მიმდინარე წლის 23 სექტემბერს, თოქშოუ „არჩევანი“ პენიტენციალურ სისტემაში არსებულ პრობლემებს მიეძღვნა. მსჯელობის საგანი ჟურნალისტ ეკა კვესიტაძის გადაცემა „განსხვავებული აქცენტებიც“ გახდა, რომელიც ეთერში 20 სექტემბრს გავიდა. მთავარი თემა ციხეებში არსებული სიტუაცია იყო. გადაცემაში სასჯელაღსრულებისა და  პრობაციის მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძეც ჩაერთო. მან განაცხადა: „ის ყველაფერი რაც ვნახეთ შაბათს, რეალურად ეს არის მოდელირებული, სპეცეფექტებით. ძველ ვიდეო ჩანაწერებზე ადამიანების ხმები ამბობენ, რომ ციხეებში არის არეულობა, ეს არის კარგად ცნობილი ტექნოლოგია, როგორ შევიყვანოთ შეცდომაში მოსახლეობა...“
ფაქტ-მეტრი არჩილ თალაკვაძის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
ზოგადად, სატელევიზიო პრაქტიკაში საარქივო მასალის გამოყენება აპრობირებული მეთოდია. მისი გამოყენება სხადასხვა სიუჟეტებისა და გადაცემების მომზადებისას აქტიურად ხდება. მაგალითად, თუ გვინდა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის შესახებ სიუჟეტი მოვამზადოთ, ჟურნალისტის ტექსტის გადასაფარად საჭიროა გარკვეული კადრები, რომელიც ცხადია არქივიდან უნდა ავიღოთ. ასე ხდება ყველა სხვა შემთხვევაშიც. მაშინ როდესაც არ გვაქვს იმ ფაქტის ამსახველი თანადროული მასალა, რაზეც ვსაუბრობთ, ვიყენებთ საარქივო მასალებს და ვუთითებთ, რომ წარმოდგენილი ვიდეომასალა არქივიდანაა. დასავლურ პრაქტიკაში ხშირად გვხვდება ისეთი მაგალითებიც, როდესაც მითითებულიც არ არის, რომ სიუჟეტის ვიზუალური მასალა არქივს განეკუთვნება. თხრობა წარსულ დროში მიმდინარეობს, რაც იმის მანიშნებელია, რომ წარმოდგენილი მასალა უკვე განვითარებული/მომხდარი ამბის ილუსტრირებას ახდენს.
რაც შეეხება ეკა კვესიტაძის საავტორო გადაცემას - "განსხვავებული აქცენტები," ის ეთერში მიმდინარე წლის 20 სეტემბერს გავიდა და პენიტენციალურ სისტემაში არსებულ მდგომარეობას ეხებოდა. გადაცემაში მოთხრობილი იყო სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში კრიმინალური ავტორიტეტების, ე.წ. „მაყურებლების“ გავლენის გაძლიერების შესახებ.
გადაცემის დასაწყისში, წამყვანმა განმარტა, რომ გადაცემაში ძირთადად 2013 წელს ჩაწერილი აუდიომასალები იქნებოდა გამოყენებული. გადაცემის მსვლელობისას მან კიდევ სამჯერ გაამახვილა ყურადღება, რომ ანონიმური წყაროს მიერ მხოლოდ აუდიოფაილები იყო მიწოდებული. რაც შეეხება საარქივო მასალებს, რომელშიც ციხის შიდა პერიმეტრი ჩანს და ვიზუალურ მასალად არის გამოყენებული, ისინი, გადაცემის მსვლელობისას, წამყვანის ტექსტის გადასაფარად, ორჯერ გამოიყენება. ამასთან, კადრებზე არის გაკეთებული მითითება, რომ მასალა არქივიდანაა.
აქვე, ისიც უნდა ითქვას, რომ საარქივო მასალა გადაცემაში წარმოდგენილი აუდიომასალების გადასაფარად არ იყო გამოყენებული. აუდიო მასალის პარალელურად, შავ ფონზე, მოცემული იყო საუბარში მონაწილე ადამიანების ფოტოები, მათი სახელი და გვარი, ან აღნიშნული იყო, რომ წარმოდგენილი ადამიანის ვინაობა უცნობია. აღსანიშნავია ისიც, რომ გადაცემაში არ იყო გამოყენებული დამატებითი ვიზუალური გაფორმება, ან რაიმე ტიპის სპეცეფექტი, რომელიც ნაჩვენებ ვითარებას ხელოვნურად დაამძიმებდა და შექმნიდა იმის აღქმას, თითქოს ნაჩვენები კადრები რეალურ დროში მიმდინარებს.
კვლევის ფარგლებში ფაქტ-მეტრი გადაცემა „განსხვავებული აქცენტების“ წამყვანს ეკა კვესიტაძესაც დაუკავშირდა და კომენტარის გაკეთება სთხოვა. მან ჩვენთან საუბარში განმარტა, რომ საარქივო მასალით, რომელიც youtube-დან იყო აღებული, აუდიომასალის გადაფარვა და სიტუაციის იმიტირება, თითქოს აუდიო და ვიდეომასალები დროის თვალსაზრისით თანხვედრაშია, არ მომხდარა. მისივე თქმით, წამყვანის ხმის ვიდეომასალით გადაფარვა ჩვეულებრივ სატელევიზიო ხერხს წარმოადგენს. ამ ხერხს იყენებს ყველა ტელევიზია და ამ მხრივ „რუსთავი 2“-ს რაიმე განსაკუთრებული ხერხი არ გამოუყენებია.
ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული მასალები ტელევიზიის სპეციალისტებთანაც გადაამოწმა, რომლებმაც განმარტეს, რომ გადაცემაში საარქივო მასალები სტანდარტის დაცვით იყო გამოყენებული. გარდა ამისა, გადაცემაში არსად ჩანს სპეცეფექტი, რაც ფონს უფრო მეტად დაამძიმებდა და განწყობას შექმნიდა, თითქოს აუდიო და ვიდეომასალები, დროის თვალსაზრისით, თანხვედრაშია.
გადაცემა „განსხვავებულ აქცენტებში“ წამყვანის ტექსტის გადასაფარად გამოყენებული იყო საარქივო ვიდეომასალა და ამის შესახებ კადრზე მინაწერის სახით მინიშნებაც იყო გაკეთებული. ეს ჩვეულებრივ სატელევიზიო მეთოდს წარმოადგენს, რომელიც აქტიურად გამოიყენება სატელევიზიო საქმიანობაში. გადაცემაში არ გვხვდება არც რაიმე ტიპის სპეცეფექტი ან დამატებითი ვიზუალური გაფორმება, რომელიც სიტუაციის ხელოვნურად დამძიმების მიზნით იქნებოდა გამოყენებული.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრის მოადგილის, არჩილ თალაკვაძის განცხადება: „ის ყველაფერი რაც ვნახეთ შაბათს, რეალურად ეს არის მოდელირებული, სპეცეფექტებით...“, არის მცდარი.

On 23 September 2014, the Archevani TV programme discussed problems in Georgia’s penitentiary system. Eka Kvesitadze’s Different Accents programme, aired on 20 September, became a subject of the discussion as well. The main topic was the situation in prisons. Deputy Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia, Archil Talakvadze, also joined the TV programme. Mr Talakvadze stated: “Everything that we saw on Saturday was modelled with special effects. Voices in the old recordings say that there is unrest in the prisons. This is a well-known technique for misleading the public…”
FactCheck took interest in Mr Talakvadze’s statement and verified its accuracy.
In general, using archive materials in the process of creating TV broadcasts is an approved practise, especially in terms of making TV programmes. If one wanted to prepare a TV programme about the 2008 August War, for example, using archived materials with a voice-over by a journalist would be commonplace. Western practice also shows that in some cases there is no indication that materials belong to an archived source. Narration is typically in the past tense which means that the material presented illustrates a past event.
As for Eka Kvesitadze’s Different Accents TV programme, it was aired on 20 September and concerned the condition in the penitentiary system. The programme told about the increasing influence of the criminal authorities, the so-called “watchers” in Georgian penitentiary facilities.
At the beginning of the programme, Ms Kvesitadze explained that she would mostly be using audio materials recorded in 2013. During the broadcast, she repeated three times that it was an anonymous source who provided only audio files. Archived source materials visually depicting the inner perimeter of the prison, however, were also used twice during the programme. Throughout, the broadcast indicated that the materials used were obtained from archived sources.
Of special note is that the archived video materials were not used in parallel with the audio materials presented in the programme. Photographs of the persons engaged in the conversation either were shown along with their names and surnames or were labelled as anonymous. No additional visual or special effects to artificially alter the activities depicted as taking place within the penitentiary facilities or create an event in real time were used in the TV programme.
During its research, FactCheck contacted Eka Kvesitadze and asked for a commentary. During the conversation, Ms Kvesitadze explained that the archived video source materials obtained from YouTube were not intended to supplement the audio materials in parallel and create the perception that the audio and video materials were one and the same. She added that using video materials with a voice-over by a programme’s host or presenter is an absolutely commonplace method in TV. All TV companies engage in this method of broadcast production and Rustavi 2 has not done anything prohibited or outside of standard industry practise in this regard.
FactCheck has also verified the aforementioned archived source materials with TV specialists who explained that the materials were used in the TV programme in accordance with industry standards. Moreover, no visible special effects which would alter the background or create the perception that the audio and video materials were one and the same were seen in the TV programme.
The archived video source materials were used to supplement the information presented by Eka Kvesitadze as a part of her TV programme and this was indicated during the broadcast. This is an ordinary method which is commonly and effectively used in the production of television broadcasts. No special or visual effects were employed in the programme intended to artificially alter the situation as depicted taking place within the penitentiary facilities.
FactCheck concludes that the statement of Deputy Minister of Corrections and Legal Assistance of Georgia, Archil Talakvadze: “Everything that we saw was modelled with special effects…” is FALSE.