მამუკა ცაავა არ იყო ჩვენ მიერ მიყვანილი თანამშრომელი, ის იქ ადრეც მუშაობდა
19 ივნისს, რუსთავი 2-ის თოქ-შოუ "არჩევანში" თბილისის საკრებულოს წევრებმა, ირაკლი აბესაძემ და ბექა...
ტყუილიგანცხადება არაზუსტია და მასში მოცემული მტკიცება აბსურდულიაVS
თქვენი გამგებლის მოადგილე (ვაკის) დაიჭირეს ქრთამის აღების ფაქტზე, როდესაც ის დასაქმების სანაცვლოდ იღებდა ფულს
2015 წლის 22 მარტს ვაკის რაიონის გამგებლის დაკავებულ მოადგილეს, მამუკა ცაავას თბილისის საქალაქო სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა.
სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია08/07/2015ნახვა 5496
19 ივნისს, რუსთავი 2-ის თოქ-შოუ "არჩევანში" თბილისის საკრებულოს წევრებმა, ირაკლი აბესაძემ და ბექა ნაცვლიშვილმა თბილისის მერიაში არსებული პრობლემების შესახებ ისაუბრეს. საკრებულოს უმცირესობის წევრის, ირაკლი აბესაძის განცხადებით, ვაკის გამგებლის მოადგილემ, მამუკა ცაავამ გამგეობაში მოქალაქის დასაქმების სანაცვლოდ ქრთამი აიღო. საკრებულოს უმრავსელობის წევრის, ბექა ნაცვლიშვილის თქმით კი, მამუკა ცაავა "ქართული ოცნების" მიერ დანიშნული არ ყოფილა და ის ვაკის გამგეობაში ადრეც მუშაობდა.
ფაქტ-მეტრი საკრებულოს დეპუტატების განცხადებებით დაინტერესდა და მათი სიზუსტე გადაამოწმა.
2015 წლის 19 მარტს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ვაკის გამგებლის მოადგილე, მამუკა ცაავა ქრთამის აღების ფაქტზე დააკავეს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს განცხადებით, 2015 წლის მარტის დასაწყისში, თბილისის მუნიციპალიტეტის ვაკის რაიონის გამგებლის მოადგილე მამუკა ცაავა საქართველოს მოქალაქეს სამსახურის დაწყებაში დახმარებას დაჰპირდა, რის სანაცვლოდაც, ქრთამის სახით 3 000 ევრო მოსთხოვა. ეს თანხა მან ეტაპობრივად მიიღო.
ფაქტ-მეტრი ვაკის გამგეობას დაუკავშირდა და შემდეგი შეკითხვებითმიმართა:
- რა პერიოდში იყო მამუკა ცაავა ვაკის გამგებლის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელი და როდიდან დაინიშნა ის გამგებლის მოადგილედ?
- აღნიშნული თანამდებობის დაკავებამდე ეკავა თუ არა მამუკა ცაავას ვაკის გამგეობაში რაიმე სხვა პოზიცია?
გამგეობიდან მიღებული პასუხისთანახმად,მამუკა ცაავა 2014 წლის 6 ოქტომბერს გამგებლის მოადგილის დროებით მოვალეობის შემსრულებლად, ხოლო 2015 წლის 20 თებერვლიდან (კონკურსის შედეგად), სამ თვიანი გამოსაცდელი ვადით, გამგებლის მოადგილედ დაინიშნა. აღნიშნული თანამდებობის დაკავებამდე ცაავა ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის ვაკის რაიონის გამგეობაში სხვა პოზიციაზე არ მუშაობდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა ვაკის გამგებლის მოადგილე, მამუკა ცაავა ქრთამის აღების ფაქტზე მართლაც დააკავეს. ცაავა ვაკის გამგეობაში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში კოალიცია "ქართული ოცნების" გამარჯვების შემდეგ დაინიშნა, მანამდე კი ხსენებულ გამგეობაში არცერთ თანამდებობაზე არ მუშაობდა.
შესაბამისად, ირაკლი აბესაძის განცხადება: "თქვენი გამგებლის მოადგილე დაიჭირეს ქრთამის აღების ფაქტზე, ვაკის რაიონის გამგებლის მოადგილე, როდესაც ის დასაქმების სანაცვლოდ იღებდა ქრთამს" - არის სიმართლე,ხოლო ბექა ნაცვლიშვილის განცხადება: "მამუკა ცაავა არ იყო ჩვენ მიერ მიყვანილი თანამშრომელი, ის იქ მუშაობდა" - არის ტყუილი.

LieThe statement is inaccurate and the assertion in it is absurdVS
Your deputy governor was arrested on the charge of bribery when he took money in exchange for giving someone a job.
Mamuka Tsaava was appointed as the interim Deputy Governor on 6 October 2014 and appointed as the Deputy Governor on 20 February 2015
TrueThe statement is accurate and nothing is missing08/07/2015ნახვა 3984
On 19 June 2015, on air on the talk show, Archevani, members of the Tbilisi City Assembly, Irakli Abesadze and Beka Natsvlishvili, discussed problems at Tbilisi City Hall. A member of the City Assembly Minority, Irakli Abesadze, stated that Vake District’s Deputy Governor ("gamgebeli"), Mamuka Tsaava, had taken money in exchange for giving someone a job at the Vake District Local Administration. Beka Natsvlishvili, a member of the City Assembly Majority, responded that Mr Tsaava was not appointed by the Georgian Dream and was working in the Vake District Local Administration before.
FactCheck took interest in the accuracy of the statements of the Tbilisi City Assembly members and verified their accuracy.
On 19 March 2015, servicemen of the Anti-Corruption Agency of Georgia arrested the Vake District’s Deputy Governor on charges of bribery. As stated by the Ministry of Internal Affairs of Georgia, Tbilisi Municipality’s Vake District Deputy Governor, Mamuka Tsaava, promised a job to a citizen of Georgia in exchange for EUR 3,000. Mr Tsaava received this amount of money in individual payments making up the total.
On 22 March 2015, Tbilisi City Court decided to sentence Mamuka Tsaava to time in prison as a measure of restraint.
FactCheck contacted Tbilisi Municipality’s Vake District Local Administration with the following questions:
- How long has Mamuka Tsaava been Tbilisi Municipality’s Vake District acting Deputy Governor and when was he officially appointed to this position?
- Before his appointment, was Mamuka Tsaava occupying any other position in the Vake District Local Administration?
According to the reply received from the Vake District Local Administration, Mamuka Tsaava was appointed as the interim Deputy Governor on 6 October 2014 and appointed as the Deputy Governor on 20 February 2015 on a three-month probation period following a civil service competition. Before his appointment as the Deputy Governor, Mr Tsaava did not occupy any other position in the Vake District Local Administration.
Servicemen of the Anti-Corruption Agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia did indeed arrest the Vake District’s Deputy Governor, Mamuka Tsaava, on charges of bribery. Mr Tsaava was appointed to the Vake District Local Administration after the Georgian Dream coalition’s victory in the local elections. Before that, he did not work in the Vake District Local Administration.
Therefore, Irakli Abesadze’s statement: "Your deputy governor was arrested on the charge of bribery when he took money in exchange for giving someone a job," is TRUE, whilst Beka Natsvlishvili’s statement: "Mamuka Tsaava was not an employee hired by us. He was working there before," is a LIE.