მიმდინარე წლის 28 ოქტომბერს ირაკლი ღარიბაშვილი დუისში საზოგადოებრივი ცენტრის გახსნას დაესწრო. პრემიერმა პანკისის ხეობაში ჩატარებული სამუშაოების შესახებ ისაუბრა. პრემიერის განცხადებით, რაიონში მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტები განხორციელდა. კერძოდ, დუისი-ომალოს დამაკავშირებელი, 810 000 ლარის ღირებულების 5,2 კილომეტრიანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, ასევე სოფელ საკობიანოში 680 00 ღირებულების შიდა გზების მოპირკეთების პროცესი დასრულდა. გარდა ამისა, მდინარე ალაზანზე დუმასტურ-ჯოყოლოს დამაკავშირებელი საავტომობილო ხიდის სამუშაოების პირველი ეტაპი დასრულდა, დუისის #2 საბავშვო ბაღს რეაბილიტაცია ჩაუტარდა, სოფელ საკობიანოში ხელოვნურსაფარიანი მინი სტადიონი გაიხსნა, ხოლო დუისში, საკობიანო–ჯოყოლოსა და ომალოში ამბულატორიები ფუნქციონირებს.
ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2013-2014 წლებში პანკისის ხეობაში რამდენიმე ინფრასტრუქტურული პროექტი განხორციელდა. კერძოდ, 2014 წლის პირველი იანვრიდან დღემდე ახმეტის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე საერთო ჯამში 6.31 კილომეტრი გზა დაიგო და რეაბილიტირდა. სარეაბილიტაციო სამუშაოები დუისი-ომალოს დამაკავშირებელ 5,2 კილომეტრიან მონაკვეთსაც ჩაუტარდა. აღნიშნულ სამუშაოზე 810 000 ლარი დაიხარჯა. ასევე, ახმეტაში, აღმაშენებლის ქუჩის 1,11 კილომეტრიანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2014 წლის 14 მაისს დაიწყო და 1 დეკემბერს დასრულდება, საერთო ჯამში 358 369 ლარის ღირებულებით.
2013 წლის 31 ივლისს სოფელ საკობიანოს შიდა საუბნო გზების მოპირკეთების სამუშაოები დაიწყო, ხოლო 2013 წლის 23 დეკემბერს დასრულდა. აღსანიშნავია, რომ სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის 651 477 ლარამდე გამოიყო და დაიხარჯა.
2014 წლის 22 მაისს მდინარე ალაზანზე დუმასტურ-ჯოყოლოს დამაკავშირებელი 130 მეტრიანი საავტომობილო ხიდის მშენებლობა დაიწყო. პროექტის ღირებულებამ 169 850 ლარი შეადგინა, სამშენებლო სამუშაოები 2014 წლის 8 სექტემბერს დასრულდა.
ახმეტის გამგეობიდან მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, გარდა დუისის მე-2 საბავშვო ბაღისა, ახმეტის მუნიციპალიტეტში დამატებით კიდევ 11 საბავშვო ბაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოები დაიგეგმა, საერთო ჯამში კი, მათ რეაბილიტაციაზე 99 339 ლარი დაიხარჯა.
რაც შეეხება სოფელ საკობიანოში ხელოვნურსაფარიანი მინი სტადიონის მოწყობას, აღნიშნული პროექტი სოფლის მოსახლეობის ინიციატივით განხორციელდა, ხოლო მოედნის აშენებისათვის განკუთვნილი თანხები სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით დაფინანსდა. საქართველოს შრომის, სოციალური დაცვისა და ჯანმრთელობის სამინისტროსა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ერთობლივი პროგრამის ფარგლებში პრემიერის მიერ ჩამოთვლილ სოფლებში ამბულატორიები მართლაც მოეწყო.
პრემიერის განცხადების გადამოწმებისას გაირკვა, რომ 2014 წლის 1 იანვრიდან დღემდე ახმეტის მუნიციპალიტეტში, საერთო ჯამში, 6.31 კილომეტრი გზა დაიგო. პროექტების საერთო ღირებულებამ 116 836 ათასი ლარი შეადგინა. გარდა ამისა, სოფელ საკობიანოში შიდა საუბნო გზების სარეაბილიტაციო სამუშაოები ჩატარდა. პრემიერი ზუსტია დუმასტურ-ჯოყოლოს დამაკავშირებელ ხიდთან, რეაბილიტირებულ საბავშვო ბაღთან და ამბულატორიებთან დაკავშირებითაც.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, პანკისის ხეობაში განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან დაკავშირებით, არის სიმართლე.

On 28 October 2014, Prime Minster of Georgia, Irakli Gharibashvili, attended the opening of a public centre in Duisi. The Prime Minster talked about the work being carried out in the Pankisi Gorge. According to Mr Gharibashvili, important infrastructural projects have been implemented in the region. Specifically, these include the rehabilitation work of a 5.2-km stretch of the Duisi-Omalo connecting road which cost GEL 810,000 as well as GEL 680,000 worth of rehabilitation work on the inner roads of the village of Sakobiano. In addition, the first stage of the Dumastur-Jokolo connecting road bridge on the River Alazani has been finished, Duisi’s Kindergarten No. 2 has been renovated and an artificial-cover mini-stadium has been opened in Sakobiano whilst ambulatories have started functioning in Duisi, Sakobiano-Jokolo and Omalo.
According to the information received from the Akhmeta Municipality, several infrastructural projects were implemented in the Pankisi Gorge in 2013 and 2014. These include: paving and rehabilitating a total of 6.31 km of roads since 1 January 2014, rehabilitating the 5.2-km stretch of the Duisi-Omalo connecting road at a total cost of GEL 810,000 and rehabilitating a 1.11-km stretch of Aghmashenebeli Street in Akhmeta which was started on 14 May 2014 and is expected to be finished by 1 December 2014 with a total project value of GEL 358,369. Further, rehabilitation work on the inner roads of the village of Sakobiano started on 31 July 2013 and finished on 23 December of the same year. GEL 651,477 was allocated and spent for this project. The construction of a 130-m road bridge on the River Alazani, connecting Dumastur to Jokolo, started on 22 May 2014 with an overall project cost of GEL 169,850. The construction work was finished on 8 September 2014. According to the information received from the Akhmeta Municipality, the rehabilitation of an additional 11 kindergartens have been planned in the Akhmeta region apart from Duisi’s Kindergarten No. 2 with a total of GEL 99,339 being spent on these projects.
As for the construction of the artificial-cover mini-stadium in Sakobiano, this project was implemented on the initiative of local residents and funded by the Village Support Programme. The ambulatories did indeed start functioning in the villages listed by the Prime Minster in terms of a joint programme of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and the Ministry of Infrastructure of Georgia.
Whilst verifying the accuracy of the Prime Minister’s statement we found that a total of 6.31 km of road has been paved and rehabilitated in the Akhmeta Municipality since 1 January 2014. The overall cost of the projects amounted to GEL 116,836. The inner roads in the village of Sakobiano were also rehabilitated. The Prime Minister’s statement is also accurate when talking about the Dumastur-Jokolo connecting bridge, rehabilitated kindergartens and ambulatories as well.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement about the infrastructural projects in the Pankisi Gorge is TRUE.