თებერვალს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებთან შეხვედრის შემდგომ, მედიასთან საუბრის დროს განაცხადა: "ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის მიხედვით საქართველო 2004 წელს 116-ე, ხოლო 2012 წელს - 115-ე ადგილზე იყო. აქედან გამომდინარე, ძალიან მარტივად შეიძლება შეფასდეს, თუ როგორი “ზრდა” გვქონდა რეგიონში. საუბარი იმის თაობაზე, რომ ქვეყნის ეკონომიკა გაორმაგდა და რეგიონში მოწინავე გახდა, არის აბსოლუტურად გადამეტებული და არის ტყუილი“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრემიერ-მინისტრის ამ განცხადებით და ის გადაამოწმა.
წელს საქართველოს რეალური მშპ 8.6 მლრდ ლარს შეადგენდა, ხოლო 2012 წელს რეალურმა მშპ-მ 14.5 მლრდ ლარი შეადგინა. შესაბამისად რეალური მშპ 2003-2012 წლებში გაიზარდა დაახლოებით 1.7-ჯერ. [რეალური მშპ ასახავს ქვეყანაში წარმოებული საქონლისა და გაწეული მომსახურების ღირებულებას მუდმივ (ჩვენთან 2003 წლის) ფასებში, რათა მოხდეს ფასების ცვლილების, ანუ ინფლაცია/დეფლაციის გამორიცხვა. ანუ, რეალური მშპ გვიჩვენებს წარმოებული საბოლოო პროდუქციის რეალურ რაოდენობრივ ზრდას]
gaor
რაც შეეხება ნომინალურ მშპ-ს,მან 2003 წელს 8.6 მლრდ ლარი შეადგინა, ხოლო 2012 წელს - 26.2 მლრდ ლარი. შესაბამისად, ნომინალური მშპ დაახლოებით სამჯერაა გაზრდილი. [ნომინალური მშპ ასახავს ქვეყანაში წარმოებული საბოლოო საქონლისა და გაწეული მომსახურების ღირებულებას მიმდინარე ფასებში]
gaor2
მიუხედავად ნომინალური მშპ-ის 3-ჯერ გაზრდისა, მართებულია რეალური მშპ-ის ზრდას მივაქციოთ ყურადღება, რადგან რეალურ მშპ-ში ფასთა ცვლილება (ინფლაცია) უკვე გამორიცხულია. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება, რომ ეკონომიკის გაორმაგებაზე საუბარი არის „აბსოლუტურად გადამეტებული და ტყუილი“, ცალსახად არაზუსტია, ვინაიდან საქართველოს ეკონომიკა 2003-2012 წლებში 1.7-ჯერ გაიზარდა.
რაც შეეხება რეგიონში მოწინავე პოზიციაზე ყოფნა-არყოფნის საკითხს, სხვადასხვა კრიტერიუმებით საქართველო ნამდვილად არის რეგიონში მოწინავეთა რიგებში, მათ შორის, მაგალითად Doing Business-ის რეიტინგით, რომლის 2014 წლის ანგარიშში
ც, საქართველომ მე-9 ადგილიდან მე-8 ადგილზე გადაინაცვლა, მაშინ როდესაც სომხეთს 37-ე ადგილი უკავია, აზერბაიჯანს კი - 70-ე.
თუმცა, ყველაზე მნიშვნელოვანი ეკონომიკური მაჩვენებლებით, მშპ-ის ზრდის ტემპითა და ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ს რაოდენობით, მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, საქართველო, მაგალითად სამხრეთ კავკასიის რეგიონში, ბოლო ადგილზეა. აზერბაიჯანის მშპ-ის საშუალო ზრდის ტემპი 2004-2012
წლებში დაახლოებით 13.7%-ია, სომხეთის-9.7%, ხოლო საქართველოსი კი-6.1%.
2004 წელს, საქართველო ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის რაოდენობით (PPP-თი დათვლილი) მსოფლიოში 117-ე ადგილზე იმყოფებოდა (3,224 PPP $-ით), 2012 წელს კი 104-ე ადგილზე (5,806
PPP $-ით). სომხეთი 2004 წელს ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის ოდენობით (PPP-თი დათვლილი) მსოფლიოში 110-ე ადგილზე იმყოფებოდა (3,532 PPP $-ით), 2012 წელს კი 93-ე ადგილზე (8,417 PPP $-ით). აზერბაიჯანი 2004 წელს ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის ოდენობით (PPP-თი დათვლილი) მსოფლიოში 112-ე ადგილზე იმყოფებოდა (3,482 PPP $-ით), 2012 წელს კი 82-ე ადგილზე (10,125 PPP $-ით).
ჩვენ, ასევე ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების უმთავრესი ეკონომიკური მაჩვენებლები (რუსეთისა და ბალტიისპირეთის ქვეყნების გარდა) შევადარეთ საქართველოს ეკონომიკურ მაჩვენებლებს.
gaor3
მსოფლიო ბანკის მონაცემების მიხედვით მშპ-ის ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებით საქართველო ჩამორჩება ზემოთ აღნიშნული ქვეყნების ნახევარზე მეტს, ხოლო მშპ-ის ზრდის ტემპით მხოლოდ 3 ქვეყანას უსწრებს.
საქართველოს ეკონომიკა ნამდვილად არ გაორმაგებულა. რეალური მშპ 2012 წელს გაზრდილია მხოლოდ 1.7-ჯერ 2003 წლის მაჩვენებელთან შედარებით. თუმცა პრემიერ-მინისტრის განცხადება, რომ საქართველოს ეკონომიკის გაორმაგებაზე საუბარი არის „აბსოლუტურად გადამეტებული და ტყუილი“, ცალსახად არამართებულია რადგან ქვეყანაში მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ზრდა იყო ამ პერიოდის განმავლობაში. თუმცა პრემიერი მართალია როცა აცხადებს, რომ საქართველო არ გამხდარა მოწინავე, რეგიონში ეკონომიკური მაჩვენებლებით.
რაც შეეხება საქართველოს ადგილს მსოფლიოში ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის მიხედვით, იგი 117 ადგილზე იყო 2004 წელს, რაც თითქმის ემთხვევა პრემიერ-მინისტრის დასახელებულ რიცხვს. თუმცა 2012 წელს საქართველო 104-ე ადგილზე იყო და არა 115-ზე როგორც ამას პრემიერ-მინისტრი აცხადებს.
შესაბამისად, პრემიერ მინისტრის განცხადება: "ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-ის მიხედვით საქართველო 2004 წელს 116-ე, ხოლო 2012 წელს - 115-ე ადგილზე იყო. აქედან გამომდინარე, ძალიან მარტივად შეიძლება შეფასდეს, თუ როგორი "ზრდა" გვქონდა რეგიონში. საუბარი იმის თაობაზე, რომ ქვეყნის ეკონომიკა გაორმაგდა და გახდა მოწინავე რეგიონში არის აბსოლუტურად გადამეტებული და არის ტყუილი“, არის ნახევრად სიმართლე.

position in 2012. These figures present a clear picture of our supposed ‘growth’ in the region. The talks about the alleged doubling of the state economy and claims about Georgia becoming the leader in the region are utterly exaggerated and deceitful.”
FactChecktook interest in the PM’s statement and set out to verify its accuracy.
In 2003 the real GDP of Georgia amounted to GEL 8.6 billion while in 2012 its volume reached GEL 14.5 billion. Therefore, the volume of the real GDP roughly saw a 1.7-fold increase in the period 2003-2012. (The real GDP measure reflects the value of all goods and services produced in the country expressed in constant prices [in our case, in the prices of 2003] in order to exclude price fluctuation, in other words, an inflation/deflation factor.) Therefore, the real GDP shows the actual growth in the volume of the final goods produced in the country.
As for the nominal GDP, it totalled GEL 8.6 billion in 2003 and rose to GEL 26.2 billion in 2012. Therefore, nominal GDP saw roughly a three-fold growth. (Nominal GDP reflects the value of the final goods and services produced in the country expressed in current prices.)
Despite the three-fold growth of the nominal GDP, the application of the real GDP measurement is more justified as this indicator excludes the fluctuation in prices (inflation). Consequently, the Prime Minister’s statement claiming that the talks about the doubling of the economy are “utterly exaggerated and deceitful” is undeniably false inasmuch as the Georgian economy grew 1.7-fold over the years 2003-2012.
As for the matter of holding leading positions in the region, based upon certain criteria Georgia can indeed be considered as a regional leader. Among these, for instance, is the Doing Business ranking in whose report of 2014 Georgia moved from the ninth position up to the eighth while neighbouring Armenia ranked 37th and neighbouring Azerbaijan only 70th.However, based upon the major economic indicators, namely, the GDP growth rate and GDP per capita, in line with the data of the World Bank, Georgia falls behind the other countries of the South Caucasus region. The average GDP growth rate of Azerbaijan for the years 2004-2012 amounts to about 13.7% and Armenia – 9.7% while the indicator for Georgia equals 6.1%.
In 2004, Georgia held the 117thposition in the world by its GDP per capita indicator (USD 3,224 PPP) and rose to the 104thposition in 2012 (with USD 5,806 PPP). Armenia occupied the 110th place in the world in 2004 by its GDP per capita indicator (USD 3,532 PPP) and moved up to the 93rdplace in 2012 (with USD 8,417 PPP). Azerbaijan ranked 112th in 2004(with USD 3,482 PPP) and advanced to 82ndin 2012 (with USD 10,125 PPP).
We also compared Georgia’s principal economic indicators to those of the former Soviet republics (exclusive of Russia and the Baltic countries).
As can be gathered from the table, based upon the GDP per capita indicator, Georgia is surpassed by more than half of the countries listed above while its GDP growth rate exceeds the indicators of only three countries.
Conclusion In the course of verifying the facts, FactCheck
established that the economy of Georgia has certainly not doubled and the real GDP of 2012 shows only a 1.7-fold increase relative to the indicator of 2003. The Prime Minister’s assertion, however, describing the talks about the doubling of the state economy as “utterly exaggerated and deceitful,” is inaccurate as the Georgian economy clearly saw a notable growth in the period under question. The Prime Minister justly states that Georgia has not become the leader in the region by its economic indicators.
As for Georgia’s ranking in the world based upon the GDP per capita indicators, it occupied the 117th position in 2004 which is fairly close to the figure indicated by the PM although Georgia was ranked 104th and not 115thin 2012 as claimed in the statement.
Consequently, we conclude that Irakli Gharibashvili’s statement: “In 2004, Georgia ranked 116th by its GDP per capita indicator and moved up to the 115th position in 2012. These figures present a clear picture of our supposed ‘growth’ in the region. The talks about the alleged doubling of the state economy and claims about Georgia becoming the leader in the region are utterly exaggerated and deceitful,” is HALF TRUE.