19 თებერვალს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, ზურაბ ჩილინგარაშვილმა განაცხადა: "მთლიანად სამცხე-ჯავახეთში და კონკრეტულად რაბათის ციხეში ტურისტთა რაოდენობა გამეოთხედდა".
განცხადების დაზუსტების მიზნით, ჩვენ ზურაბ ჩილინგარაშვილს დავუკავშირდით. მისი თქმით, ის თავად არის ახალციხის მკვიდრი და ტურისტებისგან დაცლილ ქალაქს ყოველდღე ხედავს. მან ხაზი გაუსვა, რომ ვიზიტორები სულ უფრო და უფრო მოაკლდა სავაჭრო ობიექტებს, კაფეებს და ასე შემდეგ.
2014 წელს სამცხე-ჯავახეთში ჩასულ ვიზიტორთა რაოდენობა ჯერ ცნობილი არ არის, რადგან მონაცემები ამჟამად დამუშავების პროცესშია. 2013 წელს სამცხე-ჯავახეთს 180 273 საერთაშორისო მოგზაური ეწვია, რაც 2013 წელს საქართველოში ჩამოსული ვიზიტორების 3%-ია. აქედან, კონკრეტულად ახალციხეს 17 153 სტუმარი ეწვია.
ჩვენ რაბათის საინფორმაციო ცენტრის სტატისტიკური მონაცემებიც მოვიძიეთ, რომლის აღრიცხვაც 2013 წლის დეკემბრიდან ხორციელდება. ვინაიდან ამჟამად მხოლოდ 14 თვის მონაცემებია ცნობილი, შედარებისთვის ჩვენ 2013-2014 წლების და 2015 წლის იანვრის თვის სტატისტიკა შეგვიძლია გამოვიყენოთ.
ცხრილი 1: ვიზიტორთა რაოდენობა რაბათის ციხეში
პერიოდი 2013 წელი 2014 წელი 2015 წელი
იანვარი 184 129
თებერვალი 60
მარტი 310
აპრილი 1137
მაისი 1729
ივნისი 2586
ივლისი 3033
აგვისტო 1877
სექტემბერი 277
ოქტომბერი 196
ნოემბერი 103
დეკემბერი 215 88
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2014 წლის დეკემბრის თვეში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ვიზიტორთა რაოდენობამ 59%-ით იკლო და 88 ვიზიტორი შეადგინა. 2015 წლის იანვრის თვის მონაცემებით კი, ვიზიტორთა რაოდენობა რაბათის ციხეში 30%-ით შემცირდა.
ჩვენ, ასევე, სამცხე-ჯავახეთში საქართველო-თურქეთის სახელმწიფო საზღვრის (ვალე) კვეთის სტატისტიკითაც დავინტერესდით.
ცხრილი 2: სახელმწიფო საზღვრის (ვალე) კვეთის სტატისტიკა
წელი რაოდენობა პროცენტული ცვლილება
2012 92 568
2013 129 474 40 %
2014 87 666 -32 %
როგორც ვხედავთ, 2014 წელს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა რაოდენობა საგრძნობლად შემცირებულია. ეს მაჩვენებელი 2013 წლის მონაცემებს 32%-ით ჩამორჩება. 2014 წლის მაჩვენებელი ჩამორჩება 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემსაც.
2014 წელს სამცხე-ჯავახეთში ჩასულ ვიზიტორთა რაოდენობა ამ ეტაპზე ცნობილი არ არის. ერთადერთი ოფიციალური წყარო, რაც სამცხე-ჯავახეთში არსებულ მდგომარეობაზე ზოგად წარმოდგენას გვიქმნის, ეს საზღვრის კვეთის მონაცემებია. 2014 წელს სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტ ვალედან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით 32%-ით შემცირდა. რაც შეეხება რაბათის ციხეს, რაბათის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, 2014 წელს ტურისტთა რაოდენობამ წინა წლების ანალოგიურ პერიოდებთან შედარებით იკლო. გასული წლის დეკემბერში ტურისტების რიცხვი 59%-ით, ხოლო 2015 წლის იანვარში კი 30%-ით შემცირდა. მართალია, ეს მონაცემები გამეოთხედებული არ არის, როგორც ამას დეპუტატი აღნიშნავს, თუმცა, მნიშვნელოვანი კლება სახეზეა.
განცხადების სრული კონტექსტის გათვალისწინებით, ფაქტ-მეტრის ასკვნის, რომ ზურაბ ჩილინგარაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

On 19 February 2015, in his speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, member of the United National Movement, Zurab Chilingarashvili, stated: "In Samtskhe-Javakheti, in general, and at Rabati Fortress, in particular, the number of tourists has decreased to a fourth of its former amount."
We contacted Zurab Chilingarashvili to obtain more detailed information. Mr Chilingarashvili said that he himself lives in Akhaltsikhe and it is a regular daily routine to see the town empty of tourists. He also emphasised that there are less and less visitors to the shops and cafés.
The number of visitors to the Samtskhe-Javakheti region in 2014 is not yet known as data are still being processed. In 2013, there were 180,273 international visitors to Samtskhe-Javakheti which constituted 3% of the total number of international visitors to Georgia that year. Of those, 17,153 visited Akhaltsikhe proper.
FactCheckobtained statistical data from the Rabati Fortress Information Centre. The data have been compiled since December 2013. The available statistics cover only 14 months and, therefore, we used the data of 2013-2014 and January 2015.
Number of Visitors to Rabati Fortress
Period |
184 |
129 |
310 |
1,137 |
1,729 |
2,586 |
July |
3,033 |
August |
1,877 |
September |
277 |
October |
196 |
November |
103 |
December |
215 | 88 |
As illustrated by the table, there were 88 tourists in total in December 2014 which constitutes a 59% drop as compared to the same period of the previous year. As for January 2015, the number of visitors to Rabati Fortress dropped by 30%.
FactCheckalso took interest in the statistics of the crossing of the Turkey-Georgia state border (Vale border check point).
Statistics of Crossing the State Border (Vale)
Number |
Change in Percentage |
92,568 |
129,474 |
40% |
87,666 |
-32% |
It is possible to see that the number of visitors who crossed the border has been vastly reduced. There were 32% less visitors in 2014 than in 2013. Additionally, the number of visitors in 2014 is even less than in 2012.
At the present moment, there are no official statistical data on the number of visitors who came to Samtskhe-Javakheti in 2014. The only official source which could be used to gain a proper understanding about the situation in Samtskhe-Javakheti is the data of the crossing of the state border. The number of visitors who came to Georgia through the Vale border check point is 32% less as compared to the previous year. In regard to Rabati Fortress, according to the information of the Rabati Fortress Information Centre, the number of tourists has reduced in comparison to the same periods of the previous years. The number of tourists dropped by 59% in the previous year and by 30% in January 2015. Even though that does not constitute a fourfold decline as claimed by the MP, it is still a significant decline in numbers.
Considering the context of the statement, FactCheck concludes that Zurab Chilingarashvili’s statement is MOSTLY TRUE.