წლის 19 ნოემბერს, პარლამენტში სამთავრობო პროგრამის წარდგენისას, საქართველოს პრემიერ–მინისტრობის კანდიდატმა (შემდგომ პრემიერ–მინისტრი), ირაკლი ღარიბაშვილმა ქვეყანაში არსებულ ეკონომიკურ მდგომარეობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, „ქართული ოცნების“ მთავრობას რთული ეკონომიკური მემკვიდრეობა დახვდა, პრობლემები ჯერ კიდევ არის, თუმცა ეკონომიკა გაჯანსაღების გზას ადგას. დადებითი ტენდენციის დასადასტურებლად ღარიბაშვილმა შემდეგი არგუმენტები მოიყვანა: „ახალი მთავრობის მოსვლისთანავე ბიზნესი განთავისუფლდა სახელმწიფოს ზეწოლისგან, აღარ მიმდინარეობს ბიზნესზე ზეწოლა. მიმდინარე წლის მარტიდან ეკონომიკაში ტენდენცია მზარდია. ეკონომიკა გამოდის შოკიდან, დაიწყო გაჯანსაღების შეუქცევადი, თანმიმდევრული და მდგრადი პროცესი. წინა ხელისუფლების პირობებში, სამშენებლო სექტორში დაგროვილი პრობლემების მიუხედავად მიმდინარე წლის ორ კვარტალში, კერძო ბინათმშენებლობის სექტორში 10%–იანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც იმის მანიშნებელია, რომ ამ სექტორის განვითარება სახელმწიფოს მიერ გაუმართლებელი პროექტების დაფინანსების გარეშეცაა შესაძლებელი. ახალი მთავრობის მიერ სოფლის მეურნეობაში განხორციელებული დიდი მოცულობის ინვესტიციების შედეგად ამ სექტორში, ორ კვარტალში რეალურმა ზრდამ 7%–ს გადააჭარბა. 2012 წლის პირველ ნახევარში სოფლის მეურნეობის სექტორში კლება იყო დაფიქსირებული... წელს, ცხრა თვეში გვაქვს ექსპორტის 14%–ანი ზრდა წინა წლის იგივე პერიოდთან შედარებით. წინა წელთან შედარებით სავაჭრო დეფიციტი შემცირდა 20%–ით. 2013 წლის პირველ ნახევარში, 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 8024 ადამიანით გაიზარდა. რეალური მშპ 2013 წელს, ყველა თვეში უფრო მაღალია, ვიდრე ეს წინა წელს იყო, ანუ გვაქვს პოზიტიური ეკონომიკური ზრდა. კერძო სექტორზე გაცემული სესხების მოცულობა 12%–ით გაიზარდა, 2012 წლის იგივე პერიოდთან შედარებით და მნიშვნელოვნად გაიაფდა საპროცენტო განაკვეთები“.
ფაქტ–მეტრი დაინტერესდა, მართლაც მზარდია თუ არა ეკონომიკაში ტენდენცია მიმდინარე წლის მარტიდან.
კერძო მშენებლობების სექტორი „საქსტატის“ ინფორმაციით, 2013
წლის ორ კვარტალში კერძო მშენებლობის სექტორში, არა 10%–იანი ზრდა, არამედ 13 პროცენტიანი კლება (გასული წლის იგივე პერიოდთან შედარებით) ფიქსირდება (იხ. ცხრილი)
gar სოფლის მეურნეობა
„საქსტატის“ ინფორმაციით, 2013 წლის პირველ კვარტალში, სოფლის მეურნეობის სექტორში, მშპ მუდმივ ფასებში 312,9 მლნ ლარს შეადგენდა, მეორე კვარტალში კი 392 მლნ–ს. მიმდინარე წლის ორი კვარტლის ჯამი 704,8 მლნ. ლარს უდრის.
2012 წლის პირველ კვარტალში, სოფლის მეურნეობის სექტორში, მშპ მუდმივ ფასებში 287,2 მლნ ლარი იყო, მეორე კვარტალში-361,4 მლნ. ლარი. გასული წლის ორი კვარტლის ჯამი 648,6 მლნ. ლარს შეადგენს, რაც 8.7%-ით ჩამორჩება წლევანდელი წლის მაჩვენებელს. საგარეო ვაჭრობა 2013 წლის პირველ ცხრა თვეში ქვეყნის ექსპორტმა 2019 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა,
რაც 14%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს (1768 მლნ. აშშ დოლარი). რაც შეეხება იმპორტს, წელს, ცხრა თვეში იმპორტი 5566 მლნ. აშშ დოლარს უდრის. ეს მონაცემი 4%-ით ჩამორჩება 2012 წლის იგივე ციფრს (5824 მლნ. აშშ დოლარი).
საქართველოს უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა წელს 3548 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა და გასული წლის მაჩვენებელთან (4056 მლნ აშშ დოლარი) შედარებით 12%-ით შემცირდა.
gar1 ბიზნეს–სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 2013
წლის პირველ კვარტალში, ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 485,700–ს შეადგენდა. მეორე კვარტალში ეს მაჩვენებელი 503,500-ს უდრის. 2013 წლის პირველი ექვს თვეში დასქმებულთა საშუალო რაოდენობა 494,600-ის ტოლია.
წლის პირველ კვარტალში, ბიზნეს-სექტორში 470,000 დასაქმებული აღირიცხებოდა, მეორე კვარტალში კი 503,100. გასული წლის პირველ ნახევარში დასაქმებულთა საშუალო რაოდენობა 486,550–ს შეადგენდა, რაც 8050 დასაქმებულით ნაკლებია, ვიდრე 2013 წლის პირველ ნახევარში.
gar2 აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ მიმდინარე წლის მესამე კვარტალში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთნ შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 9200-ით ნაკლებია.
თუმცა, ეს ციფრი ირაკლი ღარიბაშვილს ვერ ეცოდინებოდა, რადგან მან განცხადება 19 ნოემბერს გააკეთა, აღნიშნული სტატისტიკა კი 4 დეკემბერს გახდა ცნობილი. მიუხედავად ამისა, ეს მონაცემი ნათლად გამოხატავს, რომ ბიზნეს-სექტორში მდგომარეობის გაუმჯობესების ტენდენცია არ შეინიშნება.
რეალური მშპ რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის შედარებისას ირაკლი ღარიბაშვილი აღნიშნავს, რომ 2013 წლის ყველა თვეში მშპ მაღალი იყო ვიდრე წინა წელს. შეგვიძლია ვთქვათ, რომ განცხადების ამ ნაწილში პრემიერი ცდება, რადგან ივნისის თვეში მშპ-ის 0,6%-იანი კლება დაფიქსირდა. მართალია სხვა თვეებში უარყოფითი მაჩვენებელი აღარ დაფიქსირებულა და საშუალოდ მშპ მაინც იზრდება (შესაბამისად აღემატება წინა წლის მაჩვენებლებს), თუმცა მისი ზრდის ტემპი მკვეთრად არის შემცირებული. მშპ-ზე საუბრისას პრემიერ-მინისტრი თითქმის სწორად ასახელებს ფაქტს, მაგრამ უგულვებელყოფს ისეთ მნიშვნელოვან კონტექსტს, როგორიცაა მშპ–ის ზრდის ტემპის შემცირება (ზრდის ტემპი ნაკლებია როგორც დაგეგმილ, ასევე შარშან დაფიქსირებულ ტემპზეც), რამაც მაგალითად, 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებში გარღვევა განაპირობა. 2013 წლის პირველი 10 თვის მონაცემებით, მშპ-ის რეალურმა ზრდამ 1,9% შეადგინა (სავარაუდოდ, 2013 წლის ეკონომიკური ზრდა კი 2-2,5% იქნება),
მაშინ როცა საქართველოს ეკონომიკა უკანასკნელი სამი წლის განმავლობაში 6-7%-ით იზრდებოდა (იხ. გრაფიკი ქვემოთ). შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული კონტექსტის უგულვებელყოფა ფაქტის სრულად აღქმის საშუალებას არ იძლევა და არასწორ ინტერპრეტაციას იწვევს.
gar3 კერძო სექტორზე გაცემული სესხების რაოდენობა და საპროცენტო განაკვეთები 2013 წელს, პირველ ცხრა თვეში კერძო სექტორზე გაცემული სესხების რაოდენობა 77,084,488 ლარს შეადგენს. 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი ეს მონაცემი 69,055,146 ლარს უდრიდა. შესაბამისად, წელს, ცხრა თვეში კერძო სექტორზე 8,029,342 ლარით მეტი (11.6%–იანი ზრდა) გაიცა, ვიდრე შარშან. 2012
წლის ცხრა თვის მონაცემებით, გაცემულ სესხებზე საბაზრო საპროცენტო განაკვეთი, საშუალოდ 19,1%–ს შეადგენდა. 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი ეს ციფრი, საშუალოდ 17,9%–ს უდრის.
ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადების გადამოწმებისას შემდეგი გარემოებები გამოიკვეთა. კერძო მშენებლობის სექტორში ზრდის ნაცვლად, 13%-იანი კლებაა და განცხადების ეს ნაწილი არაზუსტია. სოფლის მეურნეობის სექტორში, პირველ ექვს თვეში მართლაც ფიქსირდება 8,7%–იანი ზრდა. პრემიერი ასევე სწორად აღნიშნავს იმ ფაქტს, რომ 2012 წლის პირველ ნახევარში სოფლის მეურნეობაში უარყოფითი მაჩვენებელი იყო. ღარიბაშვილი ზუსტად ასახელებს ექსპორტის ზრდის მაჩვენებელსაც, თუმცა არაზუსტია უარყოფითი სავაჭრო ბალანსის დასახელებისას. უარყოფითი სავაჭრო ბალანსი არა 20, არამედ 12%–ით არის შემცირებული. ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობის ზრდის შესახებ პრემიერის განცხადება ზუსტია და წელს, პირველ ექვს თვეში (2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით) ეს რიცხვი 8050 ერთეულითაა გაზრდილი, თუმცა დასაქმებულთა რიცხვის კლება მესამე კვარტალში შეინიშნება (ეს ფაქტი ირაკლი ღარიბაშვილს ვერ ეცოდინებოდა, რადგან აღნიშნული სტატისტიკა მისი გამოსვლიდან 15 დღეში გახდა ცნობილი). რაც შეეხება მშპ-ის შესახებ გაკეთებულ განცხადებას, იგი არაზუსტია, რადგან წელს ივნისის თვეში მთლიანი შიდა პროდუქტის უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა. მართალია სხვა თვეებში უარყოფითი ტენდენცია აღარ შეიმჩნევა, მაგრამ პრემიერის განცხადების ეს ნაწილი მაინც ვერ ჩაითვლება მართებულად, ვინაიდან ის უგულვებელყოფს ისეთ მნიშვნელოვან კონტექსტს, როგორიც მშპ–ის ზრდის ტემპის მკვეთრად შემცირებაა. კერძო სექტორზე გაცემული სესხების ზრდასთან დაკავშირებული სტატისტიკის მოშველიებისას პრემიერი მართალია. წელს, ცხრა თვეში გაცემული სესხების რაოდენობა 11.6%–ით აღემატება გასული წლის მაჩვენებელს. სიმართლეა ისიც, რომ საპროცენტო განაკვეთები კერძო სესხებზე წელს უფრო ნაკლებია, ვიდრე შარშან.
აქვე აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ ცალკეულ სექტორებში გაუმჯობესებული მდგომარეობა მაინც არ იძლევა იმის თქმის საფუძველს, რომ ქვეყნის ეკონომიკაში სიტუაცია ცალსახად უმჯობესდება. პრობლემები ნიშანდობლივია, რაზეც ზემოთ ნახსენები მშპ–ის ზრდის ტემპის შემცირებაც მეტყველებს. გარდა ამისა, პრობლემებია ბიუჯეტის შევსების კუთხითაც და მისი დანაკლისი შემოსულობების ნაწილში, დაახლოებით 750 მლნ. ლარს შეადგენს. ასევე, 2013 წლის პირველ ცხრა თვეში, 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 20%–ით არის გაზრდილი კერძო სექტორის მიერ ვადაგადაცილებული სესხების მოცულობა,  რაც მნიშვნელოვნად აღემატება ამავე პერიოდში კერძო დაკრედიტების ზრდის ტემპს (11.6%) და ეჭვის ქვეშ აყენებს კერძო სექტორის მდგომარეობის გაუმჯობესებას. გარდა ამისა, 2013 წლის პირველ ნახევარში, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 15,9%-ით არის შემცირებული ეკონომიკის შიდა დანაზოგი.
დანაზოგი კი მომავალი ეკონომიკური ზრდის წინაპირობაა. მიმდინარე დანაზოგი მომავალში ინვესტიციად იქცევა და ეკონომიკურ აქტივობას ზრდის. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წელს მოხმარება არ შემცირებულა, შიდა დანაზოგის შემცირება ოპტიმიზმის საფუძველს არ გვაძლევს.
სტატიაში მოყვანილ ფაქტებზე დაყრდნობით, ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, ეკონომიკის მზარდი ტენდენციის და მისი შეუქცევადი, თანმიმდევრული და მდგრადი პროცესის შესახებ, არის მეტწილად მცდარი.

Presenting the government programme to the Parliament on 19 November 2013, candidate for Georgia’s Prime Minister (later Prime Minister), Irakli Gharibashvili, discussed the economic situation of the country. He asserted that the Georgian Dream government had inherited a difficult economic situation. Problems still persist but the economy is notably recovering. Aiming to present verification of positive tendencies in the economy, Gharibashvili offered the following arguments: “Right after the new government took office, business was relieved of state oppression and the government’s pressure on business was stopped. Starting from March of the current year a tendency of increase is observed in the economy. The economy is recovering from shock and an irreversible, coherent and steady process of rehabilitation has been started. Despite the problems accumulated in the construction sector during the previous government, in two quarters of the current year private apartment construction saw an increase of 10% which indicates that development of this sector is feasible even without the government’s financing of unjustifiable projects. Owing to the new government’s large investments in the agricultural field, in two quarters the net growth of this sector surpassed 7%. In the first half of 2012 the agricultural field saw a decline... In nine months of this year an increase in exports amounted to 14% relative to the same period of the last year. In comparison to the last year, trade deficit was reduced by 20%. In the first half of 2013, the number of employed in the business sector grew by 8,024 people in comparison to the first half of 2012. In every month of 2013, the Real GDP indicator is higher than in the previous year so we have positive economic growth. The volume of loans granted to the private sector grew by 12% in comparison to the same period of 2012 and interest rates saw a significant decrease.”
inquired whether or not the tendency observed in the economy since March has indeed been one of an increase.
Private Construction Sector
In line with the data of GeoStat, in two quarters of 2013 the construction sector saw a decrease of 13% (relative to the same period of the preceding year) and not an increase of 10% as claimed by the candidate (see table below).
gar Agriculture
As gathered from the data of GeoStat, in the first quarter of 2013, GDP at constant prices in the agricultural sector amounted to GEL 312.9 million while in the second quarter the indicator was at GEL 392 million. The sum of the indicators for the two quarters of the current year totals GEL 704.8 million.
In the first quarter of 2012, GDP at constant prices in the field of agriculture amounted to GEL 287.2 million and in the second quarter – GEL 361.4 million. The sum of the two quarters of the past year equalled GEL 648.6 million which falls behind the indicator of the current year by 8.7%.
Foreign Trade
In the first nine months of 2013 state exports totalled USD 2,019 million which exceeds the indicator of the same period in the last year by 14% (USD 1,768 million). In terms of imports, in the first nine months of this year the total imports amounted to USD 5,566 million. Compared to the same indicator of 2012 (USD 5,824 million), this figure is smaller by 4%.
The negative trade balance of Georgia equalled USD 3,548 million this year and relative to the indicator of the last year (USD 4,056 million) saw a decrease of 12%.
gar1 Number of People Employed in Business Sector
In the first quarter of 2013, the number of people employed in the business sector equalled 485,700and the same indicator reached 503,500 in the second quarter. In the first six months of 2013, therefore, the average number of employed was 494,600.
In the first quarter of 2012, the business sector employed 470,000 individuals while in the second quarter the number of employed individuals rose to 503,100. Accordingly, in the first half of the past year the average number of employed equalled 486,550 which is 8,050 less than in the first half of 2013.
gar2
It is to be noted that in the third quarter of the current year the number of employed dropped by 9,200 as compared to the same period of the last year. This indicator could not have been known to Irakli Gharibashvili, however, as he made the statement on 19 November while the indicated data was published on 4 December. This notwithstanding, this statistical data demonstrates that the business sector shows no signs of a positive tendency.
Real GDP
Evaluating the progress in GDP indicators, Irakli Gharibashvili notes that in every month of 2013 GDP indicators were higher than in the last year. It is safe to say that in this assertion the Prime Minister is misled, as in June GDP saw a decline of 0.6%. Even though no negative rates were observed in other months of 2013 and, overall, GDP is still growing (therefore average monthly indicators exceed those of the last year), its growth rates marked a significant decline. Discussing GDP indicators, the Prime Minister nearly correctly indicates the facts but overlooks such an important context as a decline in the GDP growth rate (the rate is lower than the one projected and the one observed in the previous year) which provided for a shortfall in the revenues of the state budget of 2013. According to the data of the first ten months of 2013, real growth of GDP amounted to 1.9% (the economic growth of 2013 is projected to be around 2-2.5%) while throughout the last three years the Georgian economy was growing with the rates of 6-7% (see the graph below). It can be said that the negligence of this circumstance inhibits the full understanding of the issue and ensues a false interpretation of facts.
gar3 Loans Issued to the Private Sector and Interest Rates
In the first nine months of 2013, loans given to the private sector totalled GEL 77,084,488 while in the same period of 2012 this indicator equalled GEL 69,055,146. Therefore, the volume of loans issued to the private sector in the first nine months of the current year was GEL 8,029,342 more (a rise of 11.6%) than the last year.
According to the data of the first nine months of 2012, the average interest rate on granted loans equalled 19.1% whereas in the same period of 2013 this indicator was at 17.9%.
Our inquiry about the accuracy of Irakli Gharibashvili’s statement revealed the following circumstances. The private construction sector saw a decrease of 13% instead of a growth and, therefore, this part of the statement is incorrect. In the first six months of 2013 an increase of 8.7% is indeed observed in the agricultural sector. The Prime Minister also correctly indicates the fact that the indicators of the agricultural sector in the first half of 2012 were represented by negative figures. Gharibashvili accurately indicates the growth rate of exports but fails to make a correct assessment about the negative trade balance of the country; that is, the trade balance was reduced by 12% and not 20%. The Prime Minister’s statement with regard to the growth in the number of individuals employed in the business sector is accurate and in the first six months of this year (relative to the same period of 2012) this figure shows an increase of 8,050. The data of the third quarter, however, demonstrates a decrease in the number of employed. (Irakli Gharibashvili could not have been aware of this fact as the said statistical data was published 15 days after his speech). As for the statement made concerning GDP, it proves to be inaccurate as in June of the current year the growth rate of GDP was expressed with a negative figure. Indicators of all other months were represented by positive figures but this part of Irakli Gharibashvili’s statement still cannot be considered truthful as it neglects such an important circumstance as a sharp decline in GDP growth rates. The Prime Minister correctly indicates statistics on the increase in the volume of loans issued to the private sector. The amount of loans given out in the first nine months of this year surpasses the indicator of the last year by 11.6%. It is also accurate that interest rates on private loans are lower this year than they were in the last year.
It is also worthwhile noting that the improved situation in particular sectors still does not provide a foundation for claiming that the state economy is incontrovertibly increasing. Problems are substantial and they are manifested in the abovementioned decrease in GDP growth rates. Apart from this, problems are observed in terms of the budget fulfilment and its shortfall in revenues roughly amounts to GEL 750 million. Additionally, in the first nine months of 2013, the total sum of overdue loans issued to the private sector saw an increase of 20% relative to the same period of 2012. This percentage significantly exceeds the growth rate of loans witnessed in the same period (11.6%) and, therefore, undermines the premise of the private sector’s improved situation. Furthermore, in the first half of 2013, internal savings of the economy showed a decrease of 15.9% in comparison to the same period of the past year. Savings represent a precondition for the future economic growth. Current savings will turn into investments in the following year and provide for an increase in the economic activity. Accordingly, even though consumption has not dropped in 2013, a drop in the savings gives no reason for optimistic views.
Considering the facts outlined in the article, we conclude that Irakli Gharibashvili’s statement regarding the tendency of an increase in the Georgian economy and the steadiness and irreversibility of the process, is MOSTLY FALSE.