ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ამჟამად უკვე ყოფილმა წევრმა, პავლე კუბლაშვილმა, პარლამენტში გამოსვლისას განაცხადა: "დღეს ჩვენ გვაქვს სიტუაცია, როდესაც გიგი უგულავა 9 თვეზე მეტი ხანია წინასწარ პატიმრობაშია, ისე, რომ მის მიმართ განაჩენი არცერთ საქმეზე არ არის დამდგარი. ისეთ საქმეზე, რომელზეც არც კი ყოფილა თავის დროზე მოთხოვნილი პროკურატურის მხრიდან აღმკვეთი ღონისძიება, ბოლო დღეებში მოითხოვეს და თავიდან დაიწყეს 9 თვიანი ვადის ათვლა. ეს არის კონსტიტუციის აკრძალვა. არ შეიძლება ადამიანი 9 თვეზე მეტი ხნით იმყოფებოდეს წინასწარ პატიმრობაში".
ფაქტ-მეტრმა პავლე კუბლაშვილის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
2013 წლიდან დღემდე, გიგი უგულავა სისხლის სამართლის ხუთ საქმეზეა ბრალდებული. ამასთან, დღემდე არცერთი წარდგენილი ბრალდების მიმართ სასამართლოს განაჩენი არ გამოუტანია. აღსანიშნავია, რომ თავდაპირველად გიგი უგულავას აღმკვეთი ღონისძიების სახით 9 თვიანი წინასწარი პატიმრობა მხოლოდ ერთ საქმეზე (ე.წ. ფულის გათეთრება და "მარნეულის" ეპიზოდი) შეეფარდა, რომლის ვადაც 2015 წლის 2 აპრილს ამოიწურა. საქართველოს პროკურატურის 2015 წლის 13 მარტის დადგენილებით,
უგულავას 2014 წლის 28 ივლისის ბრალდება (საჯარო მოხელის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება) დაუმძიმდა და მას გაფლანგვასა (ე.წ. მთაწმინდის პარკის ქონების გაფლანგვის ეპიზოდში) და უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციაში (ე.წ. ტელეკომპანია "იმედის" ეპიზოდში) დახმარება დაემატა.
2015 წლის 14 მარტს პროკურატურამ სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართა და აღნიშნულ საქმეზე გიგი უგულავასთვის ხელახალი 9 თვიანი წინასწარი პატიმრობის შეფარდება მოითხოვა. 2015 წლის 15 მარტს მოსამართლემ პროკურატურის მოთხოვნა დააკმაყოფილა. პროკურატურის მიერ გავრცელებული განცხადები
ს თანახმად, ამ საქმეზე თავიდანვე აღკვეთის ღონისძიება მოთხოვნილი არ ყოფილა, ვინაიდან გიგი უგულავა სხვა საქმეზე უკვე იმყოფებოდა პატიმრობაში.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით (მუხლი 103), საგამოძიებო ორგანოს უფლება აქვს გონივრულ ვადაში აწარმოოს გამოძიება, დააზუსტოს ფაქტობრივი გარემოებები და შეცვალოს დანაშაულის კვალიფიკაცია. ამასთან, შუამდგომლობას, რომელიც სისხლის სამართლის პროცესის გაჭიანურებისკენაა მიმართული, დაკმაყოფილებაზე უარი უნდა ეთქვას (მუხლი 94). ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში, სისხლის სამართლის პროცესის გაჭიანურების დადგენა მოსამართლის შეფასების საგანს წარმოადგენს.
აღსანიშნავია, რომ ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საქართველოს მეგობარი ქვეყნების წარმომადგენელთა მხრიდან არაერთი განცხადება გაკეთდა. განცხადებებში ნათქვამია, რომ გიგი უგულავას საქმეში არსებული ფაქტობრივი გარემოებები გამოძიების ხელოვნურად გაჭიანურებასთან დაკავშირებით საფუძვლიან ეჭვს აჩენს. ამასთან, პატიმრობის შეუზღუდავი ვადით გამოყენების შესაძლებლობა იმ დროს, როცა ბრალდებულის წინააღმდეგ გამამტყუნებელი განაჩენი არ არის დამდგარი, წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციასთან და ევროპულ კონვენციასთან. საქართველოს კონსტიტუციით, ბრალდებულის წინასწარი პატიმრობის ვადა 9 თვეს არ უნდა აღემატებოდეს. ამ ვადის გასვლის შემდეგ, ბრალდებული პატიმრობიდან უნდა გათავისუფლდეს.
2015 წლის 14 მარტს ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში
აღნიშულია, რომ გიგი უგულავას წინააღმდეგ ბრალდების დამძიმება "წინასწარი პატიმრობის ცხრათვიანი ლიმიტის გვერდის ავლის მცდელობას ჰგავს", რომელიც აპრილის დასაწყისში უნდა ამოწურულიყო. ამასთან, საელჩო მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას გადადგას ნაბიჯები, რათა თავიდან აიცილოს ნებისმიერი აღქმა, რომ ის პოლიტიკურად მოტივირებული მართლმსაჯულების კამპანიაშია ჩართული.
წლის 9 მარტს ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეაში ევროპის სახალხო პარტიის ფრაქციის თავჯდომარემ, მანფრედ ვებერმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს წერილით მიმართა. მიმართვაში ნათქვამია, რომ ახალი ბრალის წაყენება გიგი უგულავას წინააღმდეგ მხოლოდ მისი პატიმრობაში დარჩენას ემსახურება, რაც განხილული იქნება, როგორც პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის საფუძველი.
2015 წლის 16 მარტს ევროპის პარლამენტის 17 წევრმა ღია წერილით
მიმართა საქართველოს მთავრობას. წერილში აღნიშნულია, რომ გიგი უგულავას წინააღმდეგ ახალი საქმის შედგენის მიზანი ახალი წინასწარი პატიმრობის განსაზღვრა იყო, რაც მის პატიმრობაში დარჩენას ემსახურება. წერილში ნათქვამია, რომ პირის წინასწარ პატიმრობაში განუსაზღვრელი ვადით დატოვება დამნაშავედ ცნობის გარეშე, საქართველოს კონსტიტუციას და ევროპულ პრაქტიკას ეწინააღმდეგება.
არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში
ნათქვამია, რომ გიგი უგულავას ბრალდების შესახებ "2014 და 2015 წლების დადგენილებებში ასახული ფაქტობრივი გარემოებები და მტკიცებულებები ძირითადად მეორდება". აღნიშნული აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ პროკურატურამ ერთი საქმე რამდენიმე ეტაპად დაყო, რათა მისთვის სასურველ დროს შეძლებოდა სასამართლოში ბრალდებულისთვის წინასწარი პატიმრობის მოთხოვნით მიმართვა.
ფაქტ-მეტრთან საუბრისას, გიგი უგულავას ადვოკატმა, ბექა ბასილაიამ აღნიშნა, რომ 2014 წლის 28 ივლისიდან 2015 წლის 13 მარტამდე პერიოდში, ახალი მტკიცებულება გიგი უგულავას წინააღმდეგ არ მოპოვებულა. ადვოკატის თქმით, მათ აღნიშნულ საკითხზე საკონსტიტუციო სასამართლოში შეიტანეს სარჩელი. სარჩელში ის ნორმებია გასაჩივრებული, რომელთა საფუძველზეც გიგი უგულავას მიმართ წინასწარი პატირმობის ვადა გაგრძელდა.
ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ბიუროს (OSCE/ODIHR) 2014 წლის ბოლოს გამოქვეყნებულ ანგარიშში ნათქვამია, რომ თავისუფლების უფლება თვითნებურად ან ჯეროვანი დასაბუთების გარეშე არავის უნდა წაერთვას. ამასთან, აღკვეთის ღონისძიების სახით რაც შეიძლება ნაკლებად შემზღუდავი საშუალება, ხოლო პატიმრობის შემთხვევაში, რაც შეიძლება მოკლე ვადა უნდა იქნეს გამოყენებული. შესაბამისად, წინასწარი პატიმრობა არ შეიძლება გამოყენებული იქნეს პირის დასჯისთვის. პირის დასჯისთვის აუცილებელია, რომ სასამართლომ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანოს. გამამტყუნებელი განაჩენის გარეშე პირის ხანგრძლივ პატიმრობაში ყოფნა, იმის გამო, რომ პროკურორი ვერ იპოვებს მტკიცებულებებს, ევროპულმა სასამართლომ პირის თავისუფლების დარღვევად
მიიჩნია.
გიგი უგულავას აღკვეთის ღონისძიების სახით 9 თვიანი წინასწარი პატიმრობის ვადა ერთ-ერთ საქმეზე 2015 წლის 2 აპრილს ამოიწურა. 2015 წლის 15 მარტს მოსამართლემ პროკურატურის ახალი შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და უგულავას აღკვეთის ღონისძიების სახით კვლავ 9 თვიანი პატიმრობა შეეფარდა. თბილისის ყოფილი მერის წინააღმდეგ, ამ დრომდე, განაჩენი არცერთ საქმეზე არ გამოტანილა.
კანონმდებლობაში არსებულ ყოველ ნორმასთან მიმართებაში არსებობს პრეზუმფცია, რომ იგი კონსტიტუციურია, სანამ საკონსტიტუციო სასამართლო საწინააღმდეგოს არ დაადგენს. შესაბამისად, ერთმნიშვნელოვნად იმის თქმა, რომ გიგი უგულავას წინასწარი პატიმრობის ვადის გახანგრძლივება არაკონსტიტუციურია, მხოლოდ სასამართლოს შეუძლია. ამ ეტაპზე, პროკურატურის მხრიდან კანონი არ ირღვევა. თუმცა, აქ მთავარი საკითხი ისაა, თუ რამდენად კონსტიტუციურია აღნიშნული საკანონმდებლო აქტი. პავლე კუბლაშვილი თავის განცხადებაში სწორედ ამაზე მიუთითებდა.
ფაქტ-მეტრმა ამ საკითხზე მუშაობისას მხედველობაში მიიღო საქართველოს კონსტიტუციით დადგენილი პრინციპები და მიდგომები. საქართველოს კონსტიტუცია დაუშვებლად ცნობს აღმასრულებელი ხელისუფლების მხრიდან ძალაუფლების თვითნებურად გამოყენებას და ადამიანის თავისუფლების დაუსაბუთებელ, არათანაზომიერ შეზღუდვას. შესაბამისად, პიროვნება სახელმწიფოს მიერ თავისუფლების თვითნებური ჩამორთმევისაგან დაცულია.
ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საქართველოს მეგობარი ქვეყნების წარმომადგენელთა მხრიდან გაკეთებულ განცხადებებში ნათქვამია, რომ გიგი უგულავას საქმეში არსებული ფაქტობრივი გარემოებები გამოძიების ხელოვნურად გაჭიანურების შესახებ საფუძვლიან ეჭვს აჩენს. საქმის განზრახ გაჭიანურების საფუძველზე პირის დიდი ხნის განმავლობაში, მიზანმიმართულად წინასწარ პატიმრობაში მოთავსება მის კონსტიტუციურ უფლებებს ლახავს.

A former member of the United National Movement, MP Pavle Kublashvili, in his speech before the Parliament of Georgia, stated: "Now, we have a situation that Gigi Ugulava is being held in pre-trial detention whilst he was not convicted of a single charge presented against him. Also, one of the charges, which at the initial phase did not envisage preventive measures according to the Prosecutor’s Office, was activated and a renewed nine-month pre-trial custody was demanded. That is constitutionally banned. An individual does not have to serve more than nine months in pre-trial detention."
verified the accuracy of Pavle Kublashvili’s statement.
From 2013 to today, Gigi Ugulava has been accused in five different criminal cases. At the same time, the court has not issued a verdict on any of these cases. Of note is that a nine-month pre-trial detention was given to Mr Ugulava initially as a preventive measure and for only one case (i.e., money laundering and the so-called "Marneuli incident"). The aforementioned pre-trial detention expired on 2 April 2015.
According to the 13 March 2015 decision of the Prosecutor’s Office of Georgia, one of the criminal cases against Gigi Ugulava (presented on 28 July 2014 about exceeding official powers) was increased with the addition of charges of embezzlement (the so-called Mtatsminda Park property embezzlement case) and assistance in the legalisation of illegal revenues (the so-called TV Imedi case).
On 14 March 2015, the Prosecutor’s Office addressed the court and requested that the nine-month pre-trial detention for Gigi Ugulava for the aforementioned charges be renewed. On 15 March 2015 the judge satisfied the request of the Prosecutor’s Office. According to the statement issued by the Prosecutor’s Office of Georgia, pre-trial detention was not initially requested for these charges as Mr Ugulava had already been taken into custody.
According to the Criminal Procedure Code of Georgia (Article 103), an investigative organ is authorised to conduct an investigation within a reasonable period of time, adjust the factual circumstances and change the qualification of a crime if necessary. Additionally, any request which aims to artificially protract the criminal proceedings has to be rejected (Article 94). In every specific case, it is exclusively up to the judge to determine whether or not an artificial protraction of criminal proceedings does indeed take place.
Of further note is that plenty of statements on this issue have been made both by local NGOs and representatives of those states with good relations with Georgia. These statements assert that the factual circumstances in the case against Gigi Ugulava raise reasonable doubt that the criminal proceedings against him have been artificially protracted. At the same time, they note that the unlimited usage of pre-trial detention when the accused has not yet been proven guilty contradicts the Constitution of Georgia and the European Convention on Human Rights. According to the Constitution of Georgia, pre-trial detention for an accused individual should not exceed nine months. After this term has expired, the accused must then be released from custody.
On 14 March 2015, the Embassy of the United States of America to Georgia released a statement which says: "Additional charges against former Tbilisi Mayor, Gigi Ugulava, in particular, appear to be an effort to subvert the nine-month limit on pre-trial detention which should have expired in April 2015. At the same time, the Embassy encourages the Government of Georgia to take steps to strengthen the rule of law and avoid any perception it may be engaging in a campaign of politically-motivated justice."
On 9 March 2015 the Chair of the European People’s Party’s faction of the OSCE Parliamentary Assembly, Manfred Weber, addressed the Prime Minister of Georgia with a letter. The letter emphasises that bringing new charges against a major political figure solely aimed at keeping him in detention will be viewed as proof of politically-motivated prosecution.
On 16 March 2015, 17 members of the European Parliament addressed the Government of Georgia with an open letter. In the letter, MPs underscore that a new case was instituted against Mr Ugulava in order to seek a new pre-trial detention term with the sole purpose of keeping him in detention. The authors conclude that keeping anyone indefinitely in pre-trial detention without his being convicted contradicts Georgia’s own constitution and European practice.
In a statement issued by NGOs, it is noted that the factual circumstances and the evidence which serve as the basis for the Prosecutor’s decrees of 2014 and 2015 are mainly the same. This raises reasonable doubt about the fact that the criminal case was divided into three parts in order to enable the Prosecutor’s Office to use pre-trial detention at any convenient time.
In his interview with FactCheck,
Gigi Ugulava’s lawyer, Beka Basilia, underlined that in the period between 28 July 2014 and 13 March 2015 not a single piece of new evidence against Mr Ugulava was obtained. Mr Basilia said that he had already filed a lawsuit with the Constitutional Court of Georgia. The lawsuit was filed against those clauses comprising the basis for the prolongation of Mr Ugulava’s pre-trial detention.
The Trial Monitoring Report Georgia of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, published at the end of 2014, asserts that no one should be deprived of the right to liberty in an arbitrary fashion or without due justification. Additionally, a less restrictive measure should be used as a preventive measure and in the case of detention, the shorter term has to be applied. Therefore, pre-trial detention should not be used for punishment. In order to punish an accused individual, a court has to pronounce him guilty. The European Court of Human Rights considers
it to be an infringement of an individual’s liberty when the accused is in prison without being convicted only because a prosecutor failed to obtain and present sufficient evidence.
The nine-month pre-trial detention term for Gigi Ugulava for one of the criminal charges presented against him expired on 2 April 2015. On 15 March 2015, the judge satisfied a new request from the Prosecutor’s Office to renew Mr Ugulava’s nine-month pre-trial detention. Up until now, the former Mayor of Tbilisi has not been convicted of any of the charges put against him.
Every legal norm in legislation is considered to be constitutional unless the Constitutional Court of Georgia rules against. Therefore, it is an exclusive right of the court to assert whether or not the prolongation of Gigi Ugulava’s pre-trial detention is unconstitutional. At the present moment, the Prosecutor’s Office is not violating the law. However, the big question is whether or not the respective legal norm is indeed constitutional.
took the principles and approaches enshrined in the Constitution of Georgia into consideration whilst working on this article. The Constitution of Georgia considers the arbitrary use of power by the executive branch of the government as unacceptable and unjustified as well as being a disproportional infringement of an individual’s liberty. Therefore, the individual is protected from the arbitrary deprivation of his liberty from the state.
In statements issued by local NGOs and representatives of those states with good relations with Georgia, emphasis is placed on the factual evidence which raises reasonable doubt that the investigation is being artificially protracted as well as on the fact that purposely holding an individual in pre-trial detention upon the basis of a protracted investigation breaches the constitutional right of the accused.