მიმდინარე წლის 15 მაისს, ირაკლი ღარიბაშვილმა უცხოურ ბიზნესწრეებთან შეხვედრისას განაცხადა,
რომ "ფორბსის" გადასახადების რეიტინგის თანახმად, საქართველო მეოთხე ადგილზეა მსოფლიოში გადასახადების სიმარტივის კუთხით და მხოლოდ ყატარს, გაერთიანებულ საემიროებსა და ჰონგ-კონგს ჩამორჩება.
პრემიერ-მინისტრი, როგორც ჩანს, "ფორბსის" მიერ შედგენილ Tax Misery & Reform Index-
ზე საუბრობდა. მოცემული ინდექსი ქვეყანაში არსებული ზღვრული გადასახადების პროცენტული მაჩვენებლების ჯამს აჩვენებს. კვლევაში ექვსი ძირითადი გადასახადია აღებული. ესენია: მოგების გადასახადი, საშემოსავლო გადასახადი, სიმდიდრის გადასახადი, სოციალური უზრუნველყოფის გადასახადი დასაქმებულისა და დამსაქმებლისთვის და დამატებული ღირებულების გადასახადი. ამ მხრივ, საქართველო ყატარის, არაბეთის გაერთიანებული საემიროების და ჰონგ-კონგის შემდეგ მართლაც მეოთხე ადგილზეა.
ყატარში, მოცემული ექვსი გადასახადიდან მხოლოდ მოგების გადასახადი მოქმედებს და ის 12%-ს შეადგენს. გაერთიანებულ საემიროებს მხოლოდ სოციალური უზრუნველყოფის გადასახადები აქვს - 13% და 5%. ჰონგ-კონგში მოგების (16%), საშემოსავლო (15%) და სოციალური უზრუნველყოფის გადასახადები (5%) მოქმედებს. რაც შეეხება საქართველოს, ჩვენთან მოგების გადასახადი 15%-ს, დამატებული ღირებულების გადასახადი 18%-ს და საშემოსავლო გადასახადი 20%-ს შეადგენს.
უნდა აღინიშნოს, რომ "ფორბსის" რეიტინგი 2009 წელს გამოქვეყნდა. ფაქტ-მეტრმა 2009 წელს გამოქვეყნებულ კვლევაზე ახალი დოკუმენტი ვერ მოიპოვა. შესაბამისად, როგორც ჩანს, პრემიერ-მინისტრი სწორედ 2009 წელს გამოქვეყნებულ კვლევას ეყრდნობა.
გადასახადების კლება 2003-2009 წლებში
2003 2004 2005 2008 2009
გადასახადების რაოდენობა 22 22 7 6 6
დღგ 20% 20% 20% 18% 18%
საშემოსავლო გადასახადი 12-20% 12-20% 12% 25% 20%
მოგების გადასახადი 20% 20% 15% 15% 15%
სოციალური გადასახადი 33% 33% 20% 0% 0%
აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს რიგი გადასახადების, მაგალითად, მოგების და საშემოსავლო გადასახადის შემცირება იგეგმებოდა. დაგეგმილი იყო დივიდენდის და საპროცენტო სარგებელზე გადასახადების მთლიანად გაუქმებაც. თუმცა, მთავრობის ცვლილების შემდეგ, დღემდე, ცვლილებები არ განხორციელებულა და გადასახადების კლება არ მომხდარა. მეტიც, 2013-2014 წლებში ზოგიერთი გადასახადი გაიზარდა, რაზეც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.
კერძოდ, მოიმატა აქციზის გადასახადმა ალკოჰოლსა და თამბაქოზე. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013-2014 წლებში საგადასახადო ტვირთი (გადასახადების შეფარდება მთლიან შიდა პროდუქტთან) მცირდებოდა, თუმცა, 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, ის 24.8%-დან 25.2%-მდე გაიზრდება.
გადასახადების სიმარტივით,
რომელსაც მსოფლიო ბანკი ყოველწლიურად ადგენს, 2014 წლის რეიტინგის მიხედვით, 2013 წელს მსოფლიოს 189 ქვეყანას შორის საქართველო 38-ე ადგილზეა. 2008 წელს გამოქვეყნებული იგივე რეიტინგის მიხედვით, საქართველო 2007 წელს 102-ე ადგილზე იყო. აღსანიშნავია, რომ მოცემული კვლევა წინა კალენდარული წლის ინფორმაციაზე დაყრდნობით მზადდება. მსოფლიო ბანკის კვლევა "ფორბსის" რეიტინგისგან იმით განსხვავდება, რომ მასში ძირითადი გადასახადების გარდა სხვა გადასახადები (აქციზი, ქონების) და სხვადასხვა ბიუროკრატიული პროცედურების სიმარტივეცაა გათვალისწინებული. გადასახადების სიმარტივეზე საუბრისას, უფრო მიზანშეწონილი მოცემული კვლევის გამოყენებაა.
აღსანიშნავია, რომ "ქართული ოცნების" ხელისუფლების წარმომადგენლები თავიდან საერთაშორისო რეიტინგებს ეჭვქვეშ აყენებდნენ. ამის ერთ-ერთი მაგალითი ბიძინა ივანიშვილის მიერ დავოსში გაკეთებული განცხადება იყო. ფაქტ-მეტრი ამ და სხვა ამგვარი განცხადებების შესახებ უკვე წერდა.
თუმცა, ეს ტენდენცია დროთა განმავლობაში შეიცვალა. დღეს საერთაშორისო რეიტინგებს მთავრობა დიდ ყურადღებას აქცევს და მათ შეფასებებს ხშირად იმოწმებს, რაც მისასალმებელია. მსგავსი რეიტინგები ამა თუ იმ ქვეყნის შესახებ პოტენციურ ინვესტორს საჭირო ინფორმაციას აძლევს და დადებით გავლენას ახდენს ინვესტორების შესაძლო გადაწყვეტილებებზე.
დასკვნა "ფორბსის" მიერ შედგენილ Tax Misery & Reform Index-
ის მიხედვით, საქართველო გადასახადების ზღვრული ღირებულებების შეკრებით, ყატარის, არაბეთის გაერთიანებული საემიროების და ჰონგ-კონგის შემდეგ მეოთხე ადგილზეა. აღსანიშნავია, რომ მოცემული კვლევა 2009 წელს გამოქვეყნდა. 2009 წლამდე საქართველოში გადასახადები მცირდებოდა. 2009 წლის შემდეგ გადასახადების კლება აღარ განხორციელებულა. მსოფლიო ბანკის მიერ გამოქვეყნებული რეიტინგის მიხედვით, გადასახადების გადახდის სიმარტივით საქართველო 38-ე ადგილზეა. გადასახადების სიმარტივეზე საუბრისას, უფრო მიზანშეწონილი სწორედ მსოფლიო ბანკის კვლევის გამოყენებაა.

On 15 May 2015, whilst meeting foreign businessmen, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated that according to the Forbes rating, Georgia holds the 4th place in the world by simplicity of taxes and is behind only Qatar, the United Arab Emirates and Hong Kong.
It appears that the Prime Minister was talking about the Tax Misery & Reform Index compiled by Forbes. This index shows the percentage sum of the marginal taxes in a country. Six major taxes are included in the research: profit tax, personal income tax, wealth tax, social security tax for employers and employees and VAT. In this sense, Georgia does indeed fall behind only Qatar, the United Arab Emirates and Hong Kong.
From the aforementioned six taxes, only one, profit tax, is active in Qatar and amounts to 12%. The United Arab Emirates uses only social security taxes at 13% and 5%. Profit (16%), income (15%) and social security (5%) taxes are active in Hong Kong. As for Georgia, we have profit (15%), VAT (18%) and income (20%) taxes only.
It should be noted that this rating was published in 2009. FactCheck was unable to find a document newer than this 2009 research. Hence, it would appear that the statement of the Prime Minister is based upon the 2009 data.
Table 1: Decrease in Taxes from 2003 to 2009
It should be pointed out that the decrease in the amounts of certain taxes, including the profit and income taxes, was planned in 2013. It was also planned to abolish the dividend and interest rate taxes. However, after the new government assumed office, no changes have been made to the taxes and they have not been decreased. Furthermore, some of the taxes even increased in 2013 and 2014. FactCheck wrote about this earlier in the year as well. Specifically, excise taxes on alcohol and tobacco increased. Of note, however, is that the tax burden (the ratio of taxes to the GDP) kept decreasing in 2013 and 2014; however, according to the 2015 state budget plan, it will increase again from 24.8% to 25.2%.
According to the 2014 Simplicity of Taxes rating, compiled every year by the World Bank, Georgia held the 38th place among the 189 countries of the world in 2013. According to the same rating published in 2008, Georgia held the 102nd place in 2007. Of mention is that the aforementioned rating is compiled based upon the data of the previous year. The World Bank’s research is different from that of Forbes by the fact that it includes taxes other than the major ones (excise and property taxes) as well as the simplicity of various bureaucratic procedures. When talking about the simplicity of taxes, it is more advisable to use the World Bank ratings.
Of further note is the fact that representatives of the Georgian Dream coalition government initially used to question the international ratings. One of the examples of this approach was the statement made by Bidzina Ivanishvili in Davos. FactCheck wrote about this and another similar statement as well in an earlier article. However, this trend has changed over time. Today, the government pays a lot of attention to the international ratings and often quotes them, which is welcome news. Such ratings provide potential investors with useful information about the country and can positively influence their decisions.
According to the Tax Misery & Reform Index compiled by Forbes, Georgia holds the 4th place in the world after Qatar, the United Arab Emirates and Hong Kong by the sum of marginal taxes. It should be pointed out that this rating was published in 2009. Taxes were on the decrease in Georgia until 2009. Taxes have not been decreased since that year. According to the rating published by the World Bank, Georgia holds the 38th place in the world by simplicity of taxes. When talking about the simplicity of taxes, it is more advisable to use the World Bank ratings.