მიმდინარე წლის 7 აგვისტოს საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრმა და ვიცე-პრემიერმა, კახა კალაძემ ქართულ ფეხბურთში მიმდინარე პროცესებზე ისაუბრა.მან განაცხადა, რომ სახელმწიფო ფედერაციის პრეზიდენტის არჩევნებში უნდა ჩაერიოს. "რომ არ ჩაერიოს ეს იქნება დანაშაული და პრობლემა, სახელმწიფო ყოველ წელს 40 მილიონს ხარჯავს ქართულ ფეხბურთში. ეტყობა რამე დღეს ქართულ ფეხბურთს, რომ ამდენი იხარჯება? ის რაც ხდება ფეხბურთის ფედერაციაში, ის ჭაობი რაც არის, უნდა დავასრულოთ ერთიანი ძალისხმევით".
ენერგეტიკის მინისტრის განცხადებას საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის უკვე ყოფილი პრეზიდენტი ზვიად სიჭინავა გამოეხმაურა.მისი განცხადებით, ფეხბურთის ფედერაცია სახელმწიფოსგან მხოლოდ 7 მილიონ ლარს იღებს.
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებებით დაინტერესდა და მათი სიზუსტე გადაამოწმა.
"2015 წლის ფეხბურთის სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამის"ფარგლებში საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ ფეხბურთის ფედერაციას 7 მილიონი ლარი გამოუყო. გარდა ამისა, ფედერაციის მოთხოვნის საფუძველზე, 2015 წლის 25 მაისს სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ 2014-2015 წლების ეროვნული ჩემპიონატის პრიზიორებისა და თასის გათამაშების გამარჯვებულისთვის გადასაცემად დამატებით 600 ათასი ლარი გამოყო.
ზემოაღნიშნული თანხა, 7 მილიონი, საფეხბურთო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციაზე, სპორტული ინვენტარისა და აღჭურვილობის შეძენაზე იხარჯება. ასევე, ეს თანხა ყველა დონის ეროვნული ნაკრების (ქალთა და ვაჟთა ნაკრებები) სამწვრთნელო შტაბის ხელფასების ანაზღაურებას, ყველა დონის ეროვნული ჩემპიონატის მატჩების ჩატარებასა და მსაჯების ხელფასებს ხმარდება. გამოყოფილი თანხა ფეხბურთის პოპულარიზაციასა და ეროვნული ჩემპიონატის უმაღლესი და პირველი ლიგის გუნდების ფინანსური დახმარებისთვისაც არის გათვალისწინებული. პროგრამის რეალიზაციაზე პასუხისმგებელი, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსთან ერთად, საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციაა.
გარდა ამისა, სახელმწიფო სხვადასხვა ჩემპიონატში მონაწილე მუნიციპალურ გუნდებსაც აფინანსებს. ეროვნულ ჩემპიონატში მოღვაწე გუნდების დაფინანსების თემა უკანასკნელ წლებში მწვავე დაპირისპირების საგანი იყო. როგორც ცნობილია, ეროვნულ ჩემპიონატში სახელმწიფო დაფინანსებაზე მყოფი 9 მუნიციპალური გუნდი მონაწილეობდა: გორის "დილა", "ზუგდიდი", ბოლნისის "სიონი", ფოთის "კოლხეთი", ბათუმის "დინამო", ცხინვალის "სპარტაკი", ლანჩხუთის "გურია", ქობულეთის "შუქურა" და "სამტრედია". ეს კლუბები ყოველწლიურად მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებიდან ფინანსურ დახმარებას იღებენ. 2015 წელს აღნიშნული კლუბებისთვის გამოყოფილი თანხები შემდეგნაირად გამოიყურება:
- გორის "დილა" - 1 მლნ 286 ათასი ლარი;
- "ზუგდიდი" - 1 მლნ ლარი;
- ბოლნისის "სიონი" - 1 მლნ 200 ათასი ლარი;
- ფოთის "კოლხეთი" - 300 ათასი ლარი;
- ბათუმის "დინამო" - ცნობილი არ არის.ბათუმის მერია, ადგილობრივ კლუბს ("დინამო") ოთხ სპორტულ სახეობაში (ფეხბურთი, რაგბი, ფრენბურთი და ხელბურთი) 3 მლნ 200 ათასი ლარით აფინანსებს, თუმცა კონკრეტულად საფეხბურთო კლუბ ბათუმის "დინამოს" დაფინანსებაზე რამდენი ლარია გამოყოფილი დაკონკრეტებული არაა;
- ლანჩხუთის "გურია" - 1 მლნ 104 ათასი ლარი;
- ქუთაისის "ტორპედო" - 830 ათასი ლარი;
- "სამტრედია" - 400 ათასი ლარი;
- ქობულეთის "შუქურა" - 600 ათასი ლარი.
გარდა ამისა, მუნიციპალიტეტებიდან პირველი ლიგის კლუბებიც ფინანსდებიან, თუმცა ხშირ შემთხვევაში ამ კლუბებს ან ვებგვერდი არ აქვთ, ან მათი ბიუჯეტი არ არის ხელმისაწვდომი. ამიტომ, ფაქტ-მეტრმა მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტის ანალიზის მეშვეობით სცადა დაედგინა, რამდენი ლარით ფინანსდებიან მუნიციპალური კლუბები. ეს თანხა დაახლოებით 7 მილიონ ლარს შეადგენს. გარდა ამისა, მუნიციპალიტეტები საბავშვო მოედნებისა და საფეხბურთო ინფრასტრუქტურის მოწყობაზეც ხარჯავენ ფულს, თუმცა მთელი საქართველოს მასშტაბით რა ოდენობის თანხაზეა საუბარი, ფაქტ-მეტრმა ამის ზუსტად დადგენა ვერ შეძლო. ჩვენ მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, ჯამში, სახელმწიფო ფეხბურთზე 24 მილიონს ხარჯავს (უშუალოდ ფეხბურთის ფედერაცია 7 მლნ ლარს, ხოლო მუნიციპალური გუნდები დაახლოებით 17 მლნ ლარს იღებენ).
საინტერესოა, რომ სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა ყოფილი მინისტრი ლევან ყიფიანი სახელმწიფო დაფინანსებაზე (მუნიციპალური) მყოფი კლუბების მიერ გაწეულ არამიზნობრივი ხარჯვის შესახებ საუბრობდა და ფეხბურთის ფედერაციას კლუბებში ფინანსური აუდიტის შეყვანისკენ მოუწოდებდა.
ფაქტ-მეტრი შეეცადა დაეზუსტებინა, თუ რა მონაცემებზე დაყრდნობით გააჟღერა კახა კალაძემ, რომ სახელმწიფო ფეხბურთში ყოველწლიურად 40 მლნ ლარს ხარჯავს, თუმცა ენერგეტიკის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურმა განგვიცხადა, რომ ამ შინაარსის ინფორმაციის დაზუსტება მათ კომპეტენციაში არ შედის და ამის შესახებ უშუალოდ მინისტრს უნდა ვკითხოთ.
სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ქართული ფეხბურთის განვითარებაზე "2015 წლის ფეხბურთის სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამის" ფარგლებში სულ 7 მილიონი ლარია გამოყოფილი. პროგრამის რეალიზაციაზე პასუხისმგებლები საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო და ფეხბურთის ფედერაცია არიან. გარდა ამისა, უმაღლესი და პირველი ლიგის მუნიციპალური საფეხბურთო კლუბები დაფინანსებას მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებიდანაც იღებენ, საერთო ჯამში 17 მილიონ ლარამდე. მუნიციპალიტეტები ასევე ადგილობრივი საფეხბურთო ინფრასტრუქტურისა და ახალგაზრდული კლუბების დაფინანსებაზეც ხარჯავენ ფულს.
მიუხედავად მცდელობისა, ფაქტ-მეტრმა ვერ მოიპოვა იმის დამადასტურებელი ინფორმაცია, რომ ფეხბურთში ყოველწლიურად 40 მილიონი ლარი იხარჯება. ჩვენ ამ კითხვაზე პასუხი ვერც პრესსამსახურისგან მივიღეთ. შესაბამისი დაზუსტებული ინფორმაციის მიღების შემთხვევაში, რომელიც ფეხბურთში 40 მილიონის დახარჯვას დაადასტურებს, ფაქტ-მეტრი მზად არის კვლევა კიდევ ერთხელ განაახლოს.
თუმცა, ვიცე-პრემიერის განცხადებაში რიცხვებზე უფრო მნიშვნელოვანი ის კონტექსტია, რომელშიც კახა კალაძემ ფეხბურთის ფედერაცია მოიხსენია. მან აღნიშნა, რომ ფეხბურთში 40 მილიონი იხარჯება, თუმცა შედეგი არ ჩანს და ეს პასუხისმგებლობა მთლიანად ფედერაციას დაუკავშირა. მოქმედი კანონმდებლობის მიხედვით კი, მუნიციპალური კლუბების დაფინანსება, ან ამ კლუბების მიერ მიღებული დაფინანსების განკარგვის მონიტორინგი ფეხბურთის ფედერაციის კომპეტენციაში არ შედის (ფედერაცია მხოლოდ 7 მილიონს განკარგავს), შესაბამისად მინისტრის განცხადების კონტექსტი არასწორია.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, კახა კალაძის განცხადებაარის მცდარი, ხოლო ზვიად სიჭინავას განცხადება კი -სიმართლე.
რედაქტორის შენიშვნა: ამ სტატიის თავდაპირველი ვერსიის გამოქვეყნების შემდეგ, რომელშიც აღნიშნული იყო, რომ სახელმწიფო ფეხბურთში ყოველწლიურად 17 მილიონს ხარჯავს, ფაქტ-მეტრს რამდენიმე მკითხველი გამოეხმაურა. მათ მიგვითითეს, რომ ჩვენ მიერ დასახელებული რიცხვი არაზუსტია და ფეხბურთის განვითარებისთვის მეტი თანხა იხარჯება. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრმა საკითხი თავიდან გამოიკვლია. ამ დროისთვის ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, სახელმწიფო ფეხბურთში ყოველწლიურად დაახლოებით 24 მილიონ ლარს ხარჯავს, რაც ასევე არ ემთხვევა კახა კალაძის მიერ დასახელებულ რიცხვს. შესაბამისად, სტატიაში მონაცემები დაკორექტირდა, მაგრამ არ იცვლება ვერდიქტი. თუმცა, აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ შესაბამისი დაზუსტებული ინფორმაციის მიღების შემთხვევაში, რომელიც ფეხბურთში 40 მილიონის დახარჯვას დაადასტურებს, ფაქტ-მეტრი მზად არის კვლევა კიდევ ერთხელ განაახლოს.

On 7 August 2015, the Minister of Energy and the Vice Prime Minister of Georgia, Kakha Kaladze, discussed the ongoing processes in Georgian football. Mr Kaladze said that the state has to intervene in the election of the President of the Georgian Football Federation: "If the state does not intervene, it will be both a crime and a problem. The state spends GEL 40 million annually for Georgian football. Does Georgian football look like it has that much funding today? This situation, this swamp in the Georgian Football Federation, should come to an end by our joint efforts."
The former President of the Georgian Football Federation, Zviad Sichinava, responded to the statement of the Minister of Energy. Mr Sichinava said that the Georgian Football Federation gets only GEL 7 million annually from the state.
In terms of the State Support Programme for Football, the Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia allocated GEL 7 million for the Georgian Football Federation in 2015. Additionally, after the request of the Georgian Football Federation, the Ministry of Sport and Youth Affairs allocated an additional GEL 600,000 for the best teams of the 2014-2015 National Championship and the National Cup winner on 25 May 2015.
The aforementioned sum of money, GEL 7 million, is spent for the rehabilitation of football infrastructure and the acquisition of sport equipment. Further, this money is spent for the salaries of the coaches and staffs of the national football teams (both men and women) at all age levels together with funding national championship matches and the salaries of referees. The allocated sum is also envisaged to be spent for the popularisation of football and as financial assistance for the First and Second League teams of the National Championship. Together with the Ministry of Sport and Youth Affairs, the Georgian Football Federation is responsible for the implementation of the State Support Programme for Football.
Further additionally, the state also funds municipal teams which participate in different leagues of the National Championship. The issue of funding municipal teams has been a very controversial topic for the last few years. Officially, there are nine municipal teams which participate in the National Championship and receive state funding: Dila Gori, Zugdidi, Torpedo Kutaisi, Sioni Bolnisi, Kolkheti Poti, Dinamo Batumi, Spartak Tskhinvali, Guria Lanchkhuti, Shukura Kobuleti and Samtredia. These teams receive annual funding from their respective municipalities. The amount of money allocated for these teams is given bellow:
• Dila – GEL 1,286,000
• Zugdidi – GEL 1 million
• Sioni – GEL 1.2 million
• Kolkheti – GEL 300,000
• Dinamo – Unknown. Batumi City Hall funds the four branches (football, rugby, volleyball and handball) of the local team (Dinamo) with GEL 3,200,000. However, there are no exact data on how much is allocated for the football club Dinamo Batumi.
• Guria – GEL 1,104,000
• Torpedo – GEL 830,000
• Samtredia – GEL 400,000
• Shukura – GEL 600,000
Of note is that First League teams also get municipal funding although their budgets were not available for consultation. FactCheck tried to analyse the budgets of the municipalities in order to determine the amount of funding which municipal teams receive annually. The number is approximately GEL 7 million. Additionally, municipalities also spend money to build playgrounds and football infrastructure but FactCheck was unable to determine the amount of money spent annually in the entire country for this purpose. According to the information we obtained, the state spends GEL 24 million (the Georgian Football Federation spends GEL 7 million and municipal teams receive approximately GEL 17 million) annually for football.
It is interesting that the former Minister of Sport and Youth Affairs, Levan Kipiani, used to point out the misappropriate spending by the teams funded by the state (municipality) and urged the Georgian Football Federation to have a financial audit conducted in those football clubs.
FactCheck tried to find the information to determine the source of Vice Prime Minister Kaladze’s statement about GEL 40 million being spent annually by the state for football. However, the Public Relations Service of the Ministry of Energy told us that it is not within its competence to comment upon this kind of information and indicated that FactCheck had to ask Minister Kaladze directly.
The state budget allocates GEL 7 million for the development of Georgian football as a part of the State Support Programme for Football in 2015. Both the Ministry of Sport and Youth Affairs and the Georgian Football Federation are responsible for the implementation of this programme. Moreover, football clubs of the Premier and the First Leagues of Georgia’s National Championship also get funding from their respective municipalities in the amount of GEL 17 million. The municipalities also spend money to fund local football infrastructure and youth teams.
In spite of our attempts, FactCheck was unable to obtain information which would confirm that GEL 40 million is indeed spent annually for the development of Georgian football. The Public Relations Service of the Ministry of Energy did not give us a reply. If FactCheck is able to obtain exact information confirming that the state spends GEL 40 million annually, we will be happy to update the research.
However, in the statement of the Vice Prime Minister, the context in which he put the Georgian Football Federation is more important than the numbers he provided. Mr Kaladze mentioned that GEL 40 million is spent annually for football but without results and putting all of the responsibility for this upon the Georgian Football Federation. According to the current legislation, the funding of municipal clubs or monitoring how the clubs spend the money they receive from the municipality does not belong to the competence of the Georgian Football Federation (the Georgian Football Federation exerts control only over GEL 7 million). Therefore, the context of the Minister’s statement is wrong.
FactCheck concludes that Kakha Kaladze’s statement is FALSE whilst Zviad Sichinava’s statement is TRUE.
Editor’s Note: After the publication of the initial version of this article which said that the state spent only GEL 17 million annually, FactCheck was contacted by several readers. They pointed out that the number we provided was incorrect and the state spends more for the development of football. Therefore, FactCheck conducted new research. At the present moment, according to information we have, the state spends approximately GEL 24 million annually for the development of football. This number also does not correspond to the one given by Mr Kaladze. Therefore, FactCheck updated the data given in the article but the verdict remains unaltered. However, we want underline that in the case of receiving exact information to confirm that GEL 40 million is spent for the development of football, FactCheck will be happy to update the research once again.