2013 წლის 15 მაისს გამართულ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, ისნის რაიონის მაჟორიტარმა დეპუტატმა, ალექსანდრე ქანთარიამ განაცხადა: "თბილისის მერიამ დაიწყო იმ ნაკვეთების ელექტრონული აუქციონით გაყიდვა, რომლებიც ვაზისუბნის მცხოვრებლებს (ძირითადად II-III მ/რ) აქვთ სარგებლობაში. მათ უმრავლესობას არ გააჩნია მფლობელობის დამადასტურებელი დოკუმენტი, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ნაკვეთებით სარგებლობენ 20 და მეტი წლის განმავლობაში. ამ ნაკვეთებზე არ არის კაპიტალური შენობები.
მოსახლეობა მიწის ნაკვეთებს იყენებს სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულებით, მათზე დარგულია ხეხილი და მოჰყავთ ბოსტნეული. მიწით მოსარგებლეთა უმრავლესობისთვის ეს ნაკვეთები არის შემოსავლის ძირითადი წყარო. "ნაციონალური მოძრაობა" ამ ხალხს იყენებდა წინასაარჩევნოდ და მიწების დაკანონებას ჰპირდებოდა. ნაწილს დაუკანონდა კიდეც, მაგრამ დაკანონება მოხდა შერჩევით".
ფაქტ-მეტრმა განცხადებაში გაჟღერებული ინფორმაციის გადამოწმება გადაწყვიტა.
თავად ვაზისუბნის მოსახლეობა ადასტურებს, რომ თითქმის 20 და რიგ შემთხვევებში 20 წელზე მეტია (მაგალითად, 1986 წლიდან), რაც ვაზისუბნის მოსახლეობის ნაწილი დაუკანონებელი მიწის ნაკვეთებით მართლაც სარგებლობს. მიწის ნაწილების დაკავება მოსახლეობის ნაწილის მხრიდან თვითნებური გზით მოხდა. მათივე განმარტებით, მოსახლეობის მეორე ნაწილმა ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებისგან სიტყვიერი თანხმობა მიიღო. პედაგოგების შემთხვევაში ამგვარი დაპირება აღმასკომის მხრიდან გაიცა, ხოლო დევნილების შემთხვევაში - გამგეობის მხრიდან. მოსახლეობის უმრავლესობას მფლობელობის დამადასტურებელი დოკუმენტი არ გააჩნია.
2007 წლის 11 ივლისს საქართველოს პარლამენტმა “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ" კანონი მიიღო, რომელიც სახელმწიფოს მიერ აღნიშნულ მიწებზე საკუთრების აღიარების ძირითად პრინციპებსა და პირობებსადგენს.
ფიზიკურ და კერძო სამართლის იურიდიულ პირებს გარკვეული საფასურის გადახდის სანაცვლოდ შეუძლიათ მოითხოვონ საკუთრების უფლების დაკანონება მართლზომიერ მფლობელობაში ან სარგებლობაში არსებულ, ასევე თვითნებურად დაკავებულ სახელმწიფო საკუთრების მიწებზე.ეს კანონი თითოეულ მათგანზე საკუთრების უფლების აღიარების სამართლებრივ რეჟიმს განსაზღვრავს.
აღნიშნულ კანონში 2007 წლის28 დეკემბერსცვლილებები შევიდა. ცვლილებები იმ მუხლებს შეეხო, რომლებიც თვითნებურად დაკავებულ მიწებზე საკუთრების უფლების აღიარების წესს და საკუთრების უფლების აღიარების საფასურის ოდენობას არეგულირებს.
ნაკვეთების ნაწილი ისეთ ტერიტორიაზე მდებარეობს, რომელიც საკუთრების უფლების აღიარებას არ ექვემდებარება (მაგალითად: პირუტყვის გადასარეკი ტრასა, წყლის ფონდი, დაცული ტერიტორია, რეკრეაციული დანიშნულების პარკი, ტყე-პარკი, სკვერი, ისტორიული, კულტურის, ბუნებისა და საკულტო-რელიგიური ძეგლები, საზოგადოებრივი სარგებლობის მიწის ნაკვეთები და სხვა); ასეთი ნაკვეთების სამართლებრივად დაკანონება აკრძალულია (კანონის I თავი. მუხლი 3).
მოსახლეობის ნაწილის განცხადებით, შესაბამის ინსტანციაში ყველა საჭირო საბუთის წარდგენის საფუძველზე, კანონის სრული დაცვით და არა რომელიმე პარტიისადმი ლოიალური დამოკიდებულების გამო, მათ აღნიშნული მიწის ნაკვეთების დაკანონება შეძლეს. ასევე, მოსახლეობის დიდ ნაწილს კანონით დადგენილი თანხის გადახდა არ შეუძლია და ამიტომ მიწების დაკანონებას ვერ ახერხებს.
ქონების მართვის სააგენტოს ინფორმაციით, დღევანდელი დღის მონაცემით ( 05.06.2013 ), ისნის რაიონში (ვაზისუბანი ისნის რაიონს ეკუთვნის) მდებარე 5 მიწის ნაკვეთზე ელექტრონულიაუქციონიმიმდინარეობს.
ფაქტ-მეტრთან ინტერვიუს დროს, ისნის რაიონის ვაზისუბნის მუნიციპალიტეტის თავჯდომარემ, ზურაბ პინაიშვილმა დაადასტურა, რომ მიმდინარე აუქციონზე N 201, გამოტანილი ლოტი N12 (მიწის ნაკვეთი) სწორედ მოსახლეობის მიერ თვითნებურად დაკავებული ნაკვეთია.
მისახლეობასთან ინტერვიუს დროს რამდენიმე მოქალაქემ განაცხადა, რომ ელექტრონული აუქციონით მიწის გასხვისების შესახებ ინფორმაციას ფლობენ. თუმცა, ჩატარებული აუქციონის ნომრის და გაყიდული ლოტის საკადასტრო კოდის არცოდნის გამო, აღნიშნულ ფაქტს ვერ ადასტურებენ.
ვაზისუბნის მოსახლეობის ნაწილი თვითნებურად სარგებლობს მიწის ნაკვეთებით, რომელთა დაკანონება ძირითადად თანხის არქონის გამო ვერ მოახერხა. აღნიშნული მიწის ნაკვეთებიდა ერთი ამჟამად ელექტრონულ აუქციონზე არის გატანილი. მოსახლეობის ნაწილმა კანონიერი გზით შეძლო მიწების დაკანონება. ჩვენთან საუბარში მათ განაცხადეს, რომ მიწების დაკანონება შერჩევითობისა და ნაციონალური მოძრაობისადმი ლოიალურობის გამო არ მომხდარა და ეს მათ კანონიერად გააკეთეს. თუმცა, ასევე აღვნიშნავთ, რომFactChek-ს არც ამგვარი ფაქტების გამორიცხვა შეუძლია, ვინაიდან ჩვენ მოსახლეობის მხოლოდ ნაწილთან მოვახერხეთ გასაუბრება.
ჩვენ ვასკვნით, რომ საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის, ალექსანდრე ქანთარიას განცხადება: „თბილისის მერიამ დაიწყო იმ მიწის ნაკვეთების ელექტრონული აუქციონით გაყიდვა, რომლებიც ვაზისუბნის მცხოვრებლებს (ძირითადად II-III მ/რ ) აქვთ სარგებლობაში. მათ უმრავლესობას არ გააჩნია მფლობელობის დამადასტურებელი დოკუმენტი... "ნაციონალური მოძრაობა" ამ ხალხს იყენებდა წინასაარჩევნოდ და მიწების დაკანონებას ჰპირდებოდა. ნაწილს დაუკანონდა კიდეც, მაგრამ დაკანონება მოხდა შერჩევით", არისნახევრად სიმართლე.

Aleksandre Kantaria, Majoritarian MP for Isani constituency from the Georgian Dream faction, made a statement at the plenary session of the Parliament held on 15 May 2013: “Tbilisi City Hall has launched an online auction to sell the lands used by residents of Vazisubani (mostly 2nd and 3rd districts). Most of the residents do not possess an ownership document for the land which they have been using for more than 20 years. There are no constructed buildings on these properties. The land is used by residents for agricultural purposes who grow fruit and vegetables. This is the main source of income for the majority of the land users. The United National Movement was engaging in manipulation with these people for election purposes through promising to register their titles to land properties. Some were given title to their lands but the registration of properties was done selectively.
FactCheck decided to check the information provided in the statement of Aleksandre Kantaria.
It has been almost 20 years since the residents of Vazisubani have been using unregistered land properties (some of them have been using this land since 1986). Some residents have illegally occupied the land; others received verbal consent from representatives of local self-governments.
The Parliament of Georgia adopted the Law on the Recognition of Property Rights of Individuals and Legal Entities on the Ownership of Land on 11 July 2007 which determined the basic principles and conditions of the recognition of property rights on land by the state. According to the law, individuals and legal entities may request legalisation of their property rights on state-owned lands either legally owned or used or arbitrarily occupied by them in exchange for the payment of certain fees. The Law defines the legal regime for the recognition of each individual's property rights.
The Law was amended on 28 December 2007. These amendments affected those articles which regulate the rule for the recognition of property rights on arbitrarily occupied lands and the amount of fee in exchange for the recognition of property rights.
Parts of land lots are located within the area which is not subject to the recognition of property rights; for instance, routes for cattle drives, water fund, protected areas, recreational parks, forest parks, squares and other areas of nature, etc; historical, cultural and worship-religious monuments, lands for public use and etc. The legalisation of such plots of land is prohibited (Chapter 1, Article 3 of the Law) .
According to some of the residents, they were given title to the land following the submission of all required documents to the relevant court and on the basis of the law and not because of loyalty towards any political parties which granted them the right to acquire the land. However, due to the fact that a large part of the population fails to make statutory payment, they are not able to get title to the land.
According to the Tbilisi City Hall Property Management Agency, up to present ( 5 June 2013) five plots of land located in the Isani District (Vazisubani belongs to the Isani District) are being offered for sale in an online auction.
During his interview with FactCheck, Zurab Pinaishvili, Chairperson of the Vazisubani Municipality, confirmed that there is an auction for lot #12 which refers to a plot of land arbitrarily occupied by the population.
During the interview, several residents also admitted that they are aware of the online land auction. However, they are not able to confirm this fact due to the lack of information about the auction number and the cadastral code for the lot up for sale.
Some residents of Vazisubani are arbitrarily using the land which is not entitled to them due to unpaid fees. One of the plots of land is offered for sale through an online auction. It is possible that several other plots of land have also been sold by this method. Some of the residents were able to get titles to the land. They told us during our interviews that they were able to acquire titles fully in accordance with the law and not because of their loyalty to the UNM or based on selectivity. However, we also note that FactCheck has been able to talk to only some and not all residents in the area. Therefore, we cannot exclude that such facts might have also taken place.
We rate the statement by Aleksandre Kantaria: “Tbilisi City Hall has launched an online auction to sell the land being used by residents of Vazisubani ...The United National Movement was engaging in manipulation with these people for election purposes through promising to register their titles to land properties. Some were given title to their lands but the registration of properties was done selectively," HALF TRUE.