სექტემბერს რუსთავი 2-ის თოქშოუ „არჩევანში,“ საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, მანანა კობახიძემ განაცხადა: „ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დღეს (სასამართლოში) პროცესები არის საჯარო. მე გეტყვით, რომ წლების განმავლობაში სასამართლო სივრცე იყო ჩაკეტილი მედიისთვის, ეზოშიც კი ეკრძალებოდათ შესვლა, არათუ რაიმეს გადაღება. დღეს არის მონიტორინგის ძალიან დიდი საშუალებები“.
საქართველოს ორგანული კანონი – „საერთო სასამართლოების შესახებ,“ სასამართლოს სხდომების ფოტო-ვიდეო-აუდიო გადაღების საკითხს არეგულირებს. კანონის თავდაპირველი რედაქციით (1997 წლის), სასამართლო სხდომის კინო და ფოტო გადაღების, აუდიო და ვიდეო გადაღების აკრძალვა დაიშვებოდა მხოლოდ სასამართლოს მოტივირებული გადაწყვეტილებით. 2005 წლის ნოემბერში განხორციელებული ცვლილების საფუძველზე, სასამართლოს მიენიჭა უფლებამოსილება მოტივირებული გადაწყვეტილებით განესაზღვრა სასამართლო სხდომაზე სტენოგრაფირების, ფოტო, კინო, ვიდეო გადაღების, აუდიო ჩაწერის, აგრეთვე რადიოთი და ტელევიზიით ტრანსლაციის წესი და დაედგინა ამ უფლების შეზღუდვის მიზანშეწონილობა. ზემოაღნიშნული ნორმა ძირეულად შეიცვალა 2007
წელს, როდესაც სასამართლო პროცესის ფოტო-კინო-ვიდეო გადაღება და ტრანსლაცია დაუშვებლად გამოცხადდა არა მხოლოდ სასამართლო სხდომის დარბაზში, არამედ სასამართლოს შენობაში.
2007 წელს განხორციელებულ ცვლილებას დაემატა ისიც, რომ სასამართლოში შესულ ნებისმიერ პირს, მათ შორის ჟურნალისტებს, უხდებოდათ პირადი ნივთების, მათ შორის მობილურისა და კომპიუტერის დატოვება რამაც კიდევ უფრო გაართულა მათი სამუშაო პირობები სასამართლოში და იქ მიმდინარე მოვლენების შესახებ საზოგადოების დროული და ეფექტური ინფორმირება. არასამთავრობო ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ სასამართლო მონიტორინგის 2012 წლის ანგარიშში აღნიშნავს: „პრაქტიკაში მანდატურებს გარკვეული დრო სჭირდებოდათ, რათა შეემოწმებინათ მოქალაქე და ჩამოერთვათ ელექტრონული მოწყობილობები. ამან რამდენიმე შემთხვევაში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ დამკვირვებლებს მოუსპო შესაძლებლობა, დროულად შესულიყვნენ პროცესზე. სასამართლო პროცესზე დაგვიანებული დამსწრე პირები არ დაიშვებიან“. რიგი საერთაშორისო ორგანიზაციების, მათ შორის „freedom house”-ს მიერ ზემოაღნიშნული შეფასდა,
როგორც ინფორმაციის თავისუფლების პრინციპის დარღვევა.
კანონმდებლობით, გადაღების და ტრანსლაციის უფლება მხოლოდ სასამართლოს და სასამართლოს უფლებამოსილ პირს მიენიჭა. მართალია, ტერმინი „სასამართლოს მიერ უფლებამოსილი პირი“ კანონში არსებული ჩანაწერის ფართო ინტერპრეტაციის შესაძლებლობას იძლეოდა, თუმცა პრაქტიკაში აღნიშნული ჩანაწერის ქვეშ მხოლოდ სასამართლო ხელისუფლება მოიაზრებოდა და არა ნებისმიერი დაინტერესებული პირი, რომელსაც სასამართლო მსგავს უფლებამოსილებას მიანიჭებდა. ვენეციის კომისია 2013 წლის 11 მარტის დასკვნაში
აღნიშნავს, რომ სასამართლო პროცესის აუდიო ჩანაწერის გაკეთებას მნიშვნელოვანი უპირატესობა ენიჭება, განსაკუთრებით სასამართლოს მსვლელობის აღწერისა და პროცესის გამჭვირვალობის თვალსაზრისით. ზემოხსენებული ასევე მნიშვნელოვანია სასამართლო სისტემის ფუნქციონირებაზე საზოგადოებრივი კონტროლის განხორციელებისათვის.
2013 წელს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად, ძალადაკარგულად გამოცხადდა „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-13 მუხლის მე-4 ნაწილი. სანაცვლოდ, კანონს დაემატა მე-131 მუხლი, რომლის საფუძველზეც 2013 წლის პირველი მაისიდან ნებადართული გახდა სასამართლო სხდომის ფოტო, ვიდეო, აუდიო ჩაწერა და მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით გადაცემა. 131
მუხლის მე-4 ნაწილით, სასამართლო სხდომის აუდიო-ჩაწერის უფლება ასევე მიენიჭა სასამართლო სხდომის დარბაზში მყოფ ნებისმიერ პირს, სასამართლოს მიერ წინასწარ გამოყოფილი ადგილიდან და იმ პირობით, რომ თავისი მოქმედებით არ შეუშლის მართლმსაჯულების განხორციელების ნორმალურ პროცესს.
2013 წელს განხორციელებული ცვლილების საფუძველზე, "საერთო სასამართლოების შესახებ" კანონის 131
მუხლის მე-7 ნაწილით ასევე ნებადართულია სასამართლოს ეზოსა და შენობის დერეფანში ფოტოგადაღება, კინო, ვიდეო, აუდიო ჩაწერა და ეთერში გადაცემა ყოველგვარი შეზღუდვის გარეშე. ამ ნორმის თანახმად, სასამართლოს შენობაში შესული პირისათვის პირადი ნივთების, მათ შორის, მობილური ტელეფონის, კომპიუტერის, ფოტო, კინო, ვიდეო ან/და აუდიო საშუალებების ჩამორთმევა დაუშვებელია.
ფაქტ-მეტრთან საუბარში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ წარმომადგენელმა, ქეთი მეზვრიშვილმა 2013 წლის საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით შემდეგი განცხადება გააკეთა: „კანონში ბევრი ცვლილება განხორციელდა, რამაც სასამართლო უფრო ღია გახადა. კანონი იძლეოდა საშუალებას, რომ სხდომა გახსნილი ყოფილიყო, თუმცა პრაქტიკაში ეს ძალიან იშვიათად ხდებოდა. ანუ, იყო, როგორც კანონის, ასევე პრაქტიკის პრობლემა“.
სასამართლო პროცესის გახსნა მედიისათვის, მათ შორის ვიდეო გადაღებისათვის, დადებითად შეაფასა ვენეციის კომისიამ, ასევე ადგილობრივმა მედიამ, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და სახალხო დამცველმა. სახალხო დამცველის 2013 წლის ანგარიშში (
მე-5 გვერდი) აღნიშნულია, რომ ამ ცვლილებას გრძელვადიან პერსპექტივაში შეუძლია მნიშვნელოვნად აამაღლოს საზოგადოების ნდობა სასამართლო ხელისუფლების მიმართ.
აღსანიშნავია, რომ პოზიტიურ ცვლილებებთან ერთად, კანონში არის ხარვეზებიც. საკანონმდებლო ცვლილების საფუძველზე, სასამართლოს დაევალა ყველა სასამართლო სხდომის აუდიო-ვიდეო ჩაწერა და მხარეებისათვის ჩანაწერის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა. თუმცა, სასამართლოს მიერ განხორციელებული ჩანაწერის შენახვის ვადა და წესი დადგენილი არაა. საზოგადოებრივ მაუწყებელს მიენიჭა ყველა სხდომის ფოტო, კინო, ვიდეო და აუდიო ჩაწერის შეუზღუდავი უფლებამოსილება. საზოგადოებრივ მაუწყებელს ასევე დაეკისრა ვალდებულება, სასამართლო სხდომის ჩანაწერი მიაწოდოს ყველა დაინტერესებულ მასობრივი ინფორმაციის საშუალებას. კანონმდებლობით ამ შემთხვევაშიც არ არის განსაზღვრული საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ ჩანაწერთა შენახვის წესი და ვადა. სასამართლო პროცესების ფოტოგადაღების, კინო, ვიდეო და აუდიო ჩაწერის უფლებას კანონმდებელი მხოლოდ საერთო მაუწყებლობის ლიცენზიის მფლობელებს ანიჭებს, რის გამოც სასამართლო პროცესების გადაღების უფლებით  ვერ სარგებლობენ ინტერნეტგამოცემები, გაზეთები და სხვა მედია საშუალებები.
მიუხედავად გარკვეული ხარვეზებისა, ის ცვლილებები, რაც 2013 წელს „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში შევიდა, როგორც საერთაშორისო, ასევე ადგილობრივი ორგანიზაციების მიერ დადებითად შეფასდა. 2007-2012 წლებისგან განსხვავებით, 2013 წელს ნებადართული გახდა ფოტო, ვიდეო, აუდიო ჩაწერა, როგორც სასამართლოს ეზოსა და დერეფანში, ასევე სხდომის დარბაზში. სასამართლო სხდომის აუდიო-ჩაწერის უფლება მიენიჭა სასამართლო სხდომის დარბაზში მყოფ ნებისმიერ პირს. აიკრძალა სასამართლოს შენობაში შესული პირისთვის პირადი ნივთების, მათ შორის მობილური ტელეფონის, კომპიუტერის, ფოტო, კინო, ვიდეო ან/და აუდიო საშუალებების ჩამორთმევა.
შესბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მანანა კობახიძის განცხადება: „ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დღეს (სასამართლოში) პროცესები არის საჯარო. მე გეტყვით, რომ წლების განმავლობაში სასამართლო სივრცე იყო ჩაკეტილი მედიისთვის, ეზოშიც კი ეკრძალებოდათ შესვლა, არათუ რაიმეს გადაღება. დღეს არის მონიტორინგის ძალიან დიდი საშუალებები,“ არის სიმართლე.

On 30 September 2014, on Rustavi 2’s talk show Archevani, the Vice Speaker of the Parliament of Georgia, Manana Kobakhidze, stated: “It is very important that court sessions are now public. I would like to say that over the years, the court system was closed to the media. They were prevented from even entering the yards of the court buildings, let alone recording video footage. Now, there are numerous ways of monitoring.”
FactCheck took interest in this statement.
The Organic Law of Georgia on Common Courts regulates the issue of photo, video or audio recording during court sessions. According to the first version of the Law (1997), making a photo, video or audio recording of a court session could only be banned by a motivated decision of the court itself. According to the 2005 amendments to the Law, the court was given the authority to determine the rules for making transcripts, photo, video or audio recordings and radio and television transmissions of the sessions and to determine the advisability of banning these activities. The aforementioned regulation was substantially changed in 2007 when the transmission and photo, video and audio recording of court sessions was banned not only in the court rooms but in the court buildings as well.
In addition to the 2007 amendments, any person entering a court building (including journalists) was required to hand in personal items including mobile telephones and computers which further hampered working conditions for media personnel and made it more difficult to effectively inform society about the events taking place in the courts. A non-governmental organisation, Transparency International - Georgia, points out in its 2012 Court Monitoring Report: “In practice, it takes some time for the court bailiffs to confiscate electronic devices. This, in several cases, prevented the observers from our organisation from attending the court sessions as those who are late are not permitted to enter.” Several international organisations, including Freedom House, assessed this as a violation of freedom of information.
According to the Law, only the court or those authorised by the court were permitted to record or transmit the court sessions. Although the term “authorised by the court” left room for interpretation, in practice it still meant only the court and not any third person granted the authority to record or transmit by the court. The Venice Commission points out in its 11 March 2013 Report that making audio or video recordings of the court sessions is highly advisable, especially in terms of transparency and for providing a description of the trial process. It is also important in terms of the public control of the court system.
The 2013 amendment to the Organic Law of Georgia on Common Courts, Point 4 of Article 13 of the Law, has been abolished. In addition, Article 131 was added to the Law, providing for the photo, video and audio recording and transmission of the court sessions by the mass media. Point 4 of Article 131 also allows any person attending the session to make an audio recording of the session from a special place allocated by the court and provided that he/she does not hinder the normal judicial process.
According to the 2013 amendment, Point 7 of Article 131 also allows making photo, video and audio recordings and live transmission from the yards or the buildings of a court without any limits. This regulation also makes it illegal to confiscate personal items of people entering court buildings, including mobile telephones, computers, photo, video or audio technologies.
In an interview with FactCheck, a representative of Transparency International - Georgia, Keti Mezvrishvili, made the following statement about the 2013 legislative changes: “There are a lot of changes in the law which have made the court system more open. The previous law provided for open court sessions; however, in practice this happened very rarely. Thus, there was a problem with both the law and its practice.”
Opening the court sessions for the media (including video recordings) was positively assessed by the Venice Commission, local media, non-governmental organisations and the Public Defender of Georgia. The 2013 Report of the Public Defender (p. 5) points out that in a long-term perspective this amendment can seriously increase public confidence in the judicial system.
It should be pointed out that alongside the positive changes the Law still has some flaws. According to the legislative amendments, courts are required to make video and audio recordings of the trials and make them available for the concerned parties. However, the rules and duration of keeping the records are not determined. The Georgian Public Broadcaster has been authorised to make unlimited photo, video and audio recordings of court sessions. It was also required to provide any interested mass media source with its recordings. The Law once again does not determine the rules and duration of keeping these records. In addition, the Law only allows the media sources with a general broadcasting license to make the recordings of court sessions, thereby denying this right to internet publications, newspapers and other media.
Despite certain flaws, the 2013 amendment to the Organic Law of Georgia on Common Courts has been positively assessed by both local and international organisations. In contrast to the period from 2007 to 2012, in 2013 it became possible to make photo, video and audio recordings both in the yards and buildings of a court as well as in court rooms. Any person attending a court session is now allowed to make audio recordings. Confiscation of personal items (of those entering the court building) such as mobile telephones, computers and photo, video or audio technologies has been prohibited.
Hence, FactCheck concludes that Manana Kobakhidze’s statement: “It is very important that court sessions are now public. I would like to say that over the years, the court system was closed to the media. They were prevented from even entering the yards of the court buildings, let alone recording video footage. Now, there are numerous ways of monitoring,” is TRUE.