2015 წლის 30 იანვარს, ტელეკომპანია "იმედს" მმართველი გუნდისა და ოპოზიციის წარმომადგენლები სტუმრობდნენ. დებატების მსვლელობისას, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, პავლე კუბლაშვილმა განაცხადა: "ტყიბულში იყო ჩასული კახა კალაძე და თქვა, რომ 17 კორპუსს უკვე აქვს გაზი. არცერთს არ აქვს. იქ გაზი შევიყვანეთ ჩვენ, 2012 წლის ოქტომბერში, მხოლოდ რამდენიმე ოჯახში".
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
ჩვენ ენერგეტიკის მინისტრის, კახა კალაძის ტყიბულში სტუმრობის ამსახველი ორი ვიდეო მოვიძიეთ. პირველად, ენერგეტიკის მინისტრი ტყიბულს 2014 წლის 4 ივნისს სტუმრობდა. ამ ვიზიტისას, ტყიბულის გაზიფიცირებასთან დაკავშირებით მან განაცხადა: "გაზიფიცირების პროექტი დაწყებულია. 7 საცხოვრებელი კორპუსი უკვე გაზიფიცირებულია და 2-3 დღეში მათ შესაძლებლობა ექნებათ ბუნებრივი აირით ისარგებლონ. 2014 წელს ქალაქი სრულად იქნება გაზიფიცირებული, 2015 წელს კი, ყველა ის სოფელი, სადაც ცენტრალური მაგისტრალის მიყვანა არის შესაძლებელი. მეორედ, ენერგეტიკის მინისტრი ტყიბულში 2014 წლის 8 ივლისს იმყოფებოდა. მან ამ ვიზიტისას ადგილობრივ მოსახლეობას ტყიბულის გაზიფიცირების მეორე ეტაპის დეტალები გააცნო. კახა კალაძის განცხადებით, გაზიფიცირების მეორე ეტაპის განხორციელებას 360 დღე დასჭირდებოდა.
ეს ეტაპი 2015 წლის ივნისის ჩათვლით 5 107 აბონენტის გაზიფიცირებას გულისხმობს. პროექტის საერთო ღირებულება 2 120 000 ლარია და მისი დამკვეთი ენერგეტიკის სამინისტროა, უშუალო შემსრულებელი კი, ტენდერში გამარჯვებული კომპანია "კომფორტი XXI". აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, ქალაქში 89 206 კილომეტრის სიგრძის ქსელის მონტაჟი უნდა მოხდეს, გაზაფხულიდან კი, აბონენტების გაზიფიცირება კომპანია "სოკარ ჯორჯიამ" უნდა განახორციელოს.
ენერგეტიკის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე ტყიბულის გაზიფიცირების შესახებ შემდეგი ინფორმაციაა განთავსებული: "ტყიბულის გაზიფიცირების პირველი ეტაპი 2014 წლის 3 ივნისს დასრულდა. აშენდა 1 292 გრძივი მეტრი გამანაწილებელი ქსელი და ბუნებრივი აირის მისაღებად 4 საცხოვრებელი კორპუსი (230 აბონენტი), საავადმყოფო, სკოლა და სასამართლოს შენობა მომზადდა. ამჟამად იწყება გაზიფიცირების სამუშაოების მეორე ეტაპი. დაგეგმილია 89 206 გრძივი მეტრი გაზსადენის და შიდა გამანაწილებელი ქსელის აშენება, გაზიფიცირდება 5 107 აბონენტი. სამუშაოები 2015 წელს დასრულდება, რის შედეგადაც, ქალაქი ტყიბული სრულად იქნება გაზიფიცირებული".
ამ ინფორმაციის გარდა, ენერგეტიკის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსებულია იმერეთის რეგიონის 2013-2014 წლის გაზიფიცირების გეგმა. გეგმის მიხედვით, 2013-2014 წლებში ტყიბულის რაიონში სულ 500 აბონენტია დამატებული (გაზიფიცირებული). აქედან, 350 აბონენტი ქ. ტყიბულში და 150 აბონენტი - სოფელ მუხურაში.
ჩვენ ტყიბულის გაზიფიცირების შესახებ უფრო სრული ინფორმაციის მისაღებად, ოფიციალური წერილით ენერგეტიკის სამინისტროს მივმართეთ. სამინისტროდან მიღებული პასუხის თანახმად, ქ. ტყიბულში 2012 წლის მდგომარეობით 200 აბონენტი იყო გაზიფიცირებული. 2014 წლის ბოლომდე დამატებით 150 აბონენტის გაზიფიცირება მოხდა. გეგმის მიხედვით, ქ. ტყიბულში გაზიფიცირების სამუშაოები 2015 წლის განმავლობაში უნდა დასრულდეს, ხოლო დღეის მდგომარეობით, სამუშაოების 70% უკვე დასრულებულია.
იმის დასადგენად, თუ რა იგულისხმება სამუშაოების 70%-იან დასრულებაში, ფაქტ-მეტრმა ენერგეტიკის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროს სპეციალისტს, მარიამ ხოსროშვილს მიმართა. მისი განმარტებით, გაზიფიცირების პროცესი გაზსადენი მილების და შიდა გამანაწილებელი ქსელების მშენებლობას მოიცავს. ამ სამუშაოების 70% უკვე დასრულებულია. დარჩენილია 30%, რისი დასრულების შემდეგაც, ჩაითვლება, რომ ქ. ტყიბულში გაზიფიცირების პროცესი დასრულდა. ამ სამუშაოების შემდეგ, აბონენტების გაზგამანაწილებელ ქსელზე მიერთებას უკვე კომპანია "სოკარ ჯორჯია" განახორციელებს. ქსელზე მიერთება უშუალოდ აბონენტების პირადი განცხადების საფუძველზე ხდება. მიერთების ღირებულების გადახდა განვადებითაც არის შესაძლებელი.
ჩვენ პავლე კუბლაშვილს განცხადების დაზუსტების თხოვნით მივმართეთ. დეპუტატის განმარტებით, ტყიბულში გაზი მხოლოდ სამ ოჯახს აქვს, რომელთა ქსელთან მიერთება "ნაციონალური მოძრაობის" მმართველობის დროს მოხდა (2012 წლის სექტემბერში) და ამის შემდეგ რეალურად არცერთი აბონენტის დამატება (გაზიფიცირება) არ მომხდარა. რადგან ენერგეტიკის სამინისტროდან და დეპუტატისგან აბსოლუტურად განსხვავებული პასუხები მივიღეთ, ჩვენ ტყიბულის გაზიფიცირებასთან დაკავშირებით დამატებითი ინფორმაციის მიღება გადავწყვიტეთ. ფაქტ-მეტრი ადგილობრივი ხელისუფლების ყოფილ და მოქმედ წარმომადგენლებს (ყოფილი გამგებელი - ლევან დოხნაძე, ახლანდელი ინფრასტრუქტურული სამსახურის სპეციალისტი - ზაზა ზოსიაშვილი და ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსი - თემურ კუბლაშვილი) დაუკავშირდა. მათი განცხადებით, ტყიბულში მოსახლეობას ბუნებრივი აირი პრაქტიკულად არ მიეწოდება.
თემურ კუბლაშვილის განმარტებით, სამუშაოებს კომპანია "იტერა" აწარმოებდა, რომელსაც, როგორც მისთვის არის ცნობილი, მშენებლობის ნებართვაც კი არ გააჩნდა. შესაბამისად, არ მომხდარა არც ობიექტის მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმება და აქედან გამომდინარე, იურიდიულად დაუმთავრებელ ობიექტზე, რა თქმა უნდა, დამატებითი სამუშაოები ვერ განხორციელდებოდა. სწორედ ამიტომ, მიუხედავად იმისა, რომ გაზიფიცირების სამუშაოების 70% ამ ეტაპისთვის დასრულებულია, აბონენტებმა ქსელზე მიერთება ვერ შეძლეს და შესაბამისად, მათ ბუნებრივი აირი დღემდე არ მიეწოდებათ. თემურ კუბლაშვილის ინფორმაციით, კომპანია "სოკარი" რამდენიმე დღეში შვიდი ობიექტის (საავადმყოფო, სკოლა, სასამართლო, 4 საცხოვრებელი კორპუსი) ქსელთან მიერთებას დაიწყებს.
ენერგეტიკის სამინისტროს მიერ მოწოდებეული ინფორმაციით, გაზიფიცირებულ ობიექტთა სიაში ტყიბულის საავადმყოფოც არის მითითებული. ფაქტ-მეტრი საავადმყოფოს დირექტორს, იური ელიაშვილსაც დაუკავშირდა და კომენტარი სთხოვა. ელიაშვილის განცხადებით, ის საავადმყოფოს გაზიფიცირებას თითქმის ერთი წელია ცდილობს. აქამდე ეს არ ხერხდებოდა, რადგან გაზგამანაწილებელი ტრასა არავის ბალანსზე არ იმყოფებოდა. მისი ინფორმაციით, ეს ობიექტი დაახლოებით ერთი თვის წინ კომპანია "სოკარმა" აიყვანა ბალანსზე და უახლოეს პერიოდში (10 დღიან ვადაში) შესაძლებელი გახდება საავადმყოფოს გაზიფიცირება.
ჩვენ ენერგეტიკის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროს სპეციალისტს, მარიამ ხოსროშვილს კვლავ დავუკავშირდით და მის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის უზუსტობაზე მივუთითეთ. მისი განმარტებით, მის ხელთ არსებული ინფორმაციით, 350 აბონენტი ქსელზეა მითითებული, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ 350 აბონენტს ბუნებრივი აირი მიეწოდება. იგი დაგვპირდა, რომ ამ უზუსტობაში გარკვევას შეეცდებოდა.
ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის ბოლოსთვის, ტყიბულში 350 აბონენტი იყო გაზიფიცირებული, აქედან 200 აბონენტის გაზიფიცირება 2012 წელს მოხდა, 150 აბონენტი კი 2013-2014 წლებში დაემატა. ენერგეტიკის მინისტრი, კახა კალაძე ტყიბულში ორჯერ იმყოფებოდა (2014 წლის 4 ივნისს და 8 ივლისს). ორივე ვიზიტის დროს მან ქალაქის გაზიფიცირებაზე ისაუბრა. პირველი ვიზიტისას, ენერგეტიკის მინისტრმა განაცხადა, რომ 7 საცხოვრებელი კორპუსი (და არა 17, როგორც პავლე კუბლაშვილი აცხადებს) უკვე გაზიფიცირებული იყო. ისინი გაზს რამდენიმე დღეში მიიღებდნენ, ხოლო მთლიანად ქალაქის გაზიფიცირება 2014 წელს უნდა დასრულდებულიყო. თუმცა, მეორე ვიზიტის დროს (დაახლოებით ერთ თვეში), კახა კალაძემ ადგილობრივებს ტყიბულის გაზიფიცირების პროექტის მეორე ეტაპის დეტალები გააცნო და აღნიშნა, რომ ქალაქის სრულ გაზიფიცირებას 360 დღე დასჭირდებოდა და ის 2015 (და არა 2014) წელს დასრულდებოდა.
ჩვენი კვლევის შედეგად აღმოჩნდა, რომ ტყიბულში მოსახლეობას ბუნებრივი აირი არც ადრე ჰქონდა და არც დღეს აქვს (გარდა გამონაკლისი 3 ოჯახისა). 2013-2014 წლებში ახალი აბონენტები არ დამატებულან.
ენერგეტიკის მინისტრი 2014 წლის ზაფხულში ტყიბულში სტუმრობისას აცხადებდა, რომ 7 საცხოვრებელი კორპუსი გაზიფიცირებული იყო და ბუნებრივი აირი 2-3 დღეში ჩაირთვებოდა, თუმცა ფაქტია, რომ ბუნებრივი აირი იმ აბონენტებსაც კი არ მიეწოდებათ, სადაც გაზიფიცირების სამუშაოები უკვე დასრულებულია.
ფაქტ-მეტრი რამდენიმე დღეში კვლავ გადაამოწმებს ტყიბულში მითითებული ობიექტების ქსელთან მიერთებას და როგორც მკითხველს, ასევე ენერგეტიკის სამინისტროს შესაბამის ინფორმაციას მიაწვდის.
ამ ეტაპზე კი ვასკვნით, რომ პავლე კუბლაშვილის განცხადება: "ტყიბულში ჩასული იყო კახა კალაძე და თქვა, რომ 17 კორპუსს უკვე აქვს გაზი. არცერთს არ აქვს," არის მეტწილად სიმართლე.

On 30 January 2015, IMEDI TV hosted representatives of the ruling coalition and the opposition. During their debates, a member of the United National Movement, MP Pavle Kublashvili, stated: "Kakha Kaladze visited Tkibuli and declared that 17 blocks have already been gasified. None of them are. We started gasification in Tkibuli in October 2012 when a couple of households started to receive a gas supply."
We have obtained two videos showing the visits of Kakha Kaladze, Minister of Energy and Natural Resources, to Tkibuli. The Minister visited Tkibuli on 4 June 2014 for the first time. Mr Kaladze offered these words regarding the gasification process in Tkibuli: "The gasification process is being started. Some seven blocks are already gasified and they will be able to start using natural gas in the next two-to-three days. The town proper will be fully gasified throughout the period of 2014 and in 2015 every village where the central pipeline is installed will be gasified." The Minister visited Tkibuli on 8 July 2014 for the second time and notified the local population about the details of the second stage of the gasification process. He announced that it would take 360 days to have the second stage of gasification completed.
The second stage envisages the gasification of 5,107 customers before July 2015. The total cost of the project amounts to GEL 2,112 million. The Ministry of Energy and Natural Resources has approved the project which will be implemented by the Comfort XXI company which won the tender. A total of 89,206 metres of a natural gas pipeline network will be installed in the town according to the details of this project. The gasification of customers’ homes will be done by SOCAR Georgia beginning from the spring of this year.
The Ministry of Energy and Natural Resources of Georgia’s official website provides the following information in regard to the gasification process of Tkibuli: "The first stage of Tkibuli’s gasification was completed on 3 June 2014. A 1,292 metre-long distribution network was constructed and four blocks (230 customers), together with a hospital, a school and a court building, were equipped to receive natural gas. At the present moment, the second stage of the gasification process is being started. There are plans to build an 89,206 metre-long gas pipeline and internal distribution network. A total of 5,107 customers will be gasified. Gasification work is scheduled to be finished in 2015 at which time the town of Tkibuli will be fully gasified."
Apart from this information, an official gasification schedule for the Imereti Region for the period of 2013-2014 is available on the website of the Ministry of Energy and Natural Resources. According to the schedule, only 500 customers in the Tkibuli district were gasified in 2013-2014; specifically, 350 customers in Tkibuli proper and 150 customers in the village of Mukhura.
In order to obtain more comprehensive information with regard to the gasification process in Tkibuli, we sent an official letter to the Ministry of Energy and Natural Resources. As stated in the reply, 200 customers were gasified in Tkibuli in 2012. An additional 150 customers were gasified by the end of 2014. According to the schedule, gasification work is to be completed in 2015 with 70% of the work having already been completed.
For further information on the 70% of gasification work that has already been completed, FactCheck addressed the Chief Specialist of the Analytical Department of the Ministry of Energy and Natural Resources, Mariam Khosroshvili. Ms Khosroshvili explained that the gasification process includes the construction of gas pipelines and internal distribution networks with indeed 70% of this work having already been completed. Following the completion of the remaining 30%, Tkibuli’s gasification process will then be considered as fully completed. Thereafter, SOCAR Georgia will be responsible for connecting customers’ homes to the gas distribution network. The process of the connection to the pipeline will be done upon the basis of customer request. Connection costs are covered by the customer himself and can be paid by means of an instalment plan.
FactCheck asked MP Pavle Kublashvili to clarify his statement. Mr Kublashvili explained that only three households in Tkibuli are gasified and they were connected to the gas pipeline under the United National Movement’s rule (September 2012). After that, not a single customer has in fact been gasified. As the replies of the MP and the Ministry of Energy and Natural Resources sharply contradicted each other, we decided to obtain some additional information regarding Tkibuli’s gasification. FactCheck contacted former and acting representatives of the local self-government (former Gamgebeli, Levan Dokhnadze; Infrastructure Unit Acting Specialist, Zaza Zosiashvili, and Infrastructure Unit Director, Temur Kublashvili). They all declared that the population of Tkibuli is basically void of a natural gas supply.
Infrastructure Unit Director Temur Kublashvili stated that the gasification work had been done by the ITERA company which, to the best of his knowledge, did not even possess a construction permit. Therefore, the act of delivery and acceptance was not concluded which rendered further gasification work impossible. As a result, even though 70% of the work has been done, customers have not been able to connect to the gas distribution network and remain without a natural gas supply. According to Mr Kublashvili, SOCAR Georgia is about to start work on connecting seven places (hospital, school, court building and four blocks) to the natural gas distribution network in a few days.
According to the information provided by the Ministry of Energy and Natural Resources, the list of the gasified locations includes the Tkibuli hospital. FactCheck contacted the Director of the hospital, Yuriy Eliashvili, and asked for his comment. Mr Eliashvili said that he has been trying to have the hospital gasified for almost one year. It has been hitherto impossible to complete the process as the gas distribution mechanism was not under anyone’s ownership. However, SOCAR Georgia took ownership one month ago which means that the gasification of the hospital will be possible in the nearest future (ten days).
We again contacted the Chief Specialist of the Analytical Department of the Ministry of Energy and Natural Resources, Mariam Khosroshvili, and notified her about the inaccuracies in the information she provided to FactCheck. Ms Khosroshvili clarified that according to her information 350 customers are shown to be connected to the gas distribution network which means that those 350 customers do have a natural gas supply. She promised to give further attention to the issue of the inaccuracy.
According to the information obtained from the Ministry of Energy and Natural Resources, 350 customers were gasified by the end of 2014. Of these, 200 customers were gasified in 2012 whilst an additional 150 customers were gasified in the period of 2013-2014. The Minister of Energy and Natural Resources, Kakha Kaladze, visited Tkibuli twice (on 4 June 2014 and on 8 July 2014) and both times spoke about the town’s gasification process. During his first visit, Mr Kaladze declared that seven blocks (instead of 17 as claimed by Pavle Kublashvili) had already been gasified and were supposed to start receiving natural gas in a few days whereas the gasification process for the whole town would be completed in 2014. However, during his second visit (after a month), Mr Kaladze notified local residents about the details of the second stage of Tkibuli’s gasification process and remarked that it would take 360 days to completely gasify the town with completion set for 2015 (instead of 2014).
Our research illustrated that the local population in Tkibuli did not have natural gas in the past and does not have it now (with the exception of three households). There were no new customers added in the period of 2013-2014.
Mr Kaladze asserted that seven blocks had already been gasified during his visit to Tkibuli in the summer of 2014 and that the natural gas supply would be available in two-to-three days. In fact, no customers were able to receive natural gas – not even those who had their gasification work completed.
FactCheck will continue to verify the process of Tkibuli’s gasification and connection to the gas distribution network and provide information to readers as well as the Ministry of Energy and Natural Resources.
At the present moment FactCheck concludes that Pavle Kublashvili’s statement: "Kakha Kaladze visited Tkibuli and declared that 17 blocks have already been gasified. None of them are," is MOSTLY TRUE.