პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ, ტელეკომპანია იმედის ეთერში განაცხადა: "ამნისტია არ შეხებია არცერთ ძალადობრივ დანაშაულს. ამნისტიაში არ იყო არცერთი მუხლი, რომელიც იყო მკვლელობის ან მკვლელობის მცდელობის, ყაჩაღობის, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული არცერთი დანაშაულის ჩამდენის მიმართ. ამნისტიით გათავისუფლდნენ მხოლოდ ნაკლებად მძიმე და ეკონომიკური დანაშაულის ჩადენისთვის მსჯავრდებული პირები და ნარკოტიკების მომხმარებლები".
ეკა ბესელია 2012 წლიდან, კოალიცია "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, ამნისტიის შესახებ მიღებულ კანონებზე საუბრობდა. ამ პერიოდში, პარლამენტმა ამნისტიის შესახებ სამი კანონი მიიღო.
უკანასკნელი კანონი (N 1863) ამნისტიის შესახებ, პარლამენტმა 2013 წლის 25 დეკემბერს მიიღო. აღნიშნული კანონით, ამნისტია გავრცელდა პირებზე, რომლებმაც ჩაიდინეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 339-ე მუხლით, 362-ე მუხლით ან/და 363-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულები. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის
თანახმად, ეს დანაშაულები ითვალისწინებს ყალბი დოკუმენტის დამზადებას, შეძენას, გასაღებას ან გამოყენების მიზნით შენახვას, ასევე ოფიციალური დოკუმენტის მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრებას, გადამალვას, განადგურებას და დაზიანებას. შესაბამისად, 2013 წლის 25 დეკემბრის ამნისტია ძალადობრივ დანაშაულებს არ შეხებია.
რაც შეეხება 2013 წლის 29 ივლისის კანონს (
N 894) ამნისტიის შესახებ, იგი შეეხო სისხლის სამართლის კოდექსის 157-ე, 158-ე და 159-ე მუხლებს. აღნიშნული ნორმები პირადი ან ოჯახური საიდუმლოს უკანონოდ მოპოვებას არეგულირებს. კერძოდ, ამნისტია შეეხო იმ პირებს, რომლებმაც კანონის ამოქმედებიდან სამი თვის ვადაში საგამოძიებო ორგანოს ნებაყოფლობით ჩააბარეს პირადი ან ოჯახური საიდუმლოს შემცველი ინფორმაცია, კერძო კომუნიკაციის ჩანაწერი, ტექნიკური საშუალებით მოპოვებულ ინფორმაცია, კომპიუტერული მონაცემი, პირადი მიმოწერის ამსახველი მასალა, საფოსტო გზავნილი, ტელეფონით ან სხვა ტექნიკური საშუალებით საუბრის ჩანაწერი და ა.შ. შესაბამისად, ძალადობრივი დანაშაულის ჩამდენ პირებს არც 29 ივლისის კანონი ამნისტიის შესახებ შეხებიათ.
კოალიცია "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, ყველაზე მასშტაბური ამნისტია 2012 წლის 28 დეკემბრის ამნისტიის შესახებ კანონის (N 202) საფუძველზე განხორციელდა. როგორც თავად ეკა ბესელია აღნიშნავდა,
ამნისტიის შედეგად პატიმართა დაახლოებით 60% გათავისუფლდა და  ის უპრეცედენტო იყო მისი მასშტაბებით. ამნისტია შეეხო სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ ნაკლებად მძიმე დანაშაულებს, გარდა იმავე კოდექსით გათვალისწინებული რიგი დანაშაულებისა, რომელთა შორისაა:
• ნაკლებად მძიმე დანაშაული, რომელმაც გამოიწვია ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა;
• ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანება;
• დანაშაული სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ;
• დანაშაული ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების წინააღმდეგ;
• არასრულწლოვნის ჩაბმა ანტისაზოგადოებრივ ქმედებაში;
• ბავშვის შეცვლა;
• პროსტიტუციაში ჩაბმა;
• დანაშაული სახელმწიფოს წინააღმდეგ;
• სამოხელეო დანაშაული;
• სამართალწარმოების განხორციელებისთვის ან გამოძიებისთვის ხელის შეშლა;
• სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულების ფალსიფიკაცია;
• დანაშაულის დაფარვა;
• დანაშაულის შეუტყობინებლობა;
• დანაშაული სასამართლო აქტების აღსრულების წინააღმდეგ;
• მოწოდება აგრესიული ომის გაჩაღებისაკენ.
სისხლის სამართლის კოდექსის 12-ე მუხლის თანახმად, ნაკლებად მძიმეა ისეთი განზრახ ან გაუფრთხილებლობითი დანაშაული, რომლის ჩადენისთვის გათვალისწინებული მაქსიმალური სასჯელი არ აღემატება ხუთი წლით თავისუფლების აღკვეთას. ეკა ბესელიას განცხადებიდან გამომდინარე, საინტერესოა, ზემოთ ჩამოთვლილი გამონაკლისების გათვალისწინებით, მოექცა თუ არა ამნისტიის ფარგლებში სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ნაკლებად მძიმე, მაგრამ ძალადობრივი დანაშაულები.
პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის განცხადების თანახმად, ამნისტიაში არ იყო არცერთი მუხლი, რომელიც ეხებოდა მკვლელობის, მკვლელობის მცდელობის, ყაჩაღობის, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ დანაშაულის ჩამდენ პირებს. აღნიშნული ჩამონათვალი წარმოადგენს ადამიანის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულს და მათ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის მეშვიდე კარი არეგულირებს. ზემოაღნიშნული დანაშაულების უმეტესობა მძიმე, ან განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულთა კატეგორიას მიეკუთვნება და ამნისტია მათ ჩამდენ პირებზე არ გავრცელებულა. თუმცა, ამნისტია შეეხო ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართულ ისეთ ნაკლებად მძიმე დანაშაულებს, რომლებიც თავისთავად გულისხმობენ ადამიანის მიმართ ძალადობას:
• ჯანმრთელობის განზრახ ნაკლებად მძიმე დაზიანება;
• ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქი დაზიანება;
• ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე, ან ნაკლებად მძიმე დაზიანება დამნაშავის შეპყრობისთვის აუცილებელი ზომის გადაცილებით, აუცილებელი მოგერიების ფარგლების გადაცილებით და ძლიერი სულიერი აღელვების მდგომარეობაში;
• ცემა ან სხვაგვარი ძალადობა, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ტკივილი გამოიწვია;
• სისტემატური ცემა ან სხვაგვარი ძალადობა, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ან ფსიქიკური ტანჯვა გამოიწვია.
ამნისტია ასევე შეეხო ისეთ ნაკლებად მძიმე დანაშაულებს, როგორიცაა ოჯახში ძალადობა, შიდსის შეყრა, განსაკუთრებით საშიში ინფექციური დაავადების შეყრა, ადამიანის ორგანოს, ორგანოს ნაწილის ან ქსოვილის აღების იძულება, იძულება (ადამიანისთვის ქმედების თავისუფლების უკანონო შეზღუდვა), მუქარა (სიცოცხლის მოსპობის ან ჯანმრთელობის დაზიანების, ან/და ქონების განადგურების მუქარა).
ეკა ბესელიას განცხადების თანახმად, ამნისტია არ შეხებია მკვლელობის, მკვლელობის მცდელობის და ყაჩაღობისთვის გასამართლებულ პირებს. ფაქტ-მეტრის კვლევის შედეგად დადასტურდა, რომ ზემოთ ჩამოთვლილ დანაშაულებს ამნისტია მართლაც არ შეხებიათ.
თუმცა, ეკა ბესელიამ ასევე აღნიშნა, რომ ამნიტია არ შეხებიათ სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ დანაშაულის ჩამდენ პირებს. 2012 წლის ამნისტიის შესახებ კანონით, ამნისტია გავრცელდა ჯანმრთელობის წინაღმდეგ მიმართულ ნაკლებ მძიმე დანაშაულებზე. შესაბამისად, ეკა ბესელიას განცხადება, რომ ამნისტია ადამიანის სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართულ არცერთ დანაშაულს არ შეხებია, ბოლომდე ზუსტი არ არის. როგორც კვლევამ აჩვენა, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული  რიგი დანაშაულები, რომელთაც ამნისტია შეეხო, ადამიანის წინააღმდეგ მიმართულ ძალადობრივ ქმედებებს გულისხმობენ.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ეკა ბესელიას განცხადება, რომ ამნისტია არ შეხებია არცერთ ძალადობრივ დანაშაულს, არის ნახევრად სიმართლე.

Chairperson of the Human Rights Committee of the Parliament of Georgia, Eka Beselia, on air on Imedi TV, declared: "The amnesty did not cover any violent crimes. It did not include a single article which envisaged amnesty for those inmates who had committed homicide, intended homicide, robbery or crimes against human life and health. Only those inmates who had committed misdemeanours, economic crimes or had been serving their sentences for drug addiction were released from prisons." FactCheck took interest in the accuracy of the statement. Eka Beselia has spoken about the laws on amnesty which were adopted after the Georgian Dream coalition won the Parliamentary elections. Since then, the Parliament of Georgia has adopted three laws on amnesty. The Parliament of Georgia adopted the last Law on Amnesty (N 1863) on 25 December 2013. According to the law, the amnesty covered those individuals who had committed crimes as indicated in Article 339, Article 362 or the first part of Article 363 of the Criminal Code of Georgia. According to the Criminal Code of Georgia, these particular crimes concern the preparation and using of forged documents and the purchase or sale, for mercenary purposes, of an official document. Additionally, it encompasses the misappropriation, concealment, destruction or damaging of a document. Therefore, the amnesty of 25 December 2013 did not indeed cover violent crimes. As concerns the Law on Amnesty (N 894) adopted on 29 July 2013, it included Article 157, Article 158 and Article 159 of the Criminal Code of Georgia. These Articles prescribe the crime of the illegal obtaining of personal or family information. The amnesty covered those individuals who handed over information of a private or family security content, the illegal interception of private communications, information obtained through technical means, computer data, recording of private correspondence, interception of post and the recording of conversations by telephone or other technical means, etc., within three months after the law came into force. Therefore, the amnesty of 29 July 2013 also did not include those inmates who had committed violent crimes. The largest amnesty since the Georgian Dream coalition has taken power in Georgia was accomplished upon the basis of the Law on Amnesty which was adopted on 28 December 2012 (N 202). As underscored by Ms Beselia herself, it was an unprecedented amnesty with 60% of the total number of inmates having been released. The amnesty covered misdemeanour crimes as prescribed by the Criminal Code of Georgia with the exception of certain crimes which are also listed in the Criminal Code of Georgia. These crimes include:
• Misdemeanour resulting in death;
• Deliberate serious damage to someone’s health;
• Crime against sexual freedom and inviolability;
• Crime against human rights and freedoms;
• Involving a minor in activities against society;
• Child swapping;
• Engaging someone in prostitution;
• Crime against the state;
• Abuse of official authority;
• Obstruction to the administration of justice or preliminary investigation;
• Fabrication of evidence;
• Crime cover-up;
• Non-reporting of a crime;
• Impeding the activities of detention or penitentiary institutions or the disorganisation of such activities;
• Calling for the unleashing of aggressive war.
According to Article 12 of the Criminal Code of Georgia, a misdemeanour is a crime of aforethought or a crime without due caution and circumspection for practice whose sentence provided by this Code is not in excess of five years of imprisonment. Taking into account Eka Beselia’s statement, it is interesting to see whether or not the amnesty covered those misdemeanours which are still categorised as violent crimes by the Criminal Code of Georgia in spite of the aforementioned list of exceptions. According to Eka Beselia, the amnesty did not include a single article which covered homicide, intended homicide, robbery and crime against human life and health. These particular crimes are qualified as crimes against humans and are listed in Chapter 7 of the Criminal Code of Georgia. Most of these crimes are listed under the category of grave or especially grave crimes and amnesty has not covered those individuals committing such crimes. However, the amnesty did cover misdemeanours against human health which automatically imply violence against humans:
• Deliberate less serious damage to someone’s health;
• Deliberate minor damage to someone’s health;
• Intentional serious or less serious damage to someone’s health from psychological abuse without due caution and circumspection and beyond the limits of necessary defence;
• Assault and battery or other violence causing the victim physical pain;
• Assault and battery causing the victim psychological or physical illness.
The amnesty has also covered those misdemeanours such as domestic violence, AIDS contraction, infecting someone with an especially dangerous infectious disease, coercion into becoming an organ donor, other coercion (illegal restriction of a person’s freedom of action), acts of threat (threat of death or damage to someone’s health or destroying his property).   Conclusion According to Eka Beselia’s statement, the amnesty did not cover those inmates who had been serving sentences for homicide, intended homicide and robbery. FactCheck’s research has confirmed that those crimes had indeed not been covered by the amnesty. However, Ms Beselia has also mentioned that the amnesty did not cover those inmates who had committed crimes against human health and life. According to the Law on Amnesty of 2012, the amnesty covered misdemeanours against human health which means that her statement about the amnesty not covering a single crime against human life and health is not entirely accurate. As demonstrated by FactCheck’s research, certain crimes prescribed in the Criminal Code of Georgia which were covered by the amnesty by definition comprise violent actions against humans. FactCheck concludes that Eka Beselia’s statement, "The amnesty did not cover any violent crimes," is HALF TRUE.