2014 წლის 30 აპრილის, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატმა, ზურაბ მელიქიშვილმა ხელისუფლება მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერების გამო გააკრიტიკა. უმცირესობის დეპუტატმა საპარლამენტო უმრავლესობას მიმართა: „რა სახელიც არ უნდა დავარქვათ, ლაზიკას დავარქმევთ, ანაკლიას დავარქმევთ, რაც არ უნდა დავარქვათ, დღეს ეს პროექტი არის გაჩერებული და იქ რა ინფრასტრუქტურაც არსებობდა, მიუხედავად იმისა, რომ მასშტაბები ძალიან მცირე იყო, მაინც უკვე ჩანაგდება და ნადგურდება ადგილზე.“
გარდა იმ ფაქტის შემოწმებისა, თუ რა ეტაპზეა ანაკლიის სიახლოვეს ღრმაწყლიანი პორტის მშენებლობის პროცესი, ჩვენ შევეცადეთ გაგვერკვია, არის თუ არა განსხვავება ლაზიკისა და ანაკლიის პორტებს შორის.
ლაზიკის პორტის მშენებლობა, რაც „ნაციონალურ მოძრაობას“ ხელისუფლებაში ყოფნისას ჰქონდა დაგეგმილი, თავდაპირველად გავრცელებული ინფორმაციით, 2015 წლის პირველ ნახევარში უნდა დასრულებულიყო.
პორტი ლაზიკა საქართველოს ზღვისპირეთში ყველაზე დიდი უნდა ყოფილიყო, მისი მშენებლობა 85 ჰექტარზე იყო გათვალისწინებული. პროექტის საორიენტაციო, მაქსიმალურ ღირებულებად 535 მილიონი ლარი მოიზრებოდა.
ლაზიკის პორტის მშენებლობასთან ერთად, ასევე გათვალისწინებული იყო ქალაქ ლაზიკის მშენებლობაც, რომელიც კოლხეთის დაბლობზე, ანაკლიასა და ყულევს შორის უნდა გაშენებულიყო. როგორც ხელისუფლება აცხადებდა, ლაზიკა უნდა ყოფილიყო სიდიდით მეორე ქალაქი თბილისის შემდეგ, რომელიც დასავლეთ საქართველოში მთავარი სავაჭრო–კონომიკური ცენტრის ფუნქციას შეასრულებდა. მათი გათვლით, ქალაქში უნდა ეცხოვრა მინიმუმ ნახევარ მილიონ ადამიანს. ქალაქში იქნებოდა პორტი, აეროპორტი, ტურისტული ზონა, ბიზნესცენტრი და საცხოვრებელი სივრცე.
ახალი ქალაქის მშენებლობის იდეას ოპოზიცია მწვავედ აკრიტიკებდა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანიისას, კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერი, ბიძინა ივანიშვილი ამ საკითხს ამომრჩევლებთან შეხვედრისას რამდენჯერმე შეეხო. ოზურგეთში გამართულ ერთ-ერთ წინასაარჩევნო შეხვედრაზე, მან ქალაქის მშენებლობის იდეა პრეზიდენტის ახირებად შეაფასა. ამავე პროექტებს კოალიციის ლიდერმა ჟურნალ „ფორბსის“ რუსულ გამოცემასთან საუბრისას ანეკდოტები უწოდა და აღნიშნა, რომ მათ სერიოზულად არავინ აღიქვამდა.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვების შემდეგ კი, ჯერ კიდევ მთავრობის დამტკიცებამდე ეკონომიკის მინისტრობის კანდიდატმა გიორგი კვირიკაშვილმა ანაკლიაში პორტის მშენებლობის მომგებიანობის შემთხვევაში პროექტით დაინტერესება არ გამორიცხა. კოალიციის ლიდერმა ბიძინა ივანიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ პორტის მშენებლობა რეალისტურად მიაჩნია, თუმცა ქალაქის აშენების იდეა აბსურდულად შეაფასა. 2013 წლის 30 სექტემბერს, თანაინვესტირების ფონდის პრეზენტაციაზე, გავრცელდა ინფორმაცია ანაკლიის პორტის მშენებლობის დაფინანსების შესახებ.
როგორც იმჟამინდელმა პრემიერ-მინისტრმა, ბიძინა ივანიშვილმა ფონდის პრეზენტაციაზე განაცხადა, პორტი საქართველოში უდიდესი იქნება და ის წელიწადში 110 მილიონი ტონა ტვირთის გატარებას შეძლებს. ივანიშვილის თქმით, ხელისუფლება ახალი პორტის მშენებლობის რამდენიმე ალტერნატიულ პროექტს განიხილავდა, მათ შორის ლაზიკის პორტის პროექტს, რომლის მშენებლობასაც ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში „ნაციონალური მოძრაობა“ აპირებდა, თუმცა, ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ ეს პროექტი შეჩერდა. მისივე შეფასებით, "ლაზიკას პორტი გაცილებით აგებს ანაკლიის პორტთან, რომელიც არის სიმძლავრით რამდენჯერმე დიდი და ამასთან არ გვიწევს ჭაობის ამოშრობა, რაც დააზარალებს ბუნებას".
ანაკლიის პორტის მშენებლობის იდეის გახმაურებისთანავე, პრემიერ-მინისტრს სპეციალური პრესკონფერენციით ოპოზიციიდან უპასუხეს. საპარლამენტო უმცირესობის დეპუტატის, გიორგი ვაშაძის თქმით ანაკლიის პორტი ზუსტად იქ შენდება, სადაც ყოფილი ხელისუფლება ლაზიკის პორტის აშენებას გეგმავდა: "ამ სანაპირო ზოლში არის მხოლოდ ერთადერთი ღრმა კანიონი, სადაც შეიძლება აშენდეს პორტი, რომელიც დიდი გაბარიტების გემებს მიიღებს და სამომავლოდ ქვეყნისთვის შემოსავალს გაზრდის. ერთი წელი ჩვენ დავკარგეთ არაფერში. ამ ერთი წლის განმავლობაში პორტი შეიძლება ყოფილიყო მშენებლობის დასრულების სტადიაზე", განაცხადა გიორგი ვაშაძემ.
რაც შეეხება ანაკლიის პორტის მშენებლობის მიმდინარეობას, როგორც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა 2014 წლის 13 მაისს განაცხადა, ანაკლიის მიდამოებში ღრმაწყლიანი პორტის მშენებლობასთან დაკავშირებით, ტენდერი წლის ბოლომდე გამოცხადდება.მისი ინფორმაციით, კონკრეტულად რა მიდამოებში აშენდება ეს პორტი, გადაწყდება მას შემდეგ, რაც წინასწარი დასკვნა მომზადდება.
"ამ დასკვნაში მოცემული იქნება ის ტექნიკური მონაცემები თუ სად არის ყველაზე ხელსაყრელი ბუნებრივი პირობები იმისთვის, რომ ღრმაწყლიანი პროექტი გაკეთდეს. სავარაუდოდ, ეს არის ანაკლიის მიდამოებში, მაგრამ ზუსტი წერტილი, თუ სად იქნება ამისთვის ყველაზე ხელსაყრელი ადგილი, ამ დასკვნაში იქნება მოცემული" – განაცხადა კვირიკაშვილმა.ეკონომიკის მინისტრის ინფორმაციით, პროექტი მთლიანად კერძო თანხებით დაფინანსდება.
საპარტნიორო ფონდის მიერ 2014 წლის 2 ივლისს გავრცელებული ინფორმაციით, საერთაშორისო გამოცდილების მქონე საინჟინრო-საკონსულტაციო იაპონურმა კონსორციუმმა - Oriental Consultants Company Limited, რომელიც საპარტნიორო ფონდის დაკვეთით კვლევას შავი ზღვისპირა აკვატორიაში ახორციელებდა, ახალი პორტის გასავითარებლად უკვე დაასრულა მუშაობა და პორტისთვის საუკეთესო ადგილად ანაკლია შეარჩია. როგორც საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ირაკლი კოვზანაძემ განაცხადა, პორტი, რომელიც ანაკლიაში აშენდება, შეძლებს მსხვილი გემების (ე.წ. „პანამაქსის") მომსახურებას.
ეკონომიკური საბჭოს 2 ივლისის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე კვირიდან ანაკლიის პორტის პროექტში მონაწილეობაზე ინტერესთა გამოხატვა გამოცხადდება. საპარტნიორო ფონდის მენეჯმენტის განცხადებით, ფონდს უკვე გააჩნია ახალი პორტის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება, აგრეთვე მისი საწყისი დიზაინი და გენერალური გეგმა.
იმის გასარკვევად, არსებობს თუ არა განსხვავება ლაზიკისა და ანაკლიის პორტებს შორის, ასევე პროექტების უპირატესობებისა და უარყოფითი მხარეების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად ფაქტ-მეტრი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვახუშტი ბაგრატიონის გეოგრაფიის ინსტიტუტის გეომორფოლოგიისა და გეოეკოლოგიის განყოფილების გამგეს, გიორგი ლომინაძეს და სამეცნიერო კვლევითი ფირმის - „გამას“ საზღვაო ჯგუფის ხელმძღვანელს, ირაკლი პაპაშვილს ესაუბრა.
როგორც ექსპერტებმა ჩვენთან საუბარში განაცხადეს, ანაკლიის მიდამოში პორტის მშენებლობის იდეა ახალი არ არის. ეს წინადადება ჯერ კიდევ 1976 წელს, ჟურნალ „საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის მოამბეში“ გამოქვეყნებულ სტატიაში განიხილებოდა, სადაც ენგურჰესის მშენებლობის შედეგად საქართველოს სანაპირო ზოლში მოსალოდნელ ცვლილებებზეა საუბარი. აღნიშნულ სტატიაში პორტის მშენებლობა გარდა პირდაპირი დატვირთვისა, ნაპირდაცვითი პრობლემის გადაწყვეტის და რესურსის გონივრულად გამოყენების გზადაც არის მიჩნეული. კერძოდ, შესაძლებელი იქნებოდა მდ. ენგურის მკვეთრად შემცირებული ნატანის პირობებში გამწვავებული უარყოფითი პროცესების შედეგად წარეცხილი ნაპირების აღდგენა და შემდგომში ზღვის სანაპირო პროცესების ხელოვნურად რეგულირება.
ანაკლიის მახლობლად ღრმაწყლიანი პორტის მშენებლობის პროექტი 1980-იან წლების დასაწყისში მომზადებული ჰქონდათ გეოგრაფიის მეცნიერებათა დოქტორს, პროფესორ არჩილ კიკნაძეს და არქიტექტორ გიორგი მეტრეველს. მათი წინადადება ენგურის შესართავთან, ანაკლიის ჩრდილოეთით, ენგურის ზღვაში ჩადინების შედეგად, სანაპიროს სიახლოვეს წარმოქმნილ კანიონთან პორტის მშენებლობას ითვალისწინებდა.
ექსპერტი ირაკლი პაპაშვილი იხსენებს, რომ ღრმაწყლიანი პორტის მშენებლობაზე საუბარი „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში მოსვლის პირველ წლებშიც იყო და მისით აქტიურად ინტერესდებოდა იმჟამინდელი პრემიერ-მინისტრი ზურაბ ჟვანია.
მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ ლაზიკის პორტის მშენებლობის გადაწყვეტილება მიიღო, პორტის ადგილმდებარეობის და დამცავი მოლების განლაგების ალტერნატივების განსაზღვრა ერთობლივად, ავსტრიულ-გერმანული კომპანიის “ILF Consulting Engineers” და ქართული შპს-ს „გამა კონსალტინგის“ მიერ განხორციელდა. პორტის ადგილმდებარეობის შერჩევისას მიღებული იქნა არჩილ კიკნაძის აზრი, რომ ენგურის ორთავიანი კანიონის სამხრეთი სათავე ასევე შეიძლება გამოყენებული იქნას პორტის მოწყობისათვის, თუმცა კიკნაძის პროექტი ძირითადი ნავსადგურის მოწყობას უშუალოდ მდ. ენგურის დღევანდელ შესართავში სოფელ განმუხურის მხარეს გულისხმობდა. ირაკლი პაპაშვილის ინფორმაციით, „გამა კონსალტინგის“ მიერ მომზადებული საპროექტო წინადადება 30 მლნ. ტონა გამტარიანობის პორტის მშენებლობას ითვალისწინებდა, რომელსაც მომავალში გაფართოების პერსპექტივაც ჰქონდა.
ანაკლიის მახლობლად პორტის მშენებლობის, უფრო ზუსტად კი „ანაკლიის სატრანსპორტო კვანძის“ მოწყობის საკუთარი წინადადება აქვს ინჟინერ სპარტაკ ერაგიას, რომლის პროექტიც პორტის განვითარებას ანაკლიიდან სამხრეთით, დაახლოებით 5 კმ-ში, მდინარე ჭურიის მიდამოებში მოიაზრებს. როგორც სპარტაკ ერაგიამ ფაქტ-მეტრთან საუბრისას განაცხადა, ის აღნიშნულ პროეტზე 2001 წლიდან მუშაობს და მისი პროექტი 100-120 მლნ. ტონა გამტარიანობის პორტის მშენებლობას ითვალისწინებს. ენგურის კანიონს სპარტაკ ერაგიას გეგმაც იყენებს და კანიონთან დასაკავშირებლად არხის გაჭრას ითვალისწინებს. „ანაკლიის სატრანსპორტო კვანძის“ პროექტი პორტის გარდა აეროპორტის, სარკინიგზო და საავტომობილო კვანძების მოწყობას, ასევე გათხევადებული გაზის ქარხნის მშენებლობას გულისხმობს.
იმის შესახებ, თუ რა ეტაპზე იმყოფებოდა ლაზიკის პროექტის განხორციელების პროცესი და რა სამუშაოები ხორციელდებოდა პორტის მშენებლობასთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრი სტრატეგიული განვითარების სააგენტოს ყოფილ ხელმძღვანელს, ივა დავითაიას ესაუბრა, რომელიც ლაზიკის პროექტს კურირებდა.
მისი განმარტებით, იმ დროს როდესაც ამ პროექტზე წინა ხელისუფლება მუშაობდა, იგი არ ყოფილა იმ დონემდე დასრულებული, რა დონეზეც მსგავსი მასშტაბის საინვესტიციო პროექტს შეეფერება. ივა დავითაიას თქმით, ლაზიკის პორტთან დაკავშირებით დეტალურად ტექნიკურ კითხვებზე პასუხის გაცემა შეუძლებელია, რადგან სტრატეგიული განვითარების სააგენტოში არ ყოფილა განხილული პორტის მშენებლობის კონკრეტული პროექტები და შესაბამისად, რომელიმე მათგანის სასარგებლოდ, კონკრეტული გადაწყვეტილება არ არსებობდა.
სტრატეგიული განვითარების სააგენტოს ყოფილი ხელმძღვანელის თქმით, ანაკლიისა და ლაზიკის პორტებს შორის განსხვავება არ არსებობს. მისი განმარტებით, ლაზიკის პორტის მთავარ იდეას წარმოადგენდა ანაკლიის სიახლოვეს არსებული ღრმა კანიონის დიდი სიღრმის პორტის მშენებლობისთვის გამოყენება. ივა დავითაიას თქმით, შეიძლება ძველმა ან ახალმა მმართველმა გუნდებმა განსხვავებული კონფიგურაცია მიანიჭოს პორტის განლაგებას, მის შესაძლო მოცულობას და ტვირთგამტარობას, თუმცა, საბოლოო ჯამში, პორტი მაინც ერთია. მისივე ინფორმაციით, მართალია არ არსებობდა საბოლოოდ დამტკიცებული პროექტი, თუმცა არსებობდა ზოგადი მონახაზი, რომ პორტი სავარაუდოდ 100 მლნ. ტონა ტვირთგამტარობის უნდა ყოფილიყო.
ივა დავითაის თქმით, ლაზიკის პორტის პროექტზე ასევე მუშაობდნენ საპარტნიორო ფონდი და საქართველოს რკინიგზა, რომლებმაც დაიწყეს ეკონომიკური დასაბუთების კვლევაზე (feasibility study) და ე.წ. Master გეგმაზე ტენდერების მომზადება და მათი გამოცხადება. მისი ინფორმაციით, ეს ტენდერები გამოცხადებული იყო და აქტივობები გარკვეულ ეტაპზე მივიდა, თუმცა პროექტზე მუშაობა 2012 წლის ოქტომბერში შეწყდა.
ივა დავითაია მიიჩნევს, რომ პორტის მშენებლობის პროცესში ხელისუფლებამ დრო დაკარგა, რადგან იმ პერიოდში, როცა იგი სტრატეგიული განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელობდა, პორტის მშენებლობა მოსამზადებელ სტადიაზე იმყოფებოდა. ახლა, დაახლოებით ორი წლის შემდეგ, პროექტი კვლავაც მოსამზადებელ ეტაპზეა.
ფაქტ-მეტრი შეეცადა საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის გზით, ანაკლიისა და ლაზიკის პორტების პროექტებს შორის მსგავსებები და განსხვავებები დაედგინა, თუმცა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან და რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროდან შესაბამისი ინფორმაცია ვერ მივიღეთ. კონკრეტული შეკითხვების გარდა, ფაქტ-მეტრი აღნიშნული უწყებებიდან ლაზიკის და ანაკლიის პორტებთან დაკავშირებული, ამ უწყებებში დაცული ყველა დოკუმენტის ასლს ითხოვდა, თუმცა მათ არც ეს დოკუმენტები აღმოაჩნდათ.
ლაზიკის პორტთან დაკავშირებულ ჩვენს ამ მოთხოვნას მხოლოდ მთავრობის ადმინისტრაციამ უპასუხა, რომელმაც ჩვენს კონკრეტულ კითხვებზე პასუხად მოგვწერა, რომ აღნიშნულ საკითხზე ინფორმაციას არ ფლობდნენ, რაც შეეხება ლაზიკასთან დაკავშირებულ დოკუმენტებს, ადმინისტრაციამ მათთან არსებული დოკუმენტები მოგვაწოდა.
საჯარო უწყებებში აღნიშნული ინფორმაციის არარსებობა გვაფიქრებინებს, რომ როგორც სტრატეგიული განვითარების სააგენტოს ყოფილმა ხელმძღვანელმა ივა დავითაიამაც განგვიცხადა, ლაზიკის პორტის შესახებ კონკრეტული საპროექტო გადაწყვეტილებები მიღებული არ ყოფილა. შესაბამისად, თუკი არ იყო ლაზიკის პორტის კონკრეტული პროექტი შერჩეული და დეტალურად არც ახლაა გადაწყვეტილი, თუ რა კონფიგურაციის პორტი აშენდება ანაკლიაში, საუბარი ლაზიკისა და ანაკლიის პორტებს შორის განსხვავებაზეც მართებული ვერ იქნება.
ჩვენ მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგად შეიძლება ითქვას, რომ ანაკლიის სიახლოვეს პორტის მშენებლობის სხვადასხვა პროექტის და წინადადების შემთხვევაში, საერთოა ღრმაწყლიანი პორტის აშენების იდეა, ასევე, ზღვაში, ანაკლიის სანაპიროსთან მდებარე ენგურის კანიონი, რომლის გამოყენებასაც ჩვენთვის აქამდე ხელმისაწვდომი ყველა პროექტი მოიაზრებს. პორტის მშენებლობის იდეა გასული საუკუნის 1970-იანი წლებიდან არსებობს. ის კი, თუ რომელი კომპანია, რა სიმძლავრის, რა ღირებულების პროექტს განახორციელებს და კოლხეთის დაბლობზე რა მიმართულებით განავითარებს, უშუალოდ კონკრეტულ პროექტზეა დამოკიდებული.
როგორც ექსპერტებთან საუბრით ვარკვევთ, 2012 წელს ლაზიკის პორტის მშენებლობა საწყის ეტაპზე იყო, არსებობდა რამდენიმე საპროექტო წინადადება, თუმცა კონკრეტული გადაწყვეტილება მიღებული არ ყოფილა. ასევე, საბოლოო პროექტის დამუშავებისთვის ჯერ მოსამზადებელი სამუშაოების და კვლევების ჩატარება იყო საჭირო.
ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ, ლაზიკის პროექტზე მუშაობა არ გაგრძელებულა, თუმცა თავად პორტის იდეა უკუგდებული არ ყოფილა. მიუხედავად ამისა, ანაკლიაში ღრმაწყლიანი პორტის აშენების შესახებ გადაწყვეტილება საზოგადოებას მთავრობის ხელმძღვანელმა 2013 წლის 30 სექტემბერს, ხელისუფლებაში მოსვლიდან თითქმის ერთი წლის შემდეგ ამცნო. პორტის აშენების მიზნით მთავრობის მუშაობა სწორედ ამის შემდეგ გააქტიურდა.
ამჟამად, პორტის მშენებლობის მიზნით, მთავრობა დაინტერესებული კომპანიების ინვესტიციების მოზიდვისა და პროექტის შერჩევის მიმართულებით მუშაობს, თუმცა ეს გადაწყვეტილება ხელისუფლებაში მოსვლიდან მხოლოდ ერთი წლის შემდეგ იქნა მიღებული. როგორც აღვნიშნეთ, ჩვენთვის ხელმისაწვდომ ყველა შემთხვევაში ანაკლიის და ლაზიკის პორტების კონცეფციის მთავარი მახასიათებელი, ანაკლიის სიახლოვეს არსებული ენგურის კანიონის გამოყენებაა. მათ სწორედ ეს ფუნდამენტური მსგავსება გააჩნიათ.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დეპუტატ ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება:„რა სახელიც არ უნდა დავარქვათ, ლაზიკას დავარქმევთ თუ ანაკლიას, დღეს ეს პროექტი გაჩერებულია,” არის მეტწილად სიმართლე.

Zurab Melikishvili, MP from the United National Movement, criticised the government for suspending large infrastructural projects at the plenary session held on 30 April 2014. The MP from the Parliamentary Minority referred to the Parliamentary Majority: ”No matter what name you call it Lazika or Anaklia, this project is suspended today. Despite the small scale, whatever infrastructure was there is being destroyed and degraded.”
took interest in the accuracy of the MP’s statement and sough to verify it.
In addition to checking into the stage of the deep port construction process in the vicinity of Anaklia, FactCheck
tried to figure out whether or not there is a difference between the Lazika and Anaklia ports.
According to the initially reported information, the construction of Lazika port, which the United National Movement had planned during its stay in power, should have been finished in the first half of 2015.
The Lazika port was designed to be the largest port on the Georgian coastline with its construction planned on 85 hectares of territory. GEL 535 million was considered as an estimated maximum cost of the project.
Besides the construction of Lazika port, the construction of Lazika city was also envisaged to be built between the Colchis Lowland in Anaklia and Kulevi. According to the government, Lazika was to be the second largest city after Tbilisi which would have functioned as a main trade-economic centre for Georgia. According to government calculations, at least a half-million were estimated to eventually live in the city. In addition to the port, an airport, touristic zone, business centre and residential living space were also planned. The opposition had been strictly criticising the idea of the construction of a new city. Bidzina Ivanishvili, leader of the Georgian Dream coalition, referred to this issue several times at his meetings with the electorate during his pre-elections campaign in advance of the 2012 Parliamentary elections. At a pre-election meeting in Ozurgeti, for example, he assessed the idea of the construction of the city as a whim of the then President. While speaking to the Russian edition of Forbes
magazine, Ivanishvili referred to the same projects as ‘jokes that no one was taking seriously.’
Prior to the approval of the government, Giorgi Kvirikashvili, then candidate for the Ministry of Economy and Sustainable Development, did not exclude the possibility of interest in the project after his victory in the Parliamentary elections in 2012 should profitability of the construction of the port in Anaklia be demonstrated. Bidzina Ivanishvili, stated that he considered the construction of the port to be realistic, but assessed the idea of the construction of a new city as absurd.
Information about the funding for the construction of the Anaklia port was made available at a presentation by the Co-Investment Fund on 30 September 2013.
Bidzina Ivanishvili, Georgia’s then Prime Minister, stated at the presentation that the port would be the largest in the country and would be able to handle 110 million tons of cargo per year. According to Ivanishvili, the government had been discussing several alternative projects related to the construction of a new port as well as the Lazika port project with the United National Movement was planning to do during its time in power. However, after the change of the government, this project was suspended. According to Ivanishvili’s assessment, “The Anaklia port beats the Lazika port because it is much bigger in terms of its capacity and, besides that, we will not have to drain the marsh which would damage the environment.”
The opposition responded to the Prime Minister through a special press conference as soon as the idea of the construction of the Anaklia port was made public. According to Giorgi Vashadze, MP from the Parliamentary Minority, the Anaklia port was being constructed in the same place where the former government was planning to construct the Lazika port. Vashadze stated: ”There is only one large canyon along this coastal strip where it is possible to construct the port which will be able to handle large-sized vessels and increase the country’s revenues. We wasted one year for nothing. During this one year, the port could have been in its completion phase.”
As for the construction of the Anaklia port, Giorgi Kvirikashvili, Minister for Economy and Sustainable Development of Georgia, stated on 13 May 2014 that a tender would be announced by the end of the year concerning the construction of a deep port in the vicinity of Anaklia. According to him, the issue of where this port will be built in particular would be decided after the preparation of a preliminary report. Kvirikashvili stated: “This report will include information on technical details where the most favourable natural conditions are for the construction of a deep port. Probably, this is in the vicinity of Anaklia but identifying the exact place deemed to be the most favorable for the construction will be included in the report.” According to Kvirikashvili, the port costruction project will be financed entirely by private funds.
According to information presented by the Co-Investment Fund on 2 July 2014, a Japanese consortium of international experience in engineering consultancy, Oriental Consultants Company Limited which had been conducting a research on the Black Sea coast commissioned by the Partnership Fund, has already finished its work and selected Anaklia as the best place for the port. Irakli Kovzanadze, Executive Director of the Partnership Fund, stated that the port which will be built in Anaklia will be able to handle large-sized vessels (so-called Panamax dimensions).
According to the decision of the Economic Council of 2 July, expressions of interest in participating in the Anaklia port project will be announced from this week. According to the Partnership Fund’s management Group, the Fund already has the technical-economic justification for the new port as well as its initial design and a general construction plan.
In order to find out whether or not there is a difference between the Lazika and Anaklia ports as well as to get information about the priorities of the projects as well as their negative sides, FactCheck
talked to Giorgi Lominadze, Head of the Geomorphology and Geo-ecology Department at the Vakhushti Bagrationi Geography Institute of Tbilisi State University and, Irakli Papashvili, Head of the Maritime Group at the scientific-research firm, Gama Consulting Ltd.
As the experts noted during their discussions with FactCheck, the idea for building a port in the vicinity of Anaklia is not a new one. This proposal was discussed in 1976 in an article published in the Bulletin of the Georgian Academy of Sciences
which talked about the expected changes in the Georgian coastline as a result of the construction of the Enguri Dam. In this article, the construction of the port is considered as one of the means for using resources wisely and solving the shore protection problem. In particular, it would have been possible to restore any damaged shoreline as a result of sedimentfrom the Enguri River and, later, also to undertaken artificial regulation of coastal processes.
Archil Kiknadze, Doctor of Geographical Sciences, and Giorgi Metreveli, an architect, prepared a construction project for a port in the vicinity of Anaklia in the 1980s. Their proposal considered the construction of a port at the Enguri confluence, north of Anaklia, at a canyon located near the coast as a result of the Enguri River flowing into the Black Sea.
Irakli Papashvili recalled that the talks about the construction of a deep port had been ongoing during the first years of the United National Movement’s stay in power and Zurab Zhvania, Georgia’s then former Prime Minister, was taking an active interest in the idea.
After the government took the decision to construct the Lazika port, ILF Consulting Engineers, an Austro-German company, and Gama Consulting Ltd, Georgia-based, jointly determined alternative locations for the port. Archil Kiknadze’s idea about the location of the port, the south head of the Enguri Canyon, was chosen although Kiknadze’s project considered the construction of the port at the current confluence of the Enguri River beside the village of Ganmukhuri. According to Irakli Papashvili, the project proposal prepared by Gama Consulting Ltd considered the construction of the port with a capacity of 30 million tons which would also have had future prospects for expansion.
Spartak Eragia, an engineer, also has his own proposal for the construction of a port; more specifically, the Anaklia Transport Hub, located in the vicinity of Anaklia. This project considers the development of the port south of Anaklia, approximately 5 km away, in the area of the Churia River. Eragia told FactCheck
that he has been working on this project since 2001 and his proposal considers the construction of a port with a capacity of 100-120 million tons. His plan also uses the Enguri Canyon and considers cutting a channel to connect it to the canyon. In addition to Eragia’s proposed Anaklia Transport Hub, the project also considers setting up an airport, railway and other transport links as well as the construction of a liquefied natural gas plant.
talked to Iva Davitaia, former Head of the Strategic Development Agency, who was coordinating the Lazika project and asked about its stage of implementation process as well as the types of work being carried out in terms of port construction.
According to Davitaia, the project was not completed to the point which suits such a large-scale investment project during the time in which the former government was engaged in the work. He also indicated that it is impossible to answer detailed technical questions about the Lazika port due to the fact that the specific projects about the port’s construction were not discussed at the Strategic Development Agency and accordingly, there was no specific decision in favour of any of the projects.
Davitaia added that there is no difference between the Lazika and Anaklia ports. According to Davitaia’s explanation, the main idea for the Lazika port was to use the deep canyon located near Anaklia for the construction. Davitaia said that it is possible that the old and new governments assigned different configurations to the port’s layout, in terms of its volume and cargo handling, but in the end, he underlined, the port is still the same. It is true that there was no approved project for the port although, a general outline of a port that would handle 100 million tons of cargo did exist.
Davitaia further explained that both the Transport Fund and Georgian Railway also worked on the Lazika port project. They started preparing and announcing tenders for a feasibility study as well as a so-called master plan. These tenders were announced and activities reached a certain stage, although the work on the project stopped in October 2012.
Davitaia considers that time was wasted by government. In terms of the port construction project, especially in consideration of the fact that it remains in a preparatory stage some two years later.
FactCheck requested public information in order to identify the similarities and differences between the Anaklia and Lazika projects. However, we were unable to receive information from the President’s Administration, Ministry of Economy and Sustainable Development and the Ministry of Regional Development and Infrastructure. With the exception of some specific cases, FactCheck
requested copies of every recorded document about the Anaklia and Lazika ports from these Ministries; however, they once again responded that they do not possess these documents. It was only the Government’s Administration that replied but explained that the office did not have information about the Lazika port. The administration did provide us with documents concerning Lazika.
The information obtained from various Ministries supports the information offered by Iva Davitaia that specific project decisions were not taken as concerns the Lazika port construction project. Accordingly, if a specific Lazika port project was not selected and if it is not determined yet what type of configuration of port will be constructed in Anaklia, looking at the differences between Lazika and Anaklia ports are all without reason.
Conclusion  As a result of the research conducted by FactCheck,
the idea for the construction of a deep port as well as the Enguri Canyon near the Anaklia shore forms the basis of a number of different projects and proposals concerning the construction of a port near Anaklia dating to the 1970s. The idea about the construction of the port dates back to 1970s.
As FactCheck
found out after speaking with relevant experts, the construction of the Lazika port was in its initial stage in 2012. Several project proposals were in existence, although no specific decision had been made as to the selection. In addition, preparatory work and initial reports were a necessary component for developing the final port construction project.
After the change of government in 2012, the work on Lazika had not been continued, although the project idea itself was not rejected. Despite that, the idea for the construction of a deeper port in Anakliawas introduced to society on 30 September 2013 by Bidzina Ianishvili approximately one year after coming to power. The government activated work on the port construction project dating from this time.
Currently, the government is working on attracting investments from interested companies and selecting projects for the purpose of the port construction project. However, this decision was made by the government one year after coming to power. As FactCheck has revealed,
the use of the Enguri Canyon located near Anaklia is a common feature for every concept of the Anaklia and Lazika port projects and is a fundamental similarity according to the information we obtained.
Accordingly, FactCheck concludes that MP Zurab Melikishvili’s statement, No matter what name you give it, Lazika or Anaklia, this project is suspended today,” is MOSTLY TRUE.