წლის 23 იანვარს, საქართველოს პარლამენტში ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები განიხილებოდა. საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთმა ლიდერმა, ზაქარია ქუცნაშვილმა, მომხსენებლისადმი მიმართვისას განაცხადა: „ჩვენ გვაქვს 63 მუნიციპალიტეტი და მხოლოდ 4 მუნიციპალიტეტშია საკრებულოს სხდომათა დარბაზი“. მისივე თქმით, ყველა სხვა შემთხვევაში, სხდომათა დარბაზად საკრებულოს თავმჯდომარის დარბაზია გამოყენებული. ამიტომ, მისი თქმით, სჯობდა თვითმმართველობის რეფორმისთვის  გათვალისწინებული ასიგნების ფარგლებში, თანხა სხდომათა დარბაზების მოსაწყობად და ინფრასტრუქტურის მოსაწესრიგებლად გამოყოფილიყო. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოქალაქეების ჩართულობა და საკრებულოს სხდომებზე დასწრება შეუძლებელი იქნება.
ზაქარია ქუცნაშვილის ამ განცხადებას კანონპროექტზე მთავარი მომხსენებელი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე, თენგიზ შერგელაშვილი გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ შესაძლებელია საკრებულოს რომელიმე თავმჯდომარეს საკრებულოს სხდომების ჩატარება მის კაბინეტში უფრო კომფორტულად მიაჩნია, მაგრამ, ძირითადად, დღევანდელ ე.წ. რაიონულ ცენტრებში, საბჭოთა რაიკომის შენობებია შემორჩენილი, რომელთა აბსოლუტურ უმრავლესობას, ასეთი დარბაზი გააჩნია. ეს დარბაზი ზოგან შესაძლოა სავალალო მდგომარეობაში იყოს, ზოგან ფუნქციონირებდეს, მაგრამ შენობების უმრავლესობაში, ასეთი დარბაზები არსებობს. თენგიზ შერგელაშვილმა განმარტა, რომ რამდენიმე ათეულ მათგანში თავად არის ნამყოფი და ეს დარბაზები საკუთარი თვალით აქვს ნანახი.
ფაქტ-მეტრი საქართველოს მუნიციპალიტეტებში საკრებულოების სხდომათა დარბაზების მდგომარეობით დაინტერესდა და საკითხის შესწავლა გადაწყვიტა. ინფორმაცია უშუალოდ მუნიციპალიტეტებთან სატელეფონო ზარების მეშვეობით გადავამოწმეთ.
„ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ კანონში“, ცვლილებების შეტანამდე, საქართველოში სულ 60 რაიონული მუნიციპალიტეტი და 5 თვითმმართველი ქალაქი ფიქსირდებოდა, რომლებიც რეგიონების მიხედვით შემდეგნაირად ნაწილდება:
qucna თვითმმართველი ქალაქები: „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ კანონის“ თანახმად,  2006 წლიდან თვითმმართველი ქალაქების სტატუსი მინიჭებული აქვთ შემდეგ ქალაქებს: ბათუმი, თბილისი, რუსთავი, ფოთი და ქუთაისი. 2014 წელს კანონში ცვლილებების შეტანის შემდეგ კი აღნიშნული სტატუსი კიდევ 6 ქალაქს მიენიჭა. ესენია: თელავი, ოზურგეთი, ზუგდიდი, გორი, მცხეთა და ახალციხე.
რაც შეეხება საკრებულოს სხდომათა დარბაზებს, ინფორმაციის გადამოწმების შედეგად  გავარკვიეთ, რომ:
• 43 მუნიციპალიტეტს საკრებულოს სხდომების ჩასატარებლად შესაბამისი დარბაზი აქვს;
• ამბროლაურში, ჩხორუწყუში, ახალციხესა და ხულოში საკრებულო და გამგეობა ერთ შენობაშია განთავსებული, საერთო სხდომათა დარბაზი აქვთ და საკრებულოს სხდომებიც იქ იმართება;
• ახალგორის მუნიციპალიტეტს, რომელიც დროებით წეროვანში დევნილთა ჩასახლების ადგილას არის განთავსებული, საკრებულოს სხდომათა დარბაზი აქვს, რომელიც ინფრასტრუქტურულად შესაბამისად მოწყობილი არ არის, მაგრამ იქ სხდომები მაინც ტარდება;
• ასპინძაში, ლაგოდეხში, სიღნაღსა და ხარაგაულში დარბაზი არის, მაგრამ მოუწყობელია და საკრებულოს სხდომები საკრებულოს თავმჯდომარის კაბინეტში ტარდება.
შენიშვნა: 13 მუნიციპალიტეტთან დაკავშირება ვერ მოხერხდა.   დასკვნა
საქართველოს მუნიციპალიტეტებში სხდომათა დარბაზების შესახებ ინფორმაციის გადასამოწმებლად უშუალოდ მუნიციპალიტეტებს დავუკავშირდით. შედეგად, გაირკვა, რომ: 43 მუნიციპალიტეტის საკრებულოს საკუთარი სხდომათა დარბაზი გააჩნია; 4 მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და გამგეობას საზიარო სხდომათა დარბაზები აქვთ;  ახალგორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომათა დარბაზი შესაბამისად მოწყობილი არ არის, თუმცა სხდომები ტარდება; 4 მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომათა დარბაზი არ გააჩნიათ და სხდომები საკრებულოს თავმჯდომარის კაბინეტში ტარდება. მიუხედავად იმისა, რომ 13 მუნიციპალიტეტთან დაკავშირება ვერ მოხერხდა, დასკვნის გამოტანა არსებულ შედეგებზე დაყრდნობითაც არის შესაძლებელი.
მუნიციპალიტეტებიდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ დეპუტატ ზაქარია ქუცნაშვილის განცხადება: „ჩვენ გვაქვს 63 მუნიციპალიტეტი და მხოლოდ 4 მუნიციპალიტეტშია საკრებულოს სხდომათა დარბაზი“, არის მცდარი.

On 23 January 2014, the Georgian Parliament discussed the amendments to the Law on Local Self-Government. One of the Members of the Parliamentary Majority, Zakaria Kutsnashvili, stated:  “We have 63 municipalities and only four of them are equipped with council conference halls.” According to Kutsnashvili, in all other cases the offices of the chairmen are used for council meetings. Therefore, assigning a certain sum from the budget envisaged for self-government reform for the setting up of conference halls and improving infrastructure would be a good idea. Without proper facilities such as those provided by conference halls, citizen involvement and participation in council meetings will be impossible. The First Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Tengiz Shergelashvili, commented upon Zakaria Kutsnashvili’s statement. He said that perhaps some council chairmen might find it more convenient to hold council meetings in their offices but, as a rule, the Soviet Regional Committee buildings currently still remain in the so-called regional centres; their absolute majority are equipped with the conference halls. Some of these halls might be in poor condition and some of them are still operational but they do exist in the majority of the abovementioned buildings. FactCheck took interest in the condition of Georgian municipality council conference halls and decided to research the issue. The information was verified via telephone conversation directly with the municipalities. Before amending the Law of Georgia on Local Self-Government, there were 60 regional municipalities and five self-governing cities throughout Georgia distributed within the regions in the following manner:
gargar1
Self-governing cities:  According to the Law of Georgia on Local Self-Government, starting from 2006 the status of a self-governing city has been granted to the following cities:  Batumi, Tbilisi, Rustavi, Poti and Kutaisi. After the amendment of the abovementioned law is adopted in 2014, the status of a self-governing city will be granted to six more cities:  Telavi, Ozurgeti, Zugdidi, Gori, Mtskheta and Akhaltsikhe. As for municipality council conference halls, after verifying the information, we established that:
• 43 municipality councils do have halls to organise council meetings.
• In Ambrolauri, Chkhorotsku, Akhaltsikhe and Khulo, councils and local administration are sharing offices and conference halls with council meetings held in these halls.
• The Akhalgori Municipality, temporarily located in the refugees’ settlement in Tserovani, does have a conference hall; it is, however, in poor condition but is still used for council meetings.
• In Aspindza, Sighnaghi and Kharagauli there are conference halls; they are, however, in poor condition and so council meetings are held at the chairmen’s offices.
Note:  We were unable to reach 13 municipalities.   Conclusion In order to verify the information about the conference halls, we directly contacted the municipalities of Georgia. As a result of our research, we found out the following:  43 municipalities do have their own conference halls; in four municipalities, the councils and the local administrations are sharing the conference halls; the hall of the Akhalgori Municipality is not equipped appropriately, however, meetings are still held there; four municipalities do not have any conference halls and the council meetings are held at the offices of the council chairmen. Although we were not able to reach out to 13 municipalities, the situation described above still provides a reliable ground for drawing conclusions. Based upon the information obtained from the municipalities, FactCheck concludes that the statement of MP, Zakaria Kutsnashvili:  “We have 63 municipalities and only four of them are equipped with council conference halls,” is FALSE.