მიმდინარე წლის 2 ივლისს ჯანდაცვის მინისტრმა, დავით სერგეენკომ, ჟურნალისტებთან საუბარში აღნიშნა, რომ საქსტატის მონაცემები მედიკამენტების ფასებთან დაკავშირებით არადამაჯერებელია. „მე საქსტატის მეთოდოლოგიასთან მაქვს კითხვები, რომელიც გამოკითხვას ეფუძნება. მინიმალური ვალიდური რაოდენობის ადამიანებს გამოკითხავენ, ბოლო ხანებში აფთიაქში მისვლა რომ მოუწიათ, გაძვირდა თუ გაიაფდა მდიკამენტები და სტატისტიკა ამ პასუხებზე არის დაფუძნებული. რეალურად, წამლის ფასების მონიტორინგი ხდება ე.წ. ლოტების მეთოდით. ვერ დავადასტურებ, რომ მედიკამენტები გაძვირდა, არამედ პირიქით გაიაფდა“ - განაცხადა დავით სერგეენკომ.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა ჯანდაცვის მინისტრის განცხადებით და გადავამოწმეთ რა მეთოდოლოგიას იყენებს საქსტატი მედიკამენტებზე ფასების ცვლილების დასადგენად.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის განმარტებით, ის მედიკამენტებზე (ფარმაცევტულ ნაწარმზე) ფასების პროცენტული ცვლილების დასადგენად სამომხმარებლო ფასების ინდექსის გაანგარიშების მეთოდოლოგიას იყენებს. აღნიშნული მეთოდოლოგია გულისხმობს საქონლისა და მომსახურეობის ფასებზე დაკვირვებას. სამომხმარებლო ფასების რეგისტრაცია ხორციელდება ყოველი თვის 10-დან 20 რიცხვის ჩათვლით საქართველოს ხუთ ქალაქში (თბილისი, ბათუმი, ქუთაისი, გორი, თელავი). ფასებზე ადგილობრივი დაკვირვებისთვის გამოიყენება შემდეგი მეთოდოლოგიები:
- ფასების რეგისტრატორი პირადად მიდის დაკვირვების ობიექტზე და აფიქსირებს წინასწარ შერჩეული კონკრეტული საქონლის ან მომსახურეობის ფასს.
- ფასების რეგისტრატორი სატელეფონო ზარის საშუალებით იგებს შესაბამისი საქონლის ან მომსახურეობის ფასს. სწორედ ამ უკანასკნელი მეთოდით ხორციელდება მედიკამენტების ფასებზე დაკვირვება.
საქსტატი ყველაზე ფართო მოხმარების მედიკამენტების ფასებს აკვირდება. ესენია: სისხლძარღვთა გამაფართოებელი მედიკამენტები, ტკივილგამაყუჩებელი მედიკამენტები, ანტიბიოტიკები, ვიტამინები, საჭმლის მომნელებელი სისტემის პრეპარატები, ანთების საწინააღმდეგო პრეპარატები. „მედიკამენტების ფასების შესახებ ინფორმაციას აფთიაქები გვაწვდიან“ - ამბობს ჩვენთან საუბრისას საქსტატის წარმომადგენელი და კატეგორიულად უარყოფს ჯანდაცვის მინისტრის განცხადებას, სადაც აღნიშნულია, რომ საქსტატი მედიკამენტების ფასების ცვლილებას მოსახლეობის გამოკითხვით ადგენს.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2014 წლის პირველ 6 თვეში (იანვარ-ივნისში), გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასების საშუალო ზრდამ 6% შეადგინა. 2014 წლის მაისში წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით, მედიკამენტებზე ფასები 8%-ით, ხოლო ივნისში 7.6%-ით გაიზარდა.
2014 წლის იანვარში გასულ თვესთან შედარები მედიკამენტები 0.4%-ით გაიაფდა, თებერვალში მედიკამენტების ფასების მკვეთრად გაიზარდა, ასევე გაიზარდა მარტში. აპრილში, მაისში და ივნისში მედიკამენტების ფასები გასულ თვესთან შედარებით თითქმის უცვლელია.
დავით სერგეენკო თავის განცხადებაში მედიკამენტების გაიაფების ტენდენციაზე მიუთითებს. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის 1 ივლისიდან C ჰეპატიტის სამკურნალო მედიკამენტები 60%-ით გაიაფდა. თუმცა, ეს პროგრამა ჯამში 10 000 ბენეფიციარზე იყო გათვლილი და შესაბამისად, დიდ გავლენას მთლიან სააფთიაქო ბაზარზე ვერ მოახდენდა. მიუხედავად იმისა, რომ საქსტატის მონაცემებით ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები გაიზარდა, ჩვენ ვერ გამოვრიცხავთ, რომ მედიკამენტების სხვა ჯგუფებში (მაგ. ძვირადღირებული ან კონკრეტული დაავადების სამკურნალო მედიკამენტები) გაიაფების ტენდენცია მართლაც რეალობა იყოს. სრული სურათის დასანახად, ჩვენ მიმდინარე წლის 14 ივლისს ჯანდაცვის სამინისტროსგან მედიკამენტების ფასებთან დაკავშირებით ინფორმაცია გამოვითხოვეთ, თუმცა, მათგან აღნიშნულ ინფორმაციაზე პასუხი არ მიგვიღია.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახური მედიკამენტების იმ ჯგუფს აკვირდება, რომელიც სამომხმარებლო კალათაში შედის. ესენია ყველაზე ფართო მოხმარების მედიკამენტები: სისხლძარღვთა გამაფართოებელი მედიკამენტები, ტკივილგამაყუჩებელი მედიკამენტები, ანტიბიოტიკები, ვიტამინები, საჭმლის მომნელებელი სისტემის პრეპარატები, ანთების საწინააღმდეგო პრეპარატები.
საქსტატი მედიკამენტებზე ფასების პროცენტული ცვლილების დასადგენად სამომხმარებლო ფასების ინდექსის გაანგარიშების მეთოდოლოგიას იყენებს, რომელიც საქონლის ფასებზე დაკვირვებას გულისხმობს. როგორც სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურში განგვიმარტეს, მედიკამენტების ფასების შესახებ ინფორმაციას ისინი უშუალოდ აფთიაქებისგან იღებენ. შესაბამისად, ჯანდაცვის მინისტრის განცხადების პირველი ნაწილი საქსტატის მეთოდოლოგიასთან დაკავშირებით, სიმართლეს არ შეესაბამება.
საქსტატის არსებული მონაცემები ცხადყოფს, რომ ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები გაიზარდა. 2014 წლის მაისში ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით 8%-ით, ხოლო ივნისში 7.6%-ით გაიზარდა. 2014 წლის პირველ 6 თვის მონაცემებით, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მედიკამენტებზე ფასების საშუალო ზრდამ 6% შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის 1 ივლისიდან C ჰეპატიტის სამკურნალო მედიკამენტები 60%-ით გაიაფდა. შესაძლოა, ასევე გაიაფდა მედიკამენტები სხვა ჯგუფებშიც (მაგ. ძვირადღირებული ან კონკრეტული დაავადების სამკურნალო მედიკამენტები). ფაქტ-მეტრი ჯანდაცვის სამინისტროსაც დაუკავშირდა და მედიკამენტების ფასების ცვლილების სტატისტიკური მონაცემები ოფიციალურად გამოითხოვა. თუმცა, აღნიშნული ინფორმაცია ვერ მივიღეთ.

On 2 July 2014, in his interview with the media, the Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Davit Sergeenko, stated that the data of the National Statistics Office of Georgia (GeoStat) is not convincing. “I have questions about the methodology employed by GeoStat which involves population surveys. They ask a minimum number of people, who have visited the pharmacies lately, about medication prices and base their statistics upon this kind of data. The medication prices should be monitored using the so-called “lots” method. I cannot say that medication prices have increased. In fact, they have become cheaper,” said Mr Sergeenko.
took interest in the Minister’s statement and checked the methodology employed by GeoStat in determining the medication price changes.
According to the National Statistics Office of Georgia, in order to determine the price changes of medications or other pharmaceutical products, they use the consumer price index calculation methodology. This methodology involves the observation of products and service prices. The consumer prices are registered within a ten-day block in the middle of every month in five major cities (Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Gori and Telavi). The following methodologies are used for the local identification of prices:
• The price registrar personally visits the place of observation and registers the price of the pre-selected product or service;
• The price registrar determines the product or service price by telephone call. This method is used for the identification of the prices of medication.
GeoStat observes the prices of more widely used medications. These include: cardiovascular medications, painkillers, antibiotics, vitamins, gastrointestinal medications and anti-inflammatory drugs. “The pharmacies themselves provide us with the medication prices,” said the representative of GeoStat who denied that they use population surveys in order to determine the prices of medication.
According to GeoStat, in the first six months of 2014, the average growth of medication prices was 6% as compared to the same period of the previous year. In May and June 2014 the prices went up by 8% and by 7.6% as compared to the same months of the previous year.
In January 2014, the prices of medication were reduced by 0.4% as compared to December 2013. There was a sharp increase in prices in February and March 2013. Prices remained more or less the same in April, May and June.
In his statement Davit Sergeenko talked about the trend of a reduction in the prices of medication. It should be noted that from 1 July 2014 medications for the treatment of hepatitis C became cheaper by 60%. However, this programme included only 10,000 beneficiaries and, therefore, cannot affect the wider pharmaceutical market. Even though, according to GeoStat, the prices on widely used medication went up, it is still possible that in other medication groups (such as expensive drugs or medicine for the treatment of specific diseases) the prices have been reduced. To get the whole picture, we requested information about the prices of medication from the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia; however, we did not receive any answer.
GeoStat observes the prices of medications from the basket of goods. These include: cardiovascular medications, painkillers, antibiotics, vitamins, gastrointestinal medications and anti-inflammatory drugs.
In order to determine the price changes of medications or other pharmaceutical products, GeoStat uses the consumer price index calculation methodology which involves the observation of products and service prices. According to GeoStat, they get information about the prices from the pharmacies. Hence, the first part of the Minister’s statement about the methodology employed by GeoStat is not true.
From the data provided by the National Statistics Office it is clear that the prices of widely used medications have grown. In the first six months of 2014, the average growth of medication prices was 6% as compared to the same period of the previous year. In May and June 2014 the prices went up by 8% and by 7.6% as compared to the same months of the previous year.
It should be noted that from 1 July 2014 the medications for the treatment of hepatitis C became cheaper by 60%. The prices may have also dropped in other medication groups (such as expensive drugs or medicine for the treatment of specific diseases). FactCheck
contacted the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and officially requested the data about medication price changes; however, we did not get the requested information.