2014 წლის 24 ივლისს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, პარლამენტარმა, ჩიორა თაქთაქიშვილმა შემდეგი განცხადება გააკეთა: „საქმე ეხება იმ არაერთ საჯარო განცხადებას, რომელიც გაკეთდა იმასთან დაკავშირებით, რომ სექტემბრიდან საკომიტეტო მუშაობა თბილისში უნდა წარიმართოს. ამთავითვე მინდა განვაცხადო, რომ ეს ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას, რომლის თანახმადაც პარლამენტმა საკუთარი საქმიანობა, რომელიც არის, პირველ რიგში, საკანონმდებლო საქმიანობა და ხორციელდება კომიტეტებზე მუშაობის თვალსაზრისით, უნდა განახორციელოს ქუთაისში.“
2014 წლის 26 ივლისს, პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა: „სექტემბრიდან თბილისში პარლამენტის შენობაში ჩვენ შევძლებთ სრულფასოვან მუშაობას საკომიტეტო მუშაობის კუთხით“. პარლამენტის აპარატის უფროსის, ზურაბ მარაქველიძის განცხადებით –„სექტემბრიდან საკომიტეტო მუშაობა თბილისში უნდა დაიწყოს. ასეთია გრაფიკი. რაც შეეხება პლენარულ სხდომებს, ის ქუთაისში მდებარე შენობაში ჩატარდება. ჩვენ ამით კონსტიტუციის დარღვევას არ ვაპირებთ“.
საკანონმდებლო საკითხების წინასწარი მომზადების, გადაწყვეტილებათა შესრულებისათვის ხელის შეწყობის, პარლამენტის მიერ მის წინაშე ანგარიშვალდებული ორგანოების და მთავრობის საქმიანობის კონტროლის მიზნით, პარლამენტში იქმნება კომიტეტები (საქართველოს კონსტიტუციის 56-ე მუხლი). საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 31-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად პარლამენტის კომიტეტებია:
ა) აგრარულ საკითხთა;
ბ) ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის;
გ) განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის;
დ) გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების;
ე) დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის;
ვ) დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა;
ზ) ევროპასთან ინტეგრაციის;
თ) თავდაცვისა და უშიშროების;
ი) იურიდიულ საკითხთა;
კ) რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის;
ლ) საგარეო ურთიერთობათა;
მ) საპროცედურო საკითხთა და წესების;
ნ) საფინანსო-საბიუჯეტო;
ო) სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა;
პ) ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა.
დეპუტატი ჩიორა თაქთაქიშვილი აღნიშნული კომიტეტების სხდომების თბილისში, ყოფილი პარლამენტის შენობაში გადმოტანის თაობაზე საუბრობს და თვლის, რომ ეს ქმედება საქართველოს კონსტიტუციას ეწინააღმდეგება.
საქართველოს კონსტიტუციის 48-ე პრიმა მუხლით, საქართველოს პარლამენტის ადგილსამყოფელია ქალაქი ქუთაისი. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, პარლამენტის პლენარული სხდომები ქუთაისში რჩება, მაგრამ მთავარი კითხვაა, ირღვევა თუ არა კონსტიტუცია საკომიტეტო მუშაობის თბილისში გადატანით.
პარლამენტის კომიტეტები საპარლამენტო საქმიანობის ისეთ საკვანძო საკითხებს არეგულირებენ, როგორიცაა საკანონმდებლო საკითხების წინასწარი მომზადება, გადაწყვეტილებათა შესრულებისთვის ხელის შეწყობა, პარლამენტის მიერ მის წინაშე ანგარიშვალდებული ორგანოების და მთავრობის საქმიანობის კონტროლი. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის განცხადებით, „პარლამენტმა თავისი როლი სათანადოდ რომ შეასრულოს, საკომიტეტო მუშაობის ხუთჯერ და ათჯერ გაუმჯობესებაა საჭირო, რადგან მთავარი საქმე სწორედ საკომიტეტო დონეზე კეთდება. პლენარულ სხდომაზე საკითხების სიღრმისეული განხილვა თითქმის შეუძლებელია“. პარლამენტის თავმჯდომარე ხაზს უსვამს კომიტეტების უმნიშვნელოვანეს როლს საპარლამენტო საქმიანობის კუთხით. აქვე იგი დასძენს, რომ „რუსთაველზე მდებარე შენობის ტექნიკურად აღჭურვისთანავე, პარლამენტი თბილისშიც გააგრძელებს მუშაობას (იგულისხმება საკომიტეტო მუშაობა)“.
ექსპერტ კახი კახიშვილის განცხადებით, „კონსტიტუციაში დაფიქსირებულია, რომ პარლამენტის ადგილმდებარეობა ქუთაისშია, მაგრამ არ წერია, რომ კომიტეტის ყველა სხდომა მაინცდამაინც ქუთაისში უნდა გაიმართოს და ორი დეპუტატი ერთმანეთს დედაქალაქში ვერ დაელაპარაკება“.
ამ საკითხზე დამატებითი ინფორმაციის მიღების მიზნით, ფაქტ-მეტრი საპარლამენტო უმრავლესობის წევრს, ვახტანგ ხმალაძეს დაუკავშირდა. მისი თქმით, „პარლამენტის რეგლამენტის მიხედვით, კომიტეტის სხდომები შეიძლება გაიმართოს სხვა ადგილას“.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, აპარატის უფროსის და დეპუტატ ჩიორა თაქთაქიშვილის განცხადებებიდან იკვეთება, რომ 2014 წლის სექტემბრიდან საკომიტეტო მუშაობის თბილისში გადმოტანა სრული მასშტაბით იგეგმება. საპარლამენტო უმრავლესობა საკითხს ისე წარმოაჩენს, რომ საკომიტეტო მუშაობის სტაბილურად თბილისში გადმოტანა არ დაარღვევს კონსტიტუციას, ხოლო პლენარული სხდომების დატოვება დააკმაყოფილებს კონსტიტუციურ ნორმას პარლამენტის ქალაქ ქუთაისში მდებარეობის შესახებ. უმრავლესობის მთავარი არგუმენტიც სწორედ ეს არის.
აქვე, ინფორმაციისთვის უნდა აღვნიშნოთ, რომ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 49-ე მუხლის მე-14 ნაწილი ნამდვილად უშვებს კომიტეტის სხდომების სხვა ადგილას გამართვის საშუალებას, მხოლოდ გასვლითი სხდომების სახით. უნდა აღინიშნოს, რომ გასვლითი სხდომების ცნება, თვისობრივად ერთჯერადი და სიმბოლურ ხასიათის შინაარსს ატარებს. ასეთი ტიპის სხდომები წინა ხელისუფლების დროსაც იმართებოდა, მაგალითად 2010 წლის 17 აპრილს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა და რეგიონალური პოლიტიკის კომიტეტების გასვლითი სხდომა ყვარელში და 2011 წლის 9 ივნისის პარლამენტის დიასპორის და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის გასვლითი სხდომა დედოფლისწყაროში. პარლამენტის კომიტეტების გასვლითი სხდომების ჩატარების უფლებამოსილებით დღევანდელი ხელისუფლებაც ხშირად სარგებლობს. ძირითადად, ასეთი სხდომები თბილისის იუსტიციის სახლში იმართება.
ფაქტ-მეტრი საკონსტიტუციო სამართლის პროფესორ გიორგი მელაძეს დაუკავშირდა. მისი განცხადებით, „ერთია ერთჯერადი გასვლითი სხდომა და მეორეა, როცა მუდმივ ხასიათს აძლევ ამ ყველაფერს. მე ვფიქრობ, რომ ეს იქნებოდა კონსტიტუციური პრინციპის დარღვევა“. ჩვენ ასევე დავუკავშირდით კონსტიტუციონალისტ ვახუშტი მენაბდეს. მისი აზრით, ამ ეტაპზე კომიტეტების თბილისში გადმოტანის საკითხის კონსტიტუციასთან შესაბამისობაზე მსჯელობა რთულია, რადგან კონსტიტუციის მოცემული ნორმა, პარლამენტის ადგილსამყოფელის შესახებ, ტოვებს ინტერპრეტირების საშუალებას. აღნიშნული საკითხის გადაწყვეტის პრეროგატივა კი საკონსტიტუციო სასამართლოს აქვს.
ფაქტ-მეტრი დაუკავშირდა თავად განცხადების ავტორს, დეპუტატ ჩიორა თაქთაქიშვილს. მისი თქმით, აღნიშნული განცხადება მხოლოდ შეფასებითი მსჯელობა იყო და მხოლოდ მის პირად მოსაზრებას გამოხატავდა. ამასთან დეპუტატმა აღნიშნა, რომ ჯერჯერობით არ არსებობს პარლამენტის საკომიტეტეო მუშაობის თბილისში გადატანის დამადასტურებელი წერილობითი სახის დოკუმენტი.
ფაქტ-მეტრი ახდენს კონკრეტული განცხადებების ფაქტობრივ გადამოწმებას. დეპუტატ ჩიორა თაქთაქიშვილის განცხადება პარლამენტის მიერ დაგეგმილი ქმედების კონსტიტუციასთან შესაბამისობას ეხებოდა. ვთვლით, რომ შეუძლებელია საკითხის კონსტიტუციასთან შესაბამისობის ფაქტობრივი გადამოწმება. ექსპერტთა უმრავლესობა ხაზს უსვამს, რომ საკითხთან მიმართებაში საკუთარ აზრს აფიქსირებენ, რომ ამ შემთხვევაში მსჯელობა, როგორც ფაქტზე, შეუძლებელია. კონსტიტუციის ნორმა, რომლის მიხედვითაც პარლამენტის ადგილსამყოფელია ქალაქი ქუთაისი, გარკვეულწილად ტოვებს ინტერპრეტირების საშუალებას. ნიშანდობლივია, რომ წერილობითი გადაწყვეტილება საკომიტეტო მუშაობის თბილისში გადატანის თაობაზე, ჯერჯერობით არ არსებობს. ჩიორა თაქთაქიშვილის თქმით კი, მისი განცხადება მისივე პირადი შეხედულების გამოვლინება იყო საკითხის კონსტიტუციასთან შესაბამისობაზე.
ზემოთ მოცემული გარემოებების გამო, ჩიორა თაქთაქიშვილის ამ განცხადების კონკრეტული ვერდიქტით შეფასება ფაქტ–მეტრს არ შეუძლია. მიუხედავად ამისა, ფაქტ–მეტრმა თავის ჩვეულ სტილს გადაუხვია და საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, სტატიის გამოქვეყნება მაინც გადაწყვიტა.
დასასრულს აღვნიშნავთ, რომ ერთადერთი უფლებამოსილი ორგანო, რომელსაც ამ საკითხზე დასკვნის გაკეთება შეუძლია, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოა და სარჩელის შეტანის შემთხვევაში, სწორედ ის გადაწყვეტს, თუ რამდენად კონსტიტუციურია ეს ქმედება.

On 24 July 2014, at a plenary session of the Parliament, the Parliamentary Minority MP, Chiora Taktakishvili, made a statement: “We are talking about the statements according to which, from September, the Parliamentary committees will resume their work in Tbilisi. I would like to say that this is a violation of the Constitution of Georgia which says that the work of the Parliament, which is primarily legislative work and, therefore, includes the work of the committees, must be conducted in Kutaisi.”
On 26 July 2014, during his speech at the plenary session of the Parliament, the Chairman of the Parliament of Georgia, Davit Usupashvili, stated: “From September, we shall conduct proper committee work in the Tbilisi Parliament building.” The Secretary-General of the staff of the Parliament, Zurab Marakvelidze, clarified: “From September, the work of the Parliamentary committees will be conducted in Tbilisi. That is according to the schedule. The plenary sessions, however, will be held in the Kutaisi Parliament building. So, we have no intention of violating the Constitution.”
In order to prepare the legislative issues prior to the sessions, facilitate the implementation of the decisions and control the activities of the government and other accountable structures, committees are created in the Parliament (Article 56 of the Constitution of Georgia). According to Section 1 of Article 31 of the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, the Parliamentary committees are as follows:
a) Agrarian Issues Committee
b) Human Rights and Civil Integration Committee
c) Education, Science and Culture Committee
d) Environmental Protection and Natural Resources Committee
e) Sector Economy and Economic Policy Committee
f) Diaspora and Caucasus Issues Committee
g) Committee on European Integration
h) Defence and Security Committee
i) Legal Issues Committee
j) Regional Policy and Self-Government Committee
k) Foreign Relations Committee
l) Procedural Issues and Rules Committee
m) Budget and Finance Committee
n) Sports and Youth Issues Committee
o) Healthcare and Social Issues Committee
Chiora Taktakishvili talked about the decision to move the sessions of these committees to the former Parliament building in Tbilisi and said that it would violate the Constitution of Georgia.
According to Article 481 of the Constitution of Georgia, the Parliament of Georgia is to reside in the city of Kutaisi. As we already mentioned earlier, the plenary sessions of the Parliament will still be held in Kutaisi; however, the main question is whether or not moving the committee sessions to Tbilisi violates the Constitution.
The Parliamentary committees regulate the key areas of the Parliament’s work which are: preparing the legislative issues prior to the sessions, facilitating the implementation of the decisions and controlling the activities of the government and other structures accountable to the Parliament. As the Chairman of the Parliament, Davit Usupashvili, stated: “In order for the Parliament to do its work properly, the quality of the committee work should be five or ten times higher as the main work is conducted on a committee level. Discussing the issues in depth is almost impossible during the plenary session.” Mr Usupashvili underscored the importance of the committees for Parliamentary work. He also added: “As soon as the technical equipment of the Parliamentary building on Rustaveli Avenue (Tbilisi) is finished, the Parliament (meaning the Parliamentary committees) will conduct its work in Tbilisi as well.”
As expert Kakhi Kakhishvili stated: “The Constitution says that the Parliament is to reside in Kutaisi; however, it doesn’t say that all committee sessions must be held in Kutaisi and that two MPs cannot meet and talk to each other in Tbilisi.”
For additional information about the issue FactCheck contacted the Parliamentary Majority MP, Vakhtang Khmaladze, who said: “According to the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, a committee session can be held outside Kutaisi.”
The statements of the Chairman of the Parliament of Georgia, Secretary-General of the staff of the Parliament and Parliamentary Minority MP, Chiora Taktakishvili, indicate that after September 2014 all sessions of the Parliamentary committees will be held in Tbilisi. The Parliamentary Majority is trying to present the matter as if moving the committee sessions of the Parliament to Tbilisi does not violate the Constitution and leaving the plenary sessions in Kutaisi serves its requirements. This is their main argument.
It should be pointed out that Section 14 of Article 49 of the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia does indeed allow holding the committee sessions outside Kutaisi, although in the form of field sessions. The field sessions are one-time and have a symbolic meaning. Such sessions were held during the office of the previous government as well such as, for example, the 17 April 2010 Agrarian Issues and Regional Policy Committee sessions in Kvareli and the 9 June 2011 Diaspora and Caucasus Issues Committee session in Dedoplistskaro. The field sessions are often used by the current government as well. Such sessions are usually held in the Public Service Hall of Tbilisi.
FactCheck contacted Professor of Constitutional Law, Giorgi Meladze. He pointed out: “It is one thing to hold a one-time field session and quite another to do it permanently. I believe this would be a violation of constitutional principles.” We also contacted a constitutionalist, Vakhushti Menabde. He said that it is hard to determine whether or not the moving of the committee sessions to Tbilisi complies with the requirements of the Constitution as a particular constitutional norm leaves room for interpretation. Only the Constitutional Court has the discretion to ultimately resolve the issue.
FactCheck contacted the author of the statement, Chiora Taktakishvili, who told us that her statement was based upon her own judgment and expressed her personal opinion only. The MP also pointed out that, as of yet, there is no official document confirming that the committee sessions will be held in Tbilisi.
FactCheck verified the factual accuracy of the statements made and presented herein. The statement of Chiora Taktakishvili concerned the compatibility of the action planned by the Parliament to the Constitution of Georgia. We believe that it is impossible to determine whether or not this particular issue complies with the requirements of the Constitution. The majority of constitutional experts clarify that while discussing the subject they are expressing their personal opinion and that in this case it is impossible for a particular person to come to an objective conclusion. The constitutional norm, providing for the residence of the Parliament in Kutaisi, leaves room for interpretation. It should be noted that, as of yet, there is no official document confirming that the committee sessions will be held in Tbilisi. As Chiora Taktakishvili told us, her statement was based upon her own judgment and expressed her personal opinion only.
Based upon the aforementioned situation, FactCheck cannot rate the statement of Ms Taktakishvili. However, given the particular importance of the issue, FactCheck deviated from its usual style and decided to publish the article.
As a conclusion, we would like to point out that the only body authorised to resolve this issue is the Constitutional Court and, if necessary, it will evaluate the constitutionality of the aforementioned action.