მიმდინარე წლის 25 ნოემბერს საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი გადაცემა „არჩევანში“ ნიუ-იორკიდან, პირდაპირ ეთერში ჩაერთო. საუბრისას, მან მოქმედი ხელისუფლება წინა ხელისუფლების მიერ წამოწყებული პროექტების მიზანმიმართულ შეჩერებაში დაადანაშაულა. მან აგრეთვე აღნიშნა, რომ მოქმედი მთავრობა ცდილობს ხელისუფლების ყოფილი წარმომადგენლების მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებიდან ჩამოშორებას და მათ საერთაშორისო არენაზე დაბლოკვას. მაგალითად მან ნიკა გილაურის შემთხვევა მოიყვანა და განაცხადა: „იგივე უკრაინაში ნიკა გილაურს ნიშნავდნენ უკრაინის ბიზნესომბუდსმენად, ეს იყო ევრობანკის პროექტი. საქართველოს მთავრობამ გააგზავნა ნოტა და უთხრა, რომ თუ ნიკა გილაურს დანიშნავთ უკარინის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს თანამდებობაზე, საქართველოს მთავრობა შეწყვეტს ურთიერთობას ევროპულ ბანკთან“.
ფაქტ-მეტრი მიხეილ სააკაშვილის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
მიმდინარე წლის 4 ნოემბერს საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, ნიკა გილაური უკრაინაში მისი ბიზნესომბუდსმენად დანიშვნის თაობაზე გავრცელებულ ინფორმაციას Facebook-ის საკუთარ გვერდზე გამოეხმაურა. მის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში
ნათქვამია:
„მართლა მქონდა შემოთავაზება EBRD-ის (ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის) პრეზიდენტისგან, რადგან სწორედ ეს ორგანიზაციაა უკრაინის ახლადშექმნილი ბიზნესომბუდსმენის ოფისის საბჭოს ერთ-ერთი წევრი და იდეის ავტორიც. კიევშიც ვიყავი ჩასული, შევხვდი საბჭოს ყველა წევრს (მთავრობის და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს) და საბჭოსგან ერთსულოვანი შემოთავაზება მივიღე. თუმცა, ბოლოს უარის თქმა მომიწია, იმის გამო, რომ როგორც გაირკვა, ეს პოზიცია იურიდიულ წინააღმდეგობაში მოდიოდა ჩემ სხვა მოქმედ ხელშეკრულებებთან. ასე რომ, გავრცელებული ინფორმაციის ნაწილი მართალია – იყო ამის შესახებ შემოთავაზება, თუმცა ჩემი და ჩემი კომპანიის სხვა არსებულ კონტრაქტებთან იურიდიულ კონფლიქტში მოსვლის გამო, ეს საკმაოდ საინტერესო გამოწვევა ვერ მივიღე. მადლობა მინდა გადავუხადო ყველას ვინც ასეთი ნდობა გამომიცხადა, განსაკუთრებით EBRD-ის პრეზიდენტს, ჩაკრაბარტის და უკრაინის რეგიონალურ დირექტორს ბატონ აჯუნერს, უკრაინის ომბუდსმენის ოფისის საბჭოს წევრებს და უკრაინის მთავრობის წევრებს. აგრეთვე, მადლობა ყველას, ვისაც ჩემ შესახებ კარგი ამბავი გაუხარდა“.
ინფორმაციის დასაზუსტებლად ფაქტ-მეტრმა საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტს Facebook-ის საშუალებით მისწერა და იმის დაზუსტება სცადა, თუ რა წყაროს ეყრდნობოდა იგი განცხადებისას და ხომ არ ჰქონდა მას ამ ინფორმაციის დამადასტურებელი რაიმე დოკუმენტი. თუმცა, აღნიშნულის შესახებ ჩვენ პასუხი არ მიგვიღია.
ნიკა გილაურს, უკრაინაში ბიზნესომბუდსმენის თანამდებობაზე შეთავაზება მართლაც ჰქონდა. აღნიშნული ინფორმაცია თავად გილაურმა მიმდინარე წლის 4 ნოემებრს Facebook-ის საკუთარ გვერდზე დაადასტურა. თუმცა, იქვე განმარტა, რომ ეს პოზიცია იურიდიულ წინააღმდეგობაში მოდიოდა მის სხვა მოქმედ ხელშეკრულებებთან, რის გამოც თანამდებობაზე უარი თავადვე თქვა.
როგორც ვნახეთ, ყოფილი პრეზიდენტი მართალია, როდესაც ის უკრაინაში ნიკა გილაურისათვის ბიზნესომბუდსმენის თანამდებობის შეთავაზებაზე საუბრობს. თუმცა, არასწორია, როდესაც ის მის აღნიშნულ თანამდებობაზე არდანიშვნას მოქმედი ხელისუფლების ჩარევით ხსნის. ნიკა გილაურის განმარტებით, აღნიშნულ პოსტზე უარი თავად თქვა და ფაქტ-მეტრს მის ამ განცხადებაში ეჭვის შეტანის საფუძველი არ გააჩნია.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ მიხეილ სააკაშვილის განცხადება: „ნიკა გილაურს ნიშნავდნენ უკრაინის ბიზნესომბუდსმენად, ეს იყო ევრობანკის პროექტი. საქართველოს მთავრობამ გააგზავნა ნოტა და უთხრა, რომ თუ ნიკა გილაურს დანიშნავთ უკარინის ერთ–ერთ უმნიშვნელოვანეს თანამდებობაზე, საქართველოს მთავრობა შეწყვეტს ურთიერთობას ევროპულ ბანკთან,“ არის მცდარი.

On 25 November 2014, former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, joined the TV programme Archevani live from New York. He spoke about the current government’s intentional suspension of projects initiated by the former government. He also noted that the current government tries to remove former government representatives from the ongoing political processes and block them at the international level. He recalled the case of Nika Gilauri and stated: “Nika Gilauri was going to be appointed as Ukraine’s Business Ombudsman. This was a project by the EBRD (European Bank for Reconstruction and Development)… the Government of Georgia sent a note and said that if Nika Gilauri were appointed, the Government of Georgia would cease relations with the EBRD.”
FactCheck took interest in Mr Saakashvili’s statement and verified its accuracy.
On 4 November 2014, former Prime Minister of Georgia, Nika Gilauri, responded to the information regarding his appointment as Ukraine’s Business Ombudsman on his Facebook page. He states:
“I indeed received an offer from the President of the EBRD, as this organisation is a member of the newly created Council of the Business Ombudsman Office of Ukraine (and the author of the idea as well). I arrived in Kyiv, met every member of the council (the representatives of the Government and private sector) and received a unanimous offer from them although I had to reject it in the end as it turned out that it legally contradicted my other current agreements. Therefore, part of the widespread information is true. The offer indeed took place, although my existing personal and business agreements came into legal conflict with the offer and I had to turn it down. I want to thank everyone who expressed such trust in me, especially the President of the EBRD, Mr Chakrabati, the members of the Council of the Business Ombudsman Office and the members of the Government of Ukraine. Moreover, thanks to everyone who was delighted with my good news.”
In order to verify the information, FactCheck contacted the former President of Georgia via Facebook and tried to specify the sources upon which he made the statement and if he had any documents proving this information. Although, we have not received an answer from him.
Nika Gilauri indeed received an offer for being appointed as Ukraine’s Business Ombudsman. Mr Gilauri approved the given information on 4 November via his Facebook page. Nevertheless, he explained that the position legally contradicted his ongoing agreements; therefore, he turned the offer down.
As we see, the former President is correct when saying that Nika Gilauri was offered the position of Ukraine’s Business Ombudsman although he is wrong when he states that the interference of the current government is the reason for not appointing Mr Gilauri to the aforementioned position. As Mr Gilauri explained, he refused the given position by himself and FactCheck has no reason to doubt his assertion.
Therefore, FactCheck concludes that Mr Saakashvili’s statement: “Nika Gilauri was going to be appointed as Ukraine’s Business Ombudsman. This was a project by the EBRD (European Bank for Reconstruction and Development)… the Government of Georgia sent a note and said that if Nika Gilauri were appointed, the Government of Georgia would cease relations with the EBRD,” is FALSE.
“Nika Gilauri was going to be appointed as Ukraine’s Business Ombudsman… the Government of Georgia sent a note and said that if Nika Gilauri were appointed, the Government of Georgia would cease relations with the EBRD.”