31 ოქტომბერს, თოქშოუ „რეაქციაში,“ სატელეფონო მოსმენებთან დაკავშირებით ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა: „ვერცერთ შემთხვევას ვერ დამისახელებთ, სადაც უცხოური კომპანიები ფლობენ ფარული მოსმენების გასაღებს“.
ბოლო რამდენიმე თვეა საზოგადოება აქტიურად განიხილავს ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებულ საკითხებს. აღნიშნულთან დაკავშირებით „ეს შენ გეხება, ისევ გვისმენენ“ კამპანიაც მიმდინარეობს.
არასამთავრობო სექტორი ორი გასაღების არსებობას ემხრობა. ამ მოდელით, საუბრის ჩაწერა შესაძლებელი გახდება მაშინ, თუ შსს-ს სატელეფონო კომუნიკაციის შინაარსთან წვდომას დაუშვებენ როგორც მობილური ოპერატორი, ისე სასამართლო. მათივე განცხადებით, „მოსმენებთან დაკავშირებით შსს-ს დომინირება უნდა მორჩეს. ვიდრე სერვერი უწყებიდან არ გამოვა, შსს-ს მოსმენებზე სრული უფლებამოსილება კვლავაც რჩება“.
ევროსაბჭოს ექსპერტის, ჯოზეფ კანატაჩის განცხადებით: „მეორე გასაღები უნდა იყოს სხვის ხელში და არა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელში. მეორე გასაღები გადამოწმებისთვის უნდა იყოს გამოყენებული იმ დროს, როცა კომუნიკაციებში ჩართვის თაობაზე სასამართლო განჩინება გაიცემა და შინაგან საქმეთა სამინისტრო თავის გასაღებს გამოიყენებს. მეორე უწყებას, სადაც მეორე გასაღების შენახვა გადაწყდება, უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა გადაამოწმოს განჩინების სინამდვილე. ეს შეიძლება იყოს კერძო პროვაიდერი ან სპეციალური მონიტორინგის სააგენტო, სადაც მეორე გასაღები შეინახება“.
ფარულ მოსმენებთან დაკავშირებით 3 საკანონმდებლო პაკეტი იყო შემუშავებული:
- პირველი – ეკა ბესელიას, ირაკლი სესიაშვილისა და გედევან ფოფხაძის კანონპროექტი იყო, რომელიც ე.წ. ორგასაღებიანი სისტემის ამოქმედებას ითვალისწინებს. აქედან, ერთი გასაღები შინაგან საქმეთა სამინისტროს რჩება, ხოლო მეორე პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის ხელშია (პარლამენტმა ბესელია-ფოფხაძე-სესიაშვილის საკანონმდებლო ინიციატივა 30 ნოემბერს მიიღო);
- რიგით მეორე კანონპროექტი პარლამენტში დეპუტატმა ვახტანგ ხმალაძემ დაარეგისტრირა, რომელიც საკანონმდებლო ორგანოს გასაღების კომუნიკაციების მარეგულირებელი კომისიისთვის გადაცემას სთავაზობდა (კანონპროექტს მხოლოდ 61 დეპუტატმა დაუჭირა მხარი, ხოლო წინააღმდეგ ხმა 71 დეპუტატმა მისცა);
- მესამე კანონპროექტი არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ შემუშავდა, რომელიც პარლამენტს არ განუხილავს.
- SFR - მფლობელი ფრანგული კომპანია “Vivendi“
- Bouygues Telecom – მფლობელი და დამფუძნებელი ფრანგი Bouygues ოჯახი
- Orange - ამჟამინდელი მფლობელი ფრანგული კომპანია „France Telecom“ (მანამდე ბრიტანეთის მფლობელობაში იყო) რომელიც მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაშია წარმოდგენილი
- T-Mobil - მფლობელია გერმანული კომპანია „Deutsche Telekom“. T-Mobil ის გავრცელების არეალი როგორც ევროპის ქვეყნებს ასევე აშშ-ს და სხვა ქვეყნებს მოიცავს

On 31 October 2014, during his visit to the talkshow Reaction, Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, made a statement about telecommunications surveillance: “You would be unable to name a single instance when the so-called ‘key’ of telecommunications surveillance is owned by overseas companies.”
The issue of telecommunications surveillance has been keenly discussed by the public in recent months. The This Concerns You, They Are Still Listening to Us campaign is also running in relation to this issue.
Non-governmental organisations support the existence of two so-called keys. According to this model, the listening to and recording of a conversation will only be possible if the Ministry of Internal Affairs obtains the permission of both the mobile telephone network operator and the court. The NGOs stated: "The dominance of the Ministry of Internal Affairs in terms of telecommunications surveillance must end. It will retain full power of telecommunications surveillance until the server is removed from this structure."
An expert of the Council of Europe, Joseph Kanatach, made a statement about the issue: "The second ‘key’ must be kept somewhere else and it must not be in the hands of the Ministry of Internal Affairs. The second ‘key’ must be used for verification when the court gives the Ministry permission to use its own ‘key’ for telecommunications surveillance. The structure keeping the second ‘key’ must be able to check the validity of the permit. This structure might be a private provider or a special monitoring agency."
Three bills were formulated about the issue of telecommunications surveillance:
- The first was formulated by Eka Beselia, Gedevan Popkhadze and Irakli Sesiashvili and it included the enactment of the so-called “two-key system.” One of the so-called keys would remain with the Ministry of Internal Affairs of Georgia whilst the second would be given to the Personal Data Protection Inspector (this version of the bill was adopted by the Parliament on 30 November 2014).
- The second version of the bill was registered by Vakhtang Khmaladze and it proposed granting the key to the Georgian National Communications Commission (a total of 61 MPs supported the bill whilst 71 voted against it).
- The third version was formulated by the NGOs and it was not considered by the Parliament.
- SFR – owned by the French Vivendi Company.
- Bouygues Telecom – founded and owned by the French Bouygues family.
- Orange– currently owned by the French France Telecom Company (previously owned by the United Kingdom). Orange operates in many countries around the world.
- T-Mobil – owned by the German Deutsche Telekom Company. T-Mobil operates in both European countries and the United States of America.