საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 14 ნოემბრის პლენარულ სხდომაზე, „საქართველოს 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტის შესახებ“ კანონის განხილვისას, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა, გიორგი თევდორაძემ, განაცხადა, რომ ხელისუფლების უნიათობის გამო, 2014 წლის ბიუჯეტში რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების დაფინანსება 449 მლნ-და 250 მლნ-მდე ჩამოდის და რომ 2013 წელს დაგეგმილი პროექტების მხოლოდ გარკვეული ნაწილი შესრულდა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, შემცირდა თუ არა 2014 წელს რეგიონებში განსახორციელებული პროექტების ფონდის დაფინანსება 449 მლნ. ლარიდან 250 მლნ ლარამდე და 2013 წელს დაგეგმილი პროექტების რა ნაწილი შესრულდა.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ „საქართველოს 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტის შესახებ“ კანონის პროექტის
მიხედვით, საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდის ხარჯების 2013 წლის დამტკიცებული გეგმა 449,3 მლნ. ლარს შეადგენდა, 2014 წლის გეგმით კი ეს ხარჯები მართლაც 250 მლნ. ლარამდე შემცირდა. ფონდის ხარჯების 250 მლნ. ლარამდე შემცირება ასახული იყო ბიუჯეტის პირველად პროექტში და საბოლოოდ არ შეცვლილა.
ფინანსთა სამინისტროს ვებ-საიტზე გამოქვეყნებულია საქართველოს 2013 წლის ბიუჯეტის 9 თვის შესრულების
ანგარიშიც. დოკუმენტის თანახმად, საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდის ნორმატიული აქტით განსაზღვრულმა თანხამ 376,8 მლნ ლარი შეადგინა, ხოლო გამოყოფილი იყო 123,6 მლნ. ლარი.
რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდის ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლები
| თანხის გაცემის მიზანი |
ნორმატიული აქტით განსაზღვრული თანხა (მლნ. ლარი) |
გამოყოფილი თანხა (მლნ. ლარი) |
| რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინიტრო |
75,1 |
51,9 |
| განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო |
1,3 |
| ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო |
2,0 |
0,8 |
| ენერგეტიკის სამინისტრო |
1,7 |
| სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო |
6,5 |
| საერთო სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გადასახდელები |
285,8 |
58,6 |
| სხვა |
4,4 |
2,8 |
| სულ |
376,8 |
123,6 |
2013 წლის პირველ სამ კვარტალში ნორმატიული აქტით გათვალისწინებული სხვადასხვა პროექტების დაფინანსება შემცირდა.
რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტები, რომლებსაც ფონდიდან დაფინანსება შეუმცირდათ
| 2013-2015 წლებში შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის თიანეთი-ზარიძეები - ჟინვალის საავტომობილო გზის სამშენებლო სამუშაოები |
10,0 |
7,0 |
| მცხეთა-სტეფანწმინდა - ლარსის საავტომობილო გზის გუდაური-კობის მონაკვეთზე შესასრულებელი სამუშაოები |
135,0 |
108,0 |
| წნორი -დედოფლისწყარო-ქვემო ქედის საავტომობილო გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოები |
5,0 |
| სენაკი-ფოთი -  სარფი საავტომობილო გზის მონაკვეთზე შესასრულებელი სამუშაოები |
1,8 |
0,0 |
| გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების კლინიკისა და სოფლის ამბულატორიების მშენებლობის დაფინანსება |
3,9 |
| დევნილთათვის საცხოვრებელი სახლების შეძენისა და წლების განმავლობაში მომხდარი სტიქიური მოვლენების შედეგად, უსახლკაროდ დარჩენილი ოჯახების საცხოვრებელი სახლებით უზრუნველყოფა |
| სსიპ. ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს კახეთისა და ქართლის სამედიცინო განყოფილებებისათვის თანამედროვესტანდარტების შესაბამისი შენობების მშენებლობა |
1,5 |
| ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულებისათვისთანხის გამოყოფა |
224,9 |
36,0 |
| მიმდინარე წლის მაისი-ივნისის თვეებში მომხდარი სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო ღონისძიებები |
4,8 |
| ადლიის სანაპირო ზოლზე ნაპირსამაგრი სამუშაოების განხორციელებასთან დაკავშირებული ხარჯები |
| მიმდინარე წლის ივნისი-ივლისის თვეში მომხდარი სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო ღონისძიებები |
10,1 |
| მიმდინარე წელს მომხდარი სტიქიისშედეგების სალიკვიდაციო ღონისძიებები |
„საქართველოს 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტის შესახებ“ კანონის პროექტის თანახმად, საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდის ხარჯების 2013 წლის დამტკიცებული გეგმა 449,3 მლნ. ლარს შეადგენდა, 2014 წლის გეგმაში კი ეს ხარჯები მართლაც 250 მლნ. ლარამდე შემცირდა.
საქართველოს 2013 წლის ბიუჯეტის 9 თვის შესრულების ანგარიშში ნათქვამია, რომ საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდისთვის დაგეგმილი 376,8 ლარის ნაცვლად მხოლოდ 123,6 ლარი გამოიყო, რამაც ბევრი მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული და სოციალური პროექტის დაფინანსების შემცირება გამოიწვია.
ამდენად, გიორგი თევდორაძის განცხადება: „2014 წლის ბიუჯეტი რეგიონებში განხორციელებული პროექტების დაფინანსება 449 მლნ-დან, როგორც იყო 2013 წელს დაგეგმილი და თქვენ იცით, რომ მხოლოდ გარკვეული ნაწილი შესრულდა... ჩამოდის 250 მლნ-ზე“, არის

Discussing the Law on the 2014 Draft Budget of Georgia at the plenary session of the Georgian Parliament on 14 November 2013, the representative of the parliamentary minority, Giorgi Tevdoradze, stated that due to the poor government, the funding for regional projects had decreased from GEL 449 million to 250 million in the 2014 state budget; additionally, only part of the planned activities had been implemented in 2013.
inquired whether or not the funding for regional projects had in fact decreased from GEL 449 million to 250 million in the 2014 state budget and also verified what part of the planned projects had been completed in 2013.
According to the Draft Law on the 2014 Draft State Budget, published on the website of the Ministry of Finance of Georgia, funding for regional projects for the year 2013 comprised GEL 449.3 million while for 2014, this amount decreased to GEL 250 million. The decline was reflected in the first draft of the project and has not been changed in the final version.
The website of the Ministry of Finance also presents the nine-month state budget execution report. According to the document, the amount defined by the normative act of the Regional Projects Fund comprised GEL 376.8 million while the amount allocated equalled GEL 123.6 million.
Budget Execution Indicators of the Regional Projects Fund
Purpose of Disbursement
Amount assigned by the Normative Act (GEL million)
Allocated Amount (GEL million)
Ministry of Regional Development and Infrastructure 75,1 51,9
Ministry of Education and Science 1,3 1,3
Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees 2,0 0,8
Ministry of Energy 1,7 1,7
Ministry of Sport and Youth Affairs 6,5 6,5
Payables of general state importance 285,8 58,6
Other 4,4 2,8
Total 376,8 123,6
In the first three quarters of 2013, the funding was decreased for various projects foreseen in the Normative Act.
Regional Projects Suffering Funding Cuts
Construction of Tianeti-Zaridzeebi-Zhinvali road of interstate importance in 2013-2015 10,0 7,0
Construction of the Gudauri-Kobi section of the Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road 135,0 108,0
Rehabilitation work of Tsnori-Dedoplistkaro-Kvemo Kedi road 10,0 5,0
Construction of Senaki-Poti-Sarpi section of the road 1,8 0,0
Funding for the construction of emergency clinics and rural ambulatories 3,9 0,0
Purchasing houses for refugees as well as providing living places for families left homeless due to natural disasters 2,0 0,8
Constructing state-of-the-art buildings for Kakheti and Kartli medical divisions of the LEPL Levan Samkharauli National Forensics Bureau 1,5 0,0
Allocating money for local self-government units 224,9 36,0
Activities for eliminating the effects of the natural disasters occurring in May-June of the current year 4,8 2,0
Expenses connected with the construction of the coast-protecting structures on the Adlia coastline 5,0 0,0
Activities for eliminating the effects of the natural disasters occurring in June-July of the current year 10,1 2,0
Activities for eliminating the effects of the natural disasters occurring during the current year 10,0 0,0
Pursuant to the Draft Law on the 2014 Draft Budget of Georgia, the approved plan of 2013 for the funding of regional projects measured up to GEL 449.3 million while in the plan of 2014 this amount has indeed been slashed to GEL 250 million.
The nine-month execution report of the 2013 state budget informs that only GEL 123.6 million has been earmarked for the Regional Fund instead of the planned GEL 376.8 million, which entailed funding cuts for a number of important infrastructural and social projects.
Accordingly, Giorgi Tevdoradze’s statement:  “In the 2014 state budget The funding for regional projects has decreased from GEL 449 million, as was planned in 2013, to GEL 250 million and as you know, only part of the planned activities has been completed,” is TRUE.