მიმდინარე წლის 24 აპრილს, ფაქტ-მეტრის სერვისის - "შეამოწმე შენი ფაქტის" ფარგლებში, ჩვენმა მკითხველმა ბიძინა ივანიშვილის განცხადების გადამოწმება გვთხოვა.
ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა: "
იმის ნათელსაყოფად, თუ როგორ კარგად "ვახერხებთ" მთავრობის კონტროლს, საკმარისია გავაანალიზოთ თუნდაც სააკაშვილის მთავრობის ნამოქმედარი: გავსებული ციხეები, 300 ათასი პრობაციონერი".
ფაქტ-მეტრმა მკითხველის თხოვნით გადაამოწმა, თუ რამდენი პრობაციონერი იყო საქართველოში 2004-2012 წლებში.
ტერმინი "პრობაციონერი" არ არის სამართლებრივი ტერმინი, რადგან იგი არცერთ კანონში თუ კანონქვემდებარე ნორმატიულ აქტში არ გვხვდება. პრობაციის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, აღნიშნული ტერმინით ხშირად პირობითი მსჯავრითა და პირობით ვადამდე გათავისუფლებული პირები მოიხსენიებიან.
პირობითი მსჯავრი კანონით ზუსტად განსაზღვრულ შემთხვევებში ინიშნება. პირობითი მსჯავრის დროს, სასამართლოს შეუძლია პირს დამატებითი მოვალეობები (მაგ. პრობაციის ბიუროს ნებართვის გარეშე არ შეცვალოს მისამართი, არ მოინახულოს კონკრეტული ადგილი, გაიაროს მკურნალობა და სხვა) დააკისროს. ასევე, შესაძლებელია, რომ პირს განესაზღვროს გამოსაცდელი ვადა, რომლის დროსაც, ბუნებრივია, მან არ უნდა ჩაიდინოს ახალი დანაშაული და მისთვის დაკისრებული მოვალეობა უნდა შეასრულოს. პირობითი მსჯავრდებულის ქცევაზე კონტროლის განმახორციელებელი ორგანო პრობაციის ეროვნული სააგენტოა.
მსჯავრდებულის პირობით ვადამდე გათავისუფლება იმ შემთხვევაში ხდება, თუ სასამართლო (განსაკუთრებულ შემთხვევაში, პრობაციის სამინისტროს ადგილობრივი საბჭო) მიიჩნევს, რომ მისთვის აუცილებელი აღარ არის დანიშნული სასჯელის ბოლომდე მოხდა.
შესაბამისად, პირობითი მსჯავრიც და პირის ვადამდე გათავისუფლებაც არის პირობითი სასჯელის სახეები. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ზოგადად ტერმინი "პრობაციონერიც" სწორედ იმ პირებს გულისხმობს, ვისაც სასჯელის სწორედ აღნიშნული ფორმა შეეფარდათ.
იმისთვის, რომ გაგვერკვია, რამდენი პრობაციონერი იყო საქართველოში 2004-2012 წლებში, პრობაციის ეროვნულ სააგენტოს მივმართეთ. სააგენტოს მიერ მოწოდებული სტატისტიკა
არ არის აბსოლუტურად ზუსტი, რადგან, როგორც თავად აგვიხსნეს, სტატისტიკაში შესაძლებელია ის ადამიანებიც განმეორდნენ, რომლებიც წინა წელსაც იყვნენ მიჩნეული პრობაციონერებად. მიუხედავად ამისა, ფაქტ-მეტრმა სააგენტოდან მოწოდებული ინფორმაცია მაინც დააჯამა.
წლები პირობითი მსჯავრის მქონე პირები პირობით ვადამდე გათავისუფლებულები
2004 წელი 6 277 1 197
2005 წელი 7 827 1 212
2006 წელი 9 558 558
2007 წელი 16 073 245
2008 წელი 21 387 499
2009 წელი 26 628 409
2010 წელი 31 986 186
2011 წელი 38 681 136
2012 წელი 33 109 604
სულ 191 526 5 046
იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ჩავთვლით, რომ არცერთი წლის სტატისტიკაში წინა წელს ჩათვლილი პრობაციონერები არ მეორდებიან, ჯამური რაოდენობა 300 ათასს მაინც არ აღწევს. ასეთ შემთხვევაში, საქართველოში პირობითი მსჯავრის მქონე 191 526 პირი, ხოლო პირობით ვადამდე გათავისუფლებული 5 046 პირი იყო.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ეს რიცხვიც რეალობასთან შედარებით გადაჭარბებულია, რადგან სხვადასხვა წლის სტატისტიკაში ის პირები მეორდებიან, რომლებიც რამდენიმე წლის განმავლობაში იყვნენ პრობაციონერები. მაგალითად, თუ პირს პირობითი მსჯავრი 2005 წელს 5 წლის ვადით შეუფარდეს, იგი ჩათვლილია როგორც 2005, ისე 2006, 2007, 2008, 2009 წლების სტატისტიკაში. შესაბამისად, 2004-2012 წლებში საქართველოში შესაძლებელია მაქსიმუმ 196 572 პრობაციონერი ყოფილიყო, თუმცა სავარაუდოა, რომ რეალურად პრობაციონერების რაოდენობა გაცილებით ნაკლები იყო.
ასევე, პრობაციონერთა რიცხვის შეფასებისთვის, აუცილებელია საქართველოს მონაცემები სხვა ქვეყნებს შევადაროთ. ევროპის საბჭო ყოველწლიურად სასჯელების სტატისტიკას
აქვეყნებს, სადაც ევროპის საბჭოს წევრი ქვეყნების მონაცემებია შედარებული. სტატისტიკის თანახმად, 2011 წელს საქართველო 100 ათას მოსახლეზე პრობაციონერების რაოდენობით პირველ ადგილზე იყო.
# ქვეყანა პრობაციონერების რაოდენობა 100 ათას მოსახლეზე
1 საქართველო 38 692 865.73
2 პოლონეთი 244 091 633.51
3 თურქეთი 400 494 543.24
4 ესტონეთი 7 235 539.84
5 ბელგია 40 606 369.14
6 გაერთიანებული სამეფო (უელსი) 162 674 289.61
7 ლუქსემბურგი 1 463 285.85
8 საფრანგეთი 184 284 283.76
9 გაერთიანებული სამეფო (ირლანდია) 4 273 236.48
10 ლიტვა 7 136 233.77
საინტერესოა, როგორ შეიცვალა საქართველოში პრობაციონერთა რაოდენობა 2012 წლის შემდეგ.
2013 წელი 11 445 474
2014 წელი 15 361 356
2013-2014 წლებში პრობაციონერთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად შემცირდა. თუ 2013 წლის მაჩვენებელს სხვა ქვეყნებს შევადარებთ,
საქართველოს მონაცემები ამ კუთხითაც გაუმჯობესებულია.
1 თურქეთი 965 234 1276.3
2 ლატვია 17 383 858.92
3 პოლონეთი 208 139 540.15
4 ესტონეთი 6 409 485.47
5 უნგრეთი 38 195 385.47
6 ბელგია 39 483 353.74
7 გაერთიანებული სამეფო (შოტლანდია) 17 147 321.85
8 საფრანგეთი 187 056 285.24
9 მოლდოვა 9 963 279.9
10 ლიტვა 8 297 279.18
11 გაერთიანებული სამეფო (უელსი) 150 469 264.22
12 ნიდერლანდები 43 010 256.32
13 საქართველო 11 445 255.65
14 ლუქსემბურგი 1 339 249.33
15 პორტუგალია 25 911 247.07
წელს საქართველო ევროპის ქვეყნებს შორის რიგით მე-13 ადგილზეა. 100 ათას მოსახლეზე პრობაციონერთა რაოდენობაც 865.73-დან 255.65-მდეა შემცირებული.
პრობაციის ეროვნული სააგენტოდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, საქართველოში 2004-დან 2012 წლამდე ჯამში 196 572 პრობაციონერი იყო. სააგენტოდან მიღებული სტატისტიკური მონაცემები გარკვეულწილად გადაჭარბებულია, რადგან სხვადასხვა წლის სტატისტიკაში ის პირები მეორდებიან, რომლებიც რამდენიმე წლის განმავლობაში იყვნენ პრობაციონერები. ნებისმიერ შემთხვევაში, პრობაციონერთა რაოდენობა 2004-2012 წლებში არ აღწევდა ბიძინა ივანიშვილის მიერ დასახელებულ 300 000 პირს.
მიუხედავად ამისა, ევროპის საბჭოს ყოველწლიური სასჯელების სტატისტიკის თანახმად, 2011 წელს საქართველო ევროპაში პრობაციონერთა რაოდენობით პირველ ადგილზე იყო. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, პრობაციონერთა რაოდენობა მნიშვნელოვნად შემცირდა. ევროპის მასშტაბითაც, საქართველომ პირველი ადგილიდან მე-13 ადგილზე გადაინაცვლა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოში 2004-2012 წელს 300 000 პრობაციონერი იყო, არის ნახევრად სიმართლე.

On 24 April 2015, in terms of
FactCheck’s Check Your Fact service, our reader, Iago Akhobadze, asked us to verify the accuracy of a statement made by the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili.
Mr Ivanishvili stated: "To clarify exactly how ‘well’ we manage to control the government, it would be enough to analyse the deeds of Saakashvili’s government – prisons full of people and 300,000 probationers."
At the request of the reader,
FactCheck looked into the number of probationers in Georgia from 2004 to 2012.
The term "probationer" is a non-legal term as it cannot be found in any law or legal normative act. According to the information of the National Probation Agency of Georgia, the term is used to describe those individuals with suspended sentences or parolees.
A suspended sentence is given in cases strictly determined by the law. In terms of a suspended sentence, the court is authorised to impose additional obligations upon an individual (for example, not to change a living address without the permission of the National Probation Agency, not to visit a certain location, to undergo treatment and so on). It is also possible to allocate a probationary period during which time an individual must not commit another crime and fulfil all of the imposed obligations. The National Probation Agency is responsible for the control of the actions of individuals with suspended sentences.
An individual who is convicted of a crime can be paroled if the court (or in special cases a local council of the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia) believes that it is no longer necessary for him to serve out the full sentence.
Hence, both the suspended sentence and parole are types of conditional punishment. As pointed out earlier, the term probationer includes those individuals who were given the aforementioned sentences.
We addressed the National Probation Agency in order to find out the number of probationers in Georgia from 2004 to 2012. The statistics provided by the Agency are not entirely accurate because, as they explained, the data might include individuals who were considered as probationers in the previous year as well. Despite this,
FactCheck analysed the information provided by the Agency.
Individuals with Suspended Sentences |
Parolees |
| 2004 |
6,277 |
1,197 |
| 2005 |
7,827 |
1,212 |
| 2006 |
9,558 |
558 |
16,073 |
245 |
21,387 |
499 |
26,628 |
409 |
31,986 |
186 |
38,681 |
33,109 |
604 |
191,526 |
5,046 |
Even if we assume that the statistics of each year do not include the probationers of the previous year, the overall number does not reach 300,000. In this case, we have a total of 119,736 individuals with suspended sentences and 5,046 parolees in Georgia.
As pointed out earlier, even these numbers are exaggerated as the data of certain years also include individuals who were probationers for several years in a row. For example, if an individual were given a suspended sentence of five years in 2005, he would be included in the statistics of 2005, 2006, 2007, 2008 and 2009 as well. Hence, there could have been approximately 124,782 probationers in Georgia from 2004 to 2012; however, it is highly likely that the actual number is much smaller.
In order to assess the number of probationers in Georgia, it is important to compare these numbers with the similar statistics of other countries. The Council of Europe publishes its
statistics of court sentences annually where it compares the statistics of its member states. According to these data, Georgia held the first place by the number of probationers per 100,000 people in 2011.
| No. |
Number of Probationers |
Per 100,000 People |
38,692 |
865.73 |
Poland |
244,091 |
633.51 |
400,494 |
543.24 |
Estonia |
7,235 |
539.84 |
Belgium |
40,606 |
369.14 |
UK (Wales) |
162,674 |
289.61 |
Luxembourg |
1,463 |
285.85 |
| 8 |
France |
184,284 |
283.76 |
| 9 |
UK (Ireland) |
4,273 |
236.48 |
| 10 |
Lithuania |
7,136 |
233.77 |
It is interesting to see how the number of probationers in Georgia changed after 2012.
11,445 |
474 |
15,361 |
356 |
The number of probationers decreased significantly in 2013 and 2014. If we compare the data for Georgia in 2013 with that of the
others, an improvement is easy to see here as well.
965,234 |
1,276.3 |
Latvia |
17,383 |
858.92 |
208,139 |
540.15 |
6,409 |
485.47 |
Hungary |
38,195 |
385.47 |
39,483 |
353.74 |
UK (Scotland) |
17,147 |
321.85 |
187,056 |
285.24 |
Moldova |
9,963 |
279.9 |
8,297 |
279.18 |
| 11 |
150,469 |
264.22 |
| 12 |
43,010 |
256.32 |
| 13 |
255.65 |
| 14 |
1,339 |
249.33 |
| 15 |
Portugal |
25,911 |
247.07 |
Georgia held the 13
th place among the European countries in 2013. The number of probationers per 100,000 people decreased from 865.73 to 255.65.
According to the data received from the National Probation Agency, there were a total of 124,782 probationers in Georgia from 2004 to 2012. The received data are somewhat exaggerated as the data of certain years also include those individuals who were probationers for several years in a row. In any case, the number of probationers in Georgia from 2004 to 2012 did not reach 300,000 people as stated by Bidzina Ivanishvili.
Despite this, according to the annual statistics of court sentences of the Council of Europe, Georgia held the first place in Europe by the number of probationers per 100,000 people. The number of probationers has decreased significantly since the 2012 Parliamentary elections. Georgia moved from the first to the 13
th place in Europe.
FactCheck concludes that Bidzina Ivanishvili’s statement, saying that there were a total of 300,000 probationers in Georgia from 2004 to 2012, is