მიმდინარე წლის 10 ივნისს, „ღია მმართველობის“ ფარგლებში, ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური მედიის წარმომადგენლებს შეხვდა. მინისტრმა ყურადღება ბიუჯეტში საგადასახდო შემოსავლების კუთხით არსებულ ვითარებაზეც გაამახვილა. „იანვარ-მაისში ნაერთ ბიუჯეტში მობილიზებულია 2.8 მილიარდი ლარი, რაც 130 მილიონი ლარით მეტია წინა წლის შესაბამის პერიოდზე. 2014 წლის იანვარ-მაისის საგადასახადო შემოსავლების გეგმა 101 პროცენტით არის შესრულებული. 5 თვეში შემოსავლებმა წლიური ბიუჯეტის თითქმის 40 პროცენტი შეადგინა“ - განაცხადა ნოდარ ხადურმა.
ფაქტ-მეტრი 2014 წლის ნაერთ ბიუჯეტში გადასახადების კუთხით არსებული მდგომარეობით დაინტერესდა და ნოდარ ხადურის განცხადება გადაამოწმა.
2014 წლის იანვარ-მაისში ნაერთ ბიუჯეტში შემოსული გადასახადების ოდენობამ 2,786.5 მლნ ლარი
შეადგინა. გასული წლის იანვარ-მაისში ეს თანხა 2,655.9 მლნ ლარი იყო. როგორც ვხედავთ, ნაერთ ბიუჯეტში გადასახადების თვალსაზრისით მობილიზებული თანხა 130.6 მლნ ლარით აღემატება გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს, როგორც ამას ფინანსთა მინისტრი მიუთითებდა.
2014 წლის პირველი 5 თვის მონაცემებით, ნაერთ ბიუჯეტში შემოსავლებმა 3,058.2 მლნ ლარი შეადგინა. შემოსავლების წლიური გეგმა 7,909.0 მლნ
ლარია. შესაბამისად, როგორც ვხედავთ, იანვარ-მაისის შემოსავლებმა წლიური გეგმის თითქმის 39% შეადგინა.
ნოდარ ხადური ასევე ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ 5 თვის მონაცემებით საგადასახადო შემოსავლების მხრივ არანაირი შეფერხება არ არის და გეგმა 101%-ით შესრულდა. გამომდინარე იქიდან, რომ 5 თვის გეგმა ხელმისაწვდომი არ არის, ჩვენ პირველი
6 თვის შესრულება შევადარეთ შესაბამის გეგმას. ფინანსთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, ნაერთ ბიუჯეტში 2014 წლის იანვარ-ივნისში შემოსავლების გეგმა 101,3%-ით შესრულდა, გადასახადებმა კი, საპროგნოზო მაჩვენებელთან შედარებით, 102,5% შეადგინა. თუმცა, 6 თვის მონაცემებით, გრანტების მიღების კუთხით ბიუჯეტი ვერ შესრულდა.
ნაერთი ბიუჯეტი
| დასახელება |
გეგმა(2014 წლის 6 თვე) |
ფაქტი(2014 წლის 6 თვე) |
პროცენტული შესრულება |
| შემოსავლები |
3 664 362.0 |
3 713 724.9 |
101,3 |
| გადასახადები |
3 327 000.0 |
3 409 346.2 |
102,5 |
| გრანტები |
100 121.0 |
47 703.7 |
47,6 |
| სხვა შემოსავლები |
237 241.0 |
256 675.0 |
108,2 |
2014 წლის ნაერთ ბიუჯეტში პირველი ხუთი თვის მონაცემებით საგადასახადო შემოსავლებმა თითქმის 2,786.5 მლნ ლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 130,6 მლნ ლარით აღემატება. 2014 წლის პირველი 6 თვის მონაცემებით, საგადასახადო შემოსავლები გეგმასთან მიმართებაში 102,5%-ით შესრულდა. 2014 წლის 5 თვეში შემოსავლების მაჩვენებელი წლიური გეგმის თითქმის 39%-ია. ამასთან, შემოსავლების 6 თვის მაჩვენებელი, შესაბამის გეგმასთან მიმართებაში, 101,3 %-ით შესრულდა.
ჩვენ ვასკვნით, რომ ფინანსთა მინისტრის ნოდარ ხადურის განცხადება: „იანვარ-მაისში ნაერთ ბიუჯეტში მობილიზებულია 2,8 მილიარდი ლარი, რაც 130 მილიონი ლარით მეტია წინა წლის შესაბამის პერიოდზე. 2014 წლის იანვარ-მაისის საგადასახადო შემოსავლების გეგმა 101%-ით არის შესრულებული. 5 თვეში შემოსავლებმა შეადგინა წლიური ბიუჯეტის თითქმის 40 პროცენტი," არის

“From January to May, GEL 2.8 billion has been mobilised in the total budget which is GEL 130 million more than it was in the same period of the previous year. The tax income plan of January-May 2014 has been implemented by 101%. The income in these five
On 10 June 2014, in terms of the Open Governance Partnership, Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, met with the media. The Minister elaborated on the tax income segment of the budget.  “From January to May, GEL 2.8 billion has been mobilised in the total budget which is GEL 130 million more than it was in the same period of the previous year. The tax income plan of January-May 2014 has been implemented by 101%. The income in these five months constituted almost 40% of the annual budget,” stated Mr Khaduri. FactCheck took interest in the income segment of the 2014 total budget and verified the accuracy of the Minister’s statement. From January to May 2014 the share of tax incomes in the total budget was GEL 2,786.5 million. In the same period of 2013 the amount of tax incomes was GEL 2,655.9 million. As we can see, the amount of tax incomes in the total budget was GEL 130 million more in the first half of 2014 than in the same period of the previous year – just as the Minister stated. According to the data of the first five months of 2014, the revenues in the total budget amounted to GEL 3,058.2 million. The annual plan of the revenues is GEL 7,909.0 million. Hence, as we can see, the revenues from January to May 2014 constituted 39% of the annual revenue plan. Nodar Khaduri also highlighted that there were no problems in the tax incomes of the first five months of 2014 and the plan was implemented by 101%. Since the five-month plan was not available, we compared the data of the first six months to the respective plan. According to the data received from the Ministry of Finance, the revenue plan of the first half of the 2014 total budget was implemented by 101.3%. The tax incomes constituted 102.5% of the initial plan. However, according to the data, the budget was not properly implemented in the segment of grants. Total Budget of 2014
Segment  Plan(First Six Months of 2014) Data(First Six Months of 2014) Implementation in %
Revenues  3,664,362.0 3,713,724.9 101.3
Tax Incomes  3,327,000.0 3,409,346.2 102.5
Grants  100,121.0 47,703.7 47.6
Other Revenues  237,241.0 256,675.0 108.2
Conclusion From January to May 2014 the share of tax incomes in the total budget was GEL 2,786.5 million which was GEL 130 million more than in the same period of 2013. According to the data of the first six months of 2014, the tax incomes constituted 102.5% of the initial plan. The share of revenues in the first five months of 2014 was almost 39% of the annual plan. Furthermore, the revenues of the first six months of 2014 were 101.3% of the respective plan. We conclude that Nodar Khaduri’s statement:  “From January to May, GEL 2.8 billion has been mobilised in the total budget which is GEL 130 million more than it was in the same period of the previous year. The tax income plan of January-May 2014 has been implemented by 101%. The income in these five months constituted almost 40% of the annual budget,” is TRUE.