ქართული ლარის გაუფასურება კვლავ აქტუალურ პრობლემად რჩება. ბოლო დღეებში ლარის გაცვლითმა კურსმა დოლართან მიმართებაში ორ ლარს გადააჭარბა. 20 თებერვალს, ეროვნული ბანკის მიხედვით, ლარის კურსი დოლართან მიმართებაში 2.15 იქნება.
ლარის კურსის გაუფასურების მიზეზად მთავრობის წარმომადგენლები ძირითადად საგარეო ფაქტორებს ასახელებენ. მიმდინარე წლის 16 იანვარს, გიორგი კვირიკაშვილმა რუსთავი 2-თან საუბრისას ლარის გაუფასურების მიზეზად ნავთობის ფასების ვარდნის გამო რეგიონში შექმნილი პრობლემები დაასახელა.
ლარის კურსის გაუფასურების საკითხზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.
საქართველოს მცურავი სავალუტო კურსი აქვს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ვალუტის კურსის ცვლილება ბაზარზე ლარის და დოლარის შეფარდებით მოთხოვნა-მიწოდებაზეა დამოკიდებული. საქართველოში უცხოური ვალუტის ძირითად წყაროს საქონლისა და მომსახურების ექსპორტი, უცხოური ინვესტიციები და ფულადი გზავნილები წარმოადგენს.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპი მართლაც შემცირდა. რეგიონში ყველაზე დაბალი ზრდა უკრაინას (-6.5%), რუსეთს (0.2%) და მოლდოვას (1.8%) ჰქონდათ. მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა ტაჯიკეთში (6%) უზბეკეთსა (7%) და თურქმენეთში(10.1%). დანარჩენ ქვეყნებში ეკონომიკური ზრდის ტემპი 3-4%-ის ფარგლებში მერყეობდა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის ანგარიშის
თანახმად, ეკონომიკური ზრდის შემცირების მიზეზად ინვესტიციების კლება და გეოპოლიტიკური ფაქტორები დასახელდა. თუმცა, ეკონომიკურ პროცესებზე გარკვეული გავლენა ნავთობის ფასების ცვლილებამაც მოახდინა.
ნავთობის ფასების შემცირება ნავთობის ექსპორტიორ და იმპორტიორ ქვეყნებზე განსხვავებულად მოქმედებს. ფასების კლება ამცირებს შემოსავალს ნავთობიდან, რაც უარყოფითად მოქმედებს ნავთობის ექსპორტიორ ქვეყნებზე. ფასების ცვლილების ეფექტი განსხვავდება იმისდა მიხედვით, თუ რამდენადაა დამოკიდებული ეკონომიკა ნავთობიდან მიღებულ შემოსავალზე.
რეგიონში, აზერბაიჯანი, რუსეთი, თურქმენეთი, ყაზახეთი და უზბეკეთი ნავთობის ექსპორტიორ ქვეყნებს წარმოადგენენ. ეკონომიკური ზრდის ტემპი ყველაზე მეტად რუსეთსა და აზერბაიჯანში დაეცა, რომლებიც ამავდროულად საქართველოს მსხვილი სავაჭრო პარტნიორები არიან.
ნავთობის ექსპორტიორ ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური პროცესები შეიძლება უარყოფითად აისახოს პარტნიორი ქვეყნების ეკონომიკაზეც, რაც საგარეო ვაჭრობის და ინვესტიციების შემცირებით გამოიხატება.
რეგიონში ნავთობექსპორტიორი ქვეყნების მშპ-ის ზრდა და საქართველოს ექსპორტის ცვლილება (2014 წელი)
ნავთობიდან შემოსავლის წილი მშპ-ში[1] ეკონომიკური ზრდა წილი საქართველოს ექსპორტში, 2014 წ. ექსპორტის ზრდა, მლნ აშშ დოლარი ექსპორტის ზრდა
დსთ-ის ქვეყნები
51%
-155.5
-10%
4.5%
19%
-165.5
-23%
84.3
44%
ყაზახეთი
4.6%
3%
-15
-15%
თურქმენეთი
21%
10.1%
1%
0.2
უზბეკეთი
2%
31.8
140%
წყარო: მსოფლიო ბანკი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
ფასების კლების პირდაპირი ეფექტი ნავთობის იმპორტიორი ქვეყნის ეკონომიკაზე დადებითია, რამდენადაც დაბალი ფასი ამცირებს იმპორტიორი ქვეყნის მიერ ნავთობპროდუქტების შესყიდვაზე გაწეულ ხარჯებს. ეს კი, სავაჭრო ბალანსზე დადებითად აისახება.
მიმდინარე წელს აზერბაიჯანში საქართველოს ექსპორტი 23%-ით შემცირდა, რაც მეტწილად ავტომანქანებზე "ევრო 4"
სტანდარტის ამოქმედების შედეგია. თუმცა, რადგან აზერბაიჯანის ეკონომიკა მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული ნავთობიდან მიღებულ შემოსავალზე, ნავთობის ფასების შემცირებამ უარყოფითი გავლენა მოახდინა აზერბაიჯანის ეკონომიკურ ზრდაზე, რამაც თავის მხრივ ქვეყნის შიდა მოთხოვნაც შეამცირა.
რუსეთის ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირების მიუხედავად, საქართველოს ექსპორტი რუსეთში 44%-ით (84 მლნ აშშ დოლარით) გაიზარდა. ასევე, მაღალი იყო ექსპორტის ზრდა უზბეკეთთან. მიმდინარე წელს უზბეკეთში საქართველოს ექსპორტი 32 მლნ აშშ დოლარით (140%-ით) გაიზარდა.
რეგიონში არსებული ეკონომიკური მდგომარეობა ასევე გავლენას ახდენს ინვესტიციებისა და ფულადი გზავნილების ნაკადებზე, რომელიც უცხოური ვალუტის წყაროა. 2014 წლის პირველ სამ კვარტალში ინვესტიციები დსთ-ს ქვეყნებიდან 3-ჯერ გაიზარდა. მნიშვნელოვნად გაიზარდა ინვესტიციები აზერბაიჯანიდან (382%) და რუსეთიდან (565%). რაც შეეხება დანარჩენ ქვეყნებს, მათი წილი ქვეყანაში შემოსულ ინვესტიციებში იმდენად მცირეა, რომ ამ ქვეყნებიდან ინვესტიციების კლება ლარის კურსზე მნიშვნელოვან გავლენას ვერ მოახდენდა.
პირდაპირი ინვესტიციები ნავთობექსპორტიორი ქვეყნებიდან, 2014 წელი
ეკონომიკური ზრდა წილი პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდა მლნ აშშ დოლარი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდა
196.6
288%
24%
173.2
382%
6%
66.5
565%
-0.4%
-19.7
-124%
-0.4
0.07%
0.7
2477%
რაც შეეხება ფულად გზავნილებს, 2014 წელს საქართველოში 1 441 მლნ დოლარი გადმოირიცხა, რაც წინა წელთან შედარებით 36 მლნ დოლარით (2.4%-ით) ნაკლებია. ფულადი გზავნილების 49% რუსეთის ფედერაციაზე მოდის, საიდანაც ფულადი გზავნილები წინა წელთან შედარებით 11.5%-ითაა (92 მლნ აშშ დოლარი) შემცირებული. შესაბამისად, რუსეთში მიმდინარე პროცესები ფულად გზავნილებზე ნამდვილად აისახა.
ფულადი გზავნილები და მათი წილი 2013-2014 წწ.
ფულადი გზავნილები (ათასი აშშ დოლარი) 2013 2013 წილი 2014 2014 წილი ცვლილება
სულ 1 477 020 1 440 754 -2.5%
რუსეთის ფედერაცია 801 428 54.3% 709238 49.2% -11.5%
ყაზახეთი 16 077 1.1% 17 581 1.2% 9.4%
უზბეკეთი 2 724 0.2% 3 883 0.3% 42.5%
თურქმენეთი 259 0.01% 330 0.02% 27.4%
აზერბაიჯანი 14 964 1% 17 790 1.2% 18.9%
საქართველოს იმპორტის უდიდესი ნაწილი სწორედ ნავთობპროდუქტებს (11%) უკავია, ნავთობის ფასების კლება საქართველოს ხარჯებს ნავთობპროდუქტების იმპორტზე ამცირებს და დადებითად აისახება სავაჭრო ბალანსზე. ამასთან, რამდენადაც ნავთობი წარმოების ფაქტორია, მასზე ფასების კლება საბოლოო პროდუქტზეც აისახება. გამომდინარე აქედან, ნავთობზე ფასების კლებას საქართველოს ეკონომიკასა და ლარის კურსზე დადებითი ეფექტი უფრო ჰქონდა, ვიდრე უარყოფითი.
მიმდინარე წელს, რეგიონში ეკონომიკური ზრდის ტემპი მართლაც შემცირდა. რეგიონში ნავთობექსპორტიორი ქვეყნებიდან, მჭიდრო ეკონომიკური ურთიერთობა საქართველოს რუსეთსა და აზრებაიჯანთან აქვს. უნდა აღვნიშნოთ, რომ მიუხედავად ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირებისა, რუსეთში ექსპორტი 44%-ით, ხოლო რუსეთიდან ინვესტიციები დაახლოებით 5.7-ჯერ გაიზარდა. გაზრდილია ინვესტიციები აზერბაიჯანიდანაც (3.8-ჯერ). რაც შეეხება აზერბაიჯანში ექსპორტის კლებას, ეს მეტწილად ავტომობილებთან დაკავშირებული რეგულაციების შედეგია. აღსანიშნავია, რომ სხვა ნავთობექსპორტიორი ქვეყნების წილი საქართველოს საგარეო ვაჭრობასა და საზღვარგარეთიდან პირდაპირ ინვესტიციებში იმდენად მცირეა, რომ ამ ქვეყნებში მიმდინარე ეკონომიკური პროცესები ჩვენი ქვეყნის ეროვნულ ვალუტაზე მნიშვნელოვან გავლენას ვერ მოახდენდა.
თუმცა, მომავალში მართლაც არის საფრთხე საგარეო ფაქტორებმა ლარის კურსზე სერიოზული გავლენა მოახდინონ. რამდენიმე დღის წინ აზერბაიჯანის ცენტრალური ბანკის მმართველმა განაცხადა,
რომ ისინი აპირებენ პეგირებული სისტემის შეცვლას და თავისუფალი გაცვლითი კურსის შემოღებას, რადგან ნავთობის ფასების ვარდნა ქვეყანას აზარალებს. მცურავი გაცვლითი კურსის სისტემა სხვა ვალუტებთან მიმართებაში აზერბაიჯანულ ვალუტას გააუფასურებს, რამაც შესაძლოა საქართველოში აზერბაიჯანული ინვესტიციები, ექსპორტი და ფულადი გზავნილები შეამციროს.
სტატიაში გაანალიზებული ინფორმაციის საფუძველზე, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

The depreciation of GEL remains among the most serious problems. The exchange rate of GEL with regard to USD exceeded GEL 2 in recent days. According to the National Bank of Georgia, the exchange rate of GEL with regard to USD will reach 2.15 by 20 February 2015. The representatives of the Government of Georgia believe that external factors are the main causes of the depreciation of the national currency. On 16 January 2015, during his interview on Rustavi 2, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated the decrease in oil prices and the subsequent problems in the region to be among the causes of the depreciation of GEL.
FactChecktook interest in this statement and verified its accuracy.
FactCheck wroteabout the issue of currency depreciation earlier as well. Georgia has a floating exchange rate which means that the changes in the rate depend upon the ratio of GEL to USD and supply and demand. Export of goods and services, foreign investments and money transfers are the main sources of foreign currency for Georgia.
According to the data of the International Monetary Fund (IMF), the growth rate of the economies in the region has, indeed, decreased. Ukraine (-6.5%), Russia (0.2%) and Moldova (1.8%) had the lowest growth rates in the region. High economic growth was observed in Tajikistan (6%), Uzbekistan (7%) and Turkmenistan (10.1%). The economic growth rate in the rest of the countries varied from 3% to 4%. According to the reportof the International Monetary Fund, the decrease in investments and geopolitical factors were the main reasons for the slow economic growth in the region. However, the changes in oil prices also had an influence upon the growth rates of the economies.
The decrease in oil prices affects oil-importing and oil-exporting countries differently. The decrease in prices reduces revenues from sales which has a negative influence upon oil-exporting countries. The effect of the decrease in oil prices varies according to the level of dependence upon the revenues from oil exports.
Azerbaijan, Russia, Turkmenistan, Kazakhstan and Uzbekistan are the main oil-exporting countries of the region. The most significant decrease in economic growth was registered in Russia and Azerbaijan which are Georgia’s major trading partners.
The economic processes in an oil-exporting country might negatively influence its trading partners as well as possibly decreasing external trade and investments.
Changes in the GDPs of Oil-Exporting Countries of the Region and Export from Georgia (2014)
Share of Oil Revenues in GDP[1] | Economic Growth | Share in Georgian Exports | Growth of Export (USD Million) | Growth of Export | |
CIS Countries |
51% |
-155.5 |
-10% |
Azerbaijan |
36% |
4.5% |
19% |
-165.5 |
-23% |
Russia |
0.2% |
84.3 |
44% |
Kazakhstan |
25% |
4.6% |
3% |
-15 |
-15% |
Turkmenistan |
21% |
10.1% |
1% |
0.2 |
Uzbekistan |
7% |
2% |
31.8 |
140% |
The direct effect of a decrease in oil prices on oil-importing countries is positive as it reduces the expenses on oil purchases and positively influences the trade balance as well.
Georgia’s export to Azerbaijan decreased by 23% in 2014 which is mainly due to the enactment of the Euro 4standard in Azerbaijan. However, since Azerbaijan’s economy is heavily dependent upon oil revenues, the decrease in oil prices had a negative influence upon Azerbaijan’s economic growth, thereby reducing its internal demand as well.
Despite the decrease in economic growth in Russia, exports from Georgia to Russia increased by 44% (USD 84 million). The growth of export to Uzbekistan was also very high. Export from Georgia to Uzbekistan increased by USD 32 million (140%) in 2014.
The economic situation in the region also influences the influx of investments and money transfers which are the sources of foreign currency. The amount of investment from the Commonwealth of Independent States increased three times in the first three quarters of 2014. Investments from Azerbaijan (382%) and Russia (565%) increased significantly. As for the rest of the countries, the share of their investments in the amount of foreign direct investments in Georgia is so small that their decrease could not have influenced the exchange rate of GEL.
Direct Investments from Oil-Exporting Countries in 2014
Economic Growth | Share in Foreign Direct Investments | Growth of Foreign Direct Investments (USD Million) | Growth of Foreign Direct Investments | |
29% |
196.6 |
288% |
5% |
24% |
173.2 |
382% |
0% |
6% |
66.5 |
565% |
-0.4% |
-19.7 |
-124% |
-0.4 |
0.07% |
0.7 |
2,477% |
As for the money transfers, a total of USD 1,441 million was transferred to Georgia in 2014 which is USD 36 million (2.4%) less than in 2013. A total of 49% of the money transfers to Georgia come from Russia and the money transfers from Russia decreased by 11.5% (USD 92 million) in 2014 as compared to the previous year. Hence, the on-going processes in Russia did, indeed, influence the money transfers to Georgia.
Money Transfers and their Share
Money Transfers (USD Thousand) | 2013 | 2013 (Share) | 2014 | 2014 (Share) | Change |
Overall | 1,477,020 | 1,440,754 | -2.5% | ||
Russia | 801,428 | 54.3% | 709,238 | 49.2% | -11.5% |
Kazakhstan | 16,077 | 1.1% | 17,581 | 1.2% | 9.4% |
Uzbekistan | 2,724 | 0.2% | 3,883 | 0.3% | 42.5% |
Turkmenistan | 259 | 0.01% | 330 | 0.02% | 27.4% |
Azerbaijan | 14,964 | 1% | 17,790 | 1.2% | 18.9% |
Oil products occupy the biggest share of Georgia’s imports (11%). The decrease in oil prices reduces the expenses on oil products from Georgia, positively influencing the external trade balance. In addition, since oil is a production factor, the decrease in its prices influences the prices of final products as well. Hence, the decrease in oil prices should have influenced Georgia’s economy and the exchange rate of GEL positively, rather than negatively.
The growth rate of the economies in the region did, indeed, decrease in 2014. From the oil-exporting countries of the region, Georgia has its closest economic ties with Russia and Azerbaijan. It should be pointed out that despite the decrease in economic growth, exports from Georgia to Russia have increased by 44% whilst the investments from Russia increased 5.7 times. Investments from Azerbaijan have also increased (3.8 times). As for the decrease in exports to Azerbaijan, this is mainly due to the new regulations about motorcars. It should be noted that the share of other oil-exporting countries of the region in Georgia’s foreign direct investments and external trade is so small that the economic processes in these countries could not have influenced the exchange rate of our national currency.
However, there definitely is a danger of external factors seriously influencing the exchange rate of GEL. The President of the Central Bank of Azerbaijan announcedseveral days ago that they are preparing to drop the currency peg to USD and change it to the floating exchange rate as the decrease in oil prices damages the country’s economy. The floating exchange rate will cause Azerbaijan’s national currency to depreciate with regard to other currencies which might reduce the investments, export and money transfers to Georgia from Azerbaijan.
Based upon the factors analysed in the article, FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is MOSTLY FALSE.