მიმდინარე წლის 13 მაისს, რუსთავი 2-ის ეთერში, პარტია "თავისუფალი საქართველოს" ლიდერმა კახა კუკავამ ქვეყანაში არსებულ ეკონომიკურ მდგომარეობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, "სამუშაო ადგილებთან დაკავშირებით შეიძლება ითქვას, ქართული ოცნების დაპირებები შესრულდა 0%-ით. სტატისტიკის დეპარტამენტიც ადასტურებს, რომ სამუშაო ადგილები გაუქმდა 2013 წელსაც და 2014 წელსაც, უმუშევრობამ მოიმატა. დღეს საქართველო უმუშევრობის კოეფიციენტის მიხედვით არის რეგიონში პირველ ადგილზე სომხეთთან ერთად".
ფაქტ-მეტრი ზემოთ აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული დასაქმებისა და უმუშევრობის სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, საქართველოში უმუშევრობის დონემ 2014 წელს 12.4% შეადგინა. რაც შეეხება წინა წლებს, 2013-ში იგივე მონაცემი 14.6%-ს, 2012 და 2011 წლებში კი - 15% და 15.1%-ს შეადგენდა. ხსენებული სტატისტიკური მაჩვენებლები მიუთითებს ეკონომიკურად აქტიური მოქალაქეების რა ნაწილია დასაქმებული საქართველოში. ის მოიცავს როგორც თვითდასაქმებულ, ისე დაქირავებით დასაქმებულ მოქალაქეებს. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2009 წლის შემდეგ უმუშევართა პროცენტული წილი ყოველწლიურად მცირდება.
უმუშევრობის და დასაქმების მაჩვენებლები
2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა (სამუშაო ძალა), ათასი კაცი 2021.8 1965.3 1917.8 1991.8 1944.9 1959.3 2029.1 2003.9 1991.1
დასაქმებული, ათასი კაცი 1747.3 1704.3 1601.9 1656.1 1628.1 1664.2 1724.0 1712.1 1745.2
უმუშევარი, ათასი კაცი 274.5 261.0 315.8 335.6 316.9 295.1 305.1 291.8 246.0
უმუშევრობის დონე (%) 13.6% 13.3% 16.5% 16.9% 16.3% 15.1% 15.0% 14.6% 12.4%
წელს 2013 წელთან შედარებით უმუშევრთა რიცხვი 2.2%-ით შემცირდა, რაც ქვეყანაში სამუშაო ძალის შემცირებითა და დასაქმებულთა რიცხვის 33 ათასით ზრდით იყო გამოწვეული. 2014 წელს, საქსტატის მიხედვით, უკანასკნელი დეკადის განმავლობაში დასაქმებამ რეკორდულ მაჩვენებელს - 1 745 200-ს მიღწია. 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით უმუშევრობის დონე 15%-დან 14.6%-მდე შემცირდა, თუმცა 12 ათასით შემცირდა დასაქმებულთა რაოდენობაც. უმუშევრობის პროცენტული კლება ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის შემცირების ხარჯზე მოხდა.
თუ საქართველოს უმუშევრობის დონეს დსთ-ის სახელმწიფოების ანალოგიურ მაჩვენებლებს შევადარებთ, ვნახავთ, რომ ტრადიციულად, ყველაზე მაღალი უმუშევრობის დონე სომხეთში ფიქსირდება. საქართველოს, თუ 2009 წელს არ ჩავთვლით (საქართველოში სომხეთზე 0.07%-ით მაღალი უმუშევრობის დონე დაფიქსირდა), დსთ-ის რეგიონის ქვეყნებს შორის უმეტესად მეორე ადგილი უჭირავს. 2014 წელს ტენდენცია გაგრძელდა, შესაბამისად, უმუშევრობის დონის მიხედვით, საქართველო სომხეთის შემდეგ მეორე ადგილს იკავებს, მას მოსდევს უკრაინა - 10.5%-ით, შემდგომ კი ყირგიზეთი - 5.55%-ით.
დსთ-ის რეგიონის ქვეყნების უმუშევრობის დონე (%)
2012 2013 2014
სომხეთი 19 18.5 18
აზერბიჯანი 6.05 6.05 6.05
ბელორუსი 0.62 0.52 0.52
საქართველო 15.0 14.6 12.4
ყაზახეთი 5.3 5.23 5.23
ყირგიზეთი 7.74 7.65 7.56
მოლდოვა 5.6 5.1 4
რუსეთი 5.5 5.5 5.1
უკრაინა 7.53 7.25 10.49
წყარო: საერთაშრისო სავალუტო ფონდი
უმუშევრობის დონე პოსტსაბჭოთა სივრცეში (%)
აღსანიშნავია, რომ დასაქმების და უმუშევრობის სტატისტიკა ქვეყანაში აზრთა სხვადასხვაობის და კამათის საგანია. პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის თქმით, რომელიც საქსტატის ოფიციალურ მონაცემებს ეყრდნობა, "უმუშევრობის მაჩვენებელი ბოლო 11 წლის განმავლობაში არის ყველაზე დაბალი. გასული წლის განმავლობაში კი, 33 100 სამუშაო ადგილი შეიქმნა". თუმცა, არსებობს ოპოზიციის და ექსპერტების საპირისპირო მოსაზრებებიც, რომელთა მიხედვითაც აღნიშნული სტატისტიკა რეალობას ვერ ასახავს (იხ. ბმული 1, ბმული 2).
ფაქტ-მეტრის მიერ მოპოვებული ინფორმაცია ცხადყოფს, რომ საქართველო უმუშევრობის დონის მიხედვით, ტრადიციულად, პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის უმეტესად მეორე ადგილს იკავებს (სომხეთის შემდეგ). ამასთან, 2009 წლის შემდეგ საქართველოში უმუშევრობის დონე ყოველწლიურად მცირდება და ეს ტენდენცია 2014 წელსაც გაგრძელდა. საქსტატის მიხედვით, ასევე გაიზარდა დასაქმებულთა რიცხვი და უკანასკნელი ათწლეულისთვის მან რეკორდულ რიცხვს - 1 745 200 -ს მიაღწია. თუმცა, 2013 და 2014 წლებში სამუშაო ძალა შემცირდა, რამაც უმუშევრობის პროცენტული მონაცემის შემცირება გამოიწვია, ხოლო 2013 წელს შემცირდა დასაქმებულთა რაოდენობაც.

On 13 May 2015, on air on Rustavi 2, the Leader of the Free Georgia Party, Kakha Kukava, elaborated upon the economic situation in the country. He stated: "Concerning workplaces, we can say that the pre-election promises of the Georgian Dream coalition have been implemented by 0%. Even the National Statistics Office of Georgia confirms that workplaces were abolished both in 2013 and 2014 and unemployment grew. As of today, Georgia, along with Armenia, holds the first place in the region with the rate of unemployment."
FactCheck took interest in the accuracy of the aforementioned statement and looked into it.
According to the unemployment and employment data published by the National Statistics Office of Georgia, the unemployment rate in Georgia reached 12.4% in 2014. As for the previous years, this number was 14.6% in 2013. Approximately 15% and 15.1% were unemployed in 2011 and 2012, respectively. These statistical data illustrate the percentage of economically active citizens who are employed as well as those identified as self-employed. It should be pointed out, however, that the share of those unemployed has been on the decrease since 2009.
Table 1: Unemployment and Employment Levels
| Labour Force, Thousand People |
2021.8 |
1965.3 |
1917.8 |
1991.8 |
1944.9 |
1959.3 |
2029.1 |
2003.9 |
1991.1 |
| Employed, Thousand People |
1747.3 |
1704.3 |
1601.9 |
1656.1 |
1628.1 |
1664.2 |
1724.0 |
1712.1 |
1745.2 |
| Unemployed, Thousand People |
274.5 |
261.0 |
315.8 |
335.6 |
316.9 |
295.1 |
305.1 |
291.8 |
246.0 |
| Level of Unemployment (%) |
13.6% |
13.3% |
16.5% |
16.9% |
16.3% |
15.1% |
15.0% |
14.6% |
12.4% |
The number of those unemployed decreased by 2.2% in 2014 as compared to 2013 which was mainly due to the drop in the number of the workforce and the growth of the number of employed people by 33,000. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, employment hit the highest point for the last decade in 2014 and amounted to 1,745,200. The level of unemployment dropped from 15% to 14.6% in 2013 as compared to 2012; however, the number of employed people decreased by 12,000. The drop in the level of unemployment was mainly due to the decrease in the number of the economically active population (labour force).
If we compare the unemployment figures of the Commonwealth of Independent States members to that of Georgia we shall see that the highest unemployment rate is traditionally in Armenia. Georgia, if we do not count 2009 (when the unemployment rate was 0.07% more than in Armenia), usually holds the second place among the Commonwealth of Independent States members. The trend continued in 2014 as well and Georgia holds the second place after Armenia with the rate of unemployment. It is followed by Ukraine with 10.5% and Kyrgyzstan with 5.55%.
Table 2: Level of Unemployment in the Commonwealth of Independent States Members (%)
| Armenia |
18.5 |
| Azerbaijan |
6.05 |
| Belarus |
0.62 |
0.52 |
| Georgia |
15.0 |
14.6 |
12.4 |
| Kazakhstan |
5.3 |
5.23 |
| Kyrgyzstan |
7.74 |
7.65 |
7.56 |
| Moldova |
5.6 |
5.1 |
| Russia |
5.5 |
| Ukraine |
7.53 |
7.25 |
10.49 |
Chart 1: Level of Unemployment in the Post-Soviet Area (%)
It should be pointed out that the employment and unemployment statistics is a debated topic in the country. According to the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, who relies upon the data of the National Statistics Office of Georgia: "The level of unemployment is the lowest in the last 11 years and a total of 33,100 workplaces were created last year." However, we have the differing opinions of the opposition and a number of experts who believe that these data fail to describe the real picture.
The information found by
FactCheck makes it clear that Georgia traditionally holds the second place (after Armenia) with the rate of unemployment in the post-Soviet countries. In addition, the rate of unemployment in Georgia has been decreasing since 2009 and the trend continued in 2014 as well. According to the National Statistics Office of Georgia, the number of employed people has also increased and hit a ten-year record – 1,745,200. However, the number of the labour force dropped in 2013 and 2014 which caused the percentage of unemployment to drop as well. The number of employed people decreased in 2013.