყისიდან დღემდე პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სახით 785 000 ლარის ოდენობის ინვესტიცია განხორციელდა. ამ დროისთვის დათვლილი არ არის მესამე კვარტლის მონაცემები, შესაბამისად, რთულია კონკრეტულ რიცხვებზე ვისაუბროთ, თუ რამდენად შეამცირა მორატორიუმის გამოცხადებამ უცხოური ინვესტიციები ამ სფეროში.
„საქსტატის“ 2007–2013 წლების მონაცემებით, სოფლის მეურნეობისა და თევზჭერის სექტორში ინვესტიციები განხორციელებულია. სსიპ სახელმწიფო ქონების მართვის სააგენტოს მონაცემებით, 2010–2013, წლებში პრივატიზებულ სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწებზე, 41.5 მილიონი ლარის და 13.2 მილიონი ევროს ინვესტიცია განხორციელდა. 2010–2012 წლებში, საქართველოს ეკონომიკაში სასოფლო სამეურნეო ინვესტიციები იზრდებოდა, თუმცა, 2012 წლის მეოთხე კვარტალში ადგილი ჰქონდა ვარდნას.
2013 წლის პირველ და მეორე კვარტალში ინვესტიციები კვლავ გაიზარდა, თუმცა, 2012 წლის ამავე კვარტლურ მონაცემებთან შედარებით, ის შემცირდა, რაც შესაძლოა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების პრივატიზაციაზე მორატორიუმის გამოცხადებასთან დაკავშირებული დისკუსიით იყოს გამოწვეული.
„საქსტატის“ უკანასკნელი 5 წლის სტატისტიკა გვიჩვენებს, რომ სასოფლო-სამეურნეო სექტორში ინვესტიციები, განსხვავებით გიორგი თარგამაძის მტკიცებისაგან, ნამდვილად ხორციელდებოდა. ასევე, ქონების მართვის სააგენტოს მიერ მოწოდებული 2010–2013 წლების სტატისტიკა გვიჩვენებს, რომ მიწების პრივატიზება ხელს უწყობდა ინვესტიციების ზრდას სასოფლო-სამეურნეო სექტორში. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების გასხვისების მორატორიუმზე დისკუსიის დაწყების შემდეგ, ინვესტიციების კლება შეინიშნება. ეს ფაქტი კიდევ ერთხელ მიუთითებს, რომ სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწების პრივატიზაციაზე მორატორიუმის გამოცხადებამ უარყოფითად იმოქმედა სასოფლო-სამეურნეო სფეროში ინვესტიციებზე. სასოფლო-სამეურნეო სექტორში ინვესტიცების სტატისტიკა საჯარო ინფორმაციას წარმოადგენს და, შესაბამისად, გიორგი თარგამაძესაც ადვილად შეეძლო მისი მოძიება. ჩვენ ვასკვნით, რომ გიორგი თარგამაძის განცხადება: „რაც შეეხება სპეკულაციებს, რომ ეს [მორატორიუმი სასოფლო სამეურნეო დანიშნულების მიწებზე] ინვესტიციებისა და ეკონომიკური წინსვლის შეზღუდვაა [არ არის სწორი, ვინაიდან], საქართველოში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ინვესტიციები არ ხორციელდება“, არის ტყუილი.

On 3 October, an article was published in Rezonansi
which presented the viewpoints of the presidential candidates with regard to the alienation of agricultural land to foreign citizens. They expressed their opinions on the moratorium, approved by the Parliament, and on the assertion voiced by the Prime Minister at the meeting with experts claiming that the moratorium had unfavourably affected the growth of the state economy.
In his interview with Rezonansi,
the presidential candidate of the Christian-Democratic Movement Giorgi Targamadze stated: “Regarding the speculations that this is impeding the flow of investments and economic growth, no agricultural investments are being made in Georgia.”
took interest in the statement of the presidential candidate and set out to check its accuracy.
We examined the data provided by the National Statistics Office of Georgia in which foreign direct investments made in Georgia are broken down by sectors. GeoStat calculates foreign direct investment according to the following sectors: energy, manufacturing, transport and communication, construction, finance, mining, real estate, agriculture, fishing, health insurance and social aid, hotels and restaurants, and others.
Preliminary data of 2013 provided by GeoStat reveals that in the first quarter of the current year foreign direct investments in agriculture and fishing amounted to USD 3.7 million and went up to USD 3.8 million in the following quarter.
Aiming to get a broader picture of the matter, FactCheck
studied statistical data of previous years.
The table below presents figures of foreign direct investments made in the fields of agriculture and fishing (data is given in USD thousand).
tar
In our query about the correlation between land privatisation and investments, we contacted the Property Management Agency. Statistical data provided by the Agency reveals that approximately 20 thousand hectares of agricultural land have been alienated in 2010-2013 through electronic auctioning. Consequently, over GEL 21.6 million have been channelled to the budget. Over the same period, 10,925 hectares of agricultural land have been alienated through direct procurement channelling an additional GEL 8.1 million into the budget.
According to the letter received from the Agency, the monitoring of the LEPL State Property Management Agency registered the following investments made on agricultural land which was privatised in 2010-2013:
– EUR 4,000,000
– GEL 4,100,000 and EUR 2,500,000
– GEL 28,245,000 and EUR 8,669,000
– GEL 5,185,000 and EUR 2,000,000
Of these, a total investment of GEL 785,000 has been made in the form of foreign direct investment since the beginning of 2013. At this point, the data of the third quarter still has not been calculated and so the moratorium’s impact upon the amount of agricultural investments in the country cannot be discussed with precise numbers.
In accordance with the data of GeoStat, agricultural and fishing investments were certainly being made in Georgia in the period between 2007 and 2013. As reported by the LEPL State Property Management Agency, investments in the amounts of GEL 41.5 million and EUR 13.2 million have been made in 2010-2013 on the agricultural land which was privatised in the same period. In 2010-2012 the volume of agricultural investments made into the Georgian economy was increasing; in the fourth quarter of 2012, however, the indices saw a decline. In the first two quarters of 2013 the investments marked an upturn again but the figures were still dropping in comparison with the same quarters of 2012. The decline could have been linked to the initiated discussions about the moratorium on the alienation of agricultural land.
Contrary to Giorgi Targamadze’s assertions, GeoStat’s statistical data reaffirmed the existence of investments in the agricultural sector throughout the last five years. Moreover, the statistics of 2010-2013 provided by the Property Management Agency demonstrates that the privatisation of lands reinforced the growth of investments in the agricultural sector whereas the initiation of discussions regarding the moratorium on the alienation of agricultural land to foreigners prompted a drop in the amount of investments. This fact once again denotes that the moratorium on the privatisation of agricultural lands negatively influenced the process of investment in the sector of agriculture. Statistical data on the investments in the field of agriculture represents public information and, therefore, could have been easily available to Giorgi Targamadze. Bearing in mind all of the aforementioned we conclude that Giorgi Targamadze’s statement: “Regarding the speculations that this is impeding the flow of investments and economic growth, no agricultural investments are being made in Georgia,” is a LIE.