მიმდინარე წლის 29 აპრილს, საქართველოს პარლამენტში, "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, სერგო რატიანმა სტატუსშეჩერებულ სტუდენტებზე ისაუბრა. მისი თქმით, ის 2 წლის განმავლობაში, ყოველ ექვს თვეში ერთხელ, განათლების სამინისტროს მიმართავდა და სტატუსშეჩერებული სტუდენტების შესახებ ინფორმაციას იღებდა. რატიანის განცხადებით, მიღებულ პასუხებში სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა "კატასტროფულ მდგომარეობაზე" მიუთითებდა. ბოლო პასუხში კი, რომელიც დეპუტატმა განათლების სამინისტროდან მიიღო, 2 გვერდი იმ მიზეზის ახსნას ეთმობა, თუ როგორ აღარ შეუძლია სამინისტროს სტატუსშეჩერებული სტუდენტების დათვლა. სერგო რატიანის შეფასებით, ეს ფაქტი მთავრობის არაეფექტურობასა და ქმედუუნარობაზე მეტყველებს.
ფაქტ-მეტრი სერგო რატიანის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
სტატუსშეჩერებული სტუდენტების შესახებ ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა. 2013 წლის 1 ოქტომბრის მდგომარეობით, სტატუსი 28 055 სტუდენტს ჰქონდა შეჩერებული. მათგან, სწავლის საფასურის გადაუხდელობის გამო სტატუსი შეჩერებული 8 309 სტუდენტს ჰქონდა. 2014 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით, სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რაოდენობა 33 575 იყო. მათგან, სწავლის საფასურის გადაუხდელობის გამო სტუდენტის სტატუსი შეჩერებული 11 685 სტუდენტს ჰქონდა. განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრიდან 2014 წლის 30 ოქტომბერს მიღებული პასუხის თანახმად, ცენტრის საგანმანათლებლო დაწესებულებების რეესტრში აღმოჩენილი ტექნიკური უზუსტობების გამო, სტატუსშეჩერებული სტუდენტების შესახებ სრული სურათის წარმოჩენა შეუძლებელი იყო. შესაბამისად, ჩვენთვის საინტერესო ინფორმაცია ვეღარ მივიღეთ.
ანალოგიური ინფორმაციის მისაღებად, ჩვენ განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს მიმდინარე წლის 30 აპრილს კვლავ მივმართეთ. მიღებულ პასუხში ნათქვამია, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სტატუსშეჩერებული სტუდენტების შესახებ ინფორმაციის მატარებელი რეესტრის განახლებით სამუშაოებს აწარმოებს და მოცემული მომენტისთვის ამ მონაცემების დამუშავება ვერ ხერხდება.
როგორც ვნახეთ, უკვე მეშვიდე თვეა, რაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სტატუსშეჩერებული სტუდენტების რეესტრის განახლებით სამუშაოებს აწარმოებს, რის გამოც, სტატუსშეჩერებული სტუდენტების შესახებ ინფორმაციის მიღება მართლაც ვერ ხერხდება.

On 29 April 2015, at the Parliament of Georgia, the United National Movement MP, Sergo Ratiani, talked about suspended students. According to him, every six months for the last two years he addressed the Ministry of Education and Science of Georgia and received information about suspended students. According to Mr Ratiani, the number of suspended students illustrated a catastrophic situation. However, two full pages of the most recent answer he received from the Ministry in regard to his last request for this information were dedicated to the explanation of how the Ministry of Education and Science of Georgia can no longer calculate the number of suspended students. According to Mr Ratiani’s assessment, this indicates the ineffectiveness and incapacity of the government.
FactCheck took interest in the accuracy of Sergo Ratiani’s statement and verified it.
FactCheck wrote about suspended students earlier as well. A total of 28,055 students had been suspended as of 1 October 2013. Of this number, 8,309 were suspended due to not paying their tuition fee. The overall number of suspended students was 33,575 as of 1 January 2014. Of these, 11,685 were suspended due to not paying their tuition fee. According to the 30 October 2014 answer from the National Centre of Educational Quality Enhancement, it was no longer possible to show the entire number of suspended students due to technical errors discovered in the Centre’s registry of educational facilities. Hence, we were unable to receive the information in which we were interested.
We addressed the National Centre of Educational Quality Enhancement with a similar request on 30 April 2015 as well. The answer we received says that the Ministry of Education and Science of Georgia is carrying out work on improving the registry containing the information about suspended students which means that it is impossible to process these data at the moment.
As we have seen, the Ministry of Education and Science of Georgia has been carrying out work on improving the registry containing the information about suspended students for seven months already which is why the information about suspended students is, indeed, no longer available.
FactCheck concludes that Sergo Ratiani’s statement is TRUE.
It is no longer possible to receive information about suspended students from the Ministry of Education and Science of Georgia.