"ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკა თუ თავის მოტყუება?!
2015 წლის მარტის დასაწყისში, არსებული სავალუტო კრიზისის გამო, მთავრობამ განაცხადა, რომ ეკონომიკური ზრდის პროგნოზსა და ბიუჯეტს შეამცირებდა. მიმდინარე წლის 24 აპრილს, ტელეკომპანია GDS-ის თოქ-შოუში, ლარის გაუფასურებასთან დაკავშირებით "2030"-ის ჟურნალისტის კითხვაზე: "იგეგმება თუ არა ბიუჯეტის კორექტირება", ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა უპასუხა, რომ ბიუჯეტში გარკვეული ცვლილებები უკვე შევიდა: "მთავრობამ მიიღო განკარგულება და 20 მლნ ლარით შევამცირეთ ადმინისტრაციული ხარჯები და ეს თანხები გადავიტანეთ ინფრასტრუქტურაში". ამ თემაზე, მიმდინარე წლის 28 აპრილს, ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის თოქ-შოუ "არჩევანში", საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, მანანა კობახიძემაც ისაუბრა. მისი განცხადებით: "დაახლოებით 20 მილიონამდე, შეიძლება ცოტა მეტი, ადმინისტრაციული ხარჯები არის შემცირებული და ეს თანხები მთლიანად წავიდა ინფრასტრუქტურულ პროექტებში. სწორედ იმის გამო, რომ ჩვენ ვუპასუხოთ იმ გამოწვევას, რაც გვაქვს ლარის კურსთან დაკავშირებით". ეროვნული ვალუტის გაუფასურების გამო, ბიუჯეტის რაციონალურ ხარჯვაზე გადასვლა და ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირების აუცილებლობა, ანუ ე.წ. "ქამრების შემოჭერა", ხელისუფლებამ მიმდინარე წლის თებერვალში დააანონსა. ჩვენ ამ თემაზე ადრეც ვწერდით (იხ. სტატია). მთავრობის, მიმდინარე წლის 6 მარტის N422 განკარგულებით, ფისკალური მდგრადობისა და საბიუჯეტო დეფიციტის მართვის მიზნით, სამინისტროებს და სახელმწიფო ბიუჯეტის დაფინანსებაზე მყოფ სხვა მხარჯავ დაწესებულებებს ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირება დაევალათ. სახელმწიფო უწყებებს შესამცირებელ ასიგნებებთან დაკავშირებული ინფორმაცია ფინანსთა სამინისტროსთვის მიმდინარე წლის 16 მარტის ჩათვლით უნდა წარედგინათ. ამავე განკარგულების თანახმად, ფინანსთა სამინისტროს განახლებული მაკროეკონომიკური და ფისკალური პარამეტრები მთავრობისთვის არაუგვიანეს 2015 წლის 1 აპრილამდე უნდა წარედგინა. ფინანსთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, სხვადასხვა უწყებებიდან შესაბამისი ინფორმაციის მიღებისა და დამუშავების შემდეგ, სამინისტროების ხარჯები ჯამში 20 მლნ ლარით შემცირდა.
დასახელება შესამცირებელი თანხა (ათას ლარებში)
საგარეო საქმეთა სამინისტრო - 10 500
ფინანსთა სამინისტრო -2 000
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო -2 000
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო -1 100
იუსტიციის სამინისტრო -1 000
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო -1 000
სოფლის მეურნეობის სამინისტრო -1 000
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო -500
გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო -500
სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო -200
კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო -100
ენერგეტიკის სამინისტრო -100
ჯამი -20 000
საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 8 აპრილის N706 განკარგულების თანახმად, ბიუჯეტის ხარჯების შემცირების შედეგად გამოთავისუფლებული 20 მლნ ლარი, შემდგომში საინვესტიციო პროექტების განხორციელების მიზნით, საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდში იქნა მიმართული. ბიუჯეტის გადახედვის აუცილებლობა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ეროვნული ვალუტის გაუფასურების შემდეგ წარმოიშვა. ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის შემცირებისკენ საქართველოს მთავრობას საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიამაც მოუწოდა. ეკონომიკის მინისტრის, გიორგი კვირიკაშვილის მიერ 22 თებერვალს გაკეთებული განცხადების თანახმად, მთავრობა ადმინისტრაციული ხარჯების 12%-ით შემცირებას აპირებდა. ბიუჯეტის ხარჯებისა და ეკონომიკური ზრდის პროგნოზის 5%-დან 2%-მდე შემცირებაზე ფინანსთა მინისტრმა 4 მარტსაც განაცხადა. თუმცა, მიმდინარე წლის 1 აპრილს ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა, რომ 2015 წლის პირველი კვარტლის ბიუჯეტი გადაჭარბებით შესრულდა (ინფორმაციისთვის: 2015 წლის პირველ კვარტალში ბიუჯეტის შემოსულობები 104.8%-ით, გადასახდელები კი 96.9%-ით შესრულდა) და შესაბამისად, მოცემულ ეტაპზე ბიუჯეტის ხარჯები მნიშვნელოვნად არ შემცირდებოდა. ფინანსთა მინისტრმა მოგვიანებით, 23 აპრილს, ასევე განაცხადა, რომ ბიუჯეტთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას მთავრობა სავარაუდოდ 2 თვის შემდეგ მიიღებს. გუშინ, 14 მაისს, ეკონომიკის მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა კი, გადაჭრით განაცხადა: "მეორე კვარტლის ბოლოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზის დაზუსტებული მაჩვენებლიდან გამომდინარე, ჩვენ, რა თქმა უნდა, გავაკეთებთ შესაბამის კორექტირებას [შემცირება] ბიუჯეტის მიმართულებით". 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, ბიუჯეტის მთლიანი ხარჯი 8.005 მილიარდი ლარით განისაზღვრა. აქედან, ადმინისტრაციული ხარჯები (რომელიც მოიცავს შრომის ანაზღაურების და საქონელის და მომსახურების მუხლებს) 2.372 მილიარდი ლარი იყო. იმ შემთხვევაში, თუ მთავრობა ადმინისტრაციულ ხარჯებს 12%-ით მართლაც შეამცირებდა, ბიუჯეტის ხარჯები დაახლოებით 280 მლნ ლარით შემცირდებოდა. ხარჯების აღნიშნული ზომით შემცირება მნიშნვნელოვნად შეკვეცავდა ბიუჯეტის დეფიციტს, რასაც ლარის კურსზე დადებითი გავლენა ექნებოდა. თუმცა, როგორც ვნახეთ, ადმინისტრაციული ხარჯი მხოლოდ 20 მლნ ლარით შემცირდა და ეს თანხა ბიუჯეტის სხვა მუხლში, კერძოდ ინფრასტრუქტურულ ნაწილში გადავიდა. ჯამში, ბიუჯეტიდან დასახარჯი ფული არ შემცირებულა. ლარის კურსი კი, გაუფასურებას კვლავ განაგრძობს. ეროვნული ბანკის ბოლო მონაცემებით, ლარის კურსი დოლართან მიმართებაში 2.36-ია. შეგახსენებთ, რომ 21 თებერვალს, მაშინ როცა პრემიერ-მინისტრმა "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკაზე გადასვლის განცხადება გააკეთა, ეროვნული ვალუტის კურსი დოლართან მიმართებაში 2.18 იყო.   დასკვნა ეროვნული ვალუტის გაუფასურების გამო, მიმდინარე წლის თებერვლის თვეში მთავრობამ "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკაზე გადასვლა დააანონსა. როგორც მთავრობის წარმომადგენლები აცხადებდნენ "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკა ადმინისტრაციული ხარჯების მნიშვნელოვან (12%) შემცირებას გულისხმობდა. მარტის დასაწყისში, მთავრობის წევრების პოზიციის თანახმად, ეკონომიკური ზრდის პროგნოზის შემცირებიდან გამომდინარე (სსფ-მა ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 5%-დან 2%-მდე შეამცირა), ბიუჯეტის ხარჯებიც უნდა შემცირებულიყო. მოგვიანებით, მთავრობის პოზიცია შეიცვალა - ის 2015 წლის პირველი კვარტლის ბიუჯეტის შესრულების მონაცემებით კმაყოფილი დარჩა და ამ ეტაპზე ეკონომიკური ზრდის პროგნოზის შემცირება და შესაბამისად, ბიუჯეტის ხარჯების მნიშვნელოვანი შემცირება არ განახორციელა. ამ დროისთვის, "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკა და ბიუჯეტის დაკორექტირება იმით დასრულდა, რომ ბიუჯეტში ადმინისტრაციული ხარჯები მხოლოდ 20 მლნ ლარით შემცირდა. ამასთან, ეს თანხა ბიუჯეტის სხვა მუხლში, კერძოდ ინფრასტრუქტურულ ნაწილში გადავიდა და ბიუჯეტიდან დასახარჯი თანხა არ შემცირებულა. მთავრობის განკარგულებით განსაზღვრული მოთხოვნა - ფისკალური მდგრადობისა და საბიუჯეტო დეფიციტის შენარჩუნება, კვლავაც გამოწვევად რჩება. ბიუჯეტის შესრულების რისკების კლების ფონზე, მთავრობამ ადმინისტრაციული ხარჯები არ შეამცირა, რაც ლარის კურსის სტაბილურობას შეუწყობდა ხელს. ეროვნული ვალუტა კი გაუფასურებას განაგრძობს.
ადრეული ქორწინება
ვახტანგ მჭედლიშვილი
ირაკლი ყიფიანი
გოდოგანი
ირაკლი შიოლაშვილი
გიორგი კირთაძე
თამარ ჩუგოშვილი
სუს
ერაყი
გუდაური
ინფრასტურქტურა
European Union
wages
Adigeni
Crime
Visitors
• ექვსი წლის წინ ივანიშვილმა თქვა, რომ პირად რესურს გაიღებდა წყალტუბოს ეკონომიკურ-ტურისტული რეაბილიტაციისთვის, მაგრამ ექვსი წლის თავზე მას არც ერთი სასტუმრო არ გამოუსყიდია
• თბილისის მე-11 სკოლის მშენებლობა უნდა დასრულებულიყო 2025-2026 სასწავლო წელს, ჯერ მხოლოდ პირველი სართულის რკინა-ბეტონის კონსტრუქციაა ამოყვანილი, მოსწავლეების ტრანსპორტირებაზე 4 მლნ ლარი დაიხარჯა

Policy of tightening belts or simple self-deception?!
At the beginning of March 2015, the Government of Georgia announced that it would decrease the economic growth forecasts and the state budget due to the on-going currency crisis. On 24 April 2015, during his visit to GDS’s talk show, 2030, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, responded to a journalist’s question about whether or not the state budget would be corrected. Mr Khaduri replied that certain changes have already been made to the state budget: "The government has already received a directive and administrative spending has been decreased by GEL 20 million which was moved to infrastructural projects." The Parliamentary Majority MP, Manana Kobakhidze, also elaborated upon this issue on 28 April 2015 during her visit to Rustavi 2’s talk show, Choice. She stated: "About GEL 20 million, maybe a bit more, of administrative spending has been decreased and this has all been transferred to infrastructural projects. This happened in order to address the challenge which we have with regard to the exchange rate of GEL." Due to the depreciation of the national currency, in February 2015 the Government of Georgia announced the imposition of rational budget spending and a decrease in administrative spending or, in other words, a policy of tightening belts. FactCheck wrote about this issue earlier as well. According to the 6 March 2015 Directive No. 422 of the Government of Georgia, ministries and other spending organisations funded by the state budget were ordered to decrease their administrative spending in order to maintain the country’s fiscal stability and effectively manage the budget deficit. Government structures were to present information about their spending cuts to the Ministry of Finance of Georgia by 16 March 2015. According to the aforementioned Directive, the Ministry of Finance of Georgia was to present the updated fiscal and macroeconomic parameters to the Government of Georgia by 1 April 2015. According to the information provided by the Ministry of Finance of Georgia, the overall spending cuts for the ministries were set at GEL 20 million after receiving their information and summing the amounts.
Structure Decrease (GEL thousand)
Ministry of  Foreign Affairs of Georgia - 10,500
Ministry of Finance of Georgia -2,000
Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia -2,000
Ministry of Education and Science of Georgia -1,100
Ministry of Justice of Georgia -1,000
Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia -1,000
Ministry of Agriculture of Georgia -1,000
Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia -500
Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia -500
Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia -200
Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia -100
Ministry of Energy of Georgia  -100
Overall -20,000
According to the 8 April 2015 Directive No. 706 of the Government of Georgia, the overall amount of GEL 20 million, vacated after cutting the budget spending, was directed to the Regional Projects Fund of Georgia in order to implement future investment projects. As pointed out earlier, the need to revise the state budget arose after the depreciation of the national currency. The International Monetary Fund Mission also called upon the Government of Georgia to decrease the spending part of the state budget. According to the 22 February 2015 statement made by the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, the Government of Georgia was planning to decrease administrative spending by 12%. The Minister of Finance of Georgia made a statement about decreasing budget spending and the economic growth forecasts from 5% to 2% on 4 March 2015 as well. However, on 1 April 2015, the Minister of Finance of Georgia also stated that the budget of the first quarter of 2015 had been implemented with excess (as a matter of fact, the revenue part of the state budget was implemented by 104.8% in the first quarter of 2015 whilst the spending part by 96.9%) and hence budget spending would not be significantly decreased at the moment.  On 23 April 2015, the Minister of Finance stated that the Government of Georgia would probably make a final decision about the budget in two months. On 14 May 2015, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, firmly stated: "After the adjusted economic growth data of the end of the second quarter are revealed, we will, of course, make appropriate corrections [decrease] to the state budget." According to the 2015 state budget plan, the overall spending of the budget was set at GEL 8.005 billion. Of this amount, administrative spending (including the remuneration and goods and services articles) amounted to GEL 2.372 billion. If the government had actually decreased its spending by 12% the overall cuts would amount to GEL 280 million which would significantly decrease the budget deficit and positively influence the exchange rate of GEL. However, as we have seen, the budget spending was decreased by only GEL 20 million and this amount was transferred to another article of the budget – infrastructural projects. Overall, the budget spending did not actually decrease. The national currency continues to depreciate to date. According to the most recent data of the National Bank of Georgia, the exchange rate of GEL with regard to USD amounts to 2.36. On 21 February 2015, when the Prime Minister of Georgia announced the new policy of tightening belts, the exchange rate of GEL with regard to USD was 2.18.   Conclusion Due to the depreciation of the national currency, the Government of Georgia announced its shift to the policy of tightening belts in February 2015. As stated by the representatives of the government, this policy meant a significant (12%) decrease in administrative spending. At the beginning of March, according to the positions of the members of the Cabinet, the budget spending would be cut due to a decrease in the economic growth forecasts (the International Monetary Fund decreased its forecasts from 5% to 2%). Later, the position of the government changed. Satisfied with the implementation of the state budget in the first quarter of 2015, it did not decrease the economic growth forecasts and hence refused to seriously cut budget spending as well. As of today, the corrections to the state budget and the policy of tightening belts have only resulted in a GEL 20 million administrative spending cut. In addition, this amount was transferred to another article of the state budget, infrastructural projects, and hence the spending has not actually been decreased. The requirements determined by the directive of the Government of Georgia, maintaining fiscal stability and cutting the budget deficit, still remain among the top challenges for Georgia. Given the decrease in the risks about the implementation of the state budget, the government has not yet taken steps for decreasing spending aimed at facilitating the stability of GEL. At the same time, the national currency continues to depreciate.