მთავრობის სხდომაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა: "საქართველოში საერთაშორისო მოგზაურების რაოდენობამ 2012 წლის ოქტომბრიდან 2015 წლის აპრილის ჩათვლით 13.5 მლნ შეადგინა. ორწელიწადნახევარში უფრო უკეთესი შედეგი დაფიქსირდა, ვიდრე გასულ 7 წელში. ჩვენ აქ ძალიან დიდ პოზიტივს ვხედავთ".
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის ექვსი თვის მონაცემებით, ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა 3.5%-ით გაიზარდა. 2014 წელს ეს მაჩვენებელი 2%, ხოლო 2013 წელს 26% იყო.
ირაკლი ღარიბაშვილი ერთმანეთს 2012 წლის ოქტომბრიდან 2015 წლის აპრილის თვის ჩათვლით ჩამოსულ ვიზიტორთა რაოდენობას წინა 7 წლის მონაცემებს ადარებს. საქართველოს 2012 წლის ოქტომბრიდან 2015 წლის აპრილის ჩათვლით, ჯამში, 13 453 875 ვიზიტორი ეწვია. რაც შეეხება წინა 7 წელიწადს (2005 წლის ოქტომბრიდან 2012 წლის სექტემბრის ჩათვლით), ამ პერიოდში ქვეყანაში შემოსულმა ვიზიტორთა რაოდენობამ ჯამში 12 885 377 ვიზიტორი შეადგინა.
პრემიერი აღნიშნულ პერიოდს მისი მთავრობის ხელისუფლებაში მოსვლის დღიდან იღებს. საქართველოში ხელისუფლება 2012 წლის ოქტომბერში შეიცვალა. ბუნებრივია, რომ 2012 წელს ქვეყანაში ჩამოსული ვიზიტორების რაოდენობა ახალი მთავრობის პოლიტიკის შედეგი ვერ იქნება. ამიტომ, თუ რომელიმე პერიოდთან ამჟამინდელი მთავრობის მმართველობის პერიოდს ვადარებთ, ლოგიკურია, რომ ამ შემთხვევაში საერთაშორისო ვიზიტორების რაოდენობა 2013 წლიდან უნდა ავიღოთ. ამ შედარების მიხედვით, გამოდის, რომ ამჟამინდელი ხელისუფლების მმართველობის პერიოდში ქვეყანაში 12 743 407 ვიზიტორი შემოვიდა, ხოლო წინა 7 წლის მანძილზე (2006-2012 წლები) კი - 13 887 438. შესაბამისად, 2006-2012 წლებში ქვეყანაში 1 144 031-ით მეტი საერთაშორისო ვიზიტორი შემოვიდა, ვიდრე 2013 წლიდან 2015 წლის აპრილის თვის ჩათვლით.
აუცილებელია აღინიშნოს, რომ ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა ტენდენციის მსგავსი მეთოდით დათვლა არასწორია. საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობის მხრივ პოზიტიური ტენდენცია გვაქვს თუ არა, ეს ყოველწლიური პროცენტული ზრდის ტემპით განისაზღვრება. სწორედ ყოველწლიური მაღალი პროცენტული ზრდის შედეგია, რომ 2005 წლიდან დღემდე ვიზიტორთა რაოდენობა 500 ათასიდან 5.5 მილიონამდე ავიდა.
გრაფიკი 1: საქართველოში შემოსულ საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობა და მათი რიცხვის ზრდის ტემპი, 2006-2015 წლები
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2006 წლიდან დღემდე ვიზიტორთა ყველაზე დაბალი პროცენტული ზრდა 2014 და 2015 წლებში ფიქსირდება.
რეალური მდგომარეობის განსაზღვრისთვის, შეგვიძლია გავაანალიზოთ, საშუალოდ რამდენი პროცენტით იზრდებოდა საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობა 2006 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით და რამდენი პროცენტით იზრდება ის 2012 წლის ბოლოდან, ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ. 2006 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით, ვიზიტორთა ყოველწლიური ზრდის მაჩვენებელი საშუალოდ 35% იყო. 2013, 2014 და 2015 წლებში კი, ამ  მაჩვენებელმა 10% შეადგინა. მართალია, რომ  ყოველ წელს შეიძლება ისეთი მაღალი პროცენტული ზრდა არ დაფიქსირდეს, როგორც ეს მაგალითად 2012 წელს (57%) იყო, თუმცა, როცა ეს მაჩვენებელი 26%-დან 2%-მდე ეცემა, დადებით ტენდენციად ვერ  ჩაითვლება.
იმისთვის, რომ განვსაზღვროთ, თუ როგორია საერთაშორისო ვიზიტორთა ზრდის მაჩვენებელი, საჭიროა ყოველწლიური პროცენტული ზრდის ტემპს დავაკვირდეთ. ბოლო 2 წლის წინა 7 წელთან შედარება (როდესაც ბოლო წელს ფაქტიურად ზრდა არ არის) არანაირ მნიშვნელოვან ინფორმაციას არ გვაძლევს და მხოლოდ რიცხვებით მანიპულირებაა. 2006 წლიდან დღემდე ვიზიტორთა ზრდის ყველაზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი 2014 და 2015 წლებში დაფიქსირდა. შესაბამისად, ბოლო ორი წელი, განსაკუთრებით კი 2014 წელი, ამ მხრივ წარმატებული არ ყოფილა.
ირაკლი ღარიბაშვილი ამჟამინდელი ხელისუფლების მოსვლის დღიდან 2015 წლის აპრილის თვის ჩათვლით, საქართველში შემოსულ საერთაშორისო ვიზიტორთა რაოდენობას წინა 7 წლის მონაცემებს ადარებს და ათვლის წერტილად 2012 წლის ოქტომბრის თვეს იღებს, რაც არასწორია.
შეგვიძლია ვთქვათ, რომ არასწორია როგორც  პრემიერის მიერ გამოყენებული დათვლის მეთოდი, ისე განცხადებაში მოყვანილი პერიოდები და რიცხვები. შესაბამისად, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მცდარი.

At the session of the Government of Georgia, the Prime Minister, Irakli Gharibashvili, stated: "The number of international travellers to Georgia in the period from October 2012, including April 2015, reached 13.5 million. In the last two-and-a-half years, we registered a better result than in the previous seven years. We see a lot of positives here."
According to the information of the Georgian National Tourism Administration, the number of visitors to Georgia increased by 3.5% in the first six months of 2015. This number was 2% in 2014 and 26% in 2013.
Irakli Gharibashvili compared the number of visitors who entered Georgia from October 2012 until May 2015 to the number of the previous seven years. There were 13,453,875 visitors to Georgia from October 2012 up until May 2015. In regard to the previous seven years (from October 2005 until October 2012), the total number of visitors to Georgia was 12,885,377.
The Prime Minister uses the period October 2012 to April 2015 from the time of the Georgian Dream government’s coming into power until present day. Obviously, the new government cannot claim credit for the number of visitors coming to Georgia in 2012 as the elections took place towards the end of the year, in October 2012. Therefore, a more logical comparison would be to take the number of international visitors coming to Georgia in 2013. This particular comparison illustrates that there were 12,743,407 visitors to Georgia under the rule of the incumbent government whilst the number of visitors was 13,887,438 during the previous seven years (2006-2012). Thus, there were 1,144,031 more visitors to Georgia in the period of 2006-2012 than in the period of 2013 to April 2015.
It must be noted that the calculation of international visitors to Georgia and making an analysis of respective trends thereto is incorrect. Whether or not Georgia has a positive trend in terms of its rising number of international visitors is defined by the annual growth in terms of percentage. For Georgia, there has been a high annual percentage growth since 2005 which increased the number of visitors to the country from 500,000 to 5.5 million.
Number of International Visitors to Georgia and its Growth Rate (%) in 2006-2015
As illustrated by the graph, beginning from 2006 the lowest growth rates in the number of visitors to Georgia are registered in 2014 and 2015.
For a broader picture, we can analyse the average annual growth (%) in the number of visitors to Georgia in the period of 2006-2012 and the growth rate since the end of 2012; that is, from the time of the change of the government. In the period of 2006-2012, the average annual growth rate of visitors to Georgia was 35% whilst the growth rate was 10% in 2014 and 2015. Of course, a country cannot possibly have such an enormous increase every year, as that which occurred in 2012 (57%), but when the number falls from 26% to 2%, this, as well, cannot be considered as a positive trend.
Looking at the annual growth rate of international visitors to Georgia enables us to identify the numbers of international visitors to the country. Comparing the last two years to the previous seven years (especially taking into account an almost zero growth in the last year) does not give us any important information and is solely a manipulation of numbers. Since 2006, the lowest growth rates in the number of visitors to Georgia were registered in 2014 and 2015. Therefore, the last two years, and especially 2014, have not been too much of a success in this regard.
Irakli Gharibashvili compares the number of visitors who came to Georgia since the new government took power (October 2012 to April 2015) to the number of international visitors for the previous seven years and takes October 2012 as a point of departure which is wrong.
We can say that both the method of calculation employed by the Prime Minister and the numbers and periods in his statement are wrong. Therefore, Irakli Gharibashvili’s statement is FALSE.