2014 წლის 21 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, დავით საგანელიძემ განაცხადა: „ამუშავდა ლარსის, ბახვის, არაგვისა და ახმეტის ჰიდროელექტროსადგურები. მათი ჯამური სიმძლავრეა 45 მეგავატი. დაიწყო ერთ-ერთი მსხვილი ჰიდროენერგეტიკული კასკადის მშენებლობის პროექტი (ჯამური სიმძლავრე 400 მეგავატი). პირველად საქართველოში დაიწყო ქარის ელექტროსადგურების პროექტის განხორციელება (პირველ ეტაპზე 20 მეგავატი). გარდაბანში 230 მეგავატის სიმძლავრის თბოელექტროსადგურის მშენებლობა დაიწყო. შარშან უცხოური ინვესტიცია 7%-ით გაიზარდა წინა წელთან შედარებით და ჯამში 146 მილიონი შეადგინა მარტო ენერგეტიკაში“.
2014 წლის 24 იანვარს საქართველოს მთავრობის წევრებმა „ლარსი ჰესი“ გახსნეს. მისი დადგმული სიმძლავრე [1] 19 მეგავატია, ხოლო წლიური გამომუშავება 100 მლნ. კვტ/საათს შეადგენს. კომპანია „ფერიმ“ დაბა ყაზბეგში, მდინარე თერგზე „ლარსი ჰესის“ მშენებლობა 2011 წელს დაიწყო. ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, ჰესის მშენებლობაში 20 მლნ. აშშ დოლარის ინვესტიცია ჩაიდო.
2013 წლის 5 დეკემბერს საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა „ბახვიჰესი 3“ გახსნა. ჰესის დადგმული სიმძლავრე 9,8 მეგავატს შეადგენს, წლიური გამომუშავება კი 38 მლნ. კვტ/საათია.
საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს ოფიციალური ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ საქართველოს ჰიდროელექტროსადგურების სიაში არაგვისა და ახმეტის ჰესები არ მოიხსენიება, თუმცა ენერგეტიკის სამინისტროში ფაქტ-მეტრს განუცხადეს, რომ ეს ჰესები ექსპლუატაციაში უკვე შესულია.
ენერგეტიკის სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე მიმდინარე საინვესტიციო პროექტების სიაში გხვდება „შუახევჰესის“ კასკადის პროექტი. „შუახევჰესის“ მშენებლობას საფუძველი 2013 წლის 16 სექტემბერს მაშინდელმა პრემერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა და ენერგეტიკის მინისტრმა, კახი კალაძემ ჩაუყარეს. „შუახევჰესის“ დადგმული სიმძლავრე 178 მეგავატია, წლიური გამომუშავება კი 445,1 მლნ. კვტ/საათს შეადგენს. პროექტით გათვალისწინებულია ორი კაშხლისა და წყალსაცავების მოწყობა. ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, „შუახევჰესის“ მშენებლობის პარალელურად, ინვესტორები კასკადის შემადგენელი „სხალთაჰესის“ მშენებლობასაც იწყებენ, რომლის დადგმული სიმძლავრე 5,8 მეგავატი იქნება, ხოლო, წლიური გამომუშავება - წელიწადში 20,8 კვტ/საათში. ორივე პროექტის საინვესტიციო ღირებულება 300 მლნ. აშშ დოლარს შეადგენს. ჰესების მშენებლობა 2016 წლის მეორე ნახევარში უნდა დასრულდეს.
ასევე, დაგეგმილია კორომხეთისა და ხერთვისის ჰესების მშენებლობა. „კორომხეთიჰესის“ დადგმული სიმძლავრე 150 მეგავატი, წლიური გამომუშავება კი - 463 კვტ/საათში იქნება. „ხერთვისიჰესის“ დადგმული სიმძლავრე 65 მეგავატი იქნება, წლიური გამომუშავება კი - 239 კვტ/საათში.
ჩვენ გადავამოწმეთ დავით საგანელიძის განცხადების ის ნაწილიც, სადაც ის პირველად საქართველოში ქარის ელექტროსადგურის მშენებლობაზე საუბრობდა. ენერგეტიკის სამინისტრო საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდთან ერთად „ქართლის ქარის ელექტროსადგურს“ აშენებს. „ქართლი“ გორთან ახლოს აშენდება. ის პირველი საპილოტე პროექტია, რომელსაც სახელმწიფო საკუთარი სახსრებით ააშენებს.  პროექტის ფარგლებში 20 მეგავატამდე სიმძლავრის ელექტროსადგურის მშენებლობა იგეგმება. სადგურის ტერიტორიაზე 10 ცალი ტურბინა განთავსდება. ისინი ერთმანეთს მიწისვეშა ხაზებით დაუკავშირდება, რომელიც შემდგომში გორის 220-კილოვატიან ქვესადგურზე მიერთდება. პროექტის საინვესტიციო ღირებულება 30 მლნ. დოლარია.
დავით საგანელიძის განცხადება თბოელექტროსადგურის მშენებლობის საკითხშიც ზუსტი აღმოჩნდა. მიმდინარე წლის იანვარში გარდაბანში კომბინირებული ტიპის თბოელექტროსადგურის მშენებლობა დაიწყო. ახალი თბოელექტროსადგურის დადგმული სიმძლავრე 230 მეგავატს შეადგენს. პროექტის საინვესტიციო ღირებულება 220 მლნ. აშშ დოლარია და საპარტნიორო ფონდისა და „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის“ მიერ ფინანსდება.
რაც შეეხება ენერგეტიკის სფეროში პირდაპირ უცხოური ინვესტიციებს, „საქსტატის“ წინასწარი მონაცემებით, 2013 წელს  ენერგეტიკის სექტორში პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 198 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით (179 მლნ. აშშ დოლარი) 9,6%-ით მეტია. დავით საგანელიძის თქმით, ენერგეტიკის სექტორში განხორციელებული ინვესტიციები წინა წელთან შედარებით 7%-ით გაიზარდა და 146 მილიონი შეადგინა. „საქსტატმა“ 2013 წლის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შესახებ პირველადი ინფორმაცია 21 მარტს გამოაქვეყნა, დეპუტატმა კი ეს მონაცემები 21 თებერვალს წარმოადგინა. აღნიშნული უზუსტობა სავარაუდოდ იმით არის გამოწვეული, რომ მან ბოლომდე დაუთვლელი, დაუზუსტებელი მონაცემები გააჟღერა. თუმცა, ბუნებრივია, მას მონაცემების განზრახ შემცირების მოტივაცია ვერ ექნებოდა.
ფაქტ-მეტრის კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ 2013-2014 წლებში ნამდვილად შევიდა ექსპლუატაციაში ლარსის, ბახვის, არაგვისა და ახმეტის ჰესები. მათი საერთო დადგმული სიმძლავრე 46,9 მეგავატს შეადგენს. 2013 წელს საფუძველი ჩაეყარა „შუახევჰესის“ კასკადის მშენებლობას, რომლის ჯამური დადგმული სიმძლავრე 398,8 მეგავატია.
ენერგეტიკის სამინისტროს ინფორმაციით, გორთან „ქართლის ქარის ელექტროსადგურის“ მშენებლობა დაიწყო. მისი დადგმული სიმძლავრე 200 მეგავატი იქნება და ეს პირველი ქარის ელექტროსადგურია, რომელსაც სახელმწიფო საკუთარი სახსრებით ააშენებს. ასევე, გარდაბანში დაიწყო კომბინირებული ტიპის თბოელექტროსადგურის მშენებლობა, რომლის დადგმული სიმძლავრე 230 მეგავატი იქნება.
„საქსტატის“ წინასწარი მონაცემებით, 2013 წელს პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა საქართველოში 198 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 9,6%-ით მეტია.
ჩვენ ვასკვნით, რომ დავით საგანელიძის განცხადება: „ამუშავდა ლარსის, ბახვის, არაგვისა და ახმეტის ჰიდროელექტროსადგურები. მათი ჯამური სიმძლავრეა 45 მეგავატი. დაიწყო ერთ-ერთი მსხვილი ჰიდროენერგეტიკული კასკადის მშენებლობის პროექტი (ჯამური სიმძლავრე 400 მეგავატი). პირველად საქართველოში დაიწყო ქარის ელექტროსადგურების პროექტის განხორციელება (პირველ ეტაპზე 20 მეგავატი). გარდაბანში 230 მეგავატის სიმძლავრის თბოელექტროსადგურის მშენებლობა დაიწყო. შარშან უცხოური ინვესტიცია 7%-ით გაიზარდა წინა წელთან შედარებით და ჯამში 146 მილიონი შეადგინა მარტო ენერგეტიკაში“, არის სიმართლე.
[1] დადგმული სიმძლავრე არის 1 წამში გამომუშავებული ენერგია. ამდენად, ელექტროსადგური, რომლის სიმძლავრეა 1 მეგავატი, 1 წამში 1 მეგაჯოულ ელექტროენერგიას გამოიმუშავებს.

On 21 February 2014, during his speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, the leader of the Parliamentary Majority, Davit Saganelidze, stated:  “The hydroelectric power plants of Larsi, Bakhvi, Aragvi and Akhmeta are already functioning. Their total capacity equals 45 megawatts [MW]. Construction of one of the biggest hydropower cascades (with the capacity of 400 MW) has already started. A wind electric power plant project (with the capacity of 20 MW at the first stage) has been initiated for the first time in Georgia. Construction of a thermal power station with the capacity of 230 MW is in progress in Gardabani. Last year, foreign direct investment [FDI] was increased by 7% if compared to the previous year and, overall, equalled GEL 146 million only in the energy sphere.”
FactCheck took interest in the accuracy of the aforementioned statement and decided to verify the facts.
On 24 January 2014, the members of the Georgian Government opened the Larsi power station. Its installed capacity [1] is 19 MW while its annual output equals 100 million kilowatt-hours [kWh]. The Peri company started the construction of the Larsi power station in the Kazbegi Region in 2011. Based upon the information of the Ministry of Energy of Georgia, a total of USD 20 million was invested in the construction of the abovementioned power station.
On 5 December 2013, the Minister of Energy of Georgia opened the Bakhvi HPP 3. The installed capacity of this power plant comprises 9.8 MW and the annual output is 38 million kWh.
The list of Georgian hydroelectric power plants displayed on the website of the Ministry of Energy of Georgia does not mention the Aragvi and Akhmeta power stations while the Ministry informed FactCheck that both of the abovementioned power stations are already functioning.
The list of investment projects published on the website of the Ministry of Energy contains the Shuakhevi HPP cascade project. The foundation for the Shuakhevi HPP was laid by the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, and the Minister of Energy of Georgia, Kakha Kaladze, on 16 September 2013. The installed capacity of the abovementioned power plant is 178 MW while its annual output equals 445.1 million kWh. The project encompasses the construction of two dams and water reservoirs. According to the information of the Ministry of Energy, at the same time, investors are starting the construction of the Skhalta HPP which is a part of the abovementioned cascade. The installed capacity of the Skhalta HPP will be 5.8 MW with the annual output of 20.8 kWh. The investment cost of both projects is USD 300 million. The construction of these power stations will be completed by the second half of 2016.
In addition, the construction of the Koromkheti and Khertvisi power plants is also planned. The installed capacity of the Koromkheti HPP will equal 150 MW while the annual output will be 463 kWh. In the case of the Khertvisi HHP, the installed capacity will comprise 65 MW with annual output of 239 kWh.
FactCheck verified Davit Saganelidze’s statement concerning the wind electric power plant being constructed for the first time in Georgia. The Ministry of Energy and the Foundation of Energy Development of Georgia are working together to construct the Kartli wind power plant. The power plant is situated near the city of Gori. This is a pilot project being constructed by state funding and encompassing the construction of a power plant with the capacity of up to 20 MW. Ten turbines will be located on the territory of the power plant connected with each other via underground lines that in turn will be connected with the Gori substation with the capacity of 220 KW. The investment cost of the project comprises USD 30 million.
Davit Saganelidze’s assertion about the thermal power station also proved to be accurate. In January 2014 the construction of the combined Gardabani thermal power station was initiated whose installed capacity will comprise 230 MW. The investment cost of the project is USD 220 million. The funds are allocated by the Partnership Foundation and the Georgian Oil and Gas Corporation.
As for foreign direct investments [FDI] in the energy sphere, based upon the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, in 2013 FDI comprised USD 198 million and is an amount which exceeds the similar data (US 179 million) of the previous year by 9.6%. According to Saganelidze, FDI in the energy sphere was increased by 7% and comprised USD 146 million. The National Statistics Office of Georgia published the abovementioned preliminary data on 21 March while Saganelidze made his statement on 21 February. Presumably, the slight inaccuracy in numbers is caused by the fact that Saganelidze presented the preliminary data that was incorrectly calculated and incomplete. Obviously, he would not have any motivation to deliberately cut the data.
The research conducted by FactCheck showed that in 2013-2014 the hydroelectric power plants of Larsi, Bakhvi, Aragvi and Akhmeta in fact started to operate. Their total installed capacity equals 46.9 MW. In 2013 the construction of the Shuakhevi HPP cascade was also initiated with the total installed capacity of 398.8 MW.
Based upon the information of the Ministry of Energy of Georgia, the construction of the Kartli wind power plant is in progress near the city of Gori. The installed capacity of this plant is supposed to be 200 MW. This is the first wind power plant ever to be constructed with funds allocated by the state. Moreover, the construction of a combined thermal power station with the installed capacity of 230 MW has also started.
According to the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, FDI comprised USD 198 million in 2013 in Georgia and exceeds the indicator of the previous year by 9.6%.
Therefore, FactCheck concludes that the statement of Davit Saganelidze:  “The hydroelectric power plants of Larsi, Bakhvi, Aragvi and Akhmeta are already functioning. Their total capacity equals 45 megawatts [MW]. Construction of one of the biggest hydropower cascades (with the capacity of 400 MW) has already started. A wind electric power plant project (with the capacity of 20 MW at the first stage) has been initiated for the first time in Georgia. Construction of a thermal power station with the capacity of 230 MW is in progress in Gardabani. Last year, foreign direct investment [FDI] was increased by 7% if compared to the previous year and, overall, equalled GEL 146 million only in the energy sphere,” is TRUE.
[1] Installed capacity is the energy generated in one second. Therefore, the power station with the capacity of one MW generates one megajoule electricity in a second.