2014 წლის 24 ივლისს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, პირველი მოსმენით "საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანულ კანონში" შესატან ცვლილებს განიხილავდნენ (კანონპროექტი 1 აგვისტოს მესამე მოსმენით მიიღეს). განხილვის დროს იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე ბარამიძემ განაცხადა: "…საერთოდ, მუდმივად ისმის ხოლმე კრიტიკა, მათ შორის სასამართლო ხელისუფლების მესვეურთა მხრიდან, რომ გამოსაცდელი ვადა მოსამართლის დამოუკიდებლობისთვის რისკია. ასეთი რამ არსებობს ისეთ მოწინავე დემოკრატიაში, როგორიც გერმანიაა".
ფაქტ-მეტრმა განცხადებაში მოყვანილი ინფორმაციის გადამოწმება გადაწყვიტა.
2013 წლის ოქტომბრის საკონსტიტუციო ცვლილებებამდე, მოსამართლეთა თანამდებობაზე განწესება არანაკლებ 10 წლის ვადით ხორციელდებოდა. მოქმედი კონსტიტუციის მიხედვით, მოსამართლე თანამდებობაზე განწესდება უვადოდ, კანონით დადგენილი ასაკის მიღწევამდე ხდება. თანამდებობაზე მოსამართლის უვადოდ განწესებამდე, კანონით შეიძლება გათვალისწინებული იყოს მოსამართლის განსაზღვრული ვადით განწესება, თუმცა, ეს ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 3 წელს (მუხ. 86.2). ფაქტ-მეტრი მოსამართლეთა უვადო განწესებაზე ადრეც წერდა.
ცვლილებები ასევე განხორციელდა „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში, რომელშიც მანამდე კონკრეტულად არ იყო ჩამოთვლილი, თუ რა კრიტერიუმებითა და პროცედურებით მოხდებოდა მოსამართლეთა უვადო არჩევა. სწორედ ამიტომ, იუსტიციის სამინისტრომ ახალი საკანონმდებლო პაკეტის ინიცირება მოახდინა, რომლითაც მიღებული იქნა იმ პროცედურებისა და კრიტერიუმების ჩამონათვალი, რომლითაც მოსამართლეთა უვადო განწესება განხორციელდება.
როგორც უკვე მიღებული საკანონმდებლო პაკეტიდან ირკვევა, 3 წლის გამოსაცდელი ვადით განწესებული მოსამართლეები ყოველი წლის ბოლოს (მუხ. 36.44) შემდეგი კრიტერიუმებით შეფასდებიან:
კეთილსინდისიერების კრიტერიუმი:
ა) პიროვნული კეთილსინდისიერება და პროფესიული სინდისი;
ბ)დამოუკიდებლობა, მიუკერძოებლობა და სამართლიანობა;
გ) პიროვნული და პროფესიული ქცევა;
დ)პიროვნული და პროფესიული რეპუტაცია;
ე)ფინანსური ვალდებულება.
კომპეტენტურობის კრიტერიუმი:
ა) სამართლის ნორმების ცოდნა;
ბ)სამართლებრივი დასაბუთების უნარი და კომპეტენცია;
გ) წერის უნარი;
დ) ზეპირი კომუნიკაციის უნარი;
ე) პროფესიული თვისებები, მათ შორის ქცევა სასამართლო დარბაზში;
ვ) აკადემიური მიღწევები და პროფესიული წვრთნა;
ზ) პროფესიული აქტივობა (მუხ. 363).
მოსამართლეთა საქმიანობის შეფასებას საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ერთი მოსამართლე და ერთი არამოსამართლე წევრი ერთმანეთისაგან დამოუკიდებლად, პარალელურ რეჟიმში ახორციელებენ (მუხ. 364). 3 წლიანი გამოსაცდელი ვადის ამოწურვის შემდეგ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, შეფასების შედეგების ანალიზისა და მოსამართლესთან გასაუბრების საფუძველზე, სრული შემადგენლობის 2/3-ით იღებს დასაბუთებულ გადაწყვეტილებას იმის შესახებ, გაამწესოს თუ არა აღნიშნული მოსამართლე თანამდებობაზე უვადოდ (მუხ 364.16).
მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადით განწესებას 2013 წლის 28 სექტემბერს "კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის" გამოეხმაურა: "როგორც ეუთო, ასევე ვენეციის კომისია იზიარებს იმ აზრს, რომ გამოსაცდელი ვადით დანიშვნამ შესაძლოა სერიოზული საფრთხე შეუქმნას მოსამართლეთა დამოუკიდებლობას. შესაბამისი რეკომენდაცია ვენეციის კომისიამ საქართველოს ჯერ კიდევ 2010 წელს მისცა".
ნიშანდობლივია, რომ ვენეციის კომისია რეკომენდაციას უწევს მოსამართლეებისთვის საცდელი ვადის განსაზღვრასთან დაკავშირებული წინადადების ამოღებას“ (პუნქტი 91). ვენეციის კომისია მიუთითებს იმ საფრთხეებზე, რომელიც მოსამართლეების დამოუკიდებლობას შეიძლება შეექმნას. თუმცა აქვე დასძენს, რომ ეს არ უნდა აიხსნას ისე, თითქოს დროებით მოსამართლეების დანიშნვის შესაძლებლობა საერთოდ უნდა გამოირიცხოს (პუნქტი 90).
ალექსანდრე ბარამიძეს განცხადება მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადის არსებობის კუთხით, გერმანიის პრაქტიკასაც უსვამს ხაზს, რომელიც ჩვენ ასევე შევისწავლეთ. გერმანიაში მოსამართლეები განწესდებიან უვადოდ და განსაზღვრული ვადით (განსაკუთრებით შემთხვევებში). სანამ მოსამართლე უვადოდ დაინიშნება, მან აუცილებლად უნდა გაიაროს 5 წლიანი გამოსაცდელი ვადა. ამასთანავე, აუცილებელია, რომ მოსამართლეს გავლილი ჰქონდეს 4 წლიანი საუნივერსიტეტო სწავლება, 2 წლიანი მოსამზადებელი ტრეინინგი და ჩაბარებული ჰქონდეს სახელმწიფო გამოცდა.
გამოსაცდელი ვადიდან მოსამართლე შეიძლება გათავისუფლდეს (მე-3 ან მე-4 წელს) იმ შემთხვევაში, თუ ის შესაფერისი არ არის მოსამართლის თანამდებობისთვის, ან მოსამართლეთა შერჩევის კომისია მოსამართლეს უარს ეტყვის უვადო დანიშვნაზე. 5 წლიანი გამოსაცდელი ვადის შემდგომ, მოსამართლე უკვე უვადოდ ინიშნება თანამდებობაზე.
ჩვენ მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადით დანიშვნასთან დაკავშირებით ევროპის სხვა ქვეყნების პრაქტიკასაც გავეცანით, საიდანაც ირკვევა, რომ 46 ქვეყნიდან 18 ქვეყანას აქვს მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადით დანიშვნის პრაქტიკა. მაგალითად: ესტონეთში, უნგრეთში და სერბეთში მოსამართლეების უვადოდ განწესებამდე, მათ აუცილებლად უნდა გაიარონ 3 წლიანი გამოსაცდელი ვადა. საფრანგეთში და მონაკოში გამოსაცდელი ვადა 5 წელს შეადგენს. საბერძნეთში მოსამართლის გამოსაცდელი ვადა 18 თვეა. პორტუგალიაში, ისევე როგორც ესპანეთში, მოსამართლის უვადოდ განწესებამდე აუცილებელია, რომ მათ 2 წლიანი გამოსაცდელი ვადა გაიარონ.
საქართველოში, მოსამართლეებმა უვადოდ განწესებამდე აუცილებელი 3 წლიანი გამოსაცდელი ვადა უნდა გაიარონ. ამ სამი წლის განმავლობაში, თანამდებობაზე უვადოდ განწესებისთვის, მათ უნდა დააკმაყოფილონ ახალი საკანონმდებლო აქტით განსაზღვრული კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენტურობის კრიტერიუმები.
გამოსაცდელი ვადის პრაქტიკა, ისევე როგორც ევროპის მრავალ ქვეყანაში, გერმანიის მართლმსაჯულებაშიც გვხვდება, სადაც მოსამართლე უვადოდ დანიშვნამდე 5 წლიან გამოსაცდელ ვადას გადის. ჯამში, გამოსაცდელი ვადის პრაქტიკა ევროპის 19 ქვეყანაში გვხვდება.
აქვე, გასათვალისწინებელია ვენეციის კომისიის დასკვნაც, რომელიც გამოსაცდელი ვადის ამოღების რეკომენდაციას იძლევა. სწორედ ამიტომ, მხოლოდ გერმანიის (რომელიც მართლაც მოწინავეა დემოკრატიის კუთხით) პრაქტიკის მოყვანა საქართველოს მაგალითზე ამომწურავ სურათს არ იძლევა.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ალექსანდრე ბარამიძის განცხადება „...საერთოდ, მუდმივად ისმის ხოლმე კრიტიკა, მათ შორის სასამართლო ხელისუფლების მესვეურთა მხრიდან, რომ გამოსაცდელი ვადა მოსამართლის დამოუკიდებლობისთვის რისკია. ასეთი რამ არსებობს ისეთ მოწინავე დემოკრატიაში, როგორიც გერმანიაა“, არის ნახევრად სიმართლე.

On 24 July 2014, the first hearing of the amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts was held at the plenary session of the Parliament (the amendment was adopted on 1 August after the third hearing). During the hearing, the Deputy Minister of Justice, Giorgi Baramidze, made a statement: “We often hear criticism from the representatives of the judiciary system that the probationary period for judges is a risk to their independence. Such practices exist in advanced democracies such as Germany.”
Before the constitutional amendment of October 2013, judges were appointed for at least a ten-year period. According to the current Constitution, judges are appointed for life. Before the judge receives a lifetime appointment, however, he/she may be appointed for a limited period of time which cannot be more than three years (Article 86.2). FactCheck wrote about the lifetime appointment of judges earlier as well.
The Organic Law of Georgia on Common Courts has also been amended. Previously, the law did not provide for the criteria and procedures of selection of the judges to be appointed for life. That is why the Ministry of Justice initiated a bill which would provide such criteria.
According to the already adopted amendment, judges appointed for a three-year probationary period will be assessed at the end of each year (Article 36.44) based upon the following criteria:
Criterion of good conscience:
a) Good personal and professional conscience;
b) Independence, impartiality and fairness;
c) Personal and professional behaviour;
d) Personal and professional reputation;
e) Financial obligation.
Criterion of competence:
a) Knowledge of the laws;
b) Ability and competence of legal argumentation;
c) Writing skills;
d) Verbal communication skills;
e) Professional features including behaviour in the court room;
f) Academic achievements and professional training;
g) Professional activities (Article 363).
The performance of the judges is assessed by one judge and one non-judge member of the High Council of Justice of Georgia. They make their assessments independently from each other and at the same time (Article 364). After the expiration of the three-year probationary period, the High Council of Justice of Georgia makes a decision about whether or not to appoint a particular judge for a lifetime period. The decision is based upon the analysis of the assessment criteria and personal interviews and is made by two-thirds of the votes (364.16).
On 28 September 2013, the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary commented upon the probationary period for judges: “Both the Organization for Security and Co-operation in Europe and the Venice Commission agree that a probationary period can represent a serious threat to the independence of the judges. As early as in 2010, the Venice Commission issued a respective recommendation to Georgia.”
It should be pointed out that the Venice Commission recommends the elimination of the article providing for the probationary period. The Commission draws the attention to the risks to the judges’ independence. However, it also clarifies that their recommendation does not require the outright abolition of the temporary appointment of judges.
In his statement Aleksandre Baramidze also talked about the probationary period for judges in Germany. We looked into this issue as well. In Germany the judges are appointed for a lifetime period or, in certain cases, for a limited period of time. Before the judge receives a lifetime appointment, he/she must go through the probationary period of five years. It is also obligatory for the judge to have completed four years of university studies and a two-year preparatory training and to have passed a state examination.
The judge may be freed from the probationary period on the 3rd or 4th year if he/she is considered not suitable for the position or the commission of judges rejects his/her lifetime appointment. After the five-year probationary period the judge is appointed for life.
We also examined the judiciary practices of other European countries and found that 18 out of 46 countries exercise a probationary period for judges. For example, the judges in Estonia, Hungary and Serbia must go through a three-year probationary period. In France and Monaco the probationary period is five years, in Greece it is 18 months whilst in Spain and Portugal it reaches two years.
The judges in Georgia must go through a three-year probationary period before receiving a lifetime appointment. In order to guarantee their appointment, they should meet the good conscience and competence criteria during their probationary period.
The practice of a probationary period for judges is widely exercised in various countries of Europe, including Germany, where the judge must go through a five-year probationary period. In total, 19 European countries have a probationary period.
The report of the Venice Commission should also be taken into account as it recommends the abolition of the probationary period. Hence, the example of Germany (which is indeed an advanced democracy) is not enough to assess the situation in Georgia.
Based upon the aforementioned arguments, FactCheck concludes that Aleksandre Baramidze’s statement: “We often hear criticism from the representatives of the judiciary system that the probationary period for judges is a risk to their independence. Such practices exist in advanced democracies such as Germany,” is HALF TRUE.