წლის 16 იანავრს გამართულ პრესკონფერენციაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ენერგეტიკის სფეროში განხორციელებულ  პროექტებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ „გასული ერთი წლის განმავლობაში გამრიცხველიანდა დამატებით 55 ათასი  აბონენტი და გაზიფიცირდა 58 ათასი აბონენტი. ასევე, 2013 წელს განხორციელდა 11 უშუქო სოფლის ელექტრიფიკაცია“. მისივე თქმით, ბოლო 9 წლის განმავლობაში საქართველოში  უშუქო სოფლების არსებობის შესახებ არავინ იცოდა. ირაკლი ღარიბაშვილმა მიმდინარე წლის პრიორიტეტად სწორედ მსგავსი საკითხების მოგვარება დაასახელა და თქვა, რომ მთავრობის მიზანია, უშუქო დასახლებული პუნქტები აღარ არსებობდეს. ამისათვის კი, ბიუჯეტიდან უკვე რამდენიმე მილიონი ლარია გამოყოფილი.
პრესკონფერენციაზე პრემიერ-მინისტრმა ენერგეტიკის სფეროში შესრულებული სამუშაოები დეტალურად შეაჯამა და ენერგეტიკის სამინისტროს მიერ განხორციელებული პროექტები ჩამოთვალა. მისი თქმით, გასულ წელს ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევის ჩატარების მიზნით 26 ჰიდროელექტროსადგურთან მემორანდუმი გაფორმდა. 2013 წელს დასრულდა ლარსის, ბახვის, არაგვისა და ახმეტის ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობა. სწორედ გასულ წელს დაიწყო ერთი-ერთი მსხვილი ჰიდროენერგეტიკული პროექტის, აჭარისწყლის კასკადის მშენებლობა. გარდა ამისა, 2014 წლის ზაფხულში სამეგრელოს რეგიონში, მდინარე ხობის წყალზე დაიწყება 40 მეგავატიანი „ხობიჰესი  2“ – ის მშენებლობა. პირველად საქართველოში დაიწყო ქარის ელექტროსადგურის პროექტის განხორციელება. გარდაბანში 230 მეგავატიანი სიმძლავრის თბოსადგურის მშენებლობა დაიწყო, რომელიც აღჭურვილი იქნება თანამედროვე ტექნოლოგიებით და მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ქვეყნის ენერგოდამოუკიდებლობისა და ენერგეტიკის სისტემის მდგრადობაში. ირაკლი ღარიბაშვილმა განმარტა, რომ 2012 წელთან შედარებით, 2013 წელს ენერგეტიკაში შემოსული ინვესტიცია 7%-ით გაიზარდა და პირველი 3 კვარტლის მონაცემებით მისი ოდენობა 141 მლნ ლარს შეადგენს. ასევე დასრულდა საქართველოსა და თურქეთს შორის ახალი 500 კილოვატიანი ძაბვის გადამცემი ხაზის და ქვესადგურის მშენებლობა.
ამასთან, ბევრი პროექტი მიმდინარე ფაზაშია და მუშაობა აქტიურად გრძელდება.
ფაქტ-მეტრი 2013 წლის გაზიფიცერებისა და ელექტროფიცირების თემით დაინტერესდა და ენერგეტიკის სფეროში მიმდინარე სამუშაოების შესწავლა გადაწყვიტა.
ინფორმაციის გადასამოწმებლად ენერგეტიკის სამინისტროს მივმართეთ. სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე გავარკვიეთ შემდეგი:
გამრიცხველიანება
ენერგეტიკის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, 2013 წლის განმავლობაში საქართველოს მასშტაბით, ჯამში სულ 65 922 აბონენტი გამრიცხველიანდა. რაც შეეხება, 2013 წლის გამრიცხველიანების გეგმას, ის რეგიონების მიხედვით შემდეგნაირად გამოიყურება:
gar1
როგორც ზემოთ მოცემული ინფორმაციიდან ჩანს, 2013 წლის განმავლობაში, წლიურ გეგმასთან შედარებით 15 802-ით მეტი აბონენტი გამრიცხველიანდა.
გაზიფიცირება 2013
წელს, საქართველოს მასშტაბით, სულ 57 733 აბონენტის გაზიფიცირება განხორციელდა. რაც იმას ნიშნავს, რომ აღნიშნული რაოდენობის პოტენციურ აბონენტს საშუალება მიეცა, გადახდის საფუძველზე ჩართულიყო ბუნებრივი აირის ქსელში. აღნიშნული ციფრი 2013 წლის გეგმასთან შედარებით 7 668-ით ნაკლებია.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2013 წლის გეგმის მიხედვით, სულ 65 401 აბონენტის გაზაფიცირება იგეგმებოდა. ნოემბრის მდგომარეობით, გაზიფიცირებულ აბონენტთა რაოდენობა  31109–ს შეადგენდა, მიმდინარე სამუშაოების მიხედვით კი (მათ შორის ისეთების, რომლებიც 2014 წლისთვის უნდა დასრულდეს), კიდევ 54 634 აბონენტი უნდა გაზიფიცირებულიყო.
ბუნებრვივია, ჩნდება კითხვა, თუკი 2013 წლის პირველი ათი თვის მონაცემებით გაზიფიცირებულ აბონენტთა რიცხვი 31 109 იყო, მაშინ როგორ მოხერხდა წლის დასასრულამდე დარჩენილ ორ თვეში თითქმის გაორმაგებული სამუშაოების შესრულება და 57 733 აბონენტის ბუნებრივი აირით უზრუნველყოფა. აღნიშნული ენერგეტიკის სამინისტროში შემდეგნაირად განმარტეს: გაზიფიცირების ტემპი, როგორც წესი წლის ბოლო თვეებში მატულობს და სამუშაოებს უფრო ინტენსიური ხასიათი აქვს. გარდა ამისა, გაზიფიცირებაზე პასუხისმგებელი კომპანიები სრულყოფილ სტატისტიკას სამინისტროს ყოველთვიურად ვერ აწვდიან და საბოლოო მონაცემებს ერთიანი ანგარიშის სახით ინფორმაციას წლის ბოლოს უგზავნიან.
ელექტრიფიკაცია
რაც შეეხება უშუქო სოფლებს. ენერგეტიკის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, 2013 წელს სულ 11 ასეთი სოფლის ელექტრიფიკაცია განხორციელდა. ესენია: ლეთეთი, უტყისუბანი, ჭიაურა, ღართა, ქსოვრისი, გოსტიბე, გრძელველი, მამიშლარი, იმერხევი, ჭართალა და შატილი.
უშუქოდ დარჩენილი სოფლების თემაზე ფაქტ–მეტრი სხვა სტატიაშიც
საუბრობდა. აღნიშნული საკითხის კვლევის ფარგლებში ენერგეტიკის სამინისტროსგან ელექტროენერგიის გარეშე მყოფი სოფლების სრული ჩამონათვალი გამოვითხოვეთ, მათი ჯამური რაოდენობა 35–ს შეადგენდა. თუმცა, მასში სამინისტროს მიერ დასახელებული შემდეგი ოთხი სოფელი: მამიშლარი, იმერხევი, წართალა და შატილი არ ფიქსირდებოდა. შესაძლებელია, ეს სწორედ ის სოფლებია, რომლებიც წერილის გამოთხოვის მომენტში უკვე ელექტრიფიცირებული იყო და მათ შესახებ ინფორმაცია ენერგეტიკის სამინისტრომ მხოლოდ რაოდენობრივი მონაცემების სახით  მოგვაწოდა.
ირაკლი ღარიბაშვილის მიერ გაცხადებული ინფორმაციის გადამოწმებისას, გაირკვა, რომ 2013 წელს საქართველოს მასშტაბით სულ გამრიცხველიანდა 65 922 აბონენტი, რაც პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებულ ციფრს 15 722-ით აღემატება, გაზიფიცირდა 57 733 აბონენტი (ეს მაჩვენებელი გაზიფიცირების 2013 წლის წლიურ გეგმაზე 7668-ით ნაკლებია) და 11 უშუქო სოფლის ელექტრიფიკაცია მოხდა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „გასული ერთი წლის განმავლობაში გამრიცხველიანდა დამატებით 55 ათასი  და გაზიფიცირდა 58 ათასი აბონენტი.  ასევე, 2013 წელს განხორციელდა 11 უშუქო სოფლის ელექტრიფიცირება“, არის სიმართლე.

At a press conference held on 16 January 2014, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, spoke about the projects implemented in the field of energy. The PM noted: “Over the last year metering devices have been installed for an additional 55 thousand users while the gasification process reached out to a further 58 thousand consumers. Moreover, 11 villages have been electrified in 2013.” Gharibashvili also asserted that during the past nine years the public was utterly unaware of the villages left without electricity. Irakli Gharibashvili named the resolution of such issues as the priority for the current year and stated that the government sees it as its major goal to electrify each and every settlement of Georgia. Several million GEL have already been allocated for this purpose from the budget.
At the press conference the Prime Minister presented a thorough summary of the activities completed in the field of energy and listed the projects implemented by the Ministry of Energy. As reported by the PM, last year, memorandums had been signed with 26 hydro-electric power plants with the purpose of carrying out technical-economic research. In 2013 construction work was completed on the Larsi, Bakhvi and Akhmeta hydro-electric power plants. Precisely in the past year, one of the major hydro-electric projects kicked off envisaging the construction of the Ajaristskali cascade. Furthermore, in summer of 2014 the construction of the Khobi HPP 2 will be launched on the River Khobistskali in the region of Samegrelo. The HPP will have the total capacity of 40 megawatts. For the first time in Georgia, the project of wind-electric power plants is being commenced. Construction activities were initiated for the Gardabani heating station with the capacity of 230 megawatts. The station will be equipped with modern technologies and play a prominent role in ensuring the country’s energy independence and the sustainability of the energy system. Irakli Gharibashvili clarified that the volume of investments made in the field of energy in 2013 grew by 7% as compared to 2012 and in line with the data of the first three quarters of 2013 amounted to GEL 141 million. Additionally, constructionactivities were completed on the new power transmission line of 500 kilowatts and the substation connecting Georgia and Turkey. Numerous projects are still ongoing with vigorous work in process.
FactChecktook interest in the matter of gasification and electrification and set out to explore the ongoing activities in the field of energy.
Aiming to verify the aforegiven facts we contacted the Ministry of Energy. The information received from the Ministry revealed the following:
MeteringIn accordance with the information provided by the Ministry of Energy, metering systems were installed for a total of 65,922 users throughout Georgia in 2013. As for the metering plan of 2013, the data is presented in the table below, broken down by regions.
As can be gathered from the table above, the actual number of beneficiaries who were engaged in the programme in 2013 exceeded the planned amount by 15,802.
GasificationIn 2013, the gasification process reached out to a total of 57,733 users throughout the whole of Georgia which means that potential consumers could acquire access to natural gas given they make the relevant payments. The indicated number is 7,668 less than the figure foreseen in the plan of 2013.
It is to be noted that the plan of 2013 projected the gasification of 65,401 consumers. As of November, the number of gasified users totalled 31,109 while considering the ongoing activities (including those to be completed in 2014) a further 54,634 consumers were to be reached in the framework of the programme.A logical question arises that if based upon the data of the first ten months of 2013 the number of gasified consumers amounted to 31,109, then how could an almost double amount of work (57,733 reached consumers) be completed in the remaining two months of the year? The given confusion was elucidated by a spokesperson of the Ministry of Energy as follows: the pace of gasification, generally, increases over the last months of the year and the activities are characterised with greater intensity. Apart from this, the companies responsible for the gasification programme fail to produce comprehensive statistical data on the completed work on a regular monthly basis and provide final indicators to the Ministry in the form of a single report at the end of the year.
ElectrificationAs for the villages with no access to electricity, according to the data provided by the Ministry of Energy, 11 such villages were electrified in 2013. These are: Leteti, Utkisubani, Tchiaura, Gharta, Ksovrisi, Gostibe, Grdzelveli, Mamishlari, Imerkhevi, Tchartala and Shatili.
FactCheck discussed the matter of villages with no electricity in the previous articleas well. In the course of our research for the previous article we requested from the Ministry of Energy a complete list of villages which had been deprived of access to electricity. In line with the attained data the total number of such villages reached 35. However, the list did not mention the four villages named by the Ministry: Mamishlari, Imerkhevi, Tchartala and Shatili. Conceivably, those villages were already electrified at the moment of submitting our letter of request to the Ministry.
Our query about the accuracy of Irakli Gharibashvili’s statement revealed that metering systems were installed for a total of 65,922 consumers which exceeds the figure named by the Prime Minister by 15,722. The gasification programme reached out to 57,733 users (this indicator falls behind the gasification plan of 2013 by 7,668) and 11 villages previously deprived of access to electricity have been electrified.
Consequently, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement, “Over the last year metering devices have been installed for an additional 55 thousand users while the gasification programme reached out to a further 58 thousand consumers. Moreover, 11 villages have been electrified in 2013, ”TRUE.