მიმდინარე წლის 7 ოქტომბერს, რუბრიკა - „შეამოწმე შენი ფაქტის“ ფარგლებში, ფაქტ-მეტრის მკითხველმა „ქართული დასის“ ლიდერის, ჯონდი ბაღათურიას განცხადების გადამოწმება გვთხოვა.
2013 წლის 7 თებერვალს პარტია „ქართული დასის“ ლიდერმა, ჯონდი ბაღათურიამ, თბილისის ზღვაზე მშენებარე ოლიმპიური სოფლის შესახებ ისაუბრა. ბაღათურიას ინფორმაციით, ყოფილმა ხელისუფლებამ 2012 წელს ფარული ხელშეკრულება გააფორმა, რომელიც თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე ჩინური ქალაქის მშენებლობას და 127 ათასი ჩინელის ჩამოსახლებას ითვალისწინებს.„ქართული დასის“ ლიდერის განცხადებით, ჩინეთის ტელევიზიებით ვიდეორგოლი გადაიცემა, რომელშიც თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორია და მიმდინარე სამუშაოები დეტალურადაა აღწერილი.
ფაქტ-მეტრი თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე მშენებლობის პროცესით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
2010 წლის 27 ნოემბერს, ბელგრადში, ოლიმპიური კომიტეტის გენერალურ ასამბლეაზე გადაწყდა, რომ 2015 წლის ახალგაზრდულ ოლიმპიადას თბილისი უმასპინძლებს. თბილისის მერიის 2011 წლის 25 მაისის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ შესაბამისი სპორტული ინფრასტრუქტურის გამართვა მიმდინარეობს. ინფრასტრუქტურის განვითარების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილი თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე „ოლიმპიური სოფლის“ მშენებლობაა. „ოლიმპიური სოფელი“ 5 ჰექტარზე გაშენდება. ტერიტორიაზე დაახლოებით 50 ობიექტი აშენდება. „ოლიმპიური სოფელი“ გეგმის მიხედვით 420 ჰექტარზე უნდა გაშენდეს და დაახლოებით 4000 ადამიანს უნდა უმასპინძლოს.
2012 წლის 30 მარტს ჩინურ კორპორაცია „Hualing Group”-თან საქართველოს იმჟამინდელმა მთავრობამ ხელშეკრულება გააფორმა, რის შემდეგაც, თბილისის ზღვის მიმდინარე ტერიტორიაზე სამშენებლო სამუშაოები დაიწყო.
კორპორაცია “Hualing” ჩინურ კომპანიათა იმ ჯგუფს წარმოადგენს, რომლის საქმიანობის ძირითადი სფერო როგორც ჩინეთში, ასევე მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში, მსხვილი დეველოპერული პროექტების განხორციელებაა. კორპორაცია 1988 წელს, სინძიანში დაარსდა და ჩინეთში 4 განვითარებულ საბითუმო ბაზართან ერთად, 4 მილიონ კვადრატულ მეტრ კომერციულ ფართს ფლობს.
თბილისის ზღვაზე მიმდინარე საერთაშორისო სპეციალური ეკონომიკური ზონის მშენებლობასთან დაკავშირებით მომზადებულ ვიდეორგოლში პროექტის კონცეფტუალური სქემაა ასახული. ეკონომიკური ზონა მოიცავს ერთ ღერძს, ორ ფრთას, სამ არეს და სიმბოლურად პეპლის ფორმა აქვს. ოლიმპიური ფესტივალის ჩატარების პერიოდში, ოლიმპიური სოფელი ქართულ მხარეს 3 თვის ვადით, უსასყიდლოდ გადაეცემა, მისი დასრულების შემდეგ კი, საინვესტიციო პროექტით შექმნილი უძრავი ქონებით სარგებლობა და მისი შეძენა საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს შეეძლება.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, 2012 წლის 22 ნოემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე, საქართველოს იმდროინდელმა პრემიერმა, ბიძინა ივანიშვილმაც ისაუბრა. ბიძინა ივანიშვილის განცხადებით, 126 ათასი ჩინელი მოქალაქის კომპაქტურად ჩასახლება სასურველი არ იქნებოდა, თუმცა, ასევე აღნიშნა, რომ ჩინურ კორპორაციასთან გაფორმებულ კონტრაქტში ჩინელების ჩამოსახლების შესახებ არაფერი იყო ნახსენები.
2013 წლის 10 იანვარს ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ მომზადებულ სიუჟეტში „Hualing” -ის გენერალური დირექტორის მოადგილემ, ვან სონფუმ, თბილისის ზღვაზე მიმდინარე მშენებლობის შესახებ ისაუბრა. სონფუს განცხადებით, ჩინური კომპანიის მთავარი მიზანი საქართველოს სტრატეგიული მდებარეობის გამოყენება, საერთაშორისო დონის სავაჭრო ცენტრის ჩამოყალიბება და 2015 წლამდე 150 მილიონ დოლარიანი ინვესტიციის განხორციელება იყო. მან 126 ათასი ჩინელი მოქალაქის ჩამოსახლების შესახებ გავრცელებულ ხმებს ჭორი უწოდა. ვან სონფუმ აღნიშნა, რომ ახალგაზრდული ოლიმპიადის შემდეგ საცხოვრებელი ბინები გაიყიდება და ნებისმიერ მსურველს შეეძლება ფართის შეძენა.
ჩინურმა კორპორაციამ მოგვიანებით კიდევ ერთი განცხადება გაავრცელა. „ჩვენი პროექტით შექმნილი ქონებით სარგებლობა და მისი შესყიდვა ყველა ქვეყნის მოქალაქისათვის იქნება შესაძლებელი, თუმცა, პირველ რიგში ეს საქართველოს ბაზარზეა გათვლილი“ – განაცხადა „Hualing“-ის გენერალურმა დირექტორმა. კომპანიის პიარმენეჯერმა, თინათინ შიშინაშვილმა, აღნიშნა, რომ პროექტის პირვანდელ ვარიანტში საუბარი მართლაც იყო 126 ათას ადამიანზე, თუმცა, ამ რიცხვს არანაირი კავშირი არ ჰქონდა 126 ათასი ჩინელი მოქალაქის ჩამოსახლებასთან, არამედ წარმოადგენდა კომპანიის გათვლას ამ პროექტში დასაქმებულთა, მაცხოვრებელთა და ერთი კვირის განმავლობაში სავაჭრო ცენტრის ვიზიტორთა საშუალო რაოდენობის შესახებ.
ჩინური კომპანიის წარმომადგენლებთან შეხვედრის შემდეგ, გიორგი კვირიკაშვილმა, 126 ათასი ჩინელი მოქალაქის ჩამოსახლების შესახებ გავრცელებული ხმები უარყო, თუმცა, აღნიშნა, რომ ბინების გაყიდვა საბაზრო პრინციპით მოხდებოდა, შესაბამისად, შედეგების პროგნოზირება ამ ეტაპზე შეუძლებელი იყო. „გენერალური გეგმის მიხედვით, რიცხვი 126 ათასი ამ ტერიტორიაზე მოსახლე და მომუშავე ადამიანების რაოდენობაა. ეს რიცხვი არ ნიშნავს, რომ კომპლექსში მაინცდამაინც 126 ათასი ადამიანი უნდა ჩამოსახლებულიყო. ბოლო ინფორმაციით, ისინი ამცირებენ იმ ადამიანების რაოდენობას, რომლებიც ამ ტერიტორიაზე განთავსდებიან. დღეს სხვა სახის კომენტარის გაკეთება, სამწუხაროდ, არ შემიძლია,“ - განაცხადა საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა.
აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის 6 ივნისს, „Hualing“-მა გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის მიხედვითაც, სექტემბრიდან საცხოვრებელი ფართების გაყიდვა იგეგმება. კორპორაციას საფასო პოლიტიკა ამ ეტაპზე განსაზღვრული არ აქვს, თუმცა, მათი ცნობით, გათვალისწინებული იქნება როგორც ახალი უბნის სპეციფიკა, ისე შეღავათებიც. დაინტერესების შემთხვევაში, მომხმარებლებს ფართების შეძენა განვადებითაც შეეძლებათ.
2014 წლის 6 აგვისტოს პრემიერი ღარიბაშვილი სამშენებლო სამუშაოების მიმდინარეობას დაესწრო და განაცხადა: „ჩინურ კომპანიასთან დევნილებისთვის 8 კორპუსის შეძენასთან დაკავშირებით მიმდინარეობს მოლაპარაკება, რომლის დასრულების შემდეგ, შეძენილი ბინები დევნილებს გადაეცემათ“. მისივე ინფორმაციით, კომპანიას საქართველოში სხვა საინვესტიციო წინადადებებიც გააჩნია და დამატებით ასობით მილიონის ინვესტირებას აპირებს.ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსის დალი გოგოლაძის ინფორმაციით ჩინურ კომპანიასთან მოლაპარაკებები არ დასრულებულა და საბოლოო შეთანხმება მიღწეული არ არის.
თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე „ოლიმპიურ სოფელს“ ჩინური კომპანია „Hualing” აშენებს. პროექტის გენერალურ გეგმაში მართლაც იყო 126 ათას ადამიანზე საუბარი, მაგრამ, კორპორაციამ არაერთხელ განმარტა, რომ ეს რიცხვი პროექტის ფარგლებში დასაქმებულების, მაცხოვრებლებისა და ვიზიტორების საშუალო რაოდენობას აღნიშნავდა. აღნიშნული ინფორმაცია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმაც დაადასტურა. როგორც წინა, ისე ამჟამინდელმა ხელისუფლებამ, 126 ათასი ჩინელი მოქალაქის ჩამოსახლების შესახებ გავრცელებული ხმები არაერთხელ უარყო.
როგორც ჩინური კომპანიის, ისე საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები, ადასტურებენ, რომ გენერალურ გეგმასა და ინვესტორის მიერ ნაკისრ ვალდებულებებში ჩინელი მოქალაქეების ჩამოსახლების შესახებ არაფერია ნახსენები. ოლიმპიადის დასრულების შემდეგ კი, აშენებული კორპუსების საბაზრო წესით გაყიდვა იგეგმება. ამასთან ერთად, ხელისუფლება კომპანიასთან მოლაპარაკებებს აწარმოებს8 საცხოვრებელი კორპუსის შეძენისა და მათი დევნილებისთვის გადაცემის შესახებ.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ჯონდი ბაღათურიას განცხადება: „ყოფილმა ხელისუფლებამ 2012 წელს ფარული ხელშეკრულება გააფორმა, რომელიც თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე ჩინური ქალაქის მშენებლობას და 127 ათასი ჩინელის ჩამოსახლებას ითვალისწინებს,“არის ტყუილი.

On 7 October 2014, in terms of FactCheck’s Check Your Fact service, our reader, Nata Shubitidze, asked us to verify the accuracy of a statement of the leader of the Georgian Group, Jondi Baghaturia.
On 7 February 2013, the leader of the Georgian Group, Jondi Baghaturia, talked about the Olympic Village which is being constructed near Tbilisi Sea. According to Mr Baghaturia, in 2012, the previous Government signed a secret agreement which provided for the construction of a Chinese town near Tbilisi Sea and the settlement of 127,000 Chinese people there. He also said that Chinese TV channels had been transmitting a video which showed the Tbilisi Sea territory and described the construction work being carried out there in detail.
FactCheck took interest in the construction taking place near Tbilisi Sea and looked into the issue.
On 27 November 2010, in Belgrade, the General Assembly of the Olympic Committee decided that the Youth Olympic Games of 2015 will be hosted by Tbilisi. The 25 May 2011 statement of Tbilisi City Hall says that the appropriate infrastructure is being built or renovated. One of the important parts of infrastructure building is the construction of the Olympic Village near Tbilisi Sea. The Village will be constructed on 5 hectares and include 50 objects. According to the plan, the Olympic Village will be constructed on 420 hectares and accommodate approximately 4,000 people.
On 30 March 2012, the previous Government of Georgia signed a treaty with Hualing Group, a Chinese company, after which construction work was begun near Tbilisi Sea.
Hualing Group is a Chinese company whose main occupation, both inside and outside of China, is the fulfilment of large-scale real estate development projects. The company was founded in Xinjiang in 1988 and its properties in China include four highly-developed wholesale markets and four million square meters of commercial space. The video of the construction of an international special economic zone shows the project’s conceptual plan. The economic zone includes one axis, two wings, three areas and has the symbolic shape of a butterfly. During the Olympic Festival, the Olympic Village will be handed over to Georgia for three months free-of-charge. After the end of the Festival, any citizen of Georgia will be able to buy and use the real estate objects constructed as a part of the project.
On 22 November 2012, the then Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, talked about this project during a press conference. According to Mr Ivanishvili, the settlement of 126,000 Chinese citizens would not be advisable. However, he also pointed out that the agreement signed with Hualing Group did not say anything about such a plan.
On 10 January 2013, in a report prepared by Imedi TV, the Director General of Hualing Group, Van Sonfu, talked about the construction work near Tbilisi Sea. According to him, the main goal of the company is to use the strategic location of Georgia, create an international-standard shopping centre and invest USD 150 million by 2015. Mr Sonfu said that talks about 126,000 Chinese citizens were just rumours. He also pointed out that the apartments would be sold after the Youth Olympic Games and everyone would be able to buy them.
Hualing Group subsequently published another statement. “Citizens of any country will be able to buy the real estate created as a part of our project; however, this is mainly aimed for the Georgian market,” said the Director General of Hualing Group. The Public Relations Manager of the Company, Tinatin Shishinashvili, pointed out that the initial version of the project did mention 126,000 people; however, this had nothing to do with the settlement of 126,000 Chinese nationals and was the company’s calculation about the number of people employed in the project, residents of the apartments and an average number of visitors of the shopping centre per week.
After his meeting with the representatives of Hualing Group, the Minister of Economy of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, denied the truthfulness of the rumours about 126,000 Chinese citizens; however, he did point out that the apartments would be sold by principles of the market and, therefore, the results would be impossible to predict at the given stage. “According to the general plan, the number 126,000 signifies the number of residents and employees of the project. This does not mean that 126,000 people will be settled there. This number of the residents is also being reduced. Unfortunately, I cannot say anything more at this stage,” commented the Minister.
It should be noted that on 6 June 2014, Hualing Group published a statement saying that they would start selling the apartments in September. The company has not yet made a decision about the prices but they say that the specifics of a new neighbourhood and discounts will be included. The apartments and office spaces will be available by instalment as well.
On 6 August 2014, the Prime Minster of Georgia, Irakli Gharibashvili, visited the construction site and stated: “Negotiations with the company about the purchase of eight buildings for refugees is on-going and after finalising these negotiations, the buildings will be given to them.” He added further that the company also plans to invest hundreds of millions of dollars in other projects in Georgia. According to the Head of the Public and Media Relations Division of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, Dali Gogoladze, the negotiations with the Chinese company have not yet been concluded.
The Olympic Village near Tbilisi Sea is being constructed by Hualing Group, a Chinese company. The initial project did indeed mention 126,000 people; however, as the company explained on various occasions, this number signified the number of people employed as a part of the project, the number of residents of the apartments and the average number of visitors of the shopping centre. The Minister of Economy of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, also confirmed this information. Both the previous and current Governments have denied the rumours about the settlement of 126,000 Chinese citizens many times.
Both Hualing Group and representatives of the Government of Georgia confirm that neither the project’s general plan nor the obligations of the investor say anything about settling Chinese citizens in Georgia. After the Olympic Games are finished, the newly-constructed buildings will be sold on the Georgian market. In addition, the Government is negotiating the purchase of eight buildings for refugees.
FactCheck concludes that Jondi Baghaturia’s statement: “In 2012, the previous Government signed a secret agreement which provided for the construction of a Chinese town near Tbilisi Sea and the settlement of 127,000 Chinese people there,” is a LIE.