მიმდინარე წლის 17 თებერვალს, რუსთავი 2-ის ეთერში, საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა ტურიზმის შემცირებაზე ისაუბრა. ამ ტენდენციის გამომწვევ მიზეზებად მან მთავრობის ნაკლები ძალისხმევა, არათანმიმდევრული პოლიტიკა და ახალი სავიზო რეგულაციები დაასახელა. საუბრისას მან განაცხადა, რომ "2012 წელს ტურიზმის 57%-იანი ზრდა იყო და წელს 7%-ით ეცემა".
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. პირველ რიგში, განმარტებისთვის
უნდა აღვნიშნოთ, რომ  ვიზიტორია ის პირი, ვინც თავისი ბუნებრივი გარემოდან კონკრეტული მიმართულებით მოგზაურობს, იქ ერთ წელზე ნაკლები ვადით რჩება და დასაქმებული არ არის. ის ვიზიტორი ვინც კონკრეტულ ადგილზე ერთ ღამეს მაინც ათევს, ტურისტად კლასიფიცირდება.
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, 2012 წელს საქართველოში 4.4 მილიონი ვიზიტორი შემოვიდა, რის შედეგადაც ვიზიტორების რაოდენობა წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით 57%-ით გაიზარდა. 2014 წელს პროცენტულმა ზრდამ 2% შეადგინა. მიმდინარე წლის იანვარში კი, 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ვიზიტორთა რიცხვი 3%-ით, ხოლო თებერვალში 1%-ით შემცირდა.
ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა
ცვლილება
185 113
226 964
291 659
280 023
23%
294 043
0.8%
319 499
2015 წელი
290 929
-1%
309 467
-3%
რაც შეეხება ქვეყანაში შემოსული ტურისტების რაოდენობას, 2012 წელს ტურიზმი 36%-ით გაიზარდა. 2014 წელს ტურისტთა რაოდენობის ზრდამ 7% შეადგინა. მიხეილ სააკაშვილმა აღნიშნული განცხადება 17 თებერვალს გააკეთა. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, მიმდინარე წლის (იანვარ-თებერვლის) მონაცემებით, ტურისტთა რაოდენობა წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 7.5 %-ით შემცირდა.
საქართველოში შემოსული ტურისტების რაოდენობა (2010-2014 წლები)
წელი რაოდენობა პროცენტული ცვლილება
2010 1 067 338
2011 1 318 968 23%
2012 1 789 592 36%
2013 2 065 296 15%
2014 2 218 050 7%
წლის 1 სექტემბრიდან, ახალი სავიზო რეგულაციების მიღებით, 118 ქვეყნის ნაცვლად, საქართველომ უვიზო რეჟიმი მხოლოდ 94 ქვეყანასთან დატოვა ძალაში. ამჟამად, სავიზო რეჟიმი საქართველოს 99 ქვეყანასთან აკავშირებს, აქედან 92-ში საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა და საკონსულო დაწესებულება არ გააჩნია. იმის გასარკვევად, თუ რა გავლენა იქონია სავიზო რეგულაციებმა ვიზიტორების რაოდენობის შემცირებაზე, ჩვენ შემოსვლების რაოდენობის სიდიდის მიხედვით ის TOP 5 ქვეყანა ავიღეთ, რომლებთანაც 1 სექტემბრიდან სავიზო რეჟიმი დაწესდა.
ცხრილი 3: ტურისტთა რაოდენობის პროცენტული ზრდა 2012-2014 წლების სექტემბერ-დეკემბერში
წელი ირანი ერაყი ეგვიპტე ჩინეთი ინდოეთი
2012 25 011 4 487 1 437 3 792 3 193
2013 25 244 0.9% 15 850 25% 2 708 88% 3 129 17% 2 386 33%
2014 3 799 -84% 437 -97% 430 -84% 1 811 -42% 1 728 -27%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, სავიზო რეგულაციების შემოღების შემდეგ ამ ქვეყნებიდან შემოსული ვიზიტორების რიცხვი მკვეთრად შემცირდა. თუ 2013 წლის მონაცემებით, ერაყიდან შემოსული ვიზიტორების 25%-იანი ზრდა გვქონდა, 2014 წელს ეს მაჩვენებელი 97%-ით შემცირდა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რა შედეგი ჰქონდა აღნიშნულ რეგულაციებს მთლიანად 2014 წელზე. ჩვენ საერთაშორისო შემოსვლების მიხედვით, TOP 30 ქვეყნის მონაცემები ავიღეთ, რაც 2014 წელს საქართველოში შემოსული ვიზიტორთა მთლიანი რაოდენობის დაახლოებით 98%-ია. 2013 წელს TOP 30 ქვეყნიდან შემოსული ვიზიტორების რიცხვი 5 307 882 იყო, ხოლო იმ ქვეყნებიდან, ვისთანაც სავიზო რეჟიმი დაწესდა (ირანი, ერაყი, ჩინეთი, ეგვიპტე, ინდოეთი) 150 965. 2014 წელს, TOP 30 ქვეყნიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობამ ჯამში 5 404 702 შეადგინა, ხოლო ირანიდან, ერაყიდან, ჩინეთიდან, ეგვიპტიდან და ინდოეთიდან საქართველოს 78 729 ვიზიტორი ეწვია. აღნიშნული ხუთი ქვეყნიდან 2014 წლის ბოლო ოთხ თვეში ვიზიტორთა რაოდენობა 4-ჯერ შემცირდა.
ცხრილი 4:
TOP 30 ქვეყნიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობის პროცენტული ცვლილება 2012-2014 წლებში
ქვეყანა 2013 წელი 2014 წელი ქვეყანა 2013 წელი 2014 წელი
თურქეთი 3% -10% ყაზახეთი 40% 34%
სომხეთი 40% 2% გაერთიანებული სამეფო 13% 11%
აზერბაიჯანი 15% 19% საფრანგეთი 19% -2%
რუსეთი 49% 6% ბელორუსი 62% 48%
უკრაინა 65% 13% ბულგარეთი 1% -1%
ირანი -4% -51% იტალია 14% 7%
ერაყი 493% -47% ეგვიპტე 251% -78%
ისრაელი 29% 6% ჩინეთი -11% -3%
პოლონეთი 80% 25% ნიდერლანდები 10% 8%
გერმანია 16% 8% ფილიპინები 14% -22%
აშშ -6% 5% ჩეხეთი 32% -5%
საბერძნეთი 11% -3% ლატვია 11% 23%
ინდოეთი -9% 25% ლიტვა 6% 92%
ავსტრია 21% 6% მოლდოვა 36% 14%
უზბეკეთი -1% -37% ესპანეთი 25% 14%
აღსანიშნავია, რომ ვიზიტორთა რაოდენობის კლება ასევე იმ ქვეყნებიდან შეინიშნება, რომლებთანაც უვიზო რეჟიმი გვაქვს. მაგალითად, 2014 წელს 322 ვიზიტორით ნაკლები შემოვიდა ჩეხეთიდან, 616-ით საბერძნეთიდან, 161 600-ით თურქეთიდან, 1 596-ით ფილიპინებიდან. სულ, სავიზო რეგულაციების შედეგად, 2014 წელს წინა წელთან შედარებით საქართველოში 78 000-ით ნაკლები ვიზიტორი შემოვიდა, ხოლო 166 245-ით შემცირდა ვიზიტორთა შემოსვლა იმ ქვეყნებიდან, რომლებთანაც უვიზო რეჟიმი შენარჩუნდა.
ქვეყანაში ტურისტების შემცირება გარკვეულწილად რეგიონში არსებული დაძაბული მდგომარეობითაცაა გამოწვეული. მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინიდან და რუსეთიდან 2014 წელს წინა წელთან შედარებით უფრო მეტი ვიზიტორი შემოვიდა, პროცენტული ზრდის ტემპი საგრძნობლად შემცირებულია. 2014 წელს რუსეთიდან შემოსულ ვიზიტორთა პროცენტული ზრდა 6% იყო, ხოლო წინა წელს – 49%. აღსანიშნავია, რომ ეს მაჩვენებელი 2012 წელს 85%-ით იყო გაზრდილი. ანალოგიურ მდგომარეობაა უკრაინის შემთხვევაშიც, სადაც 2013 წელს არსებული 65%-იანი ზრდა, 2014 წელს 13%-მდე შემცირდა.
დასკვნა 2012 წელს საქართველოში შემოსული ტურისტების პროცენტულმა ზრდამ 36% შეადგინა. მიმდინარე წლის იანვარ-თებერვლის მონაცემებით, ტურისტების რაოდენობა 7.5%-ით შემცირდა. მიხეილ სააკაშვილი მართალია, როდესაც 2015 წლის დასაწყისში ტურისტთა რაოდენობის 7%-იან შემცირებაზე საუბრობს. რაც შეეხება 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემს, აქ ჩვენ 57%-ით მთლიანად ვიზიტორთა, მათ შორის ტურისტების რიცხვის ზრდასთან გვაქვს საქმე.
სავიზო რეგულაციების ძალაში შესვლის შემდეგ, ყველა იმ ქვეყნიდან, რომელთანაც სავიზო რეჟიმი დაწესდა, ვიზიტორთა ნაკადი შემცირდა. საერთო ჯამში, დაწესებულმა რეგულაციებმა დაახლოებით 1.6%-მდე  შეამცირა ვიზიტორთა რაოდენობა. 3%-ით შემცირდა ვიზიტორთა შემოსვლა იმ  ქვეყნებიდან, ვისთანაც უვიზო რეჟიმი შენარჩუნდა. როგორც ზემოთ აღნიშნული მონაცემებიდან ჩანს, სავიზო რეგულაციები ტურიზმის შემცირების ერთ-ერთი გამომწვევი ფაქტორი აღმოჩნდა.

On 17 February 2015, on air on Rustavi 2 TV, the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, discussed the decrease in tourism in Georgia. Mr Saakashvili named the irresolute effort of the government, its inconsistent policy and the new visa regulations as contributing factors behind the decline. During the interview he stated: "We had a 57% growth rate in tourism in 2012 whilst this year it registered a 7% decline."
First of all, we will clarify that a ‘visitor’ is an individual who travels from his permanent place of residence to a specific destination, stays there for less than a year and is not employed. Those ‘visitors’ who spend at least one night at a specific location are qualified as ‘tourists.’
According to the information obtained from the Georgian National Tourism Administration, there were 4.4 million visitors to Georgia in 2012 which represents an increase of 57% as compared to 2011. There was a 2% growth in the number of tourists registered in 2014. However, in January 2015 the number of tourists dropped by 3% as compared to the same period of the previous year. In February 2015, the number of tourists dropped by 1% as compared to the same period of 2014.
Table 1: Number of Visitors to Georgia
185,113
226,964
29%
291,659
280,023
294,043
319,499
290,929
-1%
309,467
-3%
There was a 36% increase in the number of tourists to Georgia in 2012. In 2014, the increase constituted 7%. Mikheil Saakashvili made his statement on 17 February 2015. According to the official information of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the number of tourists shrank by 7.5% in January to February 2015 as compared to the same period of 2014.
Table 2: Number of Tourists to Georgia, 2010-2014
Number of Tourists
Change in Terms of Percentage
1,067,338
1,318,968
1,789,592
36%
2,065,296
15%
2,218,050
After the introduction of the new visa regulations beginning from September 2014, Georgia slashed the number of countries whose citizens were entitled to a visa-free entry from 118 to 94. At the present moment, citizens of 99 countries are required to obtain visas to enter Georgia. Of this number, Georgia has no diplomatic representation or consular services in 92 countries. In order to analyse how the visa regulations affected the decline in the number of visitors, we selected the top five countries whose citizens have been visiting Georgia in the greatest numbers.
Table 3: Increase in the Number of Tourists in September-December, 2012-2014
Iran
Iraq
Egypt
25,011
4,487
1,437
3,792
3,193
25,244
15,850
25%
2,708
88%
3,129
2,386
33%
3,799
-84%
437
-97%
1,811
-42%
1,728
-27%
As illustrated by Table 3, the number of visitors from the aforementioned countries decreased significantly after the new visa regulations were imposed. There was a 25% increase in the number of visitors from Iraq in 2013 whilst that number dropped by 97% in 2014.
FactCheck took interest in the extent to which the new regulations have affected the year 2014 overall. We analysed the data of the top 30 countries which constituted approximately 98% of all visitors to Georgia in 2014. There were 5,307,882 visitors in total from the top 30 countries whereas the number of visitors from the countries having had their visa-free regime terminated equalled 150,965. In 2014, there were 5,404,702 visitors in totalwith78,729 visitors from Iran, Iraq, China, Egypt and India. In the last four months of 2014, there was a four-fold drop registered in the number of visitors from the aforementioned five countries.
Table 4: Change in Terms of Percentage in the Number of Visitors from the Top 30 Countries, 2012-2014
3%
-10%
34%
19%
-2%
49%
6%
62%
48%
65%
1%
-4%
-51%
493%
-47%
251%
-78%
Israel
-11%
80%
Philippines
-22%
-6%
32%
-5%
-9%
92%
21%
-37%
It must be noted that the number of visitors from visa-free countries has also decreased. For instance, there were 322 less visitors from the Czech Republic, 616 less visitors from Greece, 161,600 less visitors from Turkey and 1,596 less visitors from the Philippines. In total, 78,000 less visitors came to Georgia owing to the recently imposed visa regulations as compared to 2013. Additionally, the number of visitors from those countries whose citizens can come to Georgia without visas dropped by 166,245.
Tensions in the region are also partially to blame for the dwindling number of tourists to Georgia. Notwithstanding the fact that the number of tourists from Ukraine and Russia was higher in 2014 than in 2013, the growth rate in terms of percentage has been significantly lowered. The number of tourists from Russia rose by 6% in 2014 whilst the increase was 49% in 2013. This number was 85% in 2012. The same is true in regard to Ukraine. The number of Ukrainian visitors rose by 65% in 2013 whilst this number was only 14% in 2014.
The number of tourists who came to Georgia rose by 36% in 2012. According to data for January to February 2015, the number of tourists dropped by 7.5%. Therefore, Mikheil Saakashvili is right to assert that there was a 7% decline in the number of tourists at the beginning of 2015. In regard to the same data for 2012, there was a 57% rise in the number of visitors which includes the number of tourists as well.
After the new visa regulations came into force, the number of visitors from countries now required to obtain visas to visit Georgia decreased. In total, the regulations resulted in a 1.6% decline in the number of visitors. Additionally, the number of visitors whose countries are still entitled to a visa-free regime to come to Georgia dropped by 3%. As illustrated by the data given above, the new visa regulations are one of the contributing factors in reducing the number of tourists to Georgia.