მიმდინარე წლის 15 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, პარლამენტის აგრარული კომიტეტის თავმჯდომარემ, გიგლა აგულაშვილმა განაცხადა: „2012-13 წლების დინამიკას თუ შევხედავთ და მიმდინარე წელს შევადარებთ, მიმდინარე წელს უკვე შეიმჩნევა 62%-ით ზრდა საექსპორტო პროდუქციისა [ღვინის]. თუ გასული მთელი წლის მონაცემებით 47 მილიონი ბოთლი იქნა ექსპორტზე გატანილი, უკვე წელს, 9 თვეში 43 მილიონი ბოთლი იქნა ექსპორტირებული“.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, 2014
წლის 9 თვეში (იანვარ-სექტემბერი) მსოფლიოს 39 ქვეყანაში ღვინის ექსპორტმა 42.8 მლნ. (1 ბოთლი = 0.75 ლიტრი) ბოთლი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 62%-ით მეტია. ღვინის ექსპორტმა თანხაში 137.1 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 64%-ით აღემატება 2013 წლის პირველი 9 თვის ანალოგიურ მაჩვენებელს. ექსპორტირებული ღვინის 65% რუსეთზე მოდის. რუსეთში ღვინის ექსპორტმა 2014 წლის პირველი 9 თვის მონაცემებით 27.9 მლნ. ბოთლი შეადგინა. ქართული ღვინის საექსპორტო  ბაზრების პირველი ათეული შემდეგნაირად გამოიყურება: რუსეთი, უკრაინა, ყაზახეთი, პოლონეთი, ბელარუსი, ჩინეთი, ლატვია, ლიტვა, ესტონეთი და აზერბაიჯანი.
ფაქტ-მეტრი ღვინის ექსპორტის ზრდაზე ადრეც წერდა.
2013 წელს ექსპორტზე გასული ღვინის მოცულობამ 35.9 მლნ. ლიტრი, ანუ 47.9 მლნ. (0.75 ლ) ბოთლი შეადგინა. ღვინის ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 129.5 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2012 წლის შემოსავალს 195.2%-ით აღემატებოდა.
გრაფიკი 1: image001
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2014 წლის 9 თვეში (იანვარ-სექტემბერი) ღვინის ექსპორტმა 42.8 მლნ. (0.75 ლ.) ბოთლი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 62%-ით მეტია. ღვინის ექსპორტმა თანხაში 137.1 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2013 წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებელს 64%-ით აღემატება.
წელს ექსპორტზე გასული ღვინის მოცულობამ 35.9 მლნ. ლიტრი, ანუ 47.9 მლნ. ბოთლი შეადგინა. ღვინის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 129.5 მლნ აშშ დოლარს უდრიდა, რაც 2012 წლის შემოსავალს 195.2%-ით აღემატებოდა.
ამდენად, გიგლა აგულაშვილის განცხადება: „მიმდინარე წელს უკვე შეიმჩნევა საექსპორტო პროდუქციის [ღვინის] 62%-ით ზრდა. თუ გასული მთელი წლის მონაცმებით 47 მილიონი ბოთლი იქნა ექსპორტზე გატანილი, უკვე წელს, 9 თვეში 43 მილიონი ბოთლი იქნა ექსპორტირებული,“ არის სიმართლე.

On 15 October 2014, during his speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, the Head of the Agrarian Issues Committee, Gigla Agulashvili, stated: “If we look at the dynamics of 2012 and 2013 and compare it to that of the current year, there is already a 62% growth in wine export. If last year 47 million bottles of wine were exported, this year the export amounts to 43 million in just nine months.”
According to the data published on the National Agency of Wine website, the overall export of wine in 39 countries of the world amounted to 42.8 million bottles (1 bottle = 0.75 litre) in the first nine months (January to September) of 2014 which is 62% higher than in the same period of the previous year. The overall value of wine export amounted to USD 137.1 million which is 64% more than in the first nine months of 2013. In total, 65% of exported wine goes to Russia. The wine export to Russia amounted to 27.9 million bottles in the first nine months of 2014. The top ten export markets for Georgian wine are as follows: Russia, Ukraine, Kazakhstan, Poland, Belarus, China, Latvia, Lithuania, Estonia and Azerbaijan.
FactCheck wrote about the growth of wine export earlier in the year as well. The overall amount of exported wine equalled 35.9 million litres or 47.9 million bottles (0.75 litres) in 2013. The income from the exported wine amounted to USD 129.5 million which is 195.2% higher than it was in 2012.
According to the National Agency of Wine, the overall export of wine amounted to 42.8 million bottles (1 bottle = 0.75 litre) in the first nine months (January to September) of 2014 which is 62% higher than in the same period of the previous year. The overall value of wine export amounted to USD 137.1 million which is 64% more than in the first nine months of 2013.
The overall amount of exported wine equalled 35.9 million litres or 47.9 million bottles (0.75 litres) in 2013. The income from the exported wine amounted to USD 129.5 million which is 195.2% higher than in 2012.
Hence, Gigla Gogashvili’s statement: “A 62% growth of the export production [of wine] has already been recorded this year. If last year 47 million bottles of wine were exported, this year the export amounts to 43 million in just nine months,” is TRUE.