წლის 20 მაისს, პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა, ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში „თბილისის სამიტი 2014-ის“ დეტალების შესახებ ისაუბრა. სამი ქვეყნის ერთობლივ გეგმებზე საუბრისას პრეზიდენტმა ყურადღება ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზაზე გაამახვილა და განაცხადა: „ეს [ბაქო-თბილისი-ყარსი] არის რკინიგზა, რომლითაც ISAF-ის მისია ავღანეთიდან გამოვა“.
ფაქტ-მეტრი პრეზიდენტის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
“საქართველოს რკინიგზის” მიხედვით ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტი არის სატრანსპორტო დერეფანი,რომელიც გააერთიანებს აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთის სარკინიზო ხაზებს. ამ პროექტის განხორციელების შედეგად, თურქეთის გავლით, გაიხსნება სარკინიგზო დერეფანი კასპიის ზღვიდან ევროპისკენ, რომელიც საბოლოოდ გამორიცხავს საზღვაო გზით გადაზიდვის საჭიროებას მას შემდეგ, რაც სტამბულში, ბოსფორის სრუტეში გამავალი რკინიგზის გვირაბის მშენებლობა დასრულდება. ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტით ასევე შესაძლებელი ხდება დერეფნის გახსნა, რომელიც რუსეთს თურქეთთან დააკავშირებს. ეს ხაზი ითვალისწინებს როგორც სატვირთო, ისე სამგზავრო გადაყვანებს და ის მოიაზრება როგორც ალტერნატიული სატვირთო ტრანსპორტირების გზა ირანიდან მომავალი არსებული სატრანზიტო გზების ნაცვლად.
იგი საქართველოს ტერიტორიაზე მარაბდა-ახალქალაქის სარკინიგზო ხაზის რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქციას და სადგურ ახალქალაქიდან სადგურ ყარსამდე ახალი სარკინიგზო ხაზის მშენებლობას ითვალისწინებს. ახალქალაქი-ყარსის მონაკვეთიდან საქართველოს მხარეს არის სარკინიგზო მაგისტრალი ახალქალაქი-კარწახის (თურქეთის საზღვარი) მიმართულებით. გარდა ამისა, პროექტი ახალქალაქში ახალი რკინიგზის სადგურის აშენებასაც ითვალისწინებს.
აღსანიშნავია, რომ ჯერ კიდევ 2007 წელს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა თურქეთის და აზერბაიჯანის პირველ პირებთან ერთად სოფელ მარაბდაში, პროექტის დაწყების ოფიციალურ ცერემონიაზე განაცხადა,რომ მისი ვარაუდით, რკინიგზის მშენებლობა დაგეგმილზე უფრო ადრე, მისი პრეზიდენტობის მეორე ვადის ამოწურვამდე დასრულდებოდა. მოგვიანებით, მშენებლობის დასრულების თარიღმა რამდენჯერმე გადაიწია და ჯერ 2013, შემდეგ კი 2014 და 2015 წლები სახელდებოდა.
როგორც ამ თემაზე „ლიბერალის“სტატიაშია აღნიშნული, ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო მაგისტრალის მშენებლობა 2010 წლის ბოლოს უნდა დასრულებულიყო, მაგრამ ფინანსური, პოლიტიკური და რელიეფური სირთულეების გამო ამ ვადამ რამდენჯერმე გადაიწია. გამოცემის თანახმად, „რკინიგზის მშენებლობის ერთ-ერთ შემაფერხებელ მიზეზად აზერბაიჯანის ნავთობის სახელმწიფო ფონდის ხელმძღვანელი შახმარ მოვსუსოვი საქართველოში შექმნილ დაძაბულ პოლიტიკურ მდგომარეობას ასახელებს. არის შეფერხების სხვა მიზეზიც: 2007 წლის შემდეგ ნავთობი რამდენჯერმე გაიაფდა და აზერბაიჯანს ნავთობის რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავლები მნიშვნელოვნად შეუმცირდა, რის გამოც პროექტის დაფინანასება არაერთხელ შეფერხდა. გარდა ამისა, თავი იჩინა ტექნიკურმა პრობლემებმაც. საქართველო-თურქეთის დამაკავშირებელი გვირაბის მშენებლობისას გაირკვა, რომ გვირაბი მეწყერსაშიშ ზონაში უნდა გასულიყო და ამიტომ პროექტი შეიცვალა“.
სარკინიგზო ხაზის მშენებლობის ტემპი არაერთხელ გახდა ოპოზიციის კრიტიკის მიზეზი. სხვადასხვა პერიოდში მშენებლობის ტემპთან დაკავშირებით გამოთქმულ კრიტიკას უპასუხოდ არ ტოვებდა შპს „მარაბდა-კარწახის რკინიგზა“. კომპანია სამუშაოების შეფერხებით განხორციელების მიზეზად მკაცრ კლიმატურ და გარემო პირობებს, ძველი ხელმძღვანელობის მუშაობის დაბალ ტემპს, ასევე მათ მიერ თანხების მითვისება-გაფლანგვას ასახელებდა. ფაქტ-მეტრს საქართველოს მთავარ პროკურატურაში დაუდასტურეს,რომ 6 მაისის მდგომარეობით, უწყების საგამოძიებო ნაწილის უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციაზე სისხლისსამართლებრივი დევნის სამმართველოში მიმდინარეობს გამოძიება შპს „მარაბდა-კარწახის რკინიგზის“ მმართველობითი და ხელმძღვანელობითი უფლებამოსილებით აღჭურვილი პირების მიერ სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით კომპანიის კუთვნილი დიდი ოდენობით ფულადი თანხების მითვისებისა და მითვისებული ფულადი თანხებისთვის კანონიერი სახის მიცემის, მისი უკანონო წარმოშობისა დაფარვისა და მასზე საკუთრების უფლებების შენიღბვის მიზნით უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის ფაქტზე, რასაც თან ახლდა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით შემოსავლის მიღება.
ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის საქართველოს მონაკვეთის მშენებლობის ვადებთან დაკავშირებით სახელმწიფო კომპანია შპს „მარაბდა-კარწახის რკინიგზის“ მიერ ჩვენთვის მოწოდებული ინფორმაციითირკვევა, რომ 21 მარტის მდგომარეობით, შესრულებულია პროექტით გათვალისწინებული სამუშაოების 36,5%. მათივე ცნობით, მშენებლობის პროცესი მიმდინარეობს ყველა დაგეგმილ ეტაპზე და პროექტის დასრულება შემდეგი ეტაპების მიხედვით დაგეგმილია:
-მარაბდა-თეთრიწყარო (I ეტაპი) - 30.06.2014 წ.
-თეთრიწყარო-წალკა (II ეტაპი) - 30.12.2014 წ.
-წალკა-ახალქალაქი (III ეტაპი) - 30.06.2015 წ.
-სარკინიგზო სადგური - 30.12.2015 წ.
-ახალქალაქის ვაგზალი - 30.12.2015 წ.
-ახალქალაქი-კარწახი - 30.12.2015 წ.
რაც შეეხება აღნიშნული სარკინიგზო ხაზით ავღანური ტვირთების გადატანის იდეას, ეს გზა თავიდანვე განიხილებოდა ერთ-ერთ ალტერნატივად, რომელიც NATO-ს ტვირთებს მოემსახურებოდა. 2012 წლის NATO-ს ჩიკაგოს სამიტზე, 2010 წლის ლისაბონის სამიტზე შეთანხმებულ სტრატეგიაზე დაყრდნობით, ჩრდილო-ატლანტიკურმა ალიანსმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომ ISAF-ის (უსაფრთხოების ხელშეწყობის საერთაშორისო ძალები) მისია 2014 წლის ბოლოსთვის დასრულდებოდა და ორგანიზაცია ავღანეთის მხარდაჭერას შემცირებული მასშტაბის წარმომადგენლობით, განსხვავებულ ფორმატში განაგრძობდა. ავღანეთიდან NATO-ს ტვირთების ტრანსპორტირებისთვის საქართველოს სატრანზიტო პოტენციალის გამოყენების იდეა სწორედ ამ პერიოდიდან არსებობს. ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის მშენებლობის ტემპის კრიტიკისას ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს ეკონომიკისთვის სწორედ ავღანური ტვირთების მნიშვნელობაზე მიუთითებდა. ავღანეთიდან ნატოს სამშვიდობო მისიის ტვირთების უკუტრანზიტის პროცესში ჩართვის წინადადება საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მაია ფანჯიკიძემ, 2013 წლის 23 აპრილს ბრიუსელში NATO-ს მინისტერიალზე კიდევ ერთხელ წამოაყენა. „რადიო თავისუფლების“ინფორმაციით, სიტყვით გამოსვლისას საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაია ფანჯიკიძემ ხაზი გაუსვა საქართველოს სრულ მზადყოფნას საბრძოლო მისიის დასრულების შემდეგაც იაქტიუროს ნატოსთან ერთად. „საქართველო სთავაზობს ნატოს ავღანეთიდან ჯარისკაცებისა და ტვირთის გადმოზიდვის უმოკლეს გზას, რომელიც ამ წლის ბოლოსთვის უკვე იქნება მზად. ეს არის ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა და სწორედ ამაზე იყო ლაპარაკი ჩემს გამოსვლაში ISAF-ის შეხვედრაზე” - ციტირებს გამოცემა საგარეო საქმეთა მინისტრის სიტყვებს.
ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის მშენებლობის პროცესისა და მისი პოტენციური ტვირთების შესახებ ფაქტ-მეტრი შპს „მარაბდა-კარწახის რკინგზის“ დირექტორის მოადგილე კონსტანტინე ნინიძეს ესაუბრა.
მისი ინფორმაციით, 2014 წლის ბოლოსთვის დაგეგმილია, რომ აღნიშნულ სარკინიგზო ხაზზე სატესტო მატარებელმა გაიაროს, რის შემდეგაც შესაძლებელი იქნება მუშაობის დაწყება და ტვირთების გადაზიდვა. კონსტანტინე ნინიძის განცხადებით, თუ ამინდი სამუშაოებს ხელს შეუწყობს, მშენებლობის დასრულება 2015 წლის ბოლოსთვისაა დაგეგმილი. მისივე თქმით, რკინიგზის ზოგიერთი უბანი ურთულეს კლიმატურ პირობებში შენდება, ვინაიდან ნინოწმინდის მონაკვეთი ზღვის დონიდან 2100, ახალქალაქის მონაკვეთი კი 2000 მეტრზე გადის. ეს კი ევროპაში ყველაზე მაღალ წერტილზე გამავალი სარკინიგზო ხაზია. შპს „მარაბდა-კარწახის რკინგზის“ დირექტორის მოადგილეს ამ ეტაპზე უჭირს დაკონკრეტება, თუ რომელ ტვირთებს მოემსახურება აღნიშნული რკინიგზა. მისი თქმით, რკინიგზის პოტენციური ტვირთები მისი ამუშავების ვადაში უნდა ჯდებოდეს.
2014 წლის 24 თებერვალს ბაქოში გამართულ მარაბდა-კარწახის სარკინიგზო ხაზის რეაბილიტაციის, რეკონსტრუქციისა და მშენებლობის მე-18 საკოორდინაციო საბჭოს სხდომაზემშენებლობის ვადასთან დაკავშირებით ასევე აღინიშნა, რომ ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზაზე სატესტო მატარებელი 2014 წლის ბოლოსთვის გაივლის, 2015 წელს კი მისი ექსპლუატაციაში შეყვანა იგეგმება.
ავღანური ტვირთების შესახებ შპს "მარაბდა-კარწახის" რკინიგზის გენერალურმა დირექტორმა, ოლეგ ბიჭიაშვილმა, ჯერ კიდევ 2013 წლის 12 სექტემბერს განაცხადა,რომ ავღანური ტვირთების გადაზიდვისთვის "ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის" გამოყენება, სავარაუდოდ, ვერ მოხერხდება, რადგან ავღანური ტვირთების გადაზიდვა 2014 წელს იგეგმება, რკინიგზის გახსნა კი 2015 წლამდე ვერ მოესწრება.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით კომენტარისთვის ფაქტ-მეტრი პრეზიდენტის ადმინისტრაციას დაუკავშირდა. ჩვენი კითხვები ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის პოტენციურ ტვირთებს, ავღანეთში NATO-ს ISAF-ისა და ISAF-ის შემდგომი მისიებისას აღნიშნული სარკინიგზო ხაზის როლსა და მნიშვნელობას, ასევე ტვირთების მოზიდვის მიმართულებით გაწეულ საქმიანობას ეხებოდა. როგორც პრეზიდენტის ადმინისტრაციის პრესსამსახურში განგვიცხადეს, ეს საკითხი მთავრობის კომპეტენციას განეკუთვნება.
ეკონომიკის სამინისტროში ფაქტ-მეტრს დაუდასტურეს, რომ საქართველოს მთავრობამ ჩრდილო-ატლანტიკურ ალიანსს ISAF-ის ძალებისა და ტვირთების გამოყვანისას ავღანეთი-თურქმენეთი-აზერბაიჯანი-საქართველოს მარშრუტით სარგებლობა შესთავაზა. მათივე ინფორმაციით, აღნიშნული ითვალისწინებს როგორც საქართველოს ნავსადგურების მეშვეობით, ასევე ბაქო-თბილისი-ყარსის ახალი შემაერთებელი სარკინიგზო ხაზის მშენებლობის დასრულების შემდეგ თურქეთის გავლით ევროპის მიმართულებით ზემოაღნიშნული ტვირთების გადაზიდვას. თუმცა, NATO-ს მიერ ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზით სარგებლობის შესახებ ამ ეტაპზე რაიმე კონკრეტული შეთანხმების არსებობის დამადასტურებელი ინფორმაციის მოპოვება ჩვენ ვერ შევძელით.
დასკვნაბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის მშენებლობის დასრულება 2015 წლის ბოლოსთვისაა დაგეგმილი, 2014 წლის ბოლოს კი აღნიშნულ სარკინიგზო ხაზზე სატესტო მატარებელმა უნდა გაიაროს. NATO-ს ISAF-ის მისია 2014 წლის ბოლოს სრულდება. ამ პერიოდისთვისაა გათვალისწინებული ავღანეთიდან ალიანსის ტვირთების გამოტანა.
როგორც შპს „მარაბდა-კარწახის რკინიგზიდან“ მიღებული ინფორმაციით ირკვევა, ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის ამუშავება 2015 წლის ბოლოს იგეგმება. ამასთან, კომპანიის დირექტორი ოლეგ ბიჭიაშვილი ჯერ კიდევ 2013 წლის სექტემბერში აცხადებდა, რომ ავღანური ტვირთების ამ სარკინიგზო ხაზით გადაზიდვა, სავარაუდოდ, ვერ მოესწრება.
ეკონომიკის სამინისტროში ადასტურებენ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ საქართველომ ჩრდილო-ატლანტიკურ ალიანსს ტვირთების გამოტანის პროცესში აღნიშნული რკინიგზით სარგებლობა შესთავზა, თუმცა ამ მიმართულებით რაიმე კონკრეტული შეთანხმების არსებობის შესახებ ინფორმაცია ვერ მოვიპოვეთ.
ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზით ISAF-ის მისიის ტვირთების გამოტანის შესახებ საქართველოს მთავრობის ოფიციალური შეთავაზება არსებობს, რაც შესაძლოა, პრეზიდენტის განცხადების საფუძველი გამხდარიყო. ასევე, ვერ გამოვრიცხავთ თეორიულ შესაძლებლობას, რომ ალიანსმა მომავალში, ტვირთების გამოტანის პროცესის გარკვეულ ეტაპზე, ამ სარკინიგზო ხაზით ისარგებლოს. თუმცა, ამ დროისთვის ფაქტ-მეტრმა ვერ მოიპოვა რაიმე კონკრეტული შეთანხმების არსებობის შესახებ ინფორმაცია, რაც განცხადების სიზუსტეს დაადასტურებდა.
შესაბამისად, ჩვენი დასკვნით, პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილის განცხადება: „ეს [ბაქო-თბილისი-ყარსი] არის რკინიგზა, რომლითაც გამოვა ISAF-ის მისია ავღანეთიდან“ არის ნახევრად სიმართლე.

The President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, talked about the details of Tbilisi Summit 2014 on TV Imedi on 20 May 2014. While talking about the common plans shared by Georgia, Azerbaijan and Turkey, Margvelashvili focused upon the Baku-Tbilisi-Karsi railway and stated the following: ”This (Baku-Tbilisi-Karsi) is the railway through which the ISAF Mission will depart from Afghanistan.”
got interested in the President’s statement and sought to verify its accuracy.
According to Georgian Railway,
the Baku-Tbilisi-Karsi project comprises a transport corridor which will connect the railway lines of Georgia, Azerbaijan and Turkey. As a result of the implementation of this project, the rail corridor will open a route from the Caspian Sea to Europe, bypassing Turkey, which will eventually eliminate the need for transportation by the sea as soon as the construction of the railway tunnel passing the Bosporus Strait will be completed in Istanbul. The Baku-Tbilisi-Karsi project will also enable the opening of a corridor which will connect Russia to Turkey. This line includes both freight and passenger transfers and is considered an alternative way for freight transportation instead of the existing transit routes from Iran.
image001 Source: Georgian Railway, www.railway.ge
Georgia, Azerbaijan, and Turkey started the implementation of the Baku-Tbilisi-Karsi railway highway corridor in 2007. It includes the rehabilitation-reconstruction of the Marabda-Akhalkalaki railway line located on Georgian territory and the construction of a new railway line from the Akhalkalaki station to the Karsi station. There is a railway line to Akhalkalaki-Kartsakhi (at the Turkish border) from the Akhalkalaki-Karsi territory on the Georgian side. Additionally, the project considers the construction of a new railway station in Akhalkalaki.
It should be noted that in 2007, former Georgian President, Mikheil Saakashvili, met with the leaders of Azerbaijan and Turkey at the official opening ceremony of the railway project in the village of Marabda and stated that he assumed the construction of the railway would be finished earlier than planned; that is, before the end of his second term as President. Later, the construction completion date was postponed several times to 2013, then 2014 and finally 2015.
Liberali
magazine published an article on the Baku-Tbilisi-Karsi railway in which it indicated that the project should have been finished by the end of 2010 but the completion date was changed several times owing to financial, political and geographical encountered. According to the article: ”The Head of the Azerbaijan Oil State Fund, Shakhmar Movsusov, names the strained political situation in Georgia as one of the reasons hindering the construction of the railway. There are other reasons for the delay as well: oil prices became less expensive after 2007 on several occasions and the revenues from the oil sales significantly decreased which often caused a stoppage of the funding for the project. Additionally, technical problems also occurred. During the construction of the tunnel connecting Georgia and Turkey, it turned out that the tunnel would have been located in a hazardous zone and so the project was changed.”
The pace of the construction of the railway line has become a subject of criticism by the opposition. Marabda-Kartsakhi Railway Ltd did not ignore the criticism expressed regarding the pace of construction. The company stated several reasons for the halting of the construction work such as severe climate and environmental conditions and the slow work pace of the old leadership as well as a misappropriation of funds and embezzlement by them. The Prosecutor’s Office of Georgia confirmed with Factcheck
that as of 6 May, the Office’s Investigation Unit has been investigating the legalisation of illicit income at its Division of Criminal prosecution on the case of the misappropriation of funds owned by the company and their legalisation by the leadership and authorised individuals of Marabda-Kartsakhi Ltd; that is, concealing its illicit origin and the legalisation of illicit income for the purpose of camouflaging property rights. In addition, all of this was linked to the acquiring of a large amount of income.
According to the information provided to us by Marabda-Kartsakhi Railway Ltd about the construction dates of the Baku-Tbilisi-Karsi railway, as of 21 March, 36.5% of the project work has been done. The construction is underway at all planned stages and the completion of the project is scheduled as follows:
Marabda-Tetritskaro (1st stage) – 30 June 2014
Tetritskaro-Tsalka (2nd stage) – 30 December 2014
Tsalka-Akhalkalaki (3rd stage) – 30 June 2015
Railway station – 30 December 2015
Akhalkalaki station – 30 December 2015
Akhalkalaki-Kartsakhi – 30 December 2015
As for the idea of transporting Afghan cargo through this railway line, this route was initially considered as an alternative which would serve NATO’s cargo. Based upon the strategy agreed at the NATO Chicago Summit in 2012 and the Lisbon Summit
in 2010, the North Atlantic Treaty Organization decided that the ISAF (International Security Assistance Force) Mission would finish by the end of 2014 and the Organisation would continue supporting Afghanistan with a reduced scale representation within a different format. The idea of using Georgia’s transport potential for the transportation of NATO’s cargo has existed since this period. The former Georgian President, Mikheil Saakashvili, referred to the importance of Afghan cargo for the Georgian economy as a response to the criticism voiced of the construction pace of the Baku-Tbilisi-Karsi railway.
Maia Panjikidze, Minister of Foreign Affairs of Georgia, made a proposal once again on 23 April 2013 at the NATO Ministerial Meeting in Brussels about Georgia’s involvement in the reverse transit of NATO’s Afghanistan mission’s cargo. According to Radio Liberty, during her speech, Maia Panjikidze, emphasized Georgia’s absolute readiness to actively cooperate with NATO after the end of the military mission.”Georgia is offering NATO the shortest route to transit soldiers and cargo from Afghanistan. This route will be ready by the end of this year. This is the Baku-Tbilisi-Karsi railway and I talked about this in my speech at the ISAF Meeting.”
talked to Konstantine Ninidze, Director of Marabda-Kartsakhi Railway Ltd about the construction process of the Baku-Tbilisi-Karsi railway and its potential freight.
According to him, the test train passing down the railway line is set for the end of 2014. After this it will be possible to start the work to transit the cargo. Ninidze added that if the weather cooperates with favorable conditions, construction is scheduled to be completed by the end of 2015. He said that some sections of the railway are constructed during some of the most difficult climatic conditions and gave the example that the territory of Ninotsminda is located at 2,100 meters above sea level and the territory of Akhalkalaki at 2,000 meters above sea level. He also highlighted that this is the highest elevation railway line in Europe. Marabda-Kartsakhi Ltd was unable to specify which cargos will be transported on this railway.
It was stated at the 18th
Coordination Council meeting held in Baku, Azerbaijan on 24 February 2014 with the purpose of addressing the rehabilitation, reconstruction and construction of the Marabda-Kartsakhi railway section that the test train passing down the railway line is set for the end of 2014 and its commissioning is scheduled for 2015.
Oleg Bichiashvili, General Director of Marabda-Kartsakhi Ltd, stated on 12 September 2013 that the shipping of Afghan cargo by means of the Baku-Tbilisi-Karsi railway line will probably not be achieved on time due to the fact that the transit of the Afghan cargo is schedule for 2014 and the opening of the railway will not be achieved by 2015.
contacted the President’s Administration for further comments on this issue. Our questions concerned the potential shipments of the Baku-Tbilisi-Karsi railway, the significance and role of this railway line for the NATO ISAF Mission in Afghanistan and the future ISAF missions as well as the activities implemented for attracting cargo. The Press Office of the President’s Administration indicated in its reply that this issue falls under the competence of the government.
The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia verifies the information that the Government of Georgia has offered NATO the use of the Aghanistan-Turkmenistan-Azerbaijan-Georgia route for the withdrawal of the Alliance’s ISAF Mission and cargo. According to the Ministry, this includes the transit of the abovementioned cargo from Turkey to Europe after the end of the construction of the new Baku-Tbilisi-Karsi railway line. However, we could not obtain information about any kind of specific agreement on the use of the Baku-Tbilisi-Karsi railway by NATO.
The construction of the Baku-Tbilisi-Karsi railway is scheduled for completion at the end of 2015 and the test train passing down the railway line is set for the end of 2014. The NATO ISAF Mission finishes at the end of 2014. The withdrawal of the Alliance’s cargo from Afghanistan is planned for the end of 2014.
According to Marabda-Kartsakhi Railway Ltd, the Baku-Tbilisi-Karsi railway is planned to start functioning by the end of 2015. In addition, Oleg Bichiashvili, Director of the company, stated back in September 2013 that the shipping of Afghan cargo by means of this railway line will probably not be achieved on time.
The Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia verifies the information that Georgia has offered NATO the use of this railway for the withdrawal of the Alliance’s cargo. However, we could not obtain information about any kind of specific agreement on this issue.
The official offer by the Government of Georgia to use the Baku-Tbilisi-Karsi railway for the withdrawal of the ISAF Mission cargo exists which could have been the basis for President Margvelashvili’s statement. In addition, we cannot exclude the theoretical possibility that the Alliance might use this railway line to withdraw its cargo from Afghanistan. However, FactCheck
was unable to obtain information about any kind of specific agreement which would verify the accuracy of the statement.
Accordingly, we conclude that President Giorgi Margvelashvili’s statement, “This (Baku-Tbilisi-Karsi) is the railway through which the ISAF Mission will depart from Afghanistan,” is HALF TRUE.