საპარლამენტო უმცირესობის წევრის, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადებით, ბოლო თვეებში დაწყებული ლარის კურსის ვარდნა განსაკუთრებით მოსახლეობის იმ ნაწილს აზარალებს, რომელსაც კრედიტი დოლარში აქვს აღებული. ასეთი მოსახლეობის რაოდენობა კი, 530 ათასს შეადგენს.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული საკითხით დაინტერესდა და დეპუტატის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
2014 წლის ბოლოს, ლარი დოლართან მიმართებაში 7.3%-ით გაუფასურდა. გასული წლის განმავლობაში, ლარის გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებაში საშუალოდ 1.73-1.76-ის ფარგლებში მერყეობდა, ხოლო ნოემბრის ბოლოს ლარმა გაუფასურება დაიწყო. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2015 წლის იანვარ-თებერვალში, ეროვნული ვალუტა კვლავ გაუფასურდა და 2015 წლის 25 თებერვლის მდგომარეობით, ლარის ოფიციალური გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებაში 2.26-მდე გაიზარდა.
ლარის გაუფასურება უარყოფით გავლენას ახდენს მოსახლეობის მსყიდველობით უნარზე, რამდენადაც საქართველო იმპორტზე დამოკიდებული ქვეყანაა და შესაბამისად კურსის ზრდა იმპორტირებული პროდუქციის გაძვირებას გამოიწვევს. ასევე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ მოსახლეობის იმ ნაწილს, რომელსაც სესხი დოლარში აქვს, ხოლო შემოსავალი ლარში, ლარის გაუფასურება სესხს უძვირებს, რადგან მათ უფრო მეტი ლარი სჭირდებათ სესხის დასაფარად საჭირო დოლარების შესაძენად.
საქართველოს ეროვნული ბანკის [1] ინფორმაციით, ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხების რაოდენობამ 11 793 მლნ ლარი შეადგინა. რეზიდენტების მიერ უცხოურ ვალუტაში აღებული სესხების მოცულობა 7 047 მლნ ლარი იყო, რაც სესხების 60%-ია. უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების 42% ფიზიკურ პირებზე გაცემულ სესხებს წარმოადგენს.
ცხრილი 1: ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხები 01.12.2014
| მლნ ლარი |
ეროვნული ვალუტით  |
% ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხის მიმართ  |
უცხოური ვალუტით  |
| ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხი |
4745.5  |
40.2%  |
7047  |
59.8%  |
11793  |
| ბანკთაშორისი სესხები |
94.4  |
100%  |
0%  |
| იურიდიულ პირებზე |
1296.5  |
22%  |
4588.2  |
78%  |
5884.7  |
| ფიზიკურ პირებზე |
3354.6  |
57.7%  |
2458.9  |
42.3%  |
5813.6  |
ფაქტ-მეტრმა ეროვნული ბანკს იმის გასარკვევად მიმართა, თუ რამდენ მოქალაქეს ჰქონდა დავალიანება უცხოურ ვალუტაში. ეროვნული ბანკის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ცალკეული ვალუტებით დავალიანების შესახებ მათ სტატისტიკა არ მოეპოვებათ, შესაბამისად, უცხოური ვალუტით გაცემული სესხების მაჩვენებელი მოიცავს როგორც დოლარში, ასევე ევროში და სხვა ვალუტებში გაცემულ სესხებს. ამასთან, ეროვნულ ბანკს მონაცემები მხოლოდ ახლადგაცემული საკრედიტო ხელშეკრულების რაოდენობაზე აქვს, რომლებიც, როგორც გრძელვადიან, ისე მოკლევადიან სესხებს მოიცავს. შესაბამისად, წლის განმავლობაში გაცემული სესხების ნაწილი მოკლევადიანია და იმავე წელს იფარება. 2014 წელს უცხოურ ვალუტაში 6 629 მლნ ლარის ოდენობის სესხი გაეცა, ხოლო დადებული საკრედიტო ხელშეკრულებების რაოდენობამ 447 806 შეადგინა.
ცხრილი 2: 2013-2014 წლებში უცხოურ ვალუტაში გაცემული თანხები და ხელშეკრულებების რაოდენობა
მლნ ლარი  |
| სესხი უცხოური ვალუტით |
6 191  |
6 629  |
| საკრედიტო ხელშეკრულებების რაოდენობა |
49 8461  |
44 7806  |
ფაქტ-მეტრმა ეროვნული ბანკის მონაცემების საფუძველზე გადაწყვიტა მიახლოებით გამოეთვალა თუ რამდენ მოქალაქეს აქვს სესხი დოლარში. ამისთვის ჩვენ 2014 წელს გაცემულ ხელშეკრულებებთან ერთად 2012-2013 წლებში 5 000 ლარზე მაღალ თანხაზე გაცემული საკრედიტო ხელშეკრულების რაოდენობა დავაჯამეთ. მათი დაფარვის ვადა 2 წელზე მეტია. ასეთი ხელშეკრულებების რაოდენობამ 117 307 შეადგინა. გამომდინარე აქედან, სავარაუდოდ, 2014 წლის დეკემბრისთვის მოქმედი საკრედიტო ხელშეკრულების რაოდენობა 615 768 იქნებოდა. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2012-2014 წლებში უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების 97% რეზიდენტ პირებზე მოდიოდა. შესაბამისად, მოქმედი საკრედიტო ხელშეკრულებების 90%-ზე მეტი საქართველოს რეზიდენტებზე იქნებოდა გაცემული, რაც 500 000-ზე მეტია.
ცხრილი 3: 2012-2014 წლებში 5 000 ლარზე მაღალ თანხაში გაცემული კრედიტების რაოდენობა
| სესხები უცხოური ვალუტით (ნაკადები) |
| გაცემული თანხა (ათასი ლარი) |
4 910 484  |
5 934 591  |
6 629 167  |
17 474 242  |
| საკრედიტო ხელშეკრულების რაოდენობა |
58 926  |
58 381  |
447 806  |
565 113  |
| რეზიდენტებზე გაცემული საკრედიტო ხელშეკრულების რაოდენობა |
57 158  |
56 630  |
434 372  |
548 160  |
2014 წლის პირველი დეკემბრის მდგომარეობით საქართველოს რეზიდენტების დავალიანება უცხოურ ვალუტაში 7 047 მლნ ლარი იყო, საიდანაც 2 459 მლნ ლარი (42%) ფიზიკურ პირებზე გაცემულ სესხებს წარმოადგენდა. 2014 წელს უცხოურ ვალუტაში 447 806 ახალი საკრედიტო ხელშეკრულება გაფორმდა.
ეროვნული ბანკს მხოლოდ წლის განმავლობაში ახლადგაცემულ საკრედიტო ხელშეკრულებების რაოდენობაზე აქვს ინფორმაცია. ამ ხელშეკრულებების ნაწილი მოკლევადიანია და წლის განმავლობაში იფარება, ნაწილი კი გრძელვადიანია და სესხის დაფარვის პერიოდი ერთ წელს აჭარბებს. შესაბამისად, იმის ზუსტად გარკვევა, თუ რამდენ მოქალაქეს ჰქონდა 2014 წლის დეკემბრის მდგომარეობით დოლარში დავალიანება, შეუძლებელია. თუმცა, ფაქტ-მეტრის მიახლოებითი შეფასების მიხედვით, 2014 წლის პირველი დეკემბრისთვის, საქართველოს რეზიდენტებზე გაცემული სასესხო ხელშეკრულებების რაოდენობა 500 000-ს ნამდვილად აჭარბებდა. შესაბამისად, დეპუტატის პათოსი, რომ ლარის გაუფასურებამ მოსახლეობის ძალიან დიდ ნაწილს სესხი გაუძვირა და მდგომარეობა გაურთულა, სიმართლეა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება: "530 ათას ჩვენს მოქალაქეს აქვს დოლარის კრედიტი ბანკში," არის სიმართლე.
[1] ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხები მოიცავს რეზიდენტებზე (იურიდიულ პირებსა და შინამეურნეობებზე) ეროვნული და უცხოური ვალუტით გაცემული სესხების ნაშთებს.

According to the statement of the Parliamentary Minority MP, Mikheil Machavariani, the depreciation of GEL which has been going on for several months already will have the most negative influence upon people who have their loans in USD. The number of such people is about 530,000.
took interest in this issue and verified the accuracy of the MP’s statement.
GEL depreciated by 7.3% with regard to USD at the end of 2014. The exchange rate of GEL towards USD varied from 1.73 and 1.76 for most of 2014; however, it started to depreciate at the end of November. According to the data of the National Bank of Georgia, the national currency depreciated even further in January and February 2015 and the official exchange rate of GEL with regard to USD reached 2.26 by 25 February 2015.
The depreciation of GEL has a negative influence upon the purchasing power of the population as Georgia is an import-dependent country and the depreciation of the exchange rate will cause the prices of imported good to increase. It should also be noted that for the part of the population which has its loans in USD and wages in GEL, the depreciation of the national currency makes it more expensive to service the debts as more GEL will be required to cover loans drawn in USD.
According to the National Bank of Georgia,[1]
the amount of loans distributed in the national economy equalled GEL 11,793 million. The amount of loans taken by residents in foreign currency was GEL 7,047 million which constitutes 60% of the total amount of loans. A total of 42% of the loans in foreign currency were taken by individuals.
Amount of Loans Distributed in the National Economy as of 01.12.2014
GEL Million
In National Currency
% With Regard to Loans Distributed in the National Economy
In Foreign Currency
Loans Distributed in the National Economy
4,745.5
40.2%
7,047
59.8%
11,793
Inter-Bank Loans
94.4
100%
0%
Legal Entities
1,296.5
22%
4,588.2
78%
5,884.7
Individuals
3,354.6
57.7%
2,458.9
42.3%
5,813.6
addressed the National Bank of Georgia to determine the number of Georgian citizens with loans in foreign currency. According to the National Bank of Georgia, they do not possess data about loans in different currencies. Hence, the data of loans in foreign currency includes loans in USD, EUR and other currencies as well. In addition, the National Bank only possesses data about the number of newly distributed loan agreements which include both long- and short-term loans. Hence, a number of loans distributed throughout the year are short-term loans and are already covered by the end of the year. A total of GEL 6,629 million in loans was distributed in foreign currency in 2014 whilst the number of loan agreements reached 447,806.
Amount of Loans in Foreign Currencies and the Number of Loan Agreements in 2013 and 2014
Loans in Foreign Currency
6,191
6,629
Number of Loan Agreements
498,461
447,806
Based upon the data of the National Bank of Georgia, FactCheck
decided to calculate the approximate number of citizens who have their loans in USD. For this, we summed the number of loan agreements distributed in 2014 and those distributed in 2012 and 2013 in amounts more than GEL 5,000. The period of their coverage is more than two years. The number of such agreements reached 117,307. Based upon this calculation, the approximate number of acting loan agreements would be 615,768 by December 2014. According to the data of the National Bank of Georgia, about 97% of the loans in foreign currency from 2012 to 2014 were issued to residents. Hence, more than 90% of the acting loan agreements are issued to residents of Georgia which amounts to more than 500,000.
Number of Loans More than GEL 5,000 Distributed from 2012 to 2014
Amount of Distributed Money (GEL Thousand)
4,910,484
5,934,591
6,629,167
17,474,242
58,926
58,381
565,113
Number of Loan Agreements Distributed to Residents
57,158
56,630
434,372
548,160
The amount of loans in foreign currency, taken by Georgian citizens, was GEL 7,047 million by 1 December 2014 of which GEL 2,459 million (42%) were distributed to individuals. A total of 447,806 new foreign currency loan agreements were signed in 2014.
The National Bank of Georgia only possesses information about the newly signed loan agreements throughout the year. A number of these agreements are short-term and the loans are covered by the end of the year whilst others are long-term and the repayment period is more than a year. Hence, it is impossible to determine the number of citizens with their loans in USD by December 2014. However, based upon the approximate numbers calculated by FactCheck,
the number of loan agreements issued to citizens of Georgia by December 2014 was indeed more than 500,000. Hence, the pathos of the MP that the depreciation of GEL has made the loans more expensive for many citizens is correct.
FactCheck concludes that Mikheil Machavariani’s statement: "A total of 530,000 of our citizens have their loans in USD," is TRUE.
The amount of loans distributed in the national economy includes loans to residents (legal entities and households) in national or foreign currencies.