ოკუპირებული აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტმა რაულ ხაჯიმბამ 2014 წლის 12 დეკემბერს განაცხადა:
"დღემდე არ ვიცით, რეალურად თუ ვიღებთ იმ 40%-ს, რომელიც თავის დროზე 60-40%-ზე გადანაწილებით გვეკუთვნის. ჩვენ ზუსტად უნდა ვიცოდეთ, გვაქვს თუ არა შესაძლებლობა რეალურად ვიმუშაოთ ამ მოცულობით. პრეზიდენტმა, როგორც აღმასრულებელი ხელისუფლების ხელმძღვანელმა და მთელმა ხელისუფლებამ უნდა მიიღოს შესაბამისი ზომები იმ დოკუმენტების შესამუშავებლად, რომლებიც ენგურჰესის საკუთრების საკითხს გადაწყვეტენ. ეს საკმაოდ რთული ამოცანაა და სწრაფად ვერ გადაწყდება, თუმცა სავსებით შესაძლებელია, რომ ეს ყველაფერი ერთხელ და სამუდამოდ დავასრულოთ. ის, რაც ჩვენს ტერიტორიაზეა, აფხაზ ხალხს უნდა ეკუთვნოდეს".
ზემოაღნიშნულ განცხადებას საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა, კახა კალაძემ უპასუხა: "
იყო შემთხვევები, როდესაც ელექტროენერგიის ენგურჰესის სადგურიდან მიწოდების მხრივ პრობლემები შეიქმნა და ჩვენ რუსეთის ფედერაციიდან ვყიდულობდით ელექტროენერგიას, რომელიც ძალიან ძვირი გვიჯდებოდა, მაგრამ იმისთვის, რომ აფხაზეთი არ ჩაბნელებულიყო, რუსეთიდან ვაწვდიდით ელექტროენერგიას და მომავალშიც ალბათ ასე გაგრძელდება".
ფაქტ-მეტრი კახა კალაძის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
ენგურის ჰიდროელექტროსადგური საქართველოში ყველაზე დიდი ჰესია. მისი მშენებლობა 1961-1978 წლებში მიმდინარეობდა. ეს არის ჰიდროელექტროსადგურების კასკადი, რომელშიც შედის თვით ენგურჰესი და აგრეთვე ვარდნილჰესი. ენგურჰესის კაშხალი წალენჯიხის რაიონში, დაბა ჯვარშია, ელექტროსადგური კი – სოფელ საბერიოში, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე.
საპროექტო მონაცემებით, ენგურჰესი წელიწადში 4.5 მლრდ კვტ/სთ ელექტროენერგიას უნდა გამოიმუშავებდეს, თუმცა, ჰიდროლოგიური პირობებიდან გამომდინარე, მისი მაქსიმალური გამომუშავება 4 მლრდ კვტ/სთ-ია. ქვეყანაში გამომუშავებული ელექტროენერგიის 40-45% ენგურჰესზე მოდის. საქართველოს მიერ მოხმარებული ელექტროენერგია წელიწადში დაახლოებით 8 მლრდ კვტ/სთ-ია. ენგურჰესიდან გამომუშავებული ელექტროენერგიის განაწილების შემდეგ, დანარჩენი საქართველოსთვის მიწოდებული ელექტროენერგია საქართველოს საერთო მოხმარების დაახლოებით 25-30%-ს შეადგენს.
საქართველოს ენერგეტიკის აკადემიის პრეზიდენტის, რევაზ არველაძის განცხადებით: "
ენგურჰესის სამანქანო დარბაზი ოკუპირებული აფხაზეთის მხარეს, სოფელ საბერიოშია და იქიდან ელექტროენერგია 500 კილოვოლტი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზით [დანარჩენი] საქართველოსკენ მოდის, ხოლო 220-კილოვოლტიანით კი – ოკუპირებული მხარისკენ. დაახლოებით 15 წლის წინ სიტყვიერი მოლაპარაკებებით გადაწყდა, რომ ენგურჰესის გამომუშავებული ენერგიის 40%-ს აფხაზეთის მხარე მიიღებდა, 60% კი საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიას მოხმარდებოდა. რეალურად, 10%-ზე მეტი არ ეკუთვნით. მიუხედავად იმისა, რომ ძირითადი ფონდების 35% იქით მხარეს არის, ელექტროენერგია მდინარე ენგურის წყლით გამომუშავდება, რომელიც ჩვენს მხარესაა".
იმის გასარკვევად, თუ რა სიხშირით იქმნებოდა პრობლემები ენგურჰესზე, რა საფასურს ვიხდიდით რუსეთიდან ექსპორტირებულ ელექტროენერგიაში და ხდებოდა თუ არა აღნიშნული ელექტროენერგიის აფხაზეთის მოსახლეობისთვის მიწოდება, ფაქტ-მეტრმა საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს მიმართა. აღნიშნული უწყებიდან მიღებული საპასუხო წერილის
თანახმად, 2013 წლიდან დღემდე ენგურის ჰიდროელექტროსადგურის მხრიდან ელექტროენერგიის მიწოდებაზე პრობლემა მხოლოდ ერთხელ შეიქმნა და ისიც რამდენიმე საათის განმავლობაში.
ენერგეტიკის სამინისტროს მირ მოწოდებული ინფორმაციით, საქართველოს ხელისუფლების მიერ რუსეთის ფედერაციიდან და სხვა მეზობელი ქვეყნებიდან იმპორტირებული ელექტროენერგიის მაჩვენებელი ასეთია:
იმპორტი რუსეთიდან აზერბაიჯანიდან სომხეთიდან სულ (მლნ კვტსთ)
2013 წ. 460.547 23.560 0.001 484.108
2014 წ. 607.0 184.2 2.1 793.3
იმპორტირებული ელექტროენერგიის აფხაზური მხარისთვის მიწოდების თაობაზე საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტრო ზოგადი ჩანაწერით შემოიფარგლა: "საჭიროების მიხედვით ხორციელდება რუსეთის ფედერაციისაგან ნაყიდი ელექტროენერგიის მიწოდება აფხაზეთში მცხოვრები მოსახლეობისთვის".
სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, ელექტროენერგიის შეძენასთან დაკავშირებულ პროცედურებს საქართველოს ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციული ოპერატორი ახორციელებს. ფაქტ-მეტრმა აღნიშნულ სააქციო საზოგადოებას წერილით მიმართა. მათი პასუხის
თანახმად, იმპორტირებული ელექტროენერგიის ფასი კონტრაქტორი კომპანიების მოთხოვნით კონფიდენციალურ ინფორმაციას წარმოადგენს.
წლიდან დღემდე, ელექტროენერგიის ენგურჰესის სადგურიდან მიწოდების მხრივ პრობლემა მხოლოდ ერთხელ შეიქმნა. რაც შეეხება იმპორტირებულ ელექტროენერგიას, იმპორტის მოცულობის უდიდესი წილი როგორც 2013, ასევე 2014 წელს, რუსეთის ფედერაციაზე მოდიოდა. ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, რუსეთის ფედერაციისაგან ნაყიდი ელექტროენერგიის მიწოდება აფხაზეთში მცხოვრები მოსახლეობისთვის საჭიროების მიხედვით ხორციელდებოდა. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2013 წლის შემდეგ, ენგურჰესზე შექმნილი პრობლემის გამო, ასეთი საჭიროება შესაძლოა მხოლოდ ერთხელ დამდგარიყო.
რაც შეეხება ელექტროენერგიის ფასს, საქართველოს ელექტროენერგეტიკული სისტემის კომერციული ოპერატორის ინფორმაციით, იმპორტირებული ელექტროენერგიის ფასი კონფიდენციალურ ინფორმაციას წარმოადგენს. შესაბამისად, შეუძლებელია იმის გარკვევა, თუ რამდენად სწორია კახა კალაძის განცხადების ის ნაწილი, სადაც ის რუსეთის ფედერაციიდან იმპორტირებული ელექტროენერგია სიძვირეზე საუბრობს.

On 12 December 2014, the so-called President of Occupied Abkhazia, Raul Khajimba, stated: "Up until now, we do not know whether or not we actually get that 40% of electricity which belongs to us according to the 60/40 percentage distribution scheme. We have to know precisely whether or not we are able to function under these conditions. The President, as the head of the executive government, together with the whole executive government itself has to elaborate respective measures to regulate the Inguri HPP ownership issue. This is a very difficult task and it cannot be accomplished very quickly but it is possible to bring this to a conclusion, once and for all. Everything which is on the territory of Abkhazia should belong to the people of Abkhazia."
The Minister of Energy and Natural Resources of Georgia, Kakha Kaladze, responded to that statement, saying: "There were cases when we encountered some problems in the distribution of electricity through the Inguri HPP and we had to purchase electricity from the Russian Federation which was very expensive. We supplied Abkhazia with Russian electricity to make sure that Abkhazia was not completely in darkness and, probably, we will do that in the future as well."
took interest in Kakha Kaladze’s statement and verified its accuracy.
The Inguri HPP is the largest hydro power plant in Georgia. It was constructed between 1961 and 1978. It represents a complex of HPPs which includes the Inguri HPP proper and the Vardnili HPP. The Inguri dam is located in the district of Tsalenjikha in the vicinity of Daba Jvari whilst the power plant is located on the territory of the village of Saiberio which is in the occupied territory.
The Inguri HPP’s projected capacity reaches 4.5 billion kWh annually although due to hydrological conditions, its maximum capacity is, in fact, 4 billion kWh annually. The Inguri HPP produces 40%-45% of the total electricity generated in Georgia. Georgia’s total electricity consumption equals 8 billion kWh annually. After the Inguri HPP’s generated electricity is distributed according to the aforementioned 60/40 percentage ratio, the amount of electricity supplied to the rest of Georgia constitutes 25%-30% of its annual electricity consumption.
The President of Georgia’s National Academy of Energy, Revaz Arveladze, stated: "The machinery comprising the Inguri HPP is located in the village of Saiberio which is in the occupied territory of Abkhazia. Part of the electricity through the 500 kV electricity cable is being transmitted to Georgia and part of the electricity is given to the occupied territory through a 220 kV electricity cable. Approximately 15 years ago, a verbal agreement was reached to give 40% of the electricity generated by the Inguri HPP to Abkhazia and 60% to Georgia. In fact, Abkhazia should not be getting more than 10%. Even though 35% of the machinery running the HPP is located on their side, electricity is being generated by water from the Inguri River which flows on our side."
To obtain further information on the frequency of the problems at the Inguri HPP, the price of electricity imported from Russia and whether or not that electricity was, in fact, delivered to Abkhazia, FactCheck
addressed the Ministry of Energy and Natural Resources of Georgia. According to an official letter sent to us by the Ministry, there is only one case when the Inguri HPP experienced any problems in distributing electricity in the period of 2013 to the present day and, moreover, this was only for a couple of hours.
According to the information obtained from the Ministry of Energy and Natural Resources, the following is the amount of electricity imported by the Government of Georgia from Russia and other neighbouring countries:
Import
From Russia
From Azerbaijan
From Armenia
In Total (million kwt/h)
460.547
23.560
0.001
484.108
607.0
184.2
793.3
In regard to supplying the Abkhazian side with imported electricity, the Ministry issued a general statement: "Electricity purchased from the Russian Federation is delivered to the population of Abkhazia when respective necessity arises."
According to the Ministry’s information, all of the transactions related to the purchase of electricity are carried out by the commercial operator of the Georgian State Electric System. FactCheck
addressed the Georgian State Electric System in order to obtain information on electricity prices. According to the reply we received, however, the price of imported electricity is confidential as requested by the contractor companies.
Since 2013, there has only been one case when the Inguri HPP experienced problems in distributing electricity. As concerns imported electricity, the bulk of it was imported from Russia both in 2013 and 2014. According to the information of the Ministry of Energy and Natural Resources, electricity purchased from Russia was delivered to the population of Abkhazia in the case of necessity. As previously mentioned, there has only been a single case when the Inguri HPP experienced a problem which could have caused this respective necessity (in 2013).
As concerns the price of imported electricity, this information is considered as confidential according to the commercial operator of the Georgian State Electric System which renders it impossible, therefore, to assess whether or not this part of Kakha Kaladze’s statement about the price of Russian electricity being very expensive is, in fact, true.